Eskoop Ailesi Atatürk Büstü Önünde Cumhuriyet Bayramını Kutladı

Ünlü Heykeltıraş Sanatçısı Azmi Sekban tarafından yapılan ve Eskoop Sanayi Sitesi”nde ki Atatürk Parkı”na konulan Atatürk Büstü açılışı yapıldı ve Cumhuriyet Bayramı açılan Atatürk Büstü önünde kutlandı.
Açılış ve kutlama töreninin ev sahipliğini Eskoop, İskobir yönetim kurulu başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yusuf Akgün yaptı. Düzenlenen açılış ve kutlama töreninde günün anlam ve önemiyle ilişkin bir konuşma yapan Başkan Yusuf Akgün,”Bundan sonra ki Milli Bayramlarımızı bu büstümüzün önünde geleneksel olarak yapmaya devam edeceğiz. Önümüzde ki 10 Kasım Atatürk”ü anma töreninde de ülkemizin ünlü tarihçileri davet edilerek Atatürk ve Cumhuriyet hakkında çok önemli bilgilerin dile getirileceği bir anma töreni yapacağız. Bu törenimize de şimdiden herkesi davet ediyorum” dedi.
Başkan Akgün Atatürk Büstü”nün kurdelasını Eskoop Yönetim Kurulu ve Eskoop ailesiyle birlikte kesti.Açılışı yapılan Atatürk Büstü önünde Cumhuriyet Bayramının 96.yılı kutlandı. Kutlama büste çelen sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından Atatürk ve yakın silah arkadaşları ile bu toprakları bizlere vatan yapan ve bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitlerimize saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun akabinde istiklal marşımız okunurken Atatürk büstünün yanında ki göndere bayrağımız çekildi.
Başkan Akgün yapılan törende günün anlam ve önemine yönelik davetlilere hitaben konuşma yaptı. Başkan Akgün yaptığı bilgilendirme ve paylaşım konuşmasında şunları söyledi:
“Eskoop Sanayimizin değerli üyeleri, parkta oturmakta olan değerli vatandaşlar hepinizi açılışını yapacağımız Atatürk Büstümüzün önüne davet ediyorum. Parkta oturan vatandaşlarımızda arzu ederlerse tören alanına davet ediyorum. Sayın davetliler, çok kıymetli katılımcılar bu gün burada Sitemizin bir eksiği olarak gördüğüm Yönetim Kurulu Kararıyla yaptırdığımız Atatürk Büstümüzün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları adına büstümüzün ön açılış törenini ve 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamasını gerçekleştiriyoruz. Bu vesileye davetimize icabet ederek buraya katılan üye ve tüm davetlilere bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayın davetliler bu vesileyle sizleri bilgilendirme adına şunu ifade etmek istiyorum.Eskoop sanayi sitemizin en güzel yerinde yer alan ve arkamızda görülen binamızı Yeditepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu olarak Yeditepe Üniversitesine Kiraladık. Yeditepe Üniversitesi bize bunun için kira ödeyecek.
Burası bundan böyle Yeditepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu olarak anılacaktır. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim dönemine de binamızı bitirmiş olacağız.Bu doğrultuda geçen hafta içinde Yeditepe Üniversitesinin kurucusu sayın Bedrettin Dalan Üniversite Rektörü ve Mütevelli Heyet Başkanı olarak benim de katıldığım, yani A Takımı olarak burada saha incelemesi ve bir çok konuda istişarelerde bulunduk.
Tabi ki burada bir okul olunca mutlaka bir Atatürk Heykeli de gerekliydi. Ancak binamızın ön cephesi yola ve Eskoop Fiskiyeli havuzuna yakın bir mesafede olduğundan Atatürk Büstümüz için okulumuza yakın olan ve en uygun yer olarak şu anda açılışını yapacağımız Atatürk Parkımızın hemen girişinde ve anılan binaya bakan konumda olan buraya Atatürk Büstümüzün konulmasında hem fikir olduk. Atatürk Büstümüzün bakış yönünü Kuzey Batı yönüne yaparak, bunun ile de büstümüze bakanların niçin bu açıya yerleştirildiğini merak edip bilgi edinmelerini düşündük.Bu meseleye de ileride ki zamanlarda açıklama yapacağım.
Sayın Davetliler, bölgenin kurucu başkanları içinde yer alan ve Eskoop”un kurucu başkanı olarak sitemizde bir Atatürk büstünün olması da şimdiye kadar içimde hep bir ukte idi. Bu da bu günlere nasipmiş. Bu vesileyle de çok büyük anlam ifade eden bu meseleyi burada gerçekleştirdik. Bugün burada bizler çok ulvi bir görevi de yerine getiriyoruz. Bu vatanı bize amanet eden büyük insan ulu önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün bir silüyetini sitemize kazandırmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.
Bu büyük insan hakkında kısa ve özet bilgileri paylaşmak istiyorum.Bu büyük insan bir komutandır, bir devlet adamıdır, dünyanın kabul ettiği bir askeri dehadır, hakkında çok az bilgilendirildiğimiz için bilmiyoruz ve bu büyük insan bir bilim adamıdır.En önemli hadise de bu insan halen daha 100 yılın en büyük dahisidir. Biz bu açılış ve kutlama ile gördüğünüz gibi bu büyük insana çelenklerimizi sunduk.Bundan böyle burada ki bütün firmalar yapılan törenlerde buraya firma çelenklerini sunabilirler.
Saygı değer katılımcılar Atatürk büstümüzün açılışı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama vesilesiyle burada şimdi birkaç cümle söylemek elbette ki gereklidir.
Bu ülkeyi bize armağan eden Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü böyle kısıtlı zamanlarda anlatmak elbette ki yeterli değildir.
Bu nedenle biz Eskoop yönetimi olarak önümüzde ki 10 Kasım Atatürk”ü anma törenimize buraya çok ünlü bir tarihçimizi davet edeceğiz.10 kasım anma törenimizi de burada yapacağız. Şunun özellikle altını çizmek istiyorum. Atatürk”ün 1923 yılında ki İzmir İktisad Kongresi”nde yaptığı açılış ve sunum konuşmasını tıpkı gençliğe hitabesi gibi her Türk Vatandaşımızın mutlaka bilmesi lazım diye düşünüyorum.
Bu konuşmadan başlıklara bakıldığında büyük insan diyor ki Tarım”da, Hayvancılık”da, Sanayi”de en ileri seviyelere çıkacağız. Özellikle ve özellikle de Milli Savunma Sanayimizi kendimiz oluşturacağız diyor. O kongrede ki ön görülen ilk beş yıllık kalkınma planı 1923 senesinde çok planlı bir şekilde orada ortaya konulmuştur. Bu memleketin insanları, bu memleketin madenlerini, gerekli olan ham maddesini de üretebilecek niteliktedir. Bizim insanlarımız sanayisini de büyütebilecek niteliktedir diyor.
Bir başka yönden de bu büyük insana bakıldığında dünyada adından söz ettiren çok büyük savaşlara katılmıştır. Yani 13 büyük savaşa katılacaksın ve hepsinden de galip çıkacaksın. Bu dünyada görülmüş bir şey olmadığı gibi, her komutana da nasip olmayan bir durumdur. Bunun için de dünya bu büyük lideri, her ne kadar mağlup olmuş olsalar da bu büyük insanın komutanlık dehasını ve insani erdemini de kabul ediyorlar. Ne var ki bu bir ilahi takdir ve her kese nasip olmayan bir hikmettir. Allah bu büyük insana bunları takdir etmiş ve bizlerde onun sayesinde bu günleri huzur içerisinde üretim yapıyoruz. Bir anlamıyla da bizler bir nevi emirlerini yerine getiriyor, o emirler doğrultusunda da çalışmış oluyoruz. Ayrıca bu büyük insan diyor ki:Küçük sanayiye ve sanayiye önem verilmelidir. Esnaf ve küçük sanayiler devlet teşvikleriyle de desteklemelidir. Çok değerli davetliler, işte bu İkitelli de öğle bir düşünce, öyle bir fikir doğrultusunda kurulmuştur.”
Başkan Akgün”ün konuşmasının ardından günüm anlam ve önemiyle ilgili İstek Vakfı Okulları Florya Bilge Kağan Öğrencisi Bülent Akgün “Mustafa Kemal”i Düşünüyorum” şiirini okudu.
Başkan Akgün törene katılanlardan konuşmak isteyen olup olmadığını sordu. Ya da yapılan Atatürk Büstü için katılımcıların görüş ve düşüncelerini aldı. Görüş ve düşüncelerini açıklayan katılımcıların hepsi de yapılan çalışmanın ve düzenlenen törenin bir sanayi sitesi için son derece mükemmel ve örnek bir çalışma ve uygulama olduğunu söylediler.
Başkan Akgün Günün Anlam ve öneminin anılaştırılmasıyla alakalı bütün davetliler ve katılımcılar ile Atatürk büstü önünde günün anısına fotoğraflar çekiminin yapılmasını istedi. Fotoğraf çekimlerinden sonra davetliler Eskoop Yönetim Binasında hazırlanan kokteyl ve yemeğe davet edildi.
Açılış ve kutlama töreni Eskoop Yönetim Binasında verilen kokteyl ve yemek ile sona erdi.

Haber: Turkiye Esnaf Gazetesi

Haber Foto Galeri
[smartslider3 slider=80]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu