Petrol, altın ve dolarda Sert yükseliş

İsrail’de son dönemde yaşanan çatışmaların, bölgesel bir krize yol açabileceği endişeleriyle Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk işlem gününde yüzde 3.4’lük bir artışla 87 doların üzerine çıktı. Bu artış, piyasalarda önemli bir hareketliliğe yol açtı.

Çatışmaların uzun sürme ihtimali ve hatta farklı ülkelere yayılma potansiyeli, özellikle petrol fiyatlarında yükselmeye neden oldu. Brent petrolün varil fiyatı, sabah saatlerinde yüzde 3.4’lük bir artışla 87.4 doları aştı.

Petrol fiyatları, Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya müdahale girişimiyle 120 doların üzerine çıkmış, ancak talep konusundaki endişeler nedeniyle bu yılın mayıs ayında 71 dolara kadar gerilemişti. Opec+’ın üretimi kısma kararlarının etkisiyle bu dönemde petrol fiyatlarında iniş çıkışlar yaşanmış olsa da genel trend yukarı yönlü olmuştu.

Eylül ayından bu yana, Federal Rezerv’in sıkılaşma politikalarına devam edeceğine dair beklentilerle Brent petrolün varil fiyatı, iki hafta içinde 94 dolardan 84 dolara gerilemişti.

Analistler, Hamas’ın hafta sonundaki saldırısıyla başlayan süreçte, bölgeye olan ilginin arttığını ve olası bir İsrail-İran gerilimi durumunda Hürmüz Boğazı’ndaki petrol ticaretinin etkilenebileceği endişesiyle piyasaların gelişmeleri yakından izlediğini belirtiyorlar.

DOLARDA YÜKSELİŞ

İsrail’deki çatışmaların etkisiyle, özellikle gelişmekte olan para birimleri ilk işlem gününde zayıflarken, ABD Doları neredeyse tüm önemli para birimleri karşısında güç kazandı. Dolar endeksi yüzde 0.3’lük bir artışla 106.4 seviyesini aştı.

Yurt içinde ise dolar/TL kuru, geçen haftayı 27.61 seviyesinden tamamlamıştı, ancak düşük hacimli piyasada 28 seviyesinin üzerine çıkarak rekor bir seviyeye ulaştı. Sabah saatlerinde ise 27.70 civarında denge buldu.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞİ BAŞLADI

Altın fiyatları, son gelişmelere bağlı olarak yukarı yönlü bir hareket gösterdi. Altının ons fiyatı, ABD tahvil getirilerinin 16 yılın zirvesine çıkması sonucu geçen hafta perşembe günü 1.820 dolara gerilemiş, ancak haftayı 1.830 dolardan tamamlamıştı. Ancak, bugün itibarıyla altına olan talebin artmasıyla altının ons fiyatı yüzde 1’lik bir artışla 1.850 doları aştı.

Yurt içinde, ons fiyatındaki artışın döviz kurlarındaki yükselişle birleşmesi, gram altın fiyatlarında daha hızlı bir artışa neden oldu. Geçen haftayı 1.625 liradan tamamlayan gram altın, haftanın ilk işlem gününde 1.651 liraya yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu