İsrail Hamas Savası ve Gazzede Neler Yaşanıyor? Kim Ne Diyor

7 Ekim 2023 Cumartesi günü, dünya yeni bir çatışma ve ardından gelen savaş haberine uyandı. Gazze’de bulunan Hamas silahlı grupları İsrail’e şimdiye kadarki en geniş kapsamlı operasyonlarına başladı. Birçok noktadan İsrail içlerine sızan silahlı gruplar ve roket saldırıları İsrail’de önemli bir tahribata sebep oldu.

İsrail Hamas Savaşı’nda Neler Yaşanıyor? Kim Ne Diyor?

7 Ekim 2023 Cumartesi günü, dünya yeni bir çatışma ve ardından gelen savaş haberine uyandı. Gazze’de bulunan Hamas silahlı grupları İsrail’e şimdiye kadarki en geniş kapsamlı operasyonlarına başladı. Birçok noktadan İsrail içlerine sızan silahlı gruplar ve roket saldırıları İsrail’de önemli bir tahribata sebep oldu.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, saldırıların başlangıcından yalnızca birkaç saat sonra sosyal medya hesapları üzerinden yayımladığı bir açıklamayla İsrail halkına savaşta olduklarını duyurdu. İsrail-Hamas savaşı sürüyor.
Çatışmaların seyri gün be gün şöyle:
BİRİNCİ GÜN:
7 Ekim 2023
Ekim 1973 Savaşı’nın 50. yıl dönümünden bir gün sonra bir Şabat günü ve Simchat Torah bayramının da son günü olan 7 Ekim 2023 Cumartesi, sabahın erken saatlerinde Gazze’nin birkaç noktasından İsrail’e roket atışları başladı ve Gazze Şeridi’nden İsrail’e “sızıldığı” duyuruldu. Sosyal medya kısa bir süre içinde esir olmuş ve öldürülmüş İsrailli sivilleri ve askerleri gösteren haber ve görsellerle kaynamaya başladı.
Gazze Şeridi’ni yöneten ve içerisinde farklı fraksiyonları bulunan Hamas’ın silahlı kanadı, sürpriz saldırıların sorumluluğunu kısa bir süre içinde üstlendi. Açıklama Hamas’ın silahlı kanadı olan El-Kassam Tugayları lideri Muhammed Deif’ten geldi. İsrail’e saldırıların nedenlerinden biri olarak, “El-Aksa’da devam eden provokasyonlar” gösterildi, operasyonun adının “El Aksa Tufanı” olduğu duyuruldu.
İsrail ordusu, saldırılara karşılık olarak, “Demir Kılıç Operasyonu”nu başlattıklarını, sabahın erken saatlerinden bu yana İsrail’e 2.000’den fazla roket atıldığını ve onlarca İsraillinin esir alındığı duyurdu. İsrail, Gazze’ye karşı havadan saldırılarını kısa bir süre içinde başlattı. İki taraftan da gelen fazla sayıda şiddet haberi kısa süre içinde dünya gündemine oturdu.
İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin resmi bir savaş halinde olduğunu duyurdu. İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze’ye elektrik tedarikini durdurma talimatı verdi.
Netanyahu, bu olağanüstü durumda birlik olunması gerektiğini savunurken, hükümetin “yargıda revizyon” planına karşı Cumartesi akşamı düzenlenmesi planlanan protesto gösterileri iptal edildi.
İKİNCİ GÜN
8 Ekim 2023

Bölgede ilk gece, Gazze’de kıyı bölgesinde kesilen elektriklerin ve karşılıklı devam eden hava bombardımanlarının etkisiyle terör ve karanlık içinde geçti.
Sabahın erken saatlerinde Lübnan’ın güneyinden İsrail’in Şebaa Çiftlikleri bölgesine saldırılar gerçekleştirildi. İsrail ordusu bu saldırıya karşılık olarak Lübnan’ın güney bölgelerine topçu ateşi açıldığını duyurdu. Lübnan’dan yapılan bu saldırıları, Lübnan Hizbullahı üstlendi.
İsrail güçleri ile Hamas silahlı grupları arasında Aşkelon’da ve İsrail’in güneyindeki bölgelerde çatışmalar ve Gazze’ye hava bombardımanı devam ederken Mısır’ın İskenderiye kentinden, Mısırlı bir polisin iki İsrailli turist de dahil olmak üzere bir grup turisti öldürdüğü haberi ulaştı.
İsrail Güvenlik Konseyi, Gazze’ye elektrik, yakıt ve mal sevkiyatını durdurma kararı aldı, “Hamas’ın tüm kapasitesinin yok edilmesini” sağlayacak adımları onayladı ve resmen savaş ilan etti.
ABD, bölgeye bir uçak gemisi gönderme kararı alırken, BM Güvenlik konseyi acil bir gizli oturumda bir araya geldi ancak ortak bir açıklama için gereken oy birliği sağlanamadı.
ÜÇÜNCÜ GÜN
9 Ekim 2023
Gece boyu, İsrail’in güneyinde çatışmalar ve Gazze’ye yapılan bombardıman devam etti. İsrail ordusu bir gece içinde 500’den fazla Gazze hedefini vurduğunu duyurdu. Pazartesi günü, İsrail’in Gazze sınırına 100.000 kadar asker yığdığı haberleri de ulaşmaya başladı.
Savaşın üçüncü gününe dair en büyük yankı toplayan haberlerden biri, İsrail Kurtarma Servisi ZAKA’nın, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bir bölgesinde düzenlenen ve çatışmaların ilk günü Hamas silahlı gruplarının saldırısına uğrayan bir “Rave, Tekno Müzik Festivali”nden bugüne kadar 260 cesedin çıkarıldığını açıklaması oldu.
Pazartesi günü, Gazze’nin Beyt Hanun Bölgesi’nde bombalamalar, ve İsrail’de Karmia kibutzu, Aşkelon ve Sderot şehirlerinde yoğun çatışmalarla devam etti. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’nin tamamen kuşatılacağını, bölgeye elektrik, gıda ve yakıt tedarikine son verileceğini duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamalara göre, Lübnan’dan İsrail’e silahlı grupların sızdığı öğrenildi. Bu bölgede de çatışmalar devam etti.
Almanya ve Avusturya, Filistin’e yardımlarını askıya aldı. Avrupa Komisyonu ise Filistinlilere yönelik 691 milyon euroluk kalkınma yardımı portföyünü gözden geçirme kararı aldı. Fakat günün ilerleyen saatlerinde Komisyonun üst düzey yetkililerinin yaptığı açıklamalarla, Avrupa Komisyonu’nun Filistin’e yardımlarını kesilmemesi gerektiği duyuruldu.
El-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, “masum sivillerin uyarı yapılmaksızın hedef alınması durumunda, ellerindeki esirleri infaz edeceklerini ve görüntüleri yayınlayacaklarını” duyurdu.
DÖRDÜNCÜ GÜN:
10 Ekim 2023
İsrail ordusu, Cumartesi günü Hamas silahlı grupları tarafından aşılan Gazze çitinin tam kontrolünü yeniden ele geçirdiğini duyurdu. Bunun yanında İsrail ordusu, Gazze bombardımanından kaçmak için bölgede bulunanların Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır’a gitmelerini önerdi. İsrail baş askeri sözcüsü Yarbay Richard Hecht, yabancı basına verdiği demeçte: “Refah sınır kapısının hala açık olduğunu biliyorum, çıkabilecek olan herkese gitmesini tavsiye ederim” dedi. Hecht’in açıklamasından kısa bir süre sonra ofisi bir düzeltme yayımladı: “Refah Sınır Kapısı dün açıktı, ancak şu anda kapalı.”
Salı günü ayrıca, Hamas’ın silahlı grupları tarafından “İsrail’in Aşkelon bölgesinde yaşayanlara” Türkiye saatiyle 17:00’e kadar “kenti terk etmeleri” uyarısı yapıldı. Arap ve Müslüman dünyasına yine Hamas tarafından, “genel seferberlik” çağrısı yapıldı, Cuma gününün “El Aksa Tufanı Cuması” olarak kutlanacağı söylendi.
Yemen’de aktif Husi grupları lideri, ABD’nin Gazze’ye doğrudan müdahale etmesi halinde, İHA ve füzelerle birlikte karşılık vereceklerini duyurdu.
Salı gecesi ve günü, Gazze’de bombalamalar ve İsrail’de özellikle Aşkelon bölgesinde yoğun saldırılarla geçti.
İsrail ordusu aynı gün ABD mühimmatı taşıyan ilk uçağın İsrail’e indiğini açıkladı.

BEŞİNCİ GÜN:
11 Ekim 2023
Çarşamba günü, Gazze bölgesinden İsrail’in saldırılarında yasaklı “beyaz fosfor” maddesini kullandığına yönelik bir takım duyumlar ulaşmaya başladı.
İsrail Başbakanı Netanyahu ile muhalefet partisi lideri Benny Gantz, acil bir savaş hükümeti kurma konusunda anlaştı. Fakat eski İsrail Başbakanı ve muhalefet partisi Yair Lapid, uzlaşıya dahil olmadı.
İsrail Aşkelon’da bir hastanenin vurulduğu ancak zayiat olmadığı duyurulurken, Gazze’deki hastanelerden tüm jenaratör kapasitelerinin yakında kesilecek olması sebebiyle uluslararası bir S.O.S çağrısı yayımlandı.

ALTINCI GÜN:
12 Ekim 2023
İsrail Ordusu, gece boyunca Gazze ve Lübnan’dan İsrail’e bir saldırı gerçekleştirilmediğini duyursa da, Hamas İsrail’de bulunan hedeflerine roket saldırılarını gece boyu sürdürdüklerini açıkladı.
Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dolaşan yanlış bilgilerin aksine… Refah sınır kapısı faaliyete açıktır ve Filistin tarafındaki temel tesislerinin tahrip edilmesi dışında mevcut krizin başlangıcından bu yana hiçbir aşamada kapatılmamıştır” denildi.
İran ve Suriye cumhurbaşkanlarından Filistinlilere destek için İslami Birlik çağrısı yapıldı. Çağrıdan kısa bir süre sonra Suriye, İsrail’in Suriye’nin iki ana havaalanını hedef aldığını ve havalimanlarının hizmet dışı kaldığını açıkladı: Şam ve Halep.
Almanya, İsrail’in Almanya’dan gemileri için mühimmat istediğini duyurdu ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın işgal altındaki Filistin topraklarına yaptığı tüm kalkınma yardımlarını, bölgesel barışa ve İsrail’in güvenliğine en iyi şekilde hizmet etmesini sağlamak için bir incelemenin tamamlanmasına kadar askıya alacağını söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsraille dayanışma ve üst düzey yetkililerle görüşme amacıyla İsrail’e gitti. Blinken, uçağa binmeden önce yaptığı açıklamada, “çok basit ve net bir mesajla gidiyorum, ABD İsrail’in arkasındadır.” dedi. Blinken’in bölgeye ulaşmasının ardından Antony Blinken ve Netanyahu ortak bir basın bildirisi düzenlediler. Blinken, Demir Kubbe sistemi için önleyiciler de dahil olmak üzere daha fazla ABD desteği geleceğini söyledi.
ICRC, Gazze’de halen yakıt olduğunu fakat birkaç saat içinde tükenme riski altında olduğunu belirtirken İsrail, esirler serbest bırakılana dek Gazze’ye su ve yakıt verilmeyeceğini açıkladı. Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Saldırıyı havadan başlattık, daha sonra karadan da geleceğiz.” diyerek, Gazze’ye kara saldırısı yapılacağının güçlü bir işaretini vermiş oldu.
Gazze Sağlık Bakanlığı, sağlık sisteminin “gerçekten çökmeye başladığı” uyarısında bulunan son güncellemesini yayınladı. Gazze hastanelerinin “kırılma noktasında” olduğuna dair bir duyuru da aynı gün içinde DSÖ’den geldi. Human Right Watch, ve birçok sivil toplum kuruluşu beyaz fosfor kullanıldığına yönelik iddiaları doğruladı.
İsrail jetlerinin, Gazze kuzeyinde halka derhal evlerini terk etmelerini ve güneye, bilinen sığınaklara gitmelerini söyleyen bildiriler yolladığı duyumları gelmeye başladı.
Netanyahu, Gantz ve Savunma Bakanı Gallant, Eizenkot ve Likud Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer’in gözlemci olarak görev yapacağı bir savaş kabinesi oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı. Fakat muhalefet liderlerinden Yair Lapid uzlaşıya dahil olmadı.
YEDİNCİ GÜN:
13 Ekim 2023
Gazze Şeridi’nin kabaca merkezinde yer alan Gazze Nehri’nin kuzeyindeki tüm Filistinlilerin önümüzdeki 24 saat içinde bölgenin güneyine taşınması gerektiğini söyleyen İsrail ordusundan uyarılar gelmeye devam etti.
Bir BM sözcüsü bu talebin 1,1 milyon kişiyi, yani Gazze nüfusunun yaklaşık yarısını kapsadığını söyledi ve BM’nin bu emrin iptal edilmesi için güçlü bir çağrıda bulunduğunu belirtti.
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian, İsrail’in Gazze’ye saldırısının devam etmesi halinde savaşın “diğer cephelerde” de başlayabileceğini söyledi.
Associated Press’in ismi açıklanmayan üst düzey bir Mısırlı güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberine göre Mısır, Gazze sınırı boyunca güvenliği arttırarak binlerce güvenlik gücü konuşlandırdı.
İsrail ordusu, Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyini boşaltma emirlerine uymalarının zaman alacağını kabul etti, ordu sözcüsü Daniel Hagari gazetecilere yaptığı açıklamada “Zaman sağlamaya çalışıyoruz ve çok çaba sarf ediyoruz ve bunun 24 saat sürmeyeceğini anlıyoruz” dedi. Ordunun BM yetkililerine Filistinlilerin kaçmak için 24 saati olduğunu bildirdiğini teyit etmesi istendiğinde ise “bunun doğru bir zaman olup olmadığını söylemeyeceğim” diye ekledi.
Aşkelon ve Sderot şehirlerinde ve Gazze yakınlarındaki diğer topluluklarda hava saldırısı sirenleri çalmaya devam ediyor.
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, destek sunmak üzere İsrail’e ulaştığı da gelen bilgiler arasında.
Lübnan’ın güneyinde devam eden bombardımanda, İsrail’in saldırıları sonucu bir Reuters muhabiri hayatını kaybetti.

SEKİZİNCİ GÜN:
14 Ekim 2023
Kuzey Gazze’de yaşayanlar için zaman giderek daralırken, İsrail’in bölgenin boşaltılması talebine tepkiler büyüdü. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler karardan geri dönülmesi gerektiğini aktardı. DSÖ, kararın kritik hastalar için ‘ölüm fermanı’ niteliğinde olduğunu belirtti. Gazze Sağlık Bakanlığı, yaralıların tahliyesi ve yardımların girişi için geçişlerin açılmasını talep etti.
İsrail ordusu, Gazze’deki Filistinlilerin kuzeydeki Beit Hanoon’dan güneydeki Khan Younis’e sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında güvenli bir şekilde hareket etmelerine izin vereceğini açıkladı. İnsan hakları izleme örgütleri, bir ateşkes sağlanmadıkça ‘güvenli koridor’un işlevsiz olacağını aktardı. Tüm kaynakları kesilen Gazze’de durumun kritik olduğuna dair açıklamalar devam etti: “Bu bir ölüm kalım meselesi haline geldi.” UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini yaptığı açıklamada, 2 milyon insanın su ihtiyacının karşılanabilmesi için Gazze’ye yakıtın hemen ulaştırılması gerektiğini söyledi. BM, saldırıların başlangıcından bu yana Gazze’de 1300 binanın bombalamalar sonucu yıkıldığını duyurdu, saldırıların başından itibaren yerinden edilen Filistinlilerin sayısının 400.000’i aştığı bildirildi.
İsrail ordusu, Cuma günü Güney Lübnan’da öldürülen Reuters muhabiri Issam Abdallah’ın ölümünden dolayı “çok üzgün” olduğunu açıkladı.
Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen İsrail’e ulaştı, İsrail’e desteklerini aktardı: “Hamas’tan gelen saldırılar korkunç. Bunlar savaş eylemleridir. İsrail’in kendini savunma hakkı vardır.” Bunun yanında Ürdün Kralı Abdullah’ın İsrail’in “Gazze savaşına” son vermesi için destek toplamak üzere bugün bir Avrupa turuna çıkacağı açıklandı.
Hamas’tan İsrail’e, ve İsrail’den Gazze’ye bombardıman devam ederken, Kudüs’e yakın bölgelerde İsrail, kara harekatı düzenledi. Be’er Sheva dahil olmak üzere İsrail’in güneyinde ve Tel Aviv’de yoğun siren uyarıları alındığı, roketlerin büyük bir kısmı Demir Kubbe savunma sistemi tarafından engellendiği bildiriliyor. İsrail Savunma Ordusu, 120 esirin Gazze’de tutulduğunu bildirirken Hamas, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 10’larca esirin de öldürüldüğünü aktardı.
İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari Gazze’den çıkış ile ilgili olarak, “Gazze ile ilgili olarak geçişler kapalı. Sınırlar kapalı ve Mısır’a herhangi bir hareket ya da geçiş bizimle koordinasyon halinde ve bizimle temas halinde olacak. Şimdilik böyle bir şey söz konusu değil.” açıklamasında bulundu.
Dünya genelinde birçok kentte İsrail ya da Filistin’i destekleyen protesto gösterileri düzenlendi.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun partisi Likud, bir diğer muhalefet partisi lideri Avigdor Lieberman’ın da acil birlik hükümetine katıldığını duyurdu. İsrail ordusu, bu hafta Gazze’de düzenlediği operasyonlar sırasında Hamas tarafından kaçırılan bazı rehinelerin cesetlerini bulduğunu açıkladı ancak kaç kişinin bulunduğu belirtilmedi.
Aşdod’da, Aşkelon’da ve Gazze sınırına yakın diğer yerleşkelerde Gazze’den roket saldırıları gün boyu devam etti.
İsrail ordusu Suriye’den fırlatılan ve açık bir alana düşen iki füze tespit ettiğini açıkladı. Ordunun Suriye’deki bir hedefe topçu ateşiyle karşılık verdiği belirtildi.
Hükümet yetkilileri, Filistinli sivillerin Gazze’nin kuzeyini terk etmeleri için daha fazla zaman verileceğini belirtti. Askeri sözcü Yarbay Peter Lerner Gazze’nin kuzeyini terk etmek için bir son tarih vermedi, ancak bir basın brifinginde şunları söyledi: “Süreyi bir kez daha uzattık çünkü çok sayıda insanın bölgeden çıkması gerektiğini fark ettik. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki ve Gazze Şehri’ndeki nüfusu güneye gitmeleri ve tehlikeden uzaklaşmaları için teşvik etmeye devam ediyoruz.”
ABD, İran ve Lübnan Hizbullah’ına karşı caydırıcı olması için Doğu Akdeniz’e ikinci bir uçak gemisi göndereceğini açıkladı.

DOKUZUNCU GÜN:
15 Ekim 2023
İsrail ordusu, Gazze’de askeri hedeflerin 100’ün daha vurulduğunu belirtirken, bir İsrail sınır kasabası olan Shtula’ya yönelik bir saldırıya karşılık olarak Lübnan’daki hedefleri vurduğunu açıkladı.
İsrail işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde de askeri operasyonlar düzenledi. Batı Şeria genelinde düzenlenen baskınlarda 50’den fazla kişi gözaltına alındı.
Gazze Sağlık Bakanlığı, bölgede halkın yaklaşık %70’i sağlık hizmetlerinden mahrum olduğunu açıkladı.
UNRWA, Gazze’deki çatışmalarda bugüne kadar tahminen bir milyon kişinin yerinden edildiğini söyledi.
İranlı Amirabdollahian Gazze saldırısı durmazsa İsrail’i misilleme yapacağı konusunda uyardı.
Hamas’ın Kassam Tugayları Lübnan’dan iki İsrail yerleşimine 20 roket attığını açıkladı. Lübnan Hizbullah’ı da İsrail’in Hanita kentindeki kışlaları güdümlü füzelerle hedef aldığını ve “düşman saflarında” kayıplar verdirdiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler barış gücü UNIFIL, Lübnan’ın güneyindeki karargâhının bir roket tarafından vurulduğunu açıkladı. İsrail Savunma Bakanı, ülkesinin kuzey cephesinde savaş yürütmek niyetinin olmadığını ve ülkesinin sınırdaki durumu olduğu gibi koruyacağını söyledi.
İsrail Enerji Bakanı, Başbakan Benjamin Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Gazze’nin güneyindeki bazı bölgelere su tedarikinin yenilenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.
İsrailli bir askeri sözcü Gazze’de 155 esirin tutulduğunu söyledi.
WAFA’nın aktardığına göre, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’ın eylem ve politikalarının Filistin halkını temsil etmediğini söyledi.

ONUNCU GÜN:
16 Ekim 2023
İsrail, Gazze sınırındaki çitlere tanklar ve silahlar konuşlandırırken, karşılıklı bombardıman sürdü.
UNRWA, yaklaşık 400,000 kişinin şu anda UNRWA okullarında ve yerleşim bölgesinin güneyindeki diğer tesislerde barındığını ve yardıma ihtiyaç duyan sayıların “kesinlikle çok fazla” olduğunu aktardı.
Birleşmiş Milletler’e göre, Gazze’nin kuzeyindeki en az dört hastane İsrail bombardımanlarının ardından artık çalışmıyor.
7 Ekim’den bu yana 11 Filistinli, bir İsrailli ve bir Lübnanlı gazeteci öldürüldü.
DSÖ, Gazze Şeridi’nde giderek kötüleşen insani durumla ilgili son uyarısını yayınladı ve bu kez “gerçek bir felaket” başlamadan önce sadece “24 saatlik su, elektrik ve yakıt kaldığını” söyledi.
Gün içinde Gazze’nin güneyinde ateşkes yapılacağına dair bir duyum yayılmıştı. İsrail ve Hamas, Gazze’nin güneyinde ateşkes yapılacağı yönündeki haberleri yalanladı.

ONBİRİNCİ GÜN:
17 Ekim 2023
Antony Blinken, Netanyahu başkanlığında saatler süren İsrail savaş kabinesine katıldıktan sonra Batı Kudüs’te konuştu. Ana başlıklar, ABD ile İsrail arasında Gazze’ye yardım girişine izin verilmesi konusunda anlaşmaya varılması ve Başkan Biden’ın Çarşamba günü İsrail’e gidecek olmasıydı.
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’ye yönelik saldırının “bedeli ağır, uzun bir savaş” olacağını” söyledi.
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 7 Ekim’den bu yana 11’i Filistinli, üçü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere en az 15 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı.
Günün ilerleyen saatlerinde, Gazze Şehri’ndeki El-Ahli Arap Hastanesi’ne, bir hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı. Gazze Şeridi’nin merkezinde yer alan bu hastanenin, önceden herhangi bir uyarı yapılmaksızın bombalandığı ve ciddi bir yıkım oluştuğu gelen bilgiler arasında. Gazze Sağlık Bakanlığı, hastanede düzenlenen saldırıda en az 500 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.
İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari ise, Gazze’deki el-Ahli Arap Hastanesi’nde meydana gelen ölümlerle ilgili henüz bir ayrıntı olmadığını söyledi. Hagari, “ayrıntıları öğreneceğiz ve kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bunun bir İsrail hava saldırısı olup olmadığını söylemem mümkün değil” dedi.
Al-Alhli Hastanesi Gazze’de saldırıya uğrayan tek sivil hedef değildi. Binlerce savaş kaçağının barındığı BM tarafından işletilen bir okul da daha önce vurulmuş ve altı kişi öldürülmüştü.
Hastanenin bombalanması, dünya genelinde büyük bir kriz haline geldi. Sorumluluğu üstlenmeyen İsrail, sosyal medya hesapları üzerinden hastaneye zarar veren roketin Gazze kaynaklı olduğuna dair kanıtlarını sunmaya başladı. Başlangıçta, olaya dair olduğu öne sürülerek eski tarihli videolardan oluşan paylaşımlarda bulunan İsrail Hükümeti hesapları, aldıkları tepkiler üzerine paylaşımlarını sildi. El-Ehli Arap Hastanesi’nin vurulma anı olduğu öne sürülen bir video, ilerleyen saatlerde, hastaneye zarar veren durumun İslami Cihad Örgütü’nün başarısız bir roket fırlatma girişiminden ibaret olduğuna dair temel kanıt olarak öne sürüldü. İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari’nin, hastane bombalanmasına dair düzenlediği basın toplantısı ve sunduğu kanıtlara bu bağlantı üzerinden ulaşmak mümkün. Durum halen muğlaklığını koruyor.
Hastanenin bombalanması ve yüzlerce sivilin bu saldırıda hayatını kaybetmesi, tüm dünyada kalabalık grupların düzenlediği mitinglerle protesto edildi. Türkiye’de de geniş katılımlı protestolar gerçekleştirildi. İstanbul’da İsrail Konsolosluğu önünde düzenlenen protestolarda, bir kişi hayatını kaybetti.
El-Ehli Arap Hastanesi’nin bombalanması, diplomasi girişimlerinin de rotasını değiştirdi. Saldırıdan sonra, Filistinli lider Mahmud Abbasın ardından Ürdün Kralı da, ABD Başkanı Biden ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bir sonraki gün için planlanan görüşmesini iptal etti.

ONİKİNCİ GÜN
18 Ekim 2023
ABD Başkanı Biden, İsrail’e ulaştı. Blinken, Mahmud Abbas’a başsağlığı dileklerini iletmek için bir telefon görüşmesi gerçekleştirirken Biden, Netanyahu ile birlikte gerçekleştirdikleri basın toplantısında, İsrail’e desteklerini tekrar etti, hastane bombalanmasının İsrail’e ait olmadığına dair kanıtların bulunduğunu söyledi. Tel Aviv’den yaptığı son yorumlarda Biden, İsrail’e Washington’un Demir Kubbe’yi “tam olarak destekleyeceği” konusunda güvence verdi. ABD Başkanı ayrıca Kongre’yi “İsrail’in savunması için eşi benzeri görülmemiş bir destek paketini” geçirmeye teşvik edeceğini söyledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “acil bir ateşkes” çağrısında bulundu.
Al-Jazeera’nın Sağlık Bakanlığı’ndan Filistinli bir yetkiliye dayandırdığı rakamlara göre, bir gün önceki hastane bombalamasında 471 kişi öldürüldü, Gazze’de yıkılan binaların altında kalan kişi sayısı ise 1300’ün üzerinde.
Kudüs’teki Patrikler ve Kilise Başkanları ile birlikte konuşan Başpiskopos Hosam Naoum, El-Ahli Arap Hastanesi’nin Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri boşaltılması için telefonla uyarılar aldıklarını söyledi.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi Gazze’den gelen Filistinli mültecilerin Sina Yarımadası’nda barındırılmasını reddederek bunun yerine İsrail’in mültecileri Negev çölüne taşımasını önerdi.
Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in sınırın İsrail tarafından Gazze’ye insani yardım girişine izin vermeyeceği ancak Mısır’dan gelen yardımları da engellemeyeceği belirtildi. Açıklamada “Başkan Biden’ın talebi ışığında İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki sivil nüfus için sadece gıda, su ve ilaç olduğu ya da oraya taşındığı sürece Mısır’dan gelen insani yardım malzemelerini engellemeyecektir. Fakat Hamas’a ulaşan her türlü malzeme engellenecektir.” denildi.
İngiltere Başbakanı Netanyahu ve Herzog ile görüşmek üzere İsrail’i ziyaret edeceği aktarıldı.

ONÜÇÜNCÜ GÜN:
19 Ekim 2023
İsrail ile Hamas arasında derhal ateşkes sağlanması ve Gazze’ye acil insani yardım ulaştırılması çağrıları ile Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde süren tartışmalar, ABD’nin İsrail lehine bir veto daha kullanmasıyla sona erdi. On iki üye taslak metin lehinde oy kullanırken, Rusya ve İngiltere çekimser kaldı. Rusya bu hafta başında ateşkes çağrısında bulunan bir karar tasarısı önermiş ancak reddedilmişti.
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, iki gün sürecek ziyareti için Tel Aviv’e ulaştı. Sunak, “Her şeyden önce İsrail halkıyla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek için buradayım. Birleşik Krallık’ın ve benim yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi. Sunak’ın Katar ve Mısır’ı da ziyaret etmesi bekleniyor.
Birleşmiş Milletler, Gazze’de yaklaşık bir milyon kişinin evlerini terk ettiğini ve bu rakamın kuşatma altındaki bölge nüfusunun neredeyse yarısına tekabül ettiğini bildirildi.
Gazze Şeridi’nde 9.000’den fazla kanser hastasına hizmet veren tek tıbbi tesis olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nde ilaç ve yakıt tükeniyor ve hastane kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.
İsrail, Gazze güneyinde yer alan Ahmed Abülaziz Okulu yakınlarına bir hava saldırısı gerçekleştirdi. Ölümler ve yaralananlar olduğu aktarıldı.
Meta ve X Platformlarında Filistin-İsrail çatışmasını işleyen içeriklerin yoğun sansüre uğraması tartışıldı. Meta, Filistin ile ilgili içeriklerin sansürlenmesinin “bir hata” kaynaklı olduğunu duyurdu.
İsrail Parlamentosu’nda düzenlenen bir “etik panelinde” sol kanat parlamento üyesi, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü operasyona karşı duruşuyla öne çıkan Ofer Cassif’in uzaklaştırılmasına karar verildi.
Gazze’ye Mısır üzerinden ulaşması beklenen yardımın 20 kamyondan ibaret olduğu aktarıldı.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sisi, Ürdün Kralı II Abdullah ile bir araya gelerek, daha sonra bir kınama mesajı açıklayacakları, tırmanan çatışmalar ve kötüleşen insani durum hakkında kapalı kapılar ardında bir görüşme gerçekleştirdi.
Gazze, Batı Şeria, İsrail ve Lübnan’ın güneyindeki çatışmalar gün boyu devam etti.

ONDÖDORDÜNCÜ GÜN:
20 Ekim 2023
Filistin Kızılay Derneği, İsrail’in Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nin boşaltılmasını talep ettiğini açıkladı.
İsrail’in Perşembe günü Gazze’deki Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi’ne düzenlediği saldırıda sekiz kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.
ABD Başkanı Joe Biden, Oval Ofis’te yaptığı konuşmada, Kongre’den İsrail ve Ukrayna’ya acil fon göndermesini talep edeceğini doğruladı. Biden, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşerek ABD’nin Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etme hakkına olan bağlılığını söylediğini de sözlerine ekledi.
İsrail’in Gazze’nin orta kesimlerindeki El Zehra kentine yönelik bombardımanı sonucu 10’dan fazla apartmanın yerle bir olduğu öğrenildi.
Gazetecileri Koruma Komitesi, savaşın başından hayatını kaybeden gazeteci sayısının 21’e ulaştığını açıkladı.
Irak’ta Bağdat havaalanı yakınlarındaki bir ABD askeri tesisine roket atıldı. Yemen’den “potansiyel olarak İsrail’e doğru” ateşlenen füzeler ve insansız hava araçları bir ABD savaş gemisi tarafından düşürüldü.
Çinli bir yetkili, ülkesinin Gazze’deki krizi sona erdirmek için Rusya ile koordinasyon sağlamaya hazır olduğunu belirtti.
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, askerlerine yakında Gazze’yi “içeriden” göreceklerini söyledi. Kava harekatının sinyalleri gelmeye devam etti.
ONBEŞİNCİ GÜN:
21 Ekim 2023
Mısır ile Gazze arasındaki Refah sınır kapısı açıldı ve 20 yardım kamyonu kuşatma altındaki bölgeye giriş yaptı. Yardımlar Birleşmiş Milletler depolarına götürüleceği ve buradan Gazze Şeridi boyunca dağıtılacağı açıklandı.
Hamas’ın 7 Ekim’de kaçırdığı iki esir, ABD’li Judith Raanan ve kızı Natalie serbest bırakıldı.
İsrail kamu yayın kuruluşu Kan, Perşembe günü askeri kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, aralarında 30 genç ve çocuk ile 60 yaş üstü 20 kişinin de bulunduğu 200 İsrailli Gazze’de esir durumda.

ONALTINCI GÜN:
22 Ekim 2023
İsrailli yetkililer, İsrail ordusu ile Lübnanlı silahlı grup Hizbullah arasındaki çatışmalar devam ederken ülkenin Lübnan’la olan kuzey sınırındaki 14 yerleşim biriminin daha boşaltılması talimatı verdiklerini açıkladı.
Pentagon’dan gelen haberlere göre ABD, bölgedeki gerginliklere yanıt olarak Orta Doğu’ya ilave hava savunma sistemleri konuşlandırmaya başladı.

ONYEDİNCİ GÜN:
23 Ekim 2023
İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, gece boyu Gazze’de kısıtlı bir kara harekatı uyguladıklarını doğruladı. Hagari ayrıca esir tutulan İsraillilerin sayısının 220 olduğunu duyurdu.
İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi’nde 320’den fazla askeri hedefe saldırdığını açıkladı.
AB dış politika şefi Josep Borrell, Gazze’ye yardım sevkiyatının hızlandırılması çağrısında bulunurken, bloğun “insani bir duraklama” konusunda görüşmelerde bulunduğunu belirtti.
7 Ekim’den bu yana çatışmalarda öldürülen kişi sayısı Filistinler için 5000’e ulaşırken, İsrailliler için bu sayı 1500’ü geçti.

Güncelleme Devam Edecek…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu