Beşler Un Irak”a Tek Kalemde 20 Milyon Dolarlık İhracat Yaptı

Gaziantep merkezli Beşler Group bünyesinde faaliyet gösteren Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Irak Ticaret Bakanlığı’na mal tedarik eden yerel bir firma ile el sıkıştı. Beşler Un, bu işbirliği çerçevesinde tek kalemde Irak’a 40.000 ton gıda ürünü göndererek, ülkemize 20 milyon dolar döviz girdisi sağladı.

Gaziantep merkezli Beşler Group bünyesinde faaliyet gösteren Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Irak Ticaret Bakanlığı’na mal tedarik eden yerel bir firma ile el sıkıştı. Beşler Un, bu işbirliği çerçevesinde tek kalemde Irak’a 40.000 ton gıda ürünü göndererek, ülkemize 20 milyon dolar döviz girdisi sağladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen un üreticilerinin başında gelen Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Şirket, son yıllarda gerçekleştirdiği başarılı ihracat hamleleriyle adından sıkça söz ettiriyor.

Bu anlamda Irak Ticaret Bakanlığı’na mal tedarik eden yerel bir firma ile anlaşma sağlayan Beşler Un, bu ülkeye tek kalemde 40.000 ton gıda ürünü gönderdi. Irak Ticaret Bakanlığı’nın talebini 2 ay gibi kısa sürede karşılayan Beşler Un, Türkiye ekonomisine 20 milyon dolar döviz girdisi sağladı.

“Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişkileri daha da güçlendirecek”

Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, “Beşler Un olarak bizim Irak pazarına yönelik ihracatımız her geçen yıl artarak devam ediyor. Bunun yanı sıra, Irak Ticaret Bakanlığı’nın son talebini karşılamak hem ülkemiz, hem de firmamız açısından önemli bir gurur kaynağı oldu. Bu olumlu iş birliklerinin önümüzdeki süreçte de artmasını bekliyoruz. Gerek üretim kapasitesi, gerekse yönetimsel çeviklik ile coğrafi yakınlık avantajını da kullanarak 2 ay gibi bir sürede büyük montanlı bir siparişi teslim etmenin gururunu şirket olarak yaşıyoruz. Bu olumlu iş birliklerinin yakın gelecekte de artmasını bekliyoruz” dedi.

Irak, Beşler Un için önemli bir pazar haline geldi

Beşler Group bünyesinde yer alan Beşler Un, Beşsan Makarna ve Beşyem son dönemde Irak pazarına yönelik ihracatıyla kendi alanlarında bir adım öne çıktı. Bu üç şirket, 2023 yılında Irak’a olan ihracatta önemli bir ivme yakaladı. 197.682 ton un, makarna ve yem ihracı karşılığında 79.651.739,20 dolar döviz girdisi sağladı.

2024 yılının ilk 3 ayında ise 20 milyon dolarlık ihracatın haricinde, 51.955 ton ürün satışı ile 21.250.000 dolar artı gelir elde etti. Böylece Beşler Group çatısı altında, daha bu yılın ilk 3 ayında Irak’a 41,5 milyon dolara varan ihracat başarısına imza atılmış oldu.

Şirketin, 2022 yılında yaşanan Kahramanmaraş depremine rağmen üretim ve istihdamını artıran bir trendle bölge ekonomisine ve halkına katkıda bulunması da önemli bir başarı örneği olarak dikkat çekiyor.

Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş Hakkında

Beşler Makarna Un İrmik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1992 yılında Gaziantep 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 24.000 m2’lik alanda buğday unu üretimine başladı. 1993 yılında günlük üretim kapasitesi 250 ton iken, teknolojisini sürekli yenileyerek kapasitesini artıran Beşler Un’un günlük üretim kapasitesi 2.126 tona ulaştı. Beşler Un, günümüzde tek yerleşkede 5 üniteden oluşan 2 fabrika binasıyla Türkiye’nin değil aynı zamanda Ortadoğu ve Balkanlarında en büyük un üretim tesisinden biri olma başarısını elde etti.

Ayrıca, yurt içinde bulunan 50 bayisi aracılığıyla pazarlama ağını genişleterek aranan bir marka olma özelliğini kazanan Beşler Un, yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Sudan, KKTC, Togo, Somali, Etiyopya ve birçok Afrika ülkesiyle birlikte 50 ye yakın ülkede tercih edilen bir marka haline geldi.

Hasat dönemlerinde köylü ve çiftçiden yüksek miktarlarda buğday alımı yaparak bölgenin en büyük buğday alıcısı vizyonuna ulaşan Beşler Un, yurt içinde Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) depolarından, yurt dışında ise Kanada, Rusya, Ukrayna, Litvanya, Almanya gibi AB ülkelerinden alım yaparak yılda yaklaşık 700.000 ton ila 1.000.000 ton arasında buğday ithalatı gerçekleştiriyor.

2000 yılından itibaren Beşler Un, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yer aldığı “İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” ve ihracat hacimlerinin dikkate alındığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firmaları” listelerine düzenli bir şekilde kesintisiz olarak girdi. Şirket, “İSO İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 2022 yılı “Üretimden Satışlar” kategorisinde 399. sırada yer almaktadır. Benzer şekilde Şirket, “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firmaları” listesinde 2022 yılı “Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamuller” sektör sıralamasında 36. sırada yer almakta olup, genel sıralamada 455. sırada yer almaktadır.

Beşler Un ayrıca, 2016 yılında Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında “Cirosunu En Çok Artıran Şirket” kategorisinde 3. sırada, “İhracatını En çok Artıran Şirket” kategorisinde ise 4. sırada yer aldı.

Haber: Okhan Şentürk/Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu