Başkan Mehmet Mutlu: “Her Şey Masko İçin Planlanıyor ve Yapılıyor”

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin Amiral Gemisi Masko Mobilya Kenti”nde Bayrak Nöbeti değişti.

Yapılan Masko Olağan Seçimli Genel Kurulunda Masko Mobilya Kenti”ni Yönetme Görevi Zebrano Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu”ya verildi. Mobilya Sektörü”nü, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde ki Masko”yu ve Masko”nun yeni hedefleriyle ilgili acil eylem plan ve projelerinden söz eden Masko Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu, gencleşen yeni Masko Yönetim Ekibinin bütün enerjisini Masko”nun yeni vizyonu ve yeni İmajı için harcayacaklarını ifade ederek, “Her Şey Masko İçin Planlanıyor ve Yapılıyor”dedi.Mehmet Mutlu Türkiye Esnaf Gazetesine yaptığı paylaşımlarında şu açıklamalarda bulundu:

Mobilya Sektörü”nün Mobilya Kenti Masko”nun yeni hedeflerinde hangi çalışma ve eylem planları yer alıyor? Masko Esnafı yeni yönetimden neler bekliyor? Masko, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”ndeki ve Mobilya Sektörü içindeki yeni Masko vizyonuyla, misyonuyla ve farkındalık anlayışıyla ilgili ne gibi çalışma, proje ve planları masaya yatırıyor.? Masko”da Gençleşen Yönetim Kadrosu Masko”nun yeni yönetim anlayışıyla ilgili neleri öneriyor? Yeni Masko Yönetimi, Masko”nun Mobilya Sektörüyle, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Osb Yönetimiyle, İkitelli Üst Birliği İskobir ile, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Kooperatifleriyle olması gereken irtibat ve ilişkilerin,sürekliliğine,kalıcılığına ve sürdürülebilirlik anlayışına nasıl bakıyor? Masko Yönetim Kurulu Başkanı ve yeni Yönetim Ekibi Masko”nun Açık AVM anlayışı ile yönetilmesiyle alakalı hangi aktivite,etkinlik seçenekleriyle ilgili neler planlıyor ve hangi etkinlik için ne zaman start veriliyor? Masko”nun yeni imaj ve markalaşmasıyla alakalı hangi acil eylem planları masaya yatırılıyor? Masko yeni Yönetim Kurulu İkitelli Osb yönetiminden ve İkitelli Kooperatifleri Üst Birliği (İskobir)”den neler bekliyor?

Masko Mobilya Kenti”nin yeni yönetim Kurulu Başkanı ve Zebrano Mobilya Mağazalar Zincirinin Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu Masko Mobilya Kenti”nin geleceğe taşınmasıyla ilgili markaja aldığı,masaya yatırdığı ve sırası geldikçe saha çalışmaları için start vereceği projelerini Türkiye Esnaf Gazetesine açıkladı. Masko Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu şunları söyledi:

-Sayın Mutlu her şeyden önce Türkiye Esnaf Gazetesi olarak,Masko Yönetim Kurulu Başkanlık görevinizi ve Yeni Yönetiminizi tebrik ediyor, yeni yönetiminiz Masko”ya, Bölgemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını ve başarılarınızın devamını temenni ederiz.

-Bende şahsım, Masko ve Yönetim Kurulumuz adına Türkiye Esnaf Gazetesine göstermiş olduğu bu nazik,hassa ve duyarlı ilgiden dolayı teşekkür eder, Masko-Basın ilişkilerinin bundan böyle yapıcı,kalıcı,birleştirici, bütünleştirici,sağlıklı ve sürekli olmasını temenni ederim.

-Masko Mobilya Kenti İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin Masko”nun tanımıyla Masko bölgenin “Amiral Gemisi”. Masko bu tanımı hala sürdürüyor mu? Yönetiminde bulunduğunuz Masko”nun yeni rotasında ve seyir defterinde neler var?

-Teşekkür ederek söyleşimize başlamak istiyorum.Tarafınızın da yakından bildiğiniz gibi İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bulunmaya hak kazanmış, yıllardır bu bölgede bulunan ve hepside çok kıymetli olan 38 kooperatifimiz var. Bölgede ki bu yapılaşma ve bu kooperatiflerin içinde bize göre Masko”nun son derece önemli özellikleri ve güzellikleri var. Bunlardan bir tanesi Masko TEM Otoban Yoluna bakan 2.5 km”lik bir cepheye sahiptir.Masko bu cephesiyle olsun,ticari hacmi ve potansiyeliyle olsun, mobilya sektörü içindeki konumuyla olsun,perakendeye yönelik üretim ve satış hacmiyle olsun,yaptığı ihracat hacmiyle ile olsun, Masko”muz bu özellikleriyle ve güzellikleriyle gerçekten çok farklıdır. Masko bütün bu aktivite ve etkileriyle, konum ve yapısallığıyla da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin vitrini ve yüz akıdır. Masko aynı zamanda da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin adeta lokomotifidir.

Masko”yu bundan böyle yeni ekip olarak açık bir AVM mantığı ile yöneteceğiz. Bu hizmet anlayışı ve tarzıyla Masko”nun ülkemize sağladığı katma değerlerini yüksek seviyelere çekmeyi hedefliyoruz. Masko”nun ülkemizin istihdamına,ihracatımıza sağladığı katkıyı Masko”nun adına yaraşır ve yakışır seviyeye götürmek istiyoruz. Bunun için neler palılabibir, neler yapılabiliriz gibi fikir ve düşünceler doğrultusunda sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Yeni yönetim olarak temennimiz İnşallah bundan sonra ki süreç içinde Masko adına yapılacak çok daha iyi çalışma ve projeleri Masko”muza kazandıracağız.

-Masko”nun belli sloganları var. Masko”yu Açık AVM anlayışı ile yönetmek için Masko”nun yeni vizyonu,misyonu ve sizlerin kazandıracağı yeni imajıyla ilgili masanızda ne gibi projeleriniz vardır? Açık AVM anlayışıyla yönetilecek Masko”da sosyal donatı yeterliliğinden, yeni ihtiyaçlarından ve planlanan aktivite ve etkinliklerden söz eder misiniz?

-Yeni yönetim olarak bizim Masko için mutlaka yeni sloganlar geliştirmemiz lazım.Masko için imaj yenilememiz lazım. Bu yönde de çok yoğun çaba ve çalışmalarımız var ve devam ediyor. Masko olarak biz kendimize hep şunu diyoruz: Masko Türkiye”nin ve Dünya”nın en büyük perakende mobilya alış-veriş merkeziyiz. Masko olarak bünyemizde 778 bağımsız bölümümüz ve 550 adet firmamız var. Bu firmalarımız Masko da ciddi boyutlarda Mobilya Sektörü”ne hitap eden, her türlü ihtiayacı karşılayan firmalardır.Bu 550 Masko firmaları kendi dal ve alanlarında ciddi manada ev mobilyası, ofis mobilyası, aksesuar, avize, halı gibi bir çok alanda ve konsepte, markalaşmış kendilerini sektöre ispat etmiş, kabüllendirmiş, sektör ve Masko içinde adından söz ettiren markalarını koruyan firmalardır. Bu firmalarımız Masko”ya, Bölgemize ve Ülke Ekonomimize çok ciddi katma değer sağlayan firmalarımızdır.Bu firmalarımız Masko nihayi mobilya tüketicisiyle ve kullanıcısıyla buluşma imkanı sunmaktadırlar. Moilya Sektörü içinde konsept sunum ve hizmetleriyle hepsi Masko”nun bünyesindedirler. Yönetim olarak bizler her planı ve projeyi bu firmalarımız ile masaya alarak, saha uygulamalarına geçmeyi planlamaktayız. Masko olarak bizim diğer en büyük özelliklerimizden biri de Masko Sanayi Sitesi olarak gerçekten son derece düzenli, temiz, ulaşılır olabilme özelliğine sahibiz. Masko olarak bu özelliklerimiz ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde çok güzel bir lokasyondayız ve interland üzerindeyiz. Masko bu güzelliği ile Masko”nun geleceğine yönelik kendini sürekli güncellemeyi ve sürekli gündemde kalmayı hedeflemektedir. Masko hizmet ve hitap anlayışı yenilenen ve müşteri memnuniyeti ve hassasiyetlerine titiz olan ve bütün bu seçenekleri geliştirmeye çalışmaktayız.

Ayrıca Masko”muzda sosyal donatılar olarak Masko Camiimiz, Masko Parkımız ve Yeşil Alanlarımız,Çocuk Parklarımız, Kreşlerimiz, Eczanemiz, hijyene son derece önem veren modern bay-bayan tuvaletlerimiz mevcut, sportif aktivite mekanlarımız mevcut, son derece hijyen ve kaliteli hizmet veren büfelerimiz mevcut.

Bütün bu donatılarımız Masko”ya gelen müşterilerimizin alış-verişlerini gönül rahatlığı ile yapmalarına imkan vermektedir. Bilindiği gibi mobilya müşterisinin mobilya alım kararı gerçekten zaman alan, son derece sağlıklı karar verilmesi gereken bir alış-veriş şeklidir. Masko”nun Açık AVM anlayışı ile yönetilmesinde bu sosyal donatılar son derece önemlidir. Masko bünyesinde kaliteli büfelerimiz olduğu gibi, yine çok güzel lokantalarımız mevcuttur. Masko müşterilerinin alış-verişlerini yaparken, mağazalarımızda ve Masko içinde rahat hareket edebilmeleri için her türlü titizlik gösterilmektedir.Oturma ve dinlenme alan ve mekanlarımız mevcuttur.Sosyal donatı olarak halı sahamız var. Masko 7/24 bu sosyal donatımlarını kontrol etmekte ve yeni ihtiyaçları sürekli yerine getirmektedir. Şu anda Allaha şükür Masko”nun hiçbir ciddi sıkıntısı yoktur. Sadece Masko”nun olması gereken noktaya getirilmesiyle ilgili bir takım eksiklikler var ve bunları da en kısa sürede gidermeyi hedeflemekteyiz. Masko yönetimi olarak hepimiz genç ve enerjik yöneticilerden oluşmaktayız ve bundan sonraki süreçte acil olması gerekenlerle ilgili çok hızlı, uzun vadeli yapılması gerekenlerle ilgili de kararlı ve sabırlı şekilde hareket edeceğiz. Masko adına ihtiyaç hissettiren her türlü hizmeti ve donatıyı hizmete sunmaya gayret edeceğiz.

-Sayın Mutlu Masko Sosyal Donatılarından söz ettiniz yeni yönetim olarak sizlerin bu donatılara ek yeni donatılar kazandırma plan ve projeleriniz var mıdır? Varsa bu projeyi detaylandırır mısınız?

-Biz yeni yönetim olarak Slogan olarak şunu diyoruz: Masko”yu Açık AVM anlayışı ile Hep Birlikte Yöneteceğiz. Masko”yu sadece yönetim değil, bütün Masko ile birlikte yöneteceğiz diyoruz. Masko”nun Açık AVM anlayışı ile yönetilmesiyle ilgili her türlü çalışma ve aktiviteleri hep birlikte tek tek hayata geçirmek için ortak kararlar alıyoruz, alacağız.Masko”muz Mobilya Sektörü içinde Türkiye”nin ve Dünya”nın en büyük açık alış-veriş merkezi.Masko”nun bu anlamda bir tek eksiği kalmıştır ve bu projeyi de hayata geçirmek inşallah bizlere nasip olacaktır.Masko İstanbul”daki İnterland ve Lokasyon konumuyla elbette çok güzel bir konumdadır. Ancak Masko”da Masko”nun geleceği adına çok ciddi ve kalıcı projelere imza atması gerekmektedir. Bu amaçla ilk eylem planlarımız içinde Masko”nun Açık AVM anlayışı ile yönetilmesiyle alakalı içinde bulunduğumuz Ramazan Ayı itibariyle Masko İftar yemeğini Masko”nun içinde vermeyi düşünmekteyiz. Buna ek olarak Masko etkinlik ve aktiviteleriyle alakalı Masko içinde yapılması hedeflenen ve belirlenecek takvimler ile duyurulacak çeşitli etkinlik ve konserler yapmayı hedeflemekteyiz. Bunlar Masko”nun daha etkili saha tanıtımlarıyla alakalı markaja aldığı acil eylem plan ve projeleridir. 

Gelelim Masko”nun yerli ve yabancı müşterilerinin konaklama ihtiyaçlarının giderilmesiyle alakalı projemize…Bu projemizin adı Masko Otel Projesidir ve bu projeyi hayata geçirmek inşallah bizim yönetimimize nasip olacaktır.

Masko bünyesinde ve tasarrufunda bulunan eski yönetim binamız var. O yönetim binamızdan Masko Yönetimi Masko AVM”nin üst katına taşınmasıyla o eski binamızla ilgili ne gibi bir proje geliştirebiliriz düşünceleri masaya yatırıldı. Masko”nun sosyal donatı olarak eksiği olan otel yapılmasıyla alakalı hem fikir gelişti.Yeni yönetim olarak biz bu projeyi hızlandırıp, bizim yönetimimiz zamanında bitirilmesini planlamaktayız. Bunun için önce kendi içimizde bu konuyla alakalı en sağlıklı kararı alacağız. Ayrıca bu konuyla alakalı İkitelli Osb Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

-Sayın Mutlu Masko Esnafı olarak sizlerinde yakından bildiği ve Masko”nun bütün yönetimlerince de çözüm aranan çok ciddi meselerinden biri de Masko Yüksek Gerilim Hatları meselesidir ki, Masko Otel Projesiyle ve diğer projelerinizle alakalı saha çalışmalarında bu Yüksek Gerilim Hatları ve İrtifa sorunu nasıl aşılacaktır?

-Öncelikle şunu belirteyim ki, Masko Otel Projemizin yüksek gerilim hatlarıyla uzaktan yakından bir sorunu yoktur ve bu projemizle alakalı da böyle bir sorun yaşamayacağız. Gelelim Yüksek Gerilim Hatları meselesine.Bu mesele bütün İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde ki bir çok sanayi sitesinin de meselesidir ve bu yönde bildiğim kadarıyla de bölgede ki yüksek gerilim hatları havadan yer altına alınmaları yapıldı ve yapılıyor. Masko olarak bu konuyla da ilgilenmemiz devam edecek. Masko”da bu mesele geçmiş dönemlerde oldukça önemli sorunlar yaşattı.Bu yönde geçmiş yönetimler belli çaba ve mücadele verdiler. Biz yeni yönetim olarak,Masko Esnaf ve Firmaları olarak bütün ilgili kurum ve kuruluşlarla sonuç odaklı çalışmalarımızı hep beraber hızlandıracağız. Anılan yüksek gerilim hatları geçmişte Masko”da özellikle son bahar ve kış aylarında ciddi sorun ve sıkıntılara sebep oluyordu. Ancak son zamanlarda Yüksek Gerilim Hatlarıyla ilgili kurumun hatlarla ilgili duyarlı bakım hizmetleri ve hatların kaliteleştirilmesiyle, kontrol ve bakımların sürekli yapılmasıyla Masko”muzda son dönemlerde anılan meseleden kaynaklı ciddi sıkıntı yaşanmadığı gibi bundan sonra da yaşanmayacaktır diye düşünüyorum.Masko Otel Projemizin yapılacağı bu arsamızın bu yüksek gerilim hatlarıyla hiçbir sıkıntısı yoktur. Sözü edilen Masko Otel Projemiz eskiden yönetim olarak kullandığımız ve şu an hali hazırda öylece duran binamız ve yerleşkesidir. Kiracılarımızın büyük çoğunluğu tahliye etti.

Bu binamız yönetim binamız olarak hizmet veriyordu.Masko yönetiminin Masko Avm”mizin üst katına taşınmasıyla boşaltılmıştı.Haliyle o eski yönetim binamız da şu anda eski haliyle durmaktadır. O binamız bünyesinde hala bir banka ve diğer kiracılarımız var. Projemizle alakalı oradaki kiracılarımızı da mağdur etmeden, onları yeni yerlere taşıyarak, Masko Otel projemizi o yerimizde hayata geçirilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam etmekte.Allah kısmet ederse de bu projemizi Masko”ya bizim yönetimimiz kazandıracak.

-Anılan yerde bulunan kiracılarınızın kiracı sözleşmelerinden kaynaklı Masko Yönetimi”nin her hangi bir sıkıntısı var mıdır?

-Masko yeni yönetim anlayışımızda ne Masko esnafına, ne Masko kiracısına asla hiçbir sıkıntı yaşatmayacağız. Yönetimler sorunları ve sıkıntıları çözmek için vardırlar. Yöneticiler de yönetime bu anlayışla seçilirler. Bizim yeni ekip olarak anlayışımız budur. Dolayısıyla Masko”da her türlü sıkıntı ve sorunların çözüleceği bir süreci başlatıp, bu anlayışın süreklilik kazanmasına öncülük yapacağız.Masko yönetimi olarak, şiarımız sürdürülebilir bir yönetişim anlayışını burada kalıcı hale getirmektir. Masko,ne kendisi böyle bir sıkıntı yaşar, ne de bir sıkıntı yaşatır hale geleceğiz.

Projemize gelirsek, sözü edilen yerimizle alakalı ön hazırlıklar yapıldı. Bir çok firma bu yönde yerleri tahliye ettiler. Şu anda orada çok az bir kiracımız var ve o kiracılarımıza hiçbir mağduriyet yaşatmadan tahliyelerini gerçekleştireceğiz.Orayı da artık kiraya vermiyoruz. Bu konuda maskomuz hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır. Kira sözleşmeleri olan kiracılarımızı da başka yerlere nakil edeceğiz ve bu problemi de bu şekilde çözeceğiz inşallah.

-Masko Otel Projesiyle ilgili çalışmalarınızı anlattınız bu konuda çalışma takvimi açıklar mısınız?

-Bu projemiz Masko için bize göre en önemli anlamlı ve faydalı bir sosyal donatı anlayışıdır. Masko bünyesinde bulunan sosyal donatılarımızdan söz etmiştik. Bana göre Masko”nun donatı olarak tek eksiği yerli ve yabancı müşterilerine konaklama imkanı sağlayamamasıdır ki İnşallah bu sosyal donatı ihtiyacımızı da yeni ekip olarak bizler gidereceğiz. Bu konuda önümüzde yapacağımız mali genel kurulda Masko”nun bu önemli ihtiyacının giderilmesi yönünde de tüm Masko üyelerimizden tam destek alacağız. Bu konuda Masko”ya yakışan en etkili proje yönünde şimdiden çok yönlü ve etraflı araştırma ve hazırlık içindeyiz. Sözü edilen otel projemizi de Masko”nun yeni imajına, Masko Markası”na yakışan bir şekilde hayata geçirmiş olacağız. Masko”da bulunan ve sektör içinde etkili olan 550 firmamız ve tüm üyelerimiz ile bu konuda ciddi görüş alışverişleri yapmaktayız. Projenin hayata geçirilmesiyle ve saha çalışmalarıyla ilgili çok farklı seçenekler üzerinde istişarelerimiz devam etmektedir.Masko”nun bu donatı ihtiyacı bana göre de son derece elzem ihtiyacıdır ve Masko”muzun giderilmesi gereken çok büyük bir eksiğidir. Masko Sosyal Donatı”larına eklenmesi gereken en elzem Sosyal Donatı”dır. Olması gereken de bir sosyal donatıdır.

-Masko için son derece elzem ve eksik olarak gördüğünüz ve hayata geçirmek istediğiniz Masko Otel Projesi”yle ilgili başka neler eklemek istersiniz?

-Elbette…Ancak bir çok meselenin şu anda konuşulması,seslendirilmesi bana göre biraz erken. Çünkü, bu gibi projeler hemen yapılsın, bitsin türünden projeler olmamalıdır. Masko”nun gelecek misyonuna, vizyonuna ve imajına en uzun vadeli marka değeri ekleyecek bir proje olmalıdır. Söyledik, başladık, bitirdik gibi bir proje olmamalıdır. Söz konusu olan bu projemizin Masko”yu geleceğe taşıyacağı ve Masko”yu uzun vadeli temsil edeceği marka değerli olmalıdır. geleceğine katacağı marka değeridir.

Projemizin yerleşkesinden ve içinde yer almasını düşündüğümüz ünitelerinden söz edersek: Bunların içinde bana göre olmazsa olmaz olan çok kaliteli, çağdaş ve modern bir lüks düğün salonu yer alacaktır. Proje bünyesinde ayrıca lüks lokantaların, oturma alanlarının yer alacağı mekanlar yer alacaktır. Bana göre bu projemiz son derece ciddi bir proje olacaktır ve olmalıdır. Bu projemiz Masko”ya da çok yönlü ve çok ciddi katkı sağlayacaktır. Masko Otel Projemiz, Masko”ya çok farklı ve ayrı bir vizyon ve imaj kazandıracağı gibi projemiz Masko”nun bölge içinde de ki vitrinini oluşturacaktır.

-Masko Otel Projenizin saha üretimiyle ilgili nasıl bir yol ve rota izleyeceksiniz? Anılan proje yap-işlet-devret modeliyle mi, kat karşılığı sistemiyle mi yapılacak? Proje üretimiyle ilgili başka ne gibi seçenekleri devreye sokacaksınız?

-Masko”nun bu ciddi ihtiyacı ve eksiği ile ilgili böyle bir proje mutlaka hayata geçirilecek.Bu projeyi Masko olarak bizim de yapma imkanımız var. Projemizin yapım ve üretimiyle ilgili son kararı Masko”nun üyeleri verecektir. Bu konuyla alakalı görüşme ve toplantılarımız devam ediyor. Ancak yapılacak bu konuyla alakalı kurul”da üyelerimizle bu projemizi zengin sunum ve anlatımla, Masko”ya yapacağı katkılar en ince ayrıntılarıyla masaya yatırılarak, üyelerimizin vereceği ve alınacak ortak kararla yol haritamız ve rotamız belirlenecektir. Biz yönetim olarak bize düşen bu konuda etraflı ve çok yönlü araştırmalarımızı en ayrıntılarıyla ve en etkili şekilde onlara sunmak olacaktır.Eğer üyelerimiz karar alırlarsa ki bizler katkı sağlayalım ve bu projeyi biz yapalım derlerse ve böyle bir karar verirlerse Masko Otel Projesini Masko kendisi yapacaktır. Bana göre Masko”nun bu gücü de vardır. Üyelerimiz ne der ve ne karar alırlarsa bu proje hayata o doğrultuda geçirilecektir. Öte yandan Masko üyeleri kontrolün Masko bünyesinde olmasını isterlerse de öyle olacaktır. Yine üyelerimiz yap-işlet-devret modeli gibi bir seçeneği kabul ederlerse de bu yönde ki karar gereği Masko kendi çıkar ve menfaatlerini en üst seviyede koruyarak, bu projeyi hayata geçirmek için en uygun teklifleri almak için start verecektir.Ayrıca kat karşılığı da yapılabilir. İfade ettiğim gibi bütün bu üretim safhasıyla alakalı kararı tamamen üyelerimiz alacaktır. Üyelerimiz ne derse biz bu projeyi o yönde hayata geçireceğiz. Bu projemizi mutlaka Masko”nun prestijine uygun en iyi şekilde hayata geçireceğiz. Masko her alanda çok ciddi bir güçtür. Masko, 778 birimden ve mobilya sektörü içinde etkili marka olan burada faaliyet gösteren 550 firmamız vardır. Bu üyelerimizle, firmalarımızla, ağabeylerimizle, kardeşlerimizle bu hayati projeyi en ince ayrıntısına kadar görüşüyoruz ve bu görüşmelerimiz projenin hayata geçirilmesiyle ilgili karar aşamasına gelinceye kadar da devam edecektir.Belirttiğim gibi bu projeyle ilgili Masko”nun bütün üyeleri ve firmaları Masko menfaatleri doğrultusunda ciddi desteklerle ciddi kararlar alacaklarını düşünüyoruz. Masko için elzem olan böyle bir Sosyal Donatı”yı mutlaka ve mutlaka hayata geçireceğiz. Şunu biliyorum ki Masko bu projeyle ilgili en doğru kararı verecektir ve mutlaka bir alternatif bulacaktır.

-Projenizin yer alacağı yerleşke ile ilgili ve Masko”ya kazandıracağı artıların yanında başka hangi bilgileri paylaşmak istersiniz?

-Maskonun tasarrufunda bulunan ve sözünü ettiğimiz otel projemizin yapılacağı planlanan bu arsamız yaklaşık 19 bin metre karedir. Masko”da dillendirilen ama hala hayata geçirilemeyen Masko Otel Projesi”ni biz burada Masko”ya kazandırma hedefimiz var.Masko bünyesinde faaliyet gösterecek bir otel projesidir ve altında alış veriş mekanlarının yer alacağı bir projedir.İnşallah bu projemizi de ilk Masko Mali Genel kuruluna kadar yetiştireceğiz.Bu yönde de üyelerimizden bunun onayını alacağız. Projemizle ilgili aplikasyon projelerini çıkarttık. İnşallah bizim yönetimimizin döneminde de proje aşamasına geçeceğiz ve en kısa sürede de saha çalışmasına başlayacağız. Bildiğiniz gibi Masko Atatürk Hava Alanı”na 12 kilometrelik bir yakınlıkta. Bu durum Masko”muz için son derece büyük bir nimet, imkan ve avantajdır. Ayrıca Masko Açık AVM alış veriş ve çok imkanlı bir Ticaret Merkezi olarak yerli müşterilerimizin yanında yabancı müşterilerimize de yoğun hitap ettiğinden Masko adına yakışan, yaraşan her türlü imkanı kullanmak ve bu imkanları da müşterilerimize sunmak istiyoruz.Aynı zamanda Masko mobilya ihracatına da son derece önemli katkı sunmayı hedeflemektedir.Masko”ya gelen yabancı müşterilerimizin Masko bünyesinde kalmalarına yönelik bir projedir bu otel projemiz. Ayrıca Avrupa yakasında olmamız, İstanbul”un tarihi ve kültür dokusu, Ülkemiz ve İstanbul için ciddi şekilde bir Turist Potansiyeli çekmektedir. Masko olarak bu yönde de Masko”nun yabancı müşterilerini bu Turizm Aktivitesine çekmiş olacağız. Ayrıca İstanbul”u ziyaret eden mobilya alıcısı ve müşterilerini de Masko”ya çekip onlara burada hem alış veriş hem de konaklama imkanı sunmuş olacağız.

Bilindiği gibi Türkiye son dönemde Orta Doğu ülkeleri,Türki Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden de ciddi boyutlarda turist potansiyeline kavuştu.Bu gelişmeye paralel biz de Masko olarak, Mobilya Sektörü”nün Masko Mobilya Kenti olarak bu aktiviteye katkı sunmak, oluşan bu turizm potansiyelinden de Masko adına en iyi şekilde faydalanmayı hedeflemekteyiz. İkitlelli Organize Sanayi Bölgesinin Amiral Gemisi ve Masko Mobilya Kenti olarak bütün bu artılarımızı ülkemizle, ülkemizin artılarını da Masko”muza yönelik en iyi seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Bu düşüncelerimiz ile inşallah burada Masko otel mantığıyla da buraya gelen yabancı müşterilerimizin konaklama ihtiyacını karşılar hale gelecektir. Masko Açık AVM anlayışımız içinde Masko”ya gelen yerli ve yabancı müşterilerimizi burada konaklamalarına imkan sunarak, daha sağlıklı daha etkili kararlarla turistlerin de birer müşteri haline getirilmelerine imkan sunulacağı gibi, Masko”ya gelen müşterilerimizin de Masko alış verişlerine yapacakları katkılarla Masko bünyesinde ki alış verişleri artırmayı hedeflemekteyiz. Masko”ya gelen ziyaretçi veya alıcı müşterilerin de burada daha imkanlı sağlıklı alış verişleri için burada konaklamalarını ve buradan da mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak istiyoruz. Yeni yönetim olarak bizim en önemli amacımız her ne şekilde olursa olsun Masko”muza gelen yerli ve yabancı bütün müşterilerimizin burada konaklama ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve burada Masko kalitesiyle ağırlamak, güler yüzle karşılamak ve buradan da Masko memnuniyetiyle ayrılmalarını sağlamaktır.

-Sayın Mutlu Masko”da yeni yönetimin gençleştiğini izliyoruz. Masko”da “Metal Yorgunluğu”mu var. Bu gençleşme ile Masko için markaja alıp masaya yatırdığınız ve sahaya yansıtacağınız başka ne gibi çalışma ve hizmetleriniz olacak?

-Masko”nun yeni yönetimi olarak gençleşti diyebiliriz. Yönetim Kurulumuzun büyük çoğunluğu genç arkadaşlarımdan oluşuyor. Metal Yorgunluğu”na gelince…Masko”da da fark ettiğimiz bu metal yorgunluğu sorunu vardı.Masko”daki olması gerekenleri bilen esnaflar olarak bu eksikliklerin giderilmediğini gördüğümüz için aday olduk. Bildiğiniz gibi burada mevcut 6 senedir devam eden bir yönetim vardı. Biz dedik ki Masko ikitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunan 38 kooperatifin içinde bu bölgenin vitrini ve vizyonu ise burasının Masko ve Bölge adına en iyi şekilde ve Masko”ya yakışan bir şekilde temsil edilsin. Bana göre de edilmesi lazım dedik ve harekete geçtik.Biz arkadaşlarımızla Masko yönetimine hazırlanırken, bu ekibin oluşması aşamasında bu arkadaşları da seçerken, bilhassa kendi şahsım olarak şu anki arkadaşlarımın hepsinden ricacı oldum. Bu arkadaşlarımın hepsi de Masko”da ve sektörde ciddi işletmeleri yöneten arkadaşlarımız olup, hepsi kendi işlerinde son derece başarılı olan arkadaşlarımdır. Hepsi de ciddi işletmeleri işleten arkadaşlarımdır. Bu arkadaşlarla yaptığımız istişarelerde dedik ki: Kendi bilgi, birikim,başarı ve deneyimlerimizi Masko”ya yönelik de hayata geçirelim. Bu şekilde karar aldık. Evet yeni yönetim olarak hepimiz genciz. Genciz ama hepimiz kendi iş alanlarımızda çok başarılıyız.Bu başarılarımızı da Masko”muza yansıtalım diye hem fikir olduk. Bana ve arkadaşlarıma göre Masko hak ettiği yerde değildi ve bir türlü hak ettiği yere getirilemiyordu.Biz Masko”yu hak ettiği yere getirelim,Masko”yu daha üst noktalara taşıyalım diye de harekete geçme gereği duyduk ve bu yönde harekete geçtik. Arkadaşlarımla bu yönde bir karar alarak yönetime aday olduk ve yapılan olağan seçimli genel kurulda sağ olsun Masko üyeleri bizden yana tercihlerini yaptılar. Ben ve arkadaşlarım tamamen ekip ruhuyla kendi şirketlerimizi nasıl yönetiyor ve kendi şirketlerimizle olan hassasiyetlerimizi de Masko için de harekete geçirme kararı aldık. Bundan sonra ki süreçte Masko adına,sektörel konumuna en uygun şekilde ve daha profesyonel anlayışla yönetilecektir. Zor bir göreve geldiğimizi biliyoruz. Allah yardımcımız olsun. Masko bundan böyle ticari zihniyetle ve Avm mantığı ile kendine yakışan bir şekilde yönetilecektir. Birincil ve acil hizmet anlayışımız budur ve bunu başarmak ve kalıcı hale getirmek istiyoruz.

-Masko”nun gençleşmesi,yeni hizmet anlayışı,yeni projelerinden söz ettiniz. Masko sloganları,Masko imajı hakkında masaya yatırdıklarınız arasında başka neler var ve Masko yeni yönetim ile kendine yakışan bir Algı Oluşturma adına neler yapmayı planlıyor? Seslendireceğiniz ve açıklayacağınız başka neler var?

-Teşekkür ederim çok güzel ve yerinde bir soru. Çok yoğun ve kısıtlı zaman içinde tarafımızla yaptığınız bu söyleşinin son derece güzel olduğunu, bu anlatılanların Masko tarihi için de son derece anlam ifade ettiğini belirterek sorunuzu cevaplamaya çalışacağım.

Biz Masko”muzu çok seviyoruz. Masko esnafı,Masko firma ve üyeleri olarak hepimiz hayatımızı buraya bağladık.Masko”yu temsil eden, Masko ile bütünleşmiş slolganlarımız var.Yeni yönetim olarak ve bizim anlayışımıza göre bu seçenekler geliştirilebilir diye düşündük. Masko adına yeni slogan, yeni imaj,yeni algı kapsamında çok yönlü ve detaylı çalışmalar içindeyiz. Bunların başında Masko”muzun kurumsal logosuyla alakalı bir değişiklik yapılması kararı aldık ve bu yönde etkili,ciddi alanında yeterlilikleri ispatlanmış firmalardan, çevrelerden ve kişilerden teklifler almaya başladık. Aldığımız bu kararımızın son derece riskli bir karar olduğunu biliyoruz. Ancak bu kararımız ile çalışmalar sonuçlandığında ne kadar isabetli kararlar olduğunu bütün herkes şahit olup görecek. Aldığımız bu kararlardan en karlı Masko esnafı, Masko Firmaları ve Masko üyeleri olacak. Sloganlaşma arayışlarımız devam ediyor.Ayrıca bu yönde yeni bir reklam ve tanıtım alanında yeni ve ciddi kurum,firma ve kişilerle de görüşmelerimiz devam ediyor.Masko adına en güzeli en doğruyu buluncaya kadar da bu çalışmalarımızın bir kısmı hep devam edecektir.Ayrıca farklı bir reklam anlayışı ve çalışması yönünde projelerimiz var.Slogan ve yeni Masko Logosu hususunda çok kararlı ve temkinli hareket etmekteyiz. Bu işlerin aceleye alınmayacağını çok iyi biliyoruz. Çok riskli bir işe de giriştiğimizin farkındayız. Masko”nun yeni yönetimi olarak yeni yönetim anlayışı olarak bu farkındalık riskine de girmek zorundaydık ve girdik. Slogan ve Logo çalışmasıyla ilgili görüştüğümüz, teklif aldığımız firmalar çalışmalarına devam ediyorlar. Yeni teklifler almaya devam ediyoruz. Bu konuda şimdilik bir takvim açıklamak şimdilik çok erken. Kurumsal değişikliklere gitmek aceleye alınacak mesele değil. Biz hem acele ediyoruz, hem sabırla en iyi şekilde yapılacak çalışmaları alıyor, inceliyor, içlerinden en güzelini seçmeye çalışıyoruz.Çok zor bir süreç, çok zor bir karar.Allah yardımcımız olsun, Allah bizi utandırmasın. Bu çalışmalarımız şimdiden Masko”muza hayırlara vesile olsun.

-Sayın Mutlu Masko hizmetleriyle ilgili başka ne anlatmak istersiniz?

-Masko olarak alt yapımızla alakalı ciddi problemimiz yok.Çevre temizliği ile de alakalı ciddi sıkıntımız yok.Kapı ve site güvenliğimizle de alakalı sıkıntılarımız yok.Bizim burada en önemlı sıkıntımız Masko”nun müşteri potansiyelini artırmakla alakalıdır. Bütün çaba ve gayretimiz Masko müşterisinde artış sağlamaktır. Masko olarak hali hazırda buraya gelen yerli ve yabancı müşterilerimizi gönül rahatlığı ile ağırlayabiliyoruz ama bunu da yeterli bulmuyoruz. Bunun içinde Masko Otel Projemizi masamıza aldık, süreci hızlandırma gayreti içindeyiz. İfade ettiğim gibi Masko için ilerleyen süreçte Masko adına ve burasını tamamlayan, burasıyla pekişen her türlü projeleri önce masaya yatıracağız, sonra da en hızlı şekilde saha üretimine geçeceğiz.Masko için acil eylem planlarımızın içinde birincil hedefimiz buradaki ticaret hacmimizi artırmak olacaktır. Masko olarak şu anda markajımıza alınan masamıza yatırılan bütün projeler Masko için hayati projelerdir.Yapmış olduğum bu açıklamalarda geçen konuların hepsi Masko”yu yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde tanıtma odaklıdır.Sizlerin de güzele ve isabetli sorularınızda yer alan o sosyal donatılar kapsamında ve diğer konularda amaç ve gayemiz Masko”yu adına yakışan tanıtım zenginlikleriyle çeşitlendirme projeleriyle yorulmaktayız.

-Sayın Mutlu Masko”nun lokasyonu,bulunduğu interlandıyla ilgili bölgenin de genel ve ciddi sorunlarından biri olan trafik sorunu bildik bir konu. Masko son derece önemli bir lokasyonda yer alıyor.Başakşehir”de ve Bölgede artan yoğunlaşma ile içinden çıkılmaz bir hal alan ve bilinen trafik sorunlarının Masko giriş-çıkışlarına yarattığı olumsuz etkilerden nasıl çıkılacağıyla alakalı ne gibi bir çalışma yapacaksınız?

-Trafik sorunu İstanbul”un ve bölgemizin hala ciddi sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak ve bölgemizin ikamet ve istihdam artışlarıyla alakalı da her geçen gün bu sıkıntı artmakta.Kısacası trafik sorunu hepimiz için hala ciddi bir sorun. Masko”da ister istemez bu sıkıntılardan nasibine düşeni yaşıyor.Hepimiz müzdaribiz. Ancak henüz Üçüncü Köprü yol ve bağlantıları tamamlanmadı ve trafik yoğunluğu halen TEM Gişelere yönlendiriliyor.Masko”muzu bağlayan trafik sorunlarıyla alakalı biz bu üçüncü köprü bağlantılarının tamamlanmasını beklemekteyiz. Bu bağlantıların tamamlanıp trafiğe açıldığında ben bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Şu anda yaşanılan trafik sorunu genellikle TEM Gişelere yönlendirilen ve İOSB”ne giren çıkan tır ve ağır vasıta araçların da trafiğe ayrı bir yük getirdiğini düşünüyorum. Özellikle bu sorun akşam saatlerinde çok ciddi boyuta geliyor,burası için trafik sıkıntıdan adeta çileye dönüşüyor.Dediğim gibi üçüncü köprü bağlantıları tamamlandıktan sonra bu trafik rahatlar diye düşünmekteyim. Bu bağlantılar tamamlandıktan sonra ve ilerleyen süreçte her hangi çözüm odaklı beklentilerimiz karşılanmazsa ve bu konuda bir çalışma ihtiyaç haline gelirse ilgili kurumlara veya UKAME”ye çözülmesi gereken sıkıntılarımızı elbette taşıyacağız.Şu anda Ücüncü Köprü bağlantılarının açılmasını bekliyoruz. Bu bağlantıların neyi ne kadar çözüp çözemediğini gördükten sonra da elbette ki üzerimize düşen çalışmaları hayata geçireceğiz.Şu anda bu bağlantıların açılmasını beklemekten başka bir seçeneğimiz yok.

Şunu tekrar tekrar anlatmak istiyorum. Biz burada Masko”yuz, Masko”luyuz ve hepimiz de buradayız. Bizim tek gayemiz ve çabamız Masko”yu en iyi şekilde nasıl tanıtacağız, nasıl buraya ticaret hacmini artırıcı argumanları geliştireceğiz, bütün bunları nasıl sağlayacağız gibi konularda Masko adına en iyi hizmet üretme adına sürekli bu kaygıların Ar-Ge”si ile hareket ediyoruz, etmeye devam edeceğiz.Bu yönde ilk çalışmalarımızdan birini bana göre günümüzde son derece etkili olduğuna inandığım Masko Resmi Web sitemizi sitemizi, buna bağlı sosyal medya ağlarımızı güncelleyip geliştirmek işe başladık.Yoğun olarak Kullanılan Sosyal Medya Ağlarından bizim için yararlı ve etkili ağları bizim yönetimimizle birlikte kendi bünyemize topladık. Bu yönde de programcılarımız, yazılımcılarımız şu anda Masko ile alakalı çalışmaları kendi bünyemize aldık ve yoğun bir çalışma yürütülmektedir. Bu arkadaşlarımız ile sürekli irtibat halindeyiz.Bizim istediğimiz çalışmalar olsun, bu ekibin önerisi olan projeler olsun bu gibi çalışmaların hepsi tarafımıza sunularak, kontrol edilerek teknolojinin ve ağların sunduğu çağdaş imkanlardan yararlanarak Masko”ya hizmet vermeye devam ediliyor.

Bu şekilde de Masko”yu bu arkadaşlarla birlikte digital medya ortamında en iyi şekilde tanıtma çabası içindeyiz. Acil eylem planlarımızla ilgili bu hedefimizi de gerçekleştirmiş durumdayız.Bu konuda bütün teknik ve teknolojik alt yapı çalışmalarımız bitti. Bunların tamamını inşallah bir ay içinde tamamen hayata geçireceğiz. Sürekli belirttiğim gibi bu çalışmalarla Masko”yu Avm mantığı ile yönetmeye devam edeceğiz. AVM mantığı ile hareket ederken de Masko adına sürekli hediye çekilişleri, konserler, açık hava festivalleri, sosyal aktiviteler, düzenlemeyi projelendirmiş durumdayız.  Bu Ramazan Ayı vesilesiyle de bu yönde ilk aktivitemizi ki geçmiş yıllarda da yapılmıştı.Yeni yönetim olarak biz de bu sene bu Ramazan Ayı ile pekişen Masko iftar yemeğimizi Masko içinde sokak iftarı şeklinde vereceğiz. Bundan sora ki takip eden süreçler de bu mantık ile bu aktiviteleri çeşitlendireceğiz. Bu şekilde de Masko”nun tanıtımlarına yeni manevra alanları sunacağız. Masko”yu Türkiye”ye, Yurt Dışına tanıtıcı sosyal aktiviteleri markaja alıp bu yönde en etkili çalışmaları hayata geçirmeye çaba göstereceğiz.Bütün amacımız Masko”yu en iyi ve en etkili şekilde tanıtma ve anlatmak olacaktır. Bütün bunlarla birlikte sürekli yeni projelerimiz de mutlaka olacaktır. Ama ilk yıl hizmet programımız kapsamında yönetim olarak hızlandırılmış projelerimiz bunlardır. Uzun soluklu projelerimiz de bu şekilde gelişmiş ve zamanı geldikçe de gerçekleşmiş olacak. Ama biz her çalışmayı, her projeyi maskoya yaraşır ve yakışır şekilde uzun soluklu bakışlar ile hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bizler genç ve konumlarında kendi işlerinde başarılı arkadaşlar olarak asla hiçbir konuda acele etmeyeceğiz, maskonun geleceği ile yaşayacak gençler olarak sağlıklı ve uzun vadali projeleri zamanı geldikçe de sahneye koyup sahada ki yaşanılırlığını fark ettireceğiz. Ben ve yönetimim ile birlikte hep birlikte inşallah buraya son derece fayda sağlayacak bu çalışma ve kararları hep birlikte görüp, yaşayacağız…

-Masko tanıtım kapsamında son yıllarda yoğun bir kampanya ve bu yönde de ciddi bütçelerle çalışıyor.Genel Kurullarınızda da bu çalışmalara rağmen, Masko”ya gereken ilgi ve müşteri yoğunluğunun sağlanamadığına yönelik zaman zaman fırtınalı tartışmalar yaşanıyordu. Yeni yönetim olarak sizlerde ekibinizle Masko tanıtımlarıyla alakalı son derece etkili çalışmaların yapılacağından söz ediyorsunuz.Bu kapsamda okurlarla hangi bilgileri paylaşmayı düşünüyorsunuz? Tanıtım babında nasıl bir Masko”yu devraldınız, nasıl bir Masko için yoğunlaşacaksınız?Günümüzün Masko”su ile geleceğin Masko”su farkındalığı hakkında ki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

-Bakınız bizim Masko olarak Masko”ya ve bize özgü özelliklerimiz ve var. Biz Masko Mobilya Kenti ve İkitelli OSB”nin Amiral Gemisi olarak, Masko”da başta İstanbul olmak üzere, bölgemizde, ülkemizde ve yurt dışı müşterilerimize de ev ve ofis mobilyası alanında her türlü seçenek ile her kesime hitap edebilen bir yapı,konum ve konseptte sunum yapmaktayız. Masko”da mobilya ve yan segmentlerde,modern, klasik, avangart hepsi var. İster ev, ister ofis olsun. Sunulan segmentler içinde en alt ve en üst kaliteye kadar seçenek tercihleri sunulmaktadır. Bu kapsamda Masko da ne aradığını bilen,aradığını Masko”da mutlaka bulur. Biz diyoruz ki ne aradığını bilen ve kararlı müşteri her aradığını Masko”da bulur. Bu bir farkındalıktır ve bu farkındalığı sürekli geliştireceğiz.Bu Masko da halı hazırda son derece farklı olan hizmet ve segment çeşitliliğimiz sürekli zenginleştirilmektedir.Yeni yönetim olarak biz bu farkındalıklarla zengin sunumlarla asla yetinmeyeceğiz ve sürekli bu yönde de çalışma içinde olacağız. Bu anlamda Masko”ya nasıl bir yenilikler ekleriz diye sürekli yoruluyoruz. Biz iş yorgunluğu ile asla yorulmuyoruz, bundan da asla sıkılmıyoruz. Bizi yoran ve sıkan bizim hazır ve yeterli olmamıza rağmen buraya olması gereken yoğunluğu niçin çekilemiyor ile yoruluyoruz.Bu yorucu çalışmayla da bundan sora da haşır neşir olmaya devam edeceğiz. Bütün gayemiz Masko”nun çıtasını her koşula rağmen yükseltmek olacaktır.

Diğer yandan Masko da bir çok firma kişiye ve talebe özel iç mimar ve tasarım desteği veriyor.Bu destek burada veriliyor ama bu hizmet bana göre yeterli değil ve daha geliştirilebilir.Bu düşünce doğrultusuda yönetim ve yeni ekibimizle bu yönde biraz daha ilerleyerek, yönetim olarak ciddi projelere imza atmayı ve bu yöndeki projemizi de Masko”da hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Masko yönetimi olarak bunu projemizi ikinci dönemimizde Masko bünyesinde kendine özgü bir Masko Tasarım Okulu açarak hayata geçirmeyi, bu projemizi Masko”ya kazandırmayı düşünüyoruz.Bu kapsamda da böyle bir projemiz var. İç mimar ve tasarım desteği noktasında da Masko da ki firmalarımızın yanında Masko Tasarım Okulu”da bütün Masko müşterilerine daha kurumsal bir anlayışla iç mimari desteği sağlasın diye düşünüyoruz.

-Sayın Mutlu bu Masko Tasarım Okulu projenizi daha da detaylandırır mısınız?

-Bu sözünü ettiğimiz Masko Tarasım Okulu,kendi bünyemizde olup,tamamen modellemeye yönelik bir tasarım okulu olacaktır. Bu hizmet, Mobilya Tasarım Okulları gibi, Mobilya İç Mimarı Okulları gibi meslek okulları olabilir.Bu projemizle ilgili de alt yapı çalışmalarımıza başladık. İnşallah bu projemizin hayata geçirilmesine önümüzde ki yıl başlanılacaktır. Otel projemizle birlikte bunu da inşallah hayata geçireceğiz. Ama bizim hala birincil ve acil olarak görüp sürekli masaya yatırdığımız en önemli çalışmalarımızın başında Masko”muzun müşteri yoğunluğu kazandırmakla ilgilidir.Altını çizerek belirttiğin en önemli husus budur.Ülkemizde bölgesel ve global meselelerden kaynaklı hala yaşanan ekonomik sıkıntının varlığını biliyor bununda farkındayız.Global ve Bölgesel sorunlar devam ediyor. Ayrıca Türkiye yeni bir seçim sürecine de girdi. Hem bölgesel ve etrafımızda yaşanan durumlar ve hem seçim atmosferi ile ekonomik olarak ciddi kaygılar var ve bunların etkilerini yaşıyoruz. Bu zorlukları bilerek bizler de Masko yönetimine talip olduk ve seçildik.Masko olarak bu süreçte bu durumlardan en az şekilde etkilenmeyi,bu sıkıntıları hafifletmek Masko”yu bu sıkıntılı dönemden en az hasarla bu geçiş sürecinden kurtarmaya çalışıyoruz.Bu sıkıntılara rağmen Masko”ya müşteri çekilmesine odaklanmış durumdayız. Masko esnafının günümüz koşullarında Masko da sektörel olarak iç ve dış pazar savaşlarına direnmeleri için şartların son derece ağır olduğunun da bilinci içindeyiz.İçinden geçtiğimiz süreç itibariyle de ağırlaşıyor. Yönetim olarak bizim Masko esnafını bu süreçte müşterisiz bırakmamaktır. Şu anki acil eylem planlarımızın başında bu amaç gelmektedir. Şu an önümüzde duran bu koşullar içinde burasının ticari hacmini diri tutup artırmak, yakıcı durgunluk sıcağına karşı duran Masko esnafı için Rüzgar estiremezsek de meltem olmaya gayret ediyoruz.

-Yaşanılan Global, Bölgesel sorunların yanında ülkemizin seçim sürecine girmesiyle de durgunluk içine giren sektör ve piyasalarla veya Mobilya Sektörü içinde Mobilya Kenti olan Masko ile alakalı bu yönde eklemek istediğiniz başka neler var? Ya da ah keşke şunu da söyleseydim diyebileceğiniz neler var?

-Altını çize çize üstüne basa basa vurgulamak isteğim ve tekrar tekrar söylediğim,anlatılması ve anlaşılması gerektiğine inandığım şudur:Bu tarz yapılarda yöneticilik yapmak gerçekten çok zor bir mesele ve görevdir. Ama biz arkadaşlarımızla beraber Allahın izniyle birlikte burada bir ilki gerçekleştirmek için yola çıktık. Yola çıkıp yönetime seçilmemizle de en büyük zoru başardık.Şimdi Masko adına zor ve sıkıntı olan meselelerle ilgili çalışmalarımıza başladık.Masko yönetimi için genç,kendi alanlarında çok başarılı ve enerjileriyle de her zaman aktif olabilecek arkadaşlarımızı yönetim kadrosuna kattık. Kendi işlerinde başarılı ve enerjik arkadaşlarımızı yönetim kadrosuna kattık ki bu yönetim ile Masko için de bir kazanım gerçekleşsin. Bundan sonra ki süreçte de burası ile alakalı sürekli yenileşerek bir yenilenme dönemi içine girilmiştir diye meseleye bu şekilde bakılmasını beklemekteyiz.Bildiğiniz gibi belli bir süreçten sonra insanlar özellikle yöneticiler yönetilen makamını ve makam koltuğunu sahiplenme eğilimlerine giriyorlar, bu sahiplenme ile de hizmet üretme adına metal yorgunluğuna yakalanabiliyorlar. Biz bu yönetime aday olurken yeni yönetim olarak ve genç bir kadro olarak buna rağmen genel kurulda dedik ki biz yönetime gelirsek şayet yönetim olarak biz iki dönem yönetimde bulunacağız. Üçüncü dönem asla yönetime aday olmayacağız dedik ve bu sözü üyelerimize verdik. Bizim bu yönetimimiz bu bilinç ve kararlılıkla bu yönetime talip oldu ve seçildi. Biz Masko da Masko için altan gelebilecek ve burada yönetimlerin sürekli gençleşmesine ve genç kalmasına da bir örnek olduk. Masko da bu anlayışın oturması için diğer kooperatiflere ve benzeri kurumlara örnek teşkil etmesi adına da bana göre Masko da bir ilki de başlatmış olduk. Masko”yu Masko”nun geleceğinden beklentisi olan gençler yönetsin istedik. Burası ve bu gibi kurumlar hiç kimsenin ne özel çiftliğidir, ne de babasının malıdır. Masko bütün Masko üyelerinin ortak malıdır ve kendine de ben maskoluyum diyenlerindir. Ayrıca bunu ben bütün yönetişimler adına ve bütün benzer kooperatifler için de söylüyor,öneriyorum ve emsal teşkil etmesini istiyorum.

-Sayın Mutlu yönetim adına böyle bir söz vermeniz bu bölgede uzun yıllar gazetecilik yapan tarafımca da son derece olumlu ve anlamlı bir karar. Ancak Masko Üyeleri sizden memnun kalıp sizlerin bu görevinize devam etmenizi isterlerse bu durum karşısında tutum ve tercihiniz nasıl olacak?

-Biz bize göre olması gereken bir kararı aldık. Bu yönetimlerin de olmazsa olmazı olmalıdır. Burası özel değil ortak mülk alanıdır. Her üye olanın yönetme hakkı vardır. Ama biz yönetime seçilirken böyle bir söz verdik. Bu sözü bir kere verdik. Sizin sorunuzda yönelttiğiniz şekilde bizim yönetimimize yeniden görev tevdi edilmek istenirse biz bunu mutlaka bir dönem ara vermek kaydıyla yeniden görev alabileceğimizi de söyledik.Ama mutlaka bir dönem ara vermek şartına uyulacaktır ve bizde buna uymaya söz verdik.Bu gibi görev ve yönetimler mutlaka değişken olmalıdır.Bu bizim içinde böyle olacaktır. Bizim için verilen süre yeterli olacaktır. İki dönem asla az bir zaman değildir.Yeni yönetim olarak biz Masko için inşallah en doğru en kararları alarak kararları hizmete çevirerek hareket edeceğimiz için de bu iki dönemde bizler çok şeyleri başarmış olacağız.Bizler her projemizi Masko da rayına oturtup, taşların doğru yerine konulmasıyla Masko”nunda kurumsal anlayışa kavuşturulmasıyla burada her şeyin bundan böyle kurumsal ve yerleşen doğru kararlar ile gideceğine inanıyoruz.Bayrak ve nöbet değişikliği ile Masko yönetimine gelen arkadaşlarımızın da bu yönde çok faza zorlanacaklarını zaten düşünmüyorum. Buna rağmen bir yönetim değişikliğinin sonrasında bizi tekrar göreve davet ederlerse de elbette buna da hayır dememiz asla doğru olmaz diye düşünüyorum. Üyelerimiz bizden tekrar görev isterlerse de asla bizler görevden kaçamayız, kaçmayız. Ama bizimde şirketlerimiz ve işlerimiz, özel yaşantımız var. Kendimize de zaman ayırmamız gerekiyor. Kendi işlerimiz de yoğun. Hal böyle olunca da bizimle birlikte burası daha profesyonel yönetişimle yönetilirse ve bu yönetişim şekli buraya kazandırıldığında da her şey doğru bir şekilde kendi kendine gidecektir diye düşünüyorum. Yönetici ve idareciler burada sadece kararları hızlı alan ve burasının denetleyicileri olurlarsa burada her şeyin düzenli ve tıkırında gittiği bir süreç başlatılmış olur. Kurusallığın ana prensibi budur.

Ayrıca biz yeni yönetim olarak da buraya bir Genel Müdür ataması yapacağız. İnşallah böyle bir düşüncemiz etrafında birleşeceğiz.Bu doğrultuda görüşmelerimiz var. Biz Masko”nun geleceğini düşünerek hareket edip, buna göre hizmet üreteceğiz. Anlık kararlar değil, ayı değil, yılı değil, on yılı düşünerek projeler düşünüp, hayata geçireceğiz. Hal böyle olunca da buraya her gelen arkadaş aynı doğrultuda gedecektir. Bu çalışma ve çabamızdan da hizmet alan ve kazanan bütün Masko olsun diye bu yoldayız, bu kararla çalışmaktayız. Bizden sonra Masko yönetim hizmeti bundan böyle Masko”nun kalıcı hedefi haline gelsin diyoruz.

-Sayın Mutlu Masko Genel Kurullarında yine hararetli tartışmaların bir değer konusu da Masko”nun Mall Of İstanbul”daki Masko”nun ortak mülkü ve haklarıyla alakalı gelişmekte. Yeni yönetim olarak sizin bu konuyla ilişkin açıklamak istedikleriniz var mıdır?

-Torunlar GYO ile bu yönde sözleşmemiz 2011 yılında yapıldı.Torunlar GYO ile yapılan sözleşme döneminde ve o zamanki Masko yönetiminde bende yönetim kurulu üyesiydim. Biz Masko olarak Torunlar GYO ile de gayet iyi bir anlaşma yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. Bizim anılan o yer ve ortak mülkle ilgili bizden kaynaklı bir sıkıntı değil tamamen Torunlar GYO”dan kaynaklı bir sıkıntı yaşanıyor.Bizim anlaşmamıza göre bizim arsamız üzerinde ki bloktan payımızı alacaktık. Bugün sorun ve sıkıntı olan ve bütün meselenin temelinde Torunlar GYO olarak onlarda bize eski bloktan yer vermek istiyorlar. Biz bu durumu genel kurulda üyelerimize açıkladık ve isteklerini sorduk.Üyelerimiz Masko”nun hakkını kendi arsamız üzerinden istediler. Bununla alakalı gerekli görüşmeler hala yapılıyor. Ayrıca bu konuyla alakalı önümüzde ki Temmuz ayında bitecek olan bir sözleşmemiz var. Torunlar GYO bize orasını bu tarihte teslim etmeleri gerekiyor ve biz orasını bize mutlaka teslim etmelerini istedik. Teslim edilmemesi halinde de çok sağlam olan sözleşmemiz uyarınca gerekli hukuki sürecin başlatılacağını kendilerine bildirdik. İnşallah bu yönde ciddi sorunlar yaşanmayacaktır. Biz Masko yönetim kurulu olarak Masko”nun hak ve çıkarları ne gerektiriyorsa, nasıl olması gerekiyor ise onu sonuna kadar korumakla mükellefiz ve Masko”nun bu çıkarlarını da koruyacağız.

-Masko”nun Torunlar GYO”dan alacağı yerin fizik hali veya ne şekilde alınacağı belirlendi mi? Masko bu hakkından kat olarak mı,ortak gelir şeklinde mi yararlandırılacak?

-Biz yapılan sözleşmemiz uyarınca yerimizin bize belirtilen şekliyle belirtilen takvimde teslim edilmesini bekliyoruz. Belirttiğim gibi de bu takvim önümüzdeki Temmuz ayıdır.Önce sözleşme uyarınca teslim almayı beklemekteyiz.Bu konuya ise o hakkı aldıktan sonra hep birlikte bir karar vereceğiz. Orayı kiraya da verebiliriz. Ayrıca onların orada bir otel projeleri de varmış.Bu konuda onlarla da ortak hareket edebiliriz.Bu konuda ki netleşme sözleşme tarihi ve görüşmeler neticesine göre şekillenecek. Öncelikle yerimizin ve haklarımızın teslim alınması sürecinin tamamlanmasıdır ve bizler de onu bekliyoruz. Bu yönde de Masko”nun hakları ne ise Masko olarak en iyi şekilde olan ile alakalı kararlar vereceğiz.

-Sayın Mutlu, Masko üyesi Mehmet Mutlu, Masko Başkanı Mehmet Mutlu”dan hangi hizmetleri bekliyor?Üye Mehmet Mutlu”nun Yönetici Mehmet Mutlu”ya ne sormasını isterdiniz?

-Üye Mehmet Mutlu olarak Başkan Mehmet Mutlu”ya şu soruyu sormak isterdim. Ya Mehmet Mutlu kardeşim sen durup dururken bu başkanlık için niye aday oldun ve bu işe niye girdin diye sorardım…

Başkan Mehmet Mutlu”da işin ciddiyetiyle şunları söylerdi:”Gerçekten bu tarz yapılar ciddi sorumluluk isteyen yapılar. Ciddi veballeri olan yerler.Kendi şirketlerimizi çok iyi yönetebiliriz, kendi alanlarımızda,anlayışımızla çok iyi yöneticiler de olabiliriz. Kendi şirketlerimizle alakalı çok hızlı ve çok ani kararlar da alabiliriz.Ama bu gibi sorumluluk isteyen makam ve görevlerde bir konuda bir adım atarken on kere düşünmek gerekiyor.Sık eleyip,sık dokumak gerekiyor.Bunun içinde başkan Mehmet Mutlu olarak üye Mehmet Mutlu”ya rahat ol derdim.Üye Mehmet Mutlu olarak da Başkan Mehmet mutluya sakin ol,sakin karar ver çok hızlı gitme derdim.Yine Başkan Mehmet Mutlu olarak üye Mehmet mutluya derdim ki. Beni buraya sen seçtin, senin için buradayım.Daha dün bende üye olarak başkandan yönetimden şunları şunları bekliyordum. Başkan Mehmet Mutlu olarak üye Mehmet Mutlu”ya ben burada senin her türlü beklentilerini gerçekleştirmek için buradayım. Bu yönde her türlü çalışmaları yapıyorum sen rahat ol derdim.Yine üye Mehmet Mutlu olarak da başkan Mutlu”ya derdim ki,yavaş,emin ve kararlı git, her kesi kucaklayıcı ol.Bu ortak haklarda yetimin de hakkının olduğunu asla unutma ve buna göre kararlar al,karar ver derdim.Ayrıca birleştirici,bütünleştirici ol derdim.

-Ekleme yapma adına son olarak ne söylemek istersiniz?

Yeni yönetim olarak Masko”yu hep birlikte ve hep beraber yöneteceğiz diyerek kararlar aldık ve bu yönde Masko içinde Masko Blok temsilcileri seçtik. Seçtiğimiz bu Blok Temsilcileri ile de komisyonlar oluşturduk.Masko”yu beraber yöneteceğimizin sözünü verdik ve o sözü tuttuk. Bu Blok Temsilcisi ve komisyonlarda olan arkadaşlarımızla ilk toplantımızı da yaptık. Bundan sonra her ay rutin olarak bu temsilci ve komisyonlarda ki arkadaşlarımızla toplantılara devam edeceğiz. Yapılan bu istişare toplantıları kesintisiz devam ederek, Masko”nun eksiklerini ve aciliyetlerini hep beraber tespit edip çözüm üretme de ortak hareket edeceğiz. Biz Masko”yu seçilmiş yönetim kurulu 5 kişi değil, biz burayı 40 kişi yöneteceğiz. Allahın izniyle hep beraber yöneteceğiz dedik. Bu yönde bu yönetim ve çalışma anlayışımız Masko da bir ilk oldu ve biz de ortak yönetişim olarak ilk adımı da attık. Bu görevlerin, makamların, mercilerin gelip geçici olduğu bilinciyle hepimiz hizmet odaklı olmaya hep birlikte çalışıyoruz.

-Belirlenen Komisyonlarınızın adlarından söz eder misiniz?

-Bu çalışma safha safha sürdürülüyor. Masko aciliyetlerine göre bu komisyonlardan şimdilik adlandırdıklarımız oldu.Bunun içinde Reklam, Çevre, Yurt içi ve Yurt Dışı Fuarlar Komisyonu, İhracat ve Dış ticaret Komisyonu, gibi adlandırılan komisyonlarımız çalışmalarına başladılar.Daha adlandırılıp görev paylaşımı yapılacak diğer komisyonlarla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor.Masko ile alakalı istişare ve Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.Komisyonda ki bu arkadaşlarımızla da sürekli istişare içindeyiz. Her ay bu ve benzeri toplantılar için rutin olarak toplanma kararı aldık ve her ay rutin toplantılarımıza devam edeceğiz.arkadaşlarımız var ve hepsiyle de sürekli istişare içindeyiz. Bu arkadaşlarımızla da her ay rutin toplantılarımızı yapacağız.

-Mehmet Mutlu Kimdir?

-Mehmet Mutlu olarak Atadan Deden ve Babadan Mobilyacıyız. Aslen Niğde Koyunlulu”yuz.Ama ben Mehmet Mutlu olarak İstanbul doğumluyum. Atadan Deden ve Babadan beri Mobilya Sektörünün içindeyiz. Ben bu meslek ile haşır neşir olmaya 15 yaşında başladım.Yıllarımızı bu sektöre verdik. Evliyim. İki çocuk babasıyım 14 yaşında bir kızım 10 yaşında da bir oğlum var. 1998 yılında Masko Mobilya Kentinde ticarete başladık. Burada mağaza açan ilk şirketlerden biriyiz. Aile şirketi olan Zebrona mobilyanın sahibiyim.Masko da 2008 yılına kadar kendi bünyemizde mobilya imalatı ve ticaret yaptık. 2008 yılı itibariyle Zebrano Mobilyanın İstanbul”daki Masko Mağazası, Artı Masko Ofis Mağazası franchisee”lerini aldık ve Florya Zebrano mağazası temsilciliklerini aldık ve yaklaşık 10 yıldır da Zebrano mobilyanın Yönetim Kurulu Başkanı ve Temsilcisiyim.2010 yılında Masko Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim.Bu şekilde burada iki yıllık bir Masko yönetim kurulu üyelik deneyimimiz oldu. Şimdi sağ olsunlar üyelerimizin büyük bir çoğunluğu 2018 yılında yapılan olalğan seçimli genel kurulda bizim aday olmamızı istediler ve biz aday olduk üyelerimiz bizi yönetime layık görüp göreve getirdiler. Bize görevi veren Masko üyelerine Masko hizmet kalitesi anlayışıyla hizmet etmek için bu görevi yürütmekteyim.

Röportaj: Rasim ŞİMŞEK-Turkiye Esnaf Gazetesi

[smartslider3 slider=10]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu