Sav-Der Hemşerilerini Bahar Pikniğinde Buluşturdu

Artvin Şavşat Savaş Köyü Doğa Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği (Sav-Der) in düzenlemiş olduğu hemşerilerin bahar buluşması pikniği Sapanca Gölü Piknik alanında gerçekleşti.

Hemşeri Buluşma Pikniğine İstanbul”dan, Adapazarı”ndan, Bursa”dan, İzmit”ten onlarca Savaş Köylü vatandaş katıldı.

Sav-Der Yönetim Kurulu Başkanı Yener Torunler Hemşeri Buluşma Pikniğinde bir konuşma yaptı. Başkan Torunler şunları söyledi:

“Burada, bu güzel bahar buluşma pikniğimizde Sav-Der aracılığı ile toparlandık ve burada buluştuk. Savaş Köylü olarak Artvin ve Şavşat”ta Savaş Köyü”nün isminin çok önde

geldiğini hepiniz duymuşsunuzdur ve bilirsiniz.Sevgili dostlar kısa bir ara verdik ve bu durum bir dağınıklığa da meydan verdi.

Ancak Sav-Der Aracılığı ile toparlandık ve Şavşat”ın Köy Dernekleri arasında en geç kurulan dernek olarak kurulan bir dernek olmasına rağmen Dernekçilik anlayışında çor farklı bir dernek yapılaşması ile bir çok farklı alanlarda kararlı adımlar atmamız ile de bir farkındalık yarattığımızı biliyoruz.

Sav-Der olarak bu adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Bu birlikteliğimiz büyüyerek, gelişerek devam edecektir. İnanıyoruz ki, derneğimiz ile birlikte adımlarımızı attığımız ve yapılanma içine girdiğimiz kooperatifimizin kısa sürede tüzüğünün onaylanarak yürürlüğe girmesi ve üretime geçilmesi aşamasına geçeceğiz. Bu çalışmasıyla da derneğimiz Sav-Der, Köy Dernekçiliği”nde yine bir ilki başlatacaktır. Bu ilk ve bu farkındalık nedir sevgili dostlar. Bu ilk ve farkındalık, bizim köyümüzde atıl duran arazilerimizde üretim seferberliğini başlatacağız. Evet arkadaşlar inanarak bu çatı altında toplandık ve inanın ki bütün büyük işler ve başarılar inanmak ile başlamıştır, buna hepiniz inanın ki bizler hep birlikte üretim seferberliğini başlatıp, köyümüzün o verimli topraklarında kendi adımıza bir marka yaratacağız. Bunun adı da Savaş Köyü Markası olacaktır.

Ben başından beri şunu söylüyorum. Ben Savaş Köylü olmam ile gurur duydum ve duyuyorum. İşte bugünkü bu ortamımızda bizlerin duyduğu o gururun bir sonucu ve vesilesi olmuştur.

Bugün buraya çeşitli yerlerden gelerek burada buluşan bütün katılımcılara bu vesile ile sonsuz teşekkür ediyor, tüm katılımcılarımıza gönüllerince hasbıhal ve gönüllerince eğlenceler diliyor,en içten saygılarımı sunuyorum. İyi ki varız,iyi ki varsınız.

Sözlerimi bitirirken,burada bulunan Bursa Şubemizin değerli başkanı Ferhan Küçük”u duygu ve düşüncelerini anlatması için huzurlarınıza davet edeceğim.Bu arada derneğimizin ilk kuruluş aşamasını başlattığımızda Derneğimiz kurulur kurulmaz Şavşat”taki birliği sağlamak adına Federasyon kurucu üyesi olduk. Bu federasyon Başkanı olarak da yine köyümüzden İstanbul da büyük bir çevreye sahip olan ve köyümüzün gururu Köyümüz ile, Şavşat İle Artvin ile Dahası da var ki Karadeniz ile ilgili hiçbir meseleden ve meseleler ile ilgili konularla alakalı hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan çok değerli duayen Avukatımız Halis Yıldırım bu federasyonun başkanı olmuştur. Sevgili köylülerim bu da bizim çok ayrı bir gurur kaynağımızdır. Kendileri de aramızdadır ve buraya katıldıkları içinde ayrıca teşekkür ediyor tekrar saygılarımı sunuyorum.Sizlere Avukat Halis Yıldırım”ında kısa bir konuşma yapmasını bekliyoruz.”

Sav-Der Bursa Şubesi Başkanı Ferhan Küçük sözlerine başlarken, “Yener Abi bir kelime dedi ve Dinçer ağabey de dedi ki bir kelime ile durursa iyi olur. Sizler burada hasbıhal ve eğlenmek için buluştunuz. Bu nedenle ben çok fazla konuşarak sizleri çok fazla sıkmayacağım. İyi buradasınız, iyi ki varsınız. İyi ki Sav-Der var diyorum.

Sevgili Dostlarım, Sav-Der bir ihtiyaca binaen kurulmuş bir dernektir. Benim çok değerli kardeşim sayın Yener Torunler başkan da Sav-Der ile ilgili söylenecekleri zaten söylediler.

Bugün burada olmamızın bu buluşma ile yaşıtlar arası, kuşaklar arası, burada bu buluşma ile insanlar arasında hasbıhalleri görmenin, birlikte dertleşip, birlikte eğlenmenin, daha da anlamlısı Savaş Köylü hep bir aile olabilmenin bir mensubu olmak, bir paydaşı olmak, gerçekten bir kez daha bizlere onur duyulacak anlamlı bir buluşma olduğunu gösterdi. Sizinle bir arada olmak yarınları, umutları, amaçları sizler ile birlikte hayal etmek ve o hayalleri gerçekleştirme doğrultusunda sizler ile birlikte atacağımız adımlarla ilgili sizlerle birlikte bundan emin olmak beni son derece onurlandırıyor, gururlandırıyor, iyi varsınız, iyi ki varız, iyi ki buradayız, iyi ki beraber ve birlikteyiz. İyi ki yarınlara dönük umutlarımızı paylaşıyoruz. Gönlünüzce bir gün olmasını diliyorum. İyi ki varsınız, selamlar, saygılar.”

Sav-Der”in buluşma pikniğine katılan ve konuşmacılar tarafından konuşma yapması için davet eden Dernek başkanlarını kırmama adına bir konuşma yapan Avukat Halis Yıldırım

Yaptığı kısa selamlama konuşmasında şunları söyledi:

“Sevgili Dernek Başkanlarımız burada gereken konuşmaları yapıp,bana da konuşmak için mikrofon uzatınca başkanlarımı ve sizleri kırmamak adına bende birkaç kelime söylemek istedim.Değerli arkadaşlar, sizler, yani Savaş Köylü”ler Artvinimizin, Şavşatımızın diğer köylerinden yıllarca sonra dernek kuran Savaş Köylü”ler, biz eğer dernek kurarsak çok farklı çalışmalar yapar, bu dernekçiliği de en güzel şekilde yaparız diğerek yola çıkıp ve derneği kuran bu değerli dostlar, bu gün şöyle iki durumla karşı karşıyalar.

Artvin”in, Şavşat”ın bütün o güzelim derelerinde Hes”ler yapılmakta, bütün yaylalarımız başkalarına kiralanmakta. Şavşat, Şavşatlıların elinden adeta alınmakta, Dolayısıyla bu konuda sizlere çok fazla şey söylemek istemiyorum. Bunu hepinizin de gördüğünden çok eminim.

Bunun için de bizler, yani hepimiz şunu yapmalıyız, zaten bu konuda da bir davayı görüyoruz. Bu davanın da büyük bir ihtimalle önümüzde ki Haziran ayında iptali olacak. Hep birlikte Şavşat”a yaylalarına, sularına sahip çıkacağız ve Şavşat”ın bütün değerlerini geleceğimize, çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakmak üzere bu yerlere el birliği ile hep birlikte sahip çıkacağız. Şavşat”lı olarak bizim bunun dışında başka bir yolumuz da yok.

Bizlerin bir tek yolu var arkadaşlar. O da Şavşat”lı olarak Şavşat”a sahip çıkmaktır. Hepinizi bu yüce değerleri koruma adına bu değerlere, bu emeğe sahip çıkma adına buraya katılmaya davet ediyor, hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyor,sözlerimi bitirirken hepinizi saygıyla selamlıyorum arkadaşlar.”

Sav-Der tarafından organize edilen bahar buluşması pikniğine katılan Savaş Köylü"ler birbirleriyle hasbıhal edip, hasret giderip ardından yöresel sanatçıların yöresel oyunlarıyla halaylar çekip gönüllerince eğlendiler.

Haber:Türkiye Esnaf Gazetesi

Foto ve Videolar Youtube, Facebook, Twitter aracılığı ile de paylaşılacak…

[smartslider3 slider=54]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu