Abdullah TURAN:”Gümrük Gecikmelerine Çok Acil Çözüm Bekliyoruz”

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin nadide Sanayi Sitelerinden olan Eskoop Sanayi Sitesi”nde faaliyet gösteren ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız”ın etkinliği çerçevesinde Eskoop Atatürk Büstü”ne Çelenk Koyma Töreni”ne katılan Turpet Madeni Yağlar Ltd Şirketi sahibi Abdullah Turan,Türkiye Esnaf Gazetesi”nin sorularını cevaplarken yaptığı açıklamalarda birbirinden çarpıcı görüşleri dile getirdi. Her kesimden esnafı ve vatandaş için önemli bilgileri içeren söyleşide Turpet Madeni Yağlar Ltd şirketi sahibi Abdullah Turan,”Madeni Yağlar Sektörünün Tüm Sanayi Sektörlerinin Olmazsa Olmazı olduğunun altını çizerek,ithalat-ihracat ve tüm tedarikçilerin temel sorunu olan “Gümrük Gecikmeleri”ne yetkili kurumların acil çözüm üretmelerini istedi.Abdullah Turan yapılan söyleşide şu açıklamalarda bulundu:

-Sayın Turan sizleri tanıyabilir miyiz?
-1974 Gresun dogumluyum.Üniversite mezunuyum.Anlaşabilecek seviyede İngilizce biliyorum.Evliyim ve bir erkek çocuk babasıyım.
-Faaliyet alanınızla ilgili bilgi verir misiniz?
-Bizim faaliyetlerimiz içinde şu anda sanayi sektörlerine hitap eden geniş yelpazesi olan ve sanayi sektöründeki faaliyet gösteren firmaların olmazsa olanı kabul edilen sanayi yağlarının tedarikçiliğini yapıyoruz.Bu kapsamda madeni yağların ithalatı ve ihracatıyla iştigal ediyoruz.
-Faaliyet alanınızı detaylandırır mısınız?
-Belirttiğim gibi Sanayi Sektörünün olmazsa olmazı olanı kabul edilen bilumum sanayi yağları ile madeni yağlarının tedarikçiliğini ve dağıtımını yapmaktayız.
Uzun yıllardan beri ticaretle iştigal ediyorum.
Aynı zamanda kardeş firmamız Enes Makine sanayi ticaret şirketi bünyesinde çeşitli makine imalatı faaliyetlerimiz de var.Firmamız bünyesinde Savunma ve havacılık sektörüne yönelik de imalat işleriyle uğraşıyoruz.
PAZARLAMACILIKTAN MADENİ YAĞLAR SEKTÖRÜNE
-Sektörle tanışmanız hakkında bilgi verir misiniz?
-Okul hayatım bittikten sonra bir süre değişik sektörlere hitap eden pazarlama işlerinde çalıştım.Bu sektörle bir arkadaşımın vasıtasıyla tanıştım ve sektörde çalışmaya başladım.Yaklaşık 20 yildir Madeni Yağlar piyasasının içindeyim.
Madeni yağlar sektöründe çalışmaya başlamam çok farklı sektörlere hitap eden pazarlama tecrübemin gelişmesinden sonra oluştu.
-Madeni yağlar sektörünün Türkiye Sanayi Sektöründe ki önemi ve yeri nedir?
-Madeni yağlar dendiğinde Sanayi sektörlerinin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum.İnsan için gida ve beslenme ne ise sanayi ve makineler içinde madeni yağlarımız aynı önemi taşır.Sanayi sektörlerinde makinelere, makine aksamları üreten diğer bir çok yan sanayilere hitap etmekteyiz.Çalışan ve üreten her makinenin dolayısıyla tüm sanayilerin olmazsa olmazı ve vaz geçilmezi olan bir sektörün temsilcisiyiz.Bu anlamda son derece önemli bir sektörün temsilcileriyiz.
TÜM SANAYİ SEKTÖRLERİNİN OLMAZSA OLMAZLARIYIZ
-Sanayi Sektörünün olmazsa olmazı olan madeni yağlar sektöründe faaliyet gösteren biri olarak Türkiye de ki sanayi sektörü hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?
-Sanayi Sektörü Ülkemizde özellikle son yıllarda son derece hızlı bir gelişme yaşıyor.Sektörler içinde de ilk sıralardadır diyebilirim.Dolayısıyla bizim sektörümüz de sektörler içinde ilk sıradadır ve son derece önemli bir konumdadır.
Sonuçta biz sanayi sektörünün içindeyiz.Biz iştigal alanımızla ve ürün yelpazemizle tüm sanayilerin olmazsa olmazlarıyız.Biz olmazsak makinelerin üretimi de olmaz.Sanayi yağları ve madeni yağlar olarak sektörümüz sanayi sektörüne hitap eden ilk tedarikçileriz.
-Sektörünüzün öneminden söz ettiniz.Sanayi yağları ürün yelpazesi hakkında ne söylemek istersiniz?
-Sanayi sektörü kendi içinde çok farklılık gösteren devasa bir alandır ve çok farklı sektörlere hitap eden sanayiler mevcuttur.Sanayi sektöründe faaliyet alanı ne olursa olsun biz kullanılan makineler için makinenin kullandığı yağ çeşitlerini temin ederiz.Bunlar madeni yağlar,endüstriyel yağlar,soğutma sıvıları,kesme,delme sıvıları olarak tanımlayabiliriz.Bizler tüm bu ürünlerin yurt dışından ithalatını yapıyoruz.Türkiye”de de yerli firmalarımız var ve biz onlarla da yakın ilişkiler içindeyiz.
-Sözü edilen ürünlerin tedariği tamamen ithalata mı dayanmaktadır? Sektörle ilgili yerli üretim hakkında bilgi verir misiniz?
-Yerli üretimler elbette var.Ama yeterli değil.Bazı ürünler yurt dışından temin ediliyor.Alt,orta ve üst segment ürünler ülkemizde de üretiliyor.Ne var ki son derece gelişmiş üst segment ürünler için gereken yağları yurt dışından temin ediyoruz.Bu sektöre hitap eden yerli firmalarımız daha yeni yeni çok üst sektör segment ürünleri üretmeye başladılar.Bu şekilde devam edildiğinde umud ediyorum ki çok kısa sürede Türkiye dünyada ki yerini alacaktır.Sözünü ettiğimiz üst segment ürünler genellikle Avrupa Ülkelerinden tedarik edilmekte.
-2020 itibariyle önce salgın,akabinde global ekonomik sorunlar malum.Tedarikçi olarak bu noktada karşılaştığınız sıkıntı ve sorunlardan söz eder misiniz? Çözüm üretilmesi noktasında neler söylemek istersiniz?
GÜMRÜK GECİKMELERİ EN BÜYÜK SORUNDUR
-Teşekkür ediyorum güzel bir soru.Elbette sorun ve sıkıntılarımız var.Bunların başında gümrüklerde yaşanan gecikme problemleridir.Bu konuda en büyük sıkıntıyı pandemi salgınıyla yaşadık.Arkasından doviz kurunun tırmanışa geçmesiyle devam etti ve halen daha belli sıkıntılar devam ediyor. Gümrüklerde bekleyen her ürün tedarik halkasında ve son kullanıcıya ulaştırılması noktasında ciddi problemlere neden oluyor.Tedarikçiler kur hareketleriyle belli bir zarara uğrayabiliyor. Ya da aldığımız şirketler fiyatlarını bu aksamalara göre belirliyorlar.Ama biz aldığımız fiyatla içerde zamanında teslim alamadığımız zaman belli oranlarda ki oluşan farklar ürün boyutlarına göre ciddi rakamlar ile faaliyeti yapanın firmaların zarar etmesine yol açıyor.Bu yönde isteğimiz gümrük giriş çıkışlarının hızlandırılması gerekiyor.Bir çok ürünün ana maddesi petrol olduğu için de özellikle petrol fiyatlarının hareketleriyle alakalı da sıkıntılar yaşıyoruz.Şu anda da hala gümrüklerle ilgili bazı sıkıntılar yaşamaya devam ediyoruz.Ayrıca tedarik ettiğimiz Avrupa ülkelerinde ki sıkıntılar da doğrudan bizleri de etkiliyor.Bütün bu sorunların aşılması için esas olan bu sektörle alakalı da bizim ülkemizin de üreten ülke olması gerekiyor.Bir çok alanda oldugu gibi bu alanda da tamemen tüketen ülke konumundayız. İnşallah ülkemiz çok kısa süre içinde her alanda üreten bir ülke konumuna gelir.Bu konuda da umud verici durumlar yaşıyoruz.Her şeyden önce ülkemiz tüketen ülke konumundan hızla çıkmalıdır.Hızla her alanda üreten ülke olmak zorundayız.Bu alanda biz ülke olarak tüketen bir ülke konumundayız.Bir çok alanda olduğu gibi bizim sektörümüzle ilgili de Türkiye Avrupa ülkelerine bağımlı olarak yaşıyoruz.Bunun aşılması da tamamen yerli üretim ürün yelpazesinin ve segmentlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.İnşallah milletçe ülkemiz de de bu ürünleri üretmeye başlarız.
-Gümrük gecikmeleri ile kur hareketleri ile meydana gelen sorun ve sıkıntıların çözümüyle ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?
-Gümrük gecikmelerine yönelik ilgili mercilerin çok acil önlemler almalarını bekliyoruz.Bu gecikmeler ithalatçı ve ihracatçı firmaları son derece olumsuz etkilemeye devam ediyor.Kur paritelerinde ki oynamalardan kaynaklı ekonmik kayıpların yanında müşteri şikayetleri de bizleri son derece olumsuz etkiliyor.Gümrükten çıkmayan ürünler depoya giriyor.Dolayısıyla depo da bekleme fiyatları da bizlere yansıyor.
-Bu yönde ilgili bakanlık ve ilgili birimlerden beklentileriniz nelerdir.Her hangi bir öneriniz var mıdır.
GÜMRÜK GECİKMELERİNE ACİLEN ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR
-Belirttiğim gibi ekonominin rahatlaması,önü alınmayan fiyat artışlarının sebeplerinden hatta en önemli kaynaklarından biri de bu gecikmelerdir.Bundan sadece bizler muzdarip değiliz.Gümrük gecikmeleri meselesi bütün sektörleri olumsuz etkiliyor.
Bütün sanayicilerin ortak beklentisi bu yöndedir. Umarız ki Ticaret bakanlığı bu konuda gereken adımları atar,gereken önlemleri alır.
-Peki bu alanda Türkiye”nin sizler için devletler arası bir güvence garantörlüğü veya ekonomiyi olumsuz etkilerden koruma amaçlı bir birim yok mu?
-Malesef ki yok.Bu yönde bir çalışmanın yapıldığına ilişkin duyumlar alıyoruz ama sahaya yansıyan henuz bir çalışma yok.Günümüz global koşullarında ülkemizin bu yönde acil bir çözüm üretmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Örneğin Kur Garantili Kredi gibi,bu alan içinde ülkemiz ivedi bir çözüm üretmelidir.Fiyat artışlarının durdurulması ve piyasa ilişkilerinin bozulmaması için böyle bir çalışma yapılırsa tüm sektörlerde rahatlama oluşur.Böyle bir çalışma ile kısa ve örta ölçekli süreçte fiyatlarda artışların önüne de geçilmiş olur.
-Sayın Turan sektörünüzde sizleri temsilen üst organ ve STK”larınız dan söz eder misiniz?Sektör olarak dernek kurum kuruluşlarla ilişkileriniz ne düzeydedir?
-Bizim sektör olarak en üst segmen olarak enerji bakanlığına bağlıyız.Sonuçta hammaddesi petrol olan ürünler sektöründe faaliyet gösteriyoruz.Bizleri temsil eden bir takım STK”lar var ama sektörle ciddi şekilde ilgilenen bir temsiliyet aslında yok.Çünkü herkes kendi derdinde kenedi sevdasında hareket ediyor.Bizler de böyle bir sektör ve yapının içinde bulunan firma olarak kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz.
BİZİM DE GÖNLÜMÜZDE BİR ASLAN YAŞIYOR
-Yaşınızın genç olması nedeniyle sektörünüze yönelik her hangi bir dernekt veya STK”larda stk bulunmayı veya eksikliğini düşündüğünüz bir yapılaşma düşünür müsünüz?

-Tabiki düşünüyoruz ama böyle bir yapılaşmaya kalkışmak ciddi bir ekonomik güç gerektiriyor. İlerleyen zamanlarda böyle bir imkana kavuşursak elbette ki bu temsiliyet ile ilgili de bir çalışmaya girebiliriz.Ya da en azından başlatabiliriz.Yani ülkemize istihdam ve katma değer üretecek üretim tesisleri kurmayı da düşünmekteyiz.Bu vesiyle bu ülkemizin güzel evlatlarını güzel gençlerini de bizimle beraber çalışarak bu ülkenin ekonomisinin katmadeğerinin gelişmesine katkı sunmayı elbette düşünmekteyiz.Ülkemizin isminin bu alanda dış dünya ülkeleri tarafından bilinir olmasını elbette düşünmekteyiz.Elbette ki bu konuda gönlümüzde bir aslan yaşatıyoruz.
İOSB İLE TANIŞMAMIZ 20 YIL OLUYOR
-Sayın Turan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyiz? Bölge ile ne zamandan beri tanışıyorsunuz?
-Bu bölge ile tanışıklığım yaklaşık 20 yıl oluyor.
Daha önce biz Bayrampaşa da Emintaş Aker deydik.Ancak bölge ile ticari bağlarımız eskilere dayanmaktadır.
ESKOOP İOSB”NİN EN GÜZEL SİTESİDİR
-Eskoop Sanayi Sitesini genel anlamda nasıl buluyorsunuz?
-Eskoop Sanayi Sitesi bence İkitellinin en gözde güzel ve nadide sitelerinden birisi olarak görüyorum.En güvenlikli,çevresel olarak çevreye saygılı,esnaf ilişkileri son derece uyumlu.Eskoop Sanayi Sitesi”ni sanayici ve üreticilerin,ticaret yapanların en iyi olanlarının yer aldığı bir sanayi sitesi olarak görüyorum.
-İkitelli OSB”nden veya Eskoop Sanayi Sitesi yönetimlerinden ne gibi beklentileriniz var mı?Hizmet ve ilgi kapsamınra neler söylemek istersiniz? Sizlere yansıdığı kadariyle Bölge Başkanlığı”nın ve Eskoop site yönetiminin sizinle ilişkisi nasıldır ve nasıl olması gerektiği yönünde görüşlerinizi alabilir miyiz?
-Bu konuda açıkçası anılan yönetimlerden bir beklenti içinde hiç olmadık.Üreticilerle, sanayicilerle,ticaret yapanlarla ilgil de neler yapabilirler şeklinde bir düşünce içinde hiç olmadım ama böyle bir soru ile şimdi düşünmeye başladım.Bu konuda şimdilik söylenecek her hangi bir mesele yoktur.
BU ETKİNLİĞE İLK KEZ KATILIYORUM
-Eskoop bölgede yapılan sosyal aktivitelere son derece önem veren bir sitedir.Pandemi süreciyle birlikte bu aktivitelerin yapılması da etkilendi.Son dönemlerde bir takım etkinlikler ve kutlamalar toplu şekilde yapılmaya başladı.Eskoop Milli ve Dini önemli günlere büyük önem veren bir anlayışla yönetiliyor. Bu yönde geçtiğimiz 29 Ekim Kutlamaları kapsamında Eskoop Atatürk Büstüne Çelenk Koyma Töreni yapıldı ve sizlerde firmanızın çelengi ile bu kutlamaya katıldınız.Yapılan Cumhuriyet Kutlama Etkinliği hakkında neler söylemek istersiniz?
-Eskoop Sanayi Sitesi yöneticilerinin Ülkemizin Milli ve Dini değerlerine saygılı kişilerden oluşması bizler içinde son derece önemli bir konudur.Ne var ki ben bizzat böyle bir etkinliğe ilk kez katıldım.Bunun sebebi de biz buraya geleli 6 ay oldu.Burada yapılan 29 Ekim Kutlama etkinliğine ilk defa katıldım.Yapılan etkinlik ülkemiz,böligemiz,sanayimiz ve bizler için son derece önemli anlamlı ve önemli bir konu.Yapılması gereken bir aktivite.Ne var ki Eskoop sanayi sitesinde bulunan kişilerin ilgisini ve katılımını çok düşük düzeyde buldum.Ayrıca katılanlarda sadece katılmak için katıldıklarını izledim.Bu durum beni Eskoop camiası adına son derece olumsuz etkiledi.
Yani burada bu nimetleri yaşayan insanların ülkenin kuruluşuna bu ülkeyi kuran Ulu Öndere burada bulunan büyük çoğunluğun gereken saygıyı göstermelerini,bunun içinde böyle bir anlamlı aktiviteye yoğun bir şekilde katılım göstereceklerini düşünüyordum.Ama etkinlik beklediğim şekilde olmadı.Etkinliğin adı 29 Ekim Cumhuriyet etkinliği ki bir gün öncesinden yapılmasının böyle bir etkinliğe katılımı etkilemiş olabileceğini düşünmüyorum.Netice de yarın 29 Ekim ve bu kapsamda ülkemizin her köşesinde bu kutalmalar yapılacak.Bu gün 28 Ekim ve ülkemiz için son derece anlamlı günün kutlamasına katılımı çok çok az düzeyde buldum.Böyle anlamlı bir etkinliğe burada bulunan her kesin katılması gerekirdi.Bu ülkeyi kurtaran bizlere bu nimetlere sahip olmamızı sağlayan geldigimiz konumda ki durumlarımıza vesile olan buralarda bizlerin ticaret yapmamızı sağlayan kişiye ve onun anılmasına vesile olan böyle bir tarihi güne gereken saygının gösterilmedine üzülerek şahit oldum.Ama Yusuf Başkanımızın da konuşmasında değindiği gibi bende bu etkinliğe katılımın artarak devam edeceğini düşünüyorum.
KATILIMLARIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
-Bu gibi kutlama etkinlik ve aktivitelere Eskoop camiasının katılımıyla alakalı neler söylemek istersiniz?
-Bende bundan sonra ki zamanlarda Milli Günlerimizin Kutlanmasına,Anılmasına katılımın artacağını düşünüyorum.Aslına bakarsanız bu konu bana göre yönetimle de alakalı bir durum.
-Yönetim bu konuda ne yapabilir ki?
-Sonuçta burada bulunan her kes bölge ve burasını yöneten kuruma karşı sorumludurlarYönetimin de burada bulunan kişilere bu etkinliklerle ilgili bilgilendirme yapmalıdırlar.Yönetim olarak kişileri böyle anlamlı etkinliklere teşvik etmesi gerekiyor.Yani nasıl ki bu dünyayı bir yaradanın olduğuna inanıyorsak,bu ülkenin bir lider önderliğinde de kurulmuş olduğuna inanıp,bu yönde ki anlamlı gün ve etkinlikler için hassasiyetimiz olmalıdır diye düşünüyorum.Üzerinde yaşadığımız bu vatanı o dönemde ne zor şartlar altında kurtarıp bu kurtuluşun anılmasına vesile olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın ilan edildiği o tarihi güne karşıda saygılı olmalıyız.
İşte yönetimin bu konuda buradaki kişilere bu meseleyi tebliğ ederek bu katılımı daha artırması gerektiğini düşünüyorum.Sonuç olarak bu konuda madem ki burada yönetiliyoruz bunun için de yönetimsel bazlı bir takım çalışmalar yapılabilir diye düşünüyorum.
-Bu yönde Yönetime bir öneriniz olacak mıdır?
Bazı şeyleri bizler anlattığımızda biraz emirvaki gibi olabilir veya görülebilir.Ama bu konu da son derece önemli bir konu.Bu konuya ilişkin yapılabilecek çalışmaları buradaki insanlar bir emirvaki olarak görmesinler.Bu gibi etkinlik ve kutlamalarla alakalı burada ki İşletme sahipleri ile esnafların da önemli sorumlulukları var ve bunlar hatırlatılmalı.Sonuçta kurtarılan,kurtarıcısı bilinen,bizlere emanet edilen bir ülkemiz var ve hepimiz bu ülkenin içinde ki nimetlerle yaşamaktayız.Bizler için bundan büyük başka bir özel gün olabilir mi?Bunun anlatılması lazım.Nasıl ki dini inaçlarımızla alakalı dini günlerle ilgili hassasiyetlerimizi paylaşıyorsak böyle bir günlerle alakalıda aynı hassasiyetleri yaşamamız,paylaşmamız ve göstermemiz gerekiyor. Oruç ayına,ramazan bayramına,kurban bayramına ve diger dini günlere duyduğumuz saygı ve gösterdiğimiz hassasiyeti milli günler içinde göstermeliyiz diye düşünüyorum. 29 Ekim bizim bu ülkede bir kez daha var oluş sebebimizi temsil eden bir gün. aslında.Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı.Böyle bir irade tarih sahnesinde yer almamış olsaydı biz şu anda belki bir çoğumuz olmayacaktık.Ya da yakın coğrafyamızda olan ülkeler gibi olacaktık.Biz bu ülkenin nimetlerinden yararlanırken bu konuda ki meseleler insanlara bu yönüyle anlatılması lazım.Bu konuda da burada ki çalışan insanlara bu yönde duyurular yapılması lazım.İşte yönetimin bu günle ilgili aktiviteyi buradaki firma sahiplerine esnaflara tebliğ etmesi lazım.Katılımın kalabalığın çok olması lazım.Çünkü saygının derecesi katılımların kalabalık oluşuyla da alakalıdır.Her kes nasıl ki namaza veya Cuma namazına koşarak gidiyorsa böyle Milli olan önemli ve anlamlı günler içinde aynı hassasiyet ile hareket etmeleri lazım.İnsanlar nasıl ki dindar olduğunu göstermeye çalışıyorsa burada da gelip bu ülkemizin milleti olduğunun saygısını göstermesi gerekir.
Özetlersek gönül isterdi ki burada ilk defa katıldığım bu törende burasının,Atatürk Büstü alanının, bu caddelerin,fiskiye havuzu alanının katılım kalabalığı ile kapanması gerekirdi diye düşünüyorum.
Eskoop Sanayi içinde yapılan böyle anlamlı etkinliğe katılan kalabalığı üniversite okul öğrencileriyle de dolmaması lazım.Bu gibi önemli etkinliğe buradaki işletme sahiplerinin katılımlarını sağlamak lazım.Bakın bu gün Cuma ve her kes cumaya koşarak gidiyor.Cuma namazının kılındığı Eskoop Cumhuriyet Camii de Eskoop içinde.Eskoop da Türkiye içinde. Burada Cumaya koşarak gidenler,cumadan sonra da Bu ülkeyi bize emanet eden atalarımızı anmaya koşa koşa gelebilirlerdi.Bu katılımın bu şekilde artması gerekir.Bunu yönetim bu esnaflara bir şekilde anlatması lazım diye düşünüyorum.
-Bu Anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili size özel bilgi paylaşır mısınız?
-Atatürk çok farklı bir lider,çok önemli bir insan.Bana göre de Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu saygıyı fazlasıyla hak ediyor.Bütün dünya tanıyor,saygı duyuyor.Ben birçok ülkeye giden birisiyim.Atatrk”ün heykeli bir çok ülkede var.Bütün dünyanın bir şekilde saygı duyduğu ülkemizin kurtarıcısı olan bu lidere bizim en büyük,en anlamlı,en duygulu ve kapsamlı olarak saygı duyan bu ülkenin bir vatandaşları olmamız gerekiyor.
Söz konusu Atatürk olduğunda bizim ülke olarak bir kere seven veya sevmeyen bu topraklar üzerinde bu nimetleri yaşayan her vatandaşın veya buraya gelen her insanın Atatürk”e saygı duyması gerekiyor diye düşünüyorum.
Daha önceki sözlerimde de ifade ettiğim gibi her 29 Ekimde de bunu görmek isterdim.Bu ülkenin evlatları olarak nasıl ki hepimiz müslümanız ve ibadetimiz için nasıl ki camiye cumaya koşuyorsak,29 ekim törenine de ve böyle milli günler törenlerinde saygıyla sevgiyle şevkle ve inançla bu gibi etkinliklere gönülden koşmamız gereken bir gün olarak görülmesi ve benimsenmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

-Son olarak mesajınız ve eklemek istedikleriniz var mıdır?
-Evet.Bu vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız ile ilgili Eskoop Yönetim Kurulu Adına Başkan Yusuf Akgün”e hassasiyetleriyle ilgili teşekkür eder,29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız”ın bütün milletimize ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan bütün vatandaşlarımıza kutlu olsun.”

Tanıtım Söyleşi:Türkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu