İTO”da Başkanlık Yarışında Sona Doğru

Yaklaşık 700 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO)seçime gidiyor. Yeniden adaylığını açıklayan İTO Başkanı Avdagiç’in karşısında yönetime talip olanlar da adaylıklarını açıklamaya başladı.Siyasi İttifakların yarıştığı İTO Başkanlık Seçimlerinde Oklar,”Deneyim,Tecrübe, Güven ve İstikrar” gereği Başkan Şekib Avdagiç”i gösteriyor.
İTO SEÇİMLERİ NEREDE GERÇEKLEŞECEK?
İTO’nun 4 yılda bir yapılan seçimleri 9 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) gerçekleştirecek.
İTO SEÇİMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
İstanbul Ticaret Odası Meslek Komiteleri Asil ve Yedek Üye Seçimi ile Meclis Asil ve Yedek Üye Seçimi; 09 Kasım 2022 Çarşamba günü Yeşilköy Mahallesi Atatürk Caddesi Atatürk Havalimanı Karşısı, Bakırköy / İstanbul adresinde, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi uhdesinde bulunan İstanbul Fuar Merkezi içerisindeki 9, 10 ve 11 No’lu Salonlarda yapılacak, oylar sabah saat 08.00’den akşam 17.00’ye kadar kullanılacaktır.
Oda Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri, Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri ile TOBB Asil ve Yedek Delegeleri seçimleri ise 15 Kasım 2022 Salı günü Reşadiye Caddesi No:7
Posta Kodu: 34112 Eminönü – Fatih / İstanbul adresindeki İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda, 09.00-12.00 saatleri arasında yapılacaktır.
İTO SEÇİMLERİ ÖNCESİ SON DURUM NE?
ilk isim 2018 yılından bu yana İTO Başkanlığı’nı sürdüren Şekib Avdagiç. Ahmet Mahmut Ünlü’nün de desteklediği Avdagiç, hükümete yakınlığıyla biliniyor. İkinci isim, daha önceki dönemde başkan yardımcılığı yapmış olan Murat Kalsın. İTO Değişim Platformu olarak anılan ve 6’lı grupta ise henüz öne çıkan bir isim yok. Grupta Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün kardeşi; Xdeliver, Esnaf Restaurant, XKitchen gibi şirketlerin kurucusu Atilla Bingöl, İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan ve PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Başkanı Hacı Demir bulunuyor.
Kulislerde Sadettin Saran’ın İTO Başkanı olmak istemediği, 2023 Mayıs ayında yapılacak olan TOBB Başkanlığı’na hazırlandığı, bu nedenle de bu seçimlerde TOBB delegesine girmeyi hedeflediği dillendiriliyor.
İTO’ya yakın kaynakların aktardığı bilgiye göre, 9 Kasım’da yapılacak seçimde önce komite üyeleri seçilecek. Seçilen bu 603 komite üyesi de 261 meclis üyesini seçecek. Başkanı da bu meclis üyeleri daha sonra belirleyecek.

İTO Başkan Adayı Sadettin SARAN KİMDİR?

Sadettin Saran kimdir, nereli, kaç yaşında, ne iş yapıyor? Bir dönem adı Fenerbahçe başkanlığı için de geçen Sadettin Saran’ın nereli olduğu, ne iş yaptığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Haber Giriş Tarihi: 20.09.2018 15:33 Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2021 01:20 Bir dönem adı Fenerbahçe başkanlığı için de geçen Sadettin Saran’ın nereli olduğu, ne iş yaptığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Saran Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, 1964 ABD doğumlu 1987’de ABD, Kentucky Üniversitesi’nden, makine mühendisliği alanında master yaparak mezun oldu. Arkansas’ta Ensco Environmental Services’de çalışmaya başladı. 1988’de Türkiye’ye geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Dış İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı. 1989’da Saran International’ı kurdu. Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc.gibi dünya devlerinin temsilciliklerini üstlendi. 1990-1995 döneminde Martin Marietta’nın Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı, arkasından Genel Müdürü olarak çalıştı. 1995’te Saran Şirketler Grubu’na yeniden döndü. ABD’de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın kaptanlığını yaptı, iki yıl,’En Değerli Sporcu’ seçildi. 1984-1985 yıllarında da Türk Milli Yüzme Takımı kaptanlığını yaptı. Bu dönemde kırdığı 50 metre serbest yüzme dalındaki Türkiye rekoru halen kendisine aittir. ABD’de okumaya da spor bursuyla gitmiştir. Ailesinden para almadığı için havuzda cankurtaranlık ve matematik hocalığı yaptı. 80li yılların sonunda Türkiye’nin TV sektörü oluşurken yani yeni televizyon kanalları açılırken pazarladığı programları kolayca satabilip, çeşitlendiren Saran, dublaj stüdyolarını kurdu. Yaptığı iş öncelikle sektörün yeniliğinden kaynaklandığı için büyük bir sermaye gerektirmiyordu ve bu durumu da çok iyi kullandı. TMSF’den frekans kiralayarak Radyo Spor’u kurdu. Daha sonra ise Radyo Time’ı satın aldı. Bir kaç ay sonrasında ise 10 milyon $ vererek Radyo Tatlıses ve Radyo Plus’u satın almaya karar verdi Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’a ait “Saran Medya” Türkiye’de yayınlanan spor yayınlarının yaklaşık %65’inin yayın hakkına sahiptir. Sadettin Saran Fenerbahçe yönetimine girdi, Başkan Aziz Yıldırım’ın sağ kolu oldu. Futbol takımında işlerin kötü gitmesi, yanlış transferler aralarını açtı. Galatasaray eski başkanı Mehmet Cansun’un çocukları ile Fehmi Naci Cansun ve Nurettin Ali Cansun ile stad reklamcılık şirketi kurmuştur.

SADETTİN SARAN, 4 milyon euro’ya aldığı İngiltere Premier Lig’inin maçlarının yayın hakkını 5.2 milyon euro’ya Fox’a sattı.

SARAN HOLDİNG, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun 13 branştaki tüm milli takımların sponsorluğunu üstlenmiştir. 04 Aralık 2007 tarihinde Kırıkkale, Yeni mahalle de kullanıma açılan ve Kızı Lal adına Anaokulu yaptırmıştır. Bundan başka Doğu ve Güneydoğu’da birçok eğitim ve spor tesisi yaptırdı. Babası ve annesi adına birer ilköğretim okulu, kızı adına bir anaokulu, babaannesi adına da lise yaptırdı. 10 yıldır Kırıkkale’deki çocukları sünnet ettiriyor, onlara 23 Nisan’da 2 günlük İstanbul turu yaptırıyor. Doğubeyazıt’a yurt yapmaya gitti, kararını değiştirdi, spor salonu yaptırdı. 2005 yılında boşandığı eşinden olan Lal (d.1997) ile Beliz adında iki kız çocuğu babasıdır.

SADETTİN SARAN, 2007- Ekim 2010 yılları arasında Hülya Avşar ile birlikte oldu. Ardından oyuncu Zeynep Beşerler ile birlikte oldu.

SADETTİN SARAN, 15 Eylül 2012 tarihinde Diş Doktoru Emek Külür (d.1971) ile Kemerburgaz’da aile ve yakın dostlarının katıldığı nikah töreni ile evlendi. 10 Kasım 2012 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 74. yılı anısına Ankara’da düzenlenen Geleneksel 6. Master Cumhuriyet Şampiyonasına katılan Sadettin Saran, 25 yaş üstü serbest ve kelebek bütün yaş kategorilerde Türkiye masterlar rekorlarını kırdı. 50 metre serbestte 25.91, 50 metre kelebekte 28.78 yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü eski yöneticisi olan Sadettin Saran 30 Ağustos 2013 tarihinde Fenerbahçe için başkanlığa adaylığının söz konusu olduğunu söyledi. Ağustos 2013 tarihinde yapılan Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması”na katılan Saran, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulunun, olağanüstü seçimli genel kurula gitme kararı aldığını hatırlattı.

SARAN HOLDİNG : Toplam çalışan sayısı 2000’e yaklaşan 33 firma ile yedi ana sektörde faaliyet göstermekte ve finansal yatırımları bulunmaktadır.

SARAN MEDYA; Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc. gibi dünya devlerinin Türkiye temsilciliklerini üstlenerek Ulusal ve yerel TV kanallarına içerikleri sağlayan ve Türkiye televizyonlarında yer alan spor programlarının %65’ının yayın haklarına sahip olan, yaklaşık 20 yıllık deneyimiyle pazarın lideri konumunda.

SARAN ENERJİ; Hidroelektrik santrallerinin yanı sıra, güneş ve rüzgar enerjisine de yatırım yaparak yenilenebilir, temiz enerji kaynaklarının tüm Türkiye’de kullanımını artırmayı ve sürdürülebilir gelişim sağlamayı hedefliyor.

SARAN HAVACILIK; ABD’nin en büyük helikopter üreticisi ve dünyanın en çok satan helikopter firması olan Bell Helicopter Textron’un helikopter satışı konusunda Türkiye temsilciliğini yürütmektedir.

SARAN YAYINCILIK; Her gün milyonlarca kişi tarafından dinlenen Radyo Spor, Radyo Trafik gibi radyo kanallarıyla Türkiye’nin en çok dinlenen yayıncılık kuruluşları arasında yer almaktadır.tuttur.com; İlk yıl itibarı ile 200 bini aşkın üyeye ulaşan, ayda 2.5 milyon ziyaretçisi ile hızla büyümekte ve pazar payı yükselmekte olan dünyanın ilk sosyal bahis platformu.

ANADOLU ÇAĞRI MERKEZİ; Eskişehir’de 450 çalışanı ile birçok uluslararası markaya hizmet veren ve hizmet sektöründe fark yaratmaktadır.

SARAN TURİZM; Çek Cumhuriyeti’nin en eski ve kapsamlı turizm firması Çedok’u bünyesine katarak 50’den fazla ülkeye varış noktasıyla müşterilerine geniş bir yelpaze sunmaktadır. Haber

Haber Güncelleme:Türkiye Esnaf Gazetesi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu