İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vali Yerlikaya”ya Emanet Edildi

Ysk”nın İstanbul Seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı”nca 23 Haziran'a kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Vali Ali Yerlikaya”ya Emanet Edildi

İstanbullular 23 Haziran Pazar günü tekrar sandık başına gidecek.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini açıkladı.

11 Ekim 1968’de Konya’da dünyaya gelen Ali Yerlikaya'nın hayatına yakından bakalım.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul'da 31 Mart'ta yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

İstanbullular 23 Haziran'da tekrar sandık başına gidecek.

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini iptali kararının ardından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de 23 Haziran'a kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kimin yöneteceği oldu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yüksek Seçim Kurulu’nun 06/05/2019 tarih ve 284488 sayılı kararı kapsamında yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonucunda yeni belediye başkanı seçilinceye kadar 5393 sayılı Belediye Kanun’un 46’ncı maddesi gereğince İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir."

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılmasına karar verdiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda, yapılacak seçim sonucunda yeni belediye başkanı seçilinceye kadar 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 46'ncı maddesi gereğince İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği kaydedildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kimdir?

27 Ekim 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak Gaziantep Valiliği’nden İstanbul’a atanan Vali Ali Yerlikaya, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 46'ncı maddesi gereğince İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

23 Haziran'a kadar görev yapacak olan Ali Yerlikaya'ın hayatına yakından bakalım…

27 Ekim 2018’de yayımlanan Resmi Gazetenin bildirisi üzerine 39 ilin valisi değişti. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise, İstanbul Valiliği’ne atandı.

Haber:Anadolu Ajansı-Turkiye Esnaf Gazetesi 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu