Kazım TEKİN:”Medipol Başakşehir”i Şampiyon Olarak Görmek İsterdim”

Kendini bir Başakşehirli olarak kabul eden ve emekli olduktan sonra da Başakşehir”e yerleşeceğini ifade eden Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin”in Aliağa Kaymakamlığına atanmasıyla ilişkin Turkiye Esnaf Gazetesi olarak kendisiyle veda söyleşisi yaptık.

Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinden sorumlu vali yardımcısı olarak 2 yıl, Başakşehir kaymakamı olarak da 5 yıl Başakşehir ile özdeşleşen bir isim olan Kaymakam Kazım Tekin İzmir Aliağa Kaymakamı olarak yeni görevine başlamadan önce yapılan söyleşide atamaların ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Medipol Başakşehir”i Şampiyon olarak görmeyi çok isterdim. Başakşehir”in hayatımda son derece önemli yeri vardır ve inşallah emekli olduktan sonra Başakşehir”e yerleşeceğim”dedi.Kaymakam Kazım Tekin yapılan söyleşide şunları söyledi:

-Yapılan son atamalarla birlikte yeni görev yeriniz belirlendi.Öncelikle yeni görevinizde başarılar diler, hayırlara vesile olmasını temenni ederim.Başakşehir ve Kaymakam Kazım Tekin birbiriyle örtüşen ve özdeşleşen isim haline gelen Mülki İdare Amiri olarak,Başakşehir”i sizlerden dinlersek neler söylemek istersiniz?

-2014 yılı Ekim ayından beri Başakşehir Kaymakamı olarak 5 yıldır görev yapmaktayım. Hızla gelişen, planlı bir şekilde kentleşen, doğaya saygılı, yaşayanları huzurla yararlanacağı yeşil alanlara ve parklara sahip; yakın bir zamanda da İstanbul’un en çok tercih edilen ilçesi olma yolunda hızla ilerleyen Başakşehir’de görev yapmak benim için bir onur vesilesi olmuştur.

Türkiye’nin en büyük rekreasyon alanı Sular Vadisi, Türkiye’nin en büyük şehir içi göleti olan Başakşehir Göleti ve 340 bin m² büyüklüğündeki Millet Bahçesi ile İlçemiz İstanbul’da doğaya en saygılı yerleşim alanıdır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde temelini attığı kentleşme hamleleri, Başakşehir, Kayaşehir, Bahçeşehir  ve Ayazma’daki projelerle zirveye ulaşmıştır.

Başakşehir Yeni Kent Merkezi, meydanı ve çevresindeki projelerle ve bu bölgenin hemen yanındaki 2.400 yataklı Bölge Hastanesi Başakşehir’in gelişimine damgasını vuracaktır.

Bütün bunların yanında İstanbul Havaalanı ve Atatürk Havaalanının orta noktasında önemli bir noktada bulunan Başakşehir, yapımına başlanan,devam eden ve planlanan otoyol projeleriyle de iki havaalanı arasında ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden batıya devam eden otoyol üzerinde önemli bir kavşak haline gelmiştir.

Türkiye Süper Ligi’nde başarılı bir şekilde ilçemizi temsil eden Medipol Başakşehir Futbol Kulübü ilçemize bir dinamizm getirmiş, gençlerimize de iyi bir örnek oluşturmuştur. Medipol Başakşehir futbol takımının maçlarını oynadığı Fatih Terim Stadyum’u,İkitelli Olimpiyat Stadyum’u ve kompleksi ilçemizde gençlerimizin de yararlanabildiği örnek spor alanlarıdır.

Başakşehir Belediyesinin yaptığı ve gençlerimizin hizmetine sunduğu spor alanları ve Bilgi evleri ilçemizdeki ayrıcalıklı hizmetlerdendir.

İlçemizin sınırlarında bulunan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi çalışan sayısı, üretim kapasitesi, firma çeşitliliği ve yaptığı ihracat bakımından ülkemiz için büyük bir katma değer yaratmaktadır.

Başakşehir’in konum, kentleşme ve gelişme olarak bu ayrıcalıklarının yanında Başakşehir Belediyesi’nin ilçemizde bu alanda gösterdiği başarılı çalışmalar, kamu kurumlarıyla olan pozitif işbirliği ve sivil toplum kuruluşlarıyla olan karşılıklı anlayışa dayalı çalışmaları da her türlü takdirin üzerindedir.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi, Emlak Konut Genel Müdürlüğü, Kiptaş ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminin de ilçemizin gelişimine ve büyümesine sağladıkları destek ve katkıları da özellikle vurgulamak gerekir.

Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve yine en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Mall of İstanbul, yüksek kapasiteli Olimpiyat Stadı, Millet Kıraathanesi, Kayaşehir Meydanı, Sularvadisi Rekreasyon Alanı İlçemizde bulunmaktadır.

Kaymakamlığımız ve kaymakamlığımıza bağlı birimler, başta Belediyemiz olmak üzere, İkitelli Organize Sanayi Bölge Yönetimi ve ilçemizdeki sivil toplum kuruluşları ile birlikte halkımızın güvenliği, sağlığı, esenliği ve refahı için herzaman olduğu gibi yoğun bir şekilde çalışmaya devam edecektir.
Bir çok ilkleriyle İkitelli Organize Sanayi bölgesiyle birlikte İstanbul”un geleceğine damga vuracak olan bir şehir olan Başakşehir”de çalışmış olmak benim için bir onur ve gurur vesilesi olmuştur. Burada büyük bir keyif alarak çalıştım ve bu 5 yıllık görevimi alnımın akıyla tamamladım.

Kaymakam Kazım Tekin olarak burada birlikte yöneticilik yaptığımız yerel yöneticilerimize, Belediye Başkanımız başta olmak üzere Belediye Başkan yardımcılarımıza, Belediye Meclis Üyelerimize, siyasi otoritelere ve sivil toplum kuruluşlarına samimiyetle teşekkür ediyorum. Burada uzun yıllar çok önemli ve anlamlı diyaloglar içerisinde hep birlikte beraber bulunduk.Bütün bu anılan otoriteler ile de pozitif düşüncelerle burada görev yapma kısmet oldu,bu şansa sahip oldum. Çok mutluyum.

Başakşehir benim meslek hayatımda aynı zamanda öğretici de oldu.  Bu kazanımlar bundan sonra ki görevlerime de mutlaka ki olumlu katkılar sunacaktır.

2 Yıl Başakşehir”den sorumlu Vali Yardımcılığı, 5 yıl Başakşehir İlçe Kaymakamı görevlerini yapmış biri olarak buradan önemli anılarla ayrılıyorum.

-Anılardan söz etmişken detaylandırmak ister misiniz?

-Burada son derece önemli çalışmalara ve gelişmelere şahit olduk. Anılar olarak özellikle vurgulamak istiyorum.15 Temmuz hain darbe girişimini ve kalkışmasını Türkiye”nin hassasiyetleri paralelinde Başakşehirlilerin hassasiyetleri ve duyarlılığıyla bu hain kalkışmayı da hep birlikte burada yaşadık. Başakşehir halkının, sivil toplum örgütlerinin, siyasi camianın, Devletimizin Birlik ve Beraberliği için ve Devlet Büyüklerimizin bu kalkışmaya ve girişime karşı verdiği mücadele için Devlet Büyüklerimizin yanında olma adına Başakşehir”in gösterdiği hassasiyet, duyarlılık ve kahramanlık benim için asla unutulması mümkün olmayan bir konudur ve o süreç beni en fazla etkileyici unsur olmuştur. O yüzden bu vesileyle de bir kez daha tüm Başakşehirlilere şükranlarımı sunuyorum.

-Başakşehir ile özdeşleşen bir isim olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

-Emeklilikten sonra da kısmet olursa İstanbul”a ve Başakşehir”e yerleşmeyi düşünüyorum.

Belediye Başkanımızında sık sık vurguladığı gibi “Başakşehir Mutluluğun kenti”. Bende emeklilik dönemimi bu mutlu şehirde geçirmek istiyorum ve buraya yerleşerek bundan sonra da burada bir Başakşehirli olarak hayatımı sürdürmeyi düşünüyorum.

-Başakşehir Mülki İdare Amiri olarak devraldığınız Başakşehir”i ve devretmek üzere olduğunuz Başakşehir”i sizler çok yakından bilirsiniz. Bu kapsamda şunların da tamamlanmasını görseydim dediğiniz konular var mıdır?

-Başakşehir de benim görev sürem içinde de çok büyük değişimler ve gelişimler yaşadı. Tabi ki burada merkezi hükümetimiz tarafından yürütülen çok büyük projeler hayata geçirildi. Yani şu da olsaydı eksikler tamamlanırdı diyebileceğim ve şu anda ele alınmış projeler elbette vardı.Başakşehir de hayata geçmesini çok istediğim bir Spor Lisesi ve bir de Öğretmen Evi”nin olmasıdır.

Spor Lisesi konusunda çalışmalar var. Başakşehir Öğretmen Evi konusunda da Belediye başkanımız da bir gayret sarf ediyor. Tabi ki burada daha önemlisi bir Fen Lisesi idi. Fen Lisesi ile alakalı bir hayır sever vatandaşımız ile bir protokol imzalandı. Bu yıl olmasa bile önümüzde ki yıl inşaatına başlanacak. Onun dışında da çok fazla eksiğimiz şimdilik yok.

Bizim en büyük gayemiz eğitim öğretim amaçlı olmuş çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine yönelik yatırımlar olmuştur. Sözünü ettiğim bu eksiklerimizi de tamamlarsak Başakşehir”de eksik kalmamış olacaktır. Başakşehir zaten İstanbul”un en önemli şehri ve parlayan yıldızıdır.Başakşehir anılan proje ve çalışmalar ile Türkiye standartlarını da aşarak çok önemli kent olma yolunda devam ediyor.

-Aliağa Kaymakamlık görevinizin bir kez daha hayırlara vesile olmasını temenni ederken, yeni görev yerinizle alakalı ne söylemek istersiniz?

-İzmir, ülkemizin son derce önemli illerinden biri.Aliağa ilçe olduktan sonra Türkiye”nin dev sanayi sektörlerinin yer aldığı, yerli ve yabancı turizmin de yoğun olduğu bir ilçe. Aliağa ilçe sınırları içerisinde Petrol Ofisi, Petkim Petrokimya Holding gibi büyük şirketleri barındırmakta. Dünyadaki 2 gemi söküm tesislerinden birisi Hollanda’da diğeri ise Aliağa’dadır.Her yılın yaz aylarında yapılan Emek Şenlikleri, bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için düzenlenen, yaklaşık 4 gün süren, çevre ilçe ve illerden de katılımın olduğu halk konserleriyle şenlenen bir etkinlik merkezi de. Aliağa tam bir liman kenti sayılmasa da, Petkim Limanı ve Aliağa Limanı gibi limanlar bulunmakta.Geniş bir plaj alanına ve bir kuş cennetine sahip olan Aliağa, daha çok yerli turistlerin ilgisini çektiğini bilmekteyiz.

Orasıyla ilgili belli bilgiye sahip olarak ülkemizin nadide ilçesinde Kaymakamlık görevimi şimdiye kadar ki deneyim ve kazanımlarımla orada da ülkemize yaraşan bir çalışma ile yerine getirmeye çalışacağım. İlerleyen süreç içinde bir çok şeyi yaşayarak göreceğiz. Mülki İdare Amiri olarak neresi olursa olsun bizler Türkiye için çalışıyor, Türkiye”nin geleceğine yaraşan görevleri yapıyoruz.İnşallah hayırlara vesile olur. Temennim budur. Sonuçta Kamu Görevlisi olarak Türkiye için çalışıyor, ülkemize hizmet ediyoruz.

-Mesaj içerikli eklemek istedikleriniz var mıdır?

-Ben biraz önce söylediğim gibi bütün burada ki belediye başkanımızdan başlayarak, siyasi parti temsilcilerimize, belediye meclis üyelerimize, devlet kurumlarımızda ki çalışan arkadaşlarımıza, her zaman birlikte hareket ettiğimiz ve Başakşehir”i yönetmede sık sık istişarelerde bulunduğumuz sivil toplum örgüt temsilcilerine, her zaman bizim yanımızda olan desteklerini esirgemeyen, yorumlarıyla eleştirileriyle, katkılarıyla ve Başakşehir halkı ile aramızda sürekli bir köprü olan özellikle mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Beraber çalıştığımız daire müdürü arkadaşlarıma, beraber çalıştığımız ve öz verili çalışmalarından gayret ve katkılarından dolayı ve zaman zaman da yorduğumuz tüm çalışma arkadaşlarımıza da ayrıca çok teşekkür ediyorum.

Özellikle de Başakşehir”de ki Okul müdürü ve öğretmen arkadaşlarıma, benim ile birlikte aynı duyguları paylaşarak Başakşehir”e hizmet ettikleri için çok çok teşekkür ediyorum. Çok büyük gayretleri olan burada bağışlarla ve katkılarla öne çıkan arkadaşlarımız oldu, okul yöneticilerimiz oldu.Bu vesileyle de kendilerine özellikle teşekkür ediyorum.

Ayrıca ikitelli Organize sanayi bölgesinin yönetimine ve oradaki kooperatif başkan ve yönetici arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. İyi ve önemli yardımları oldu, önemli katkılarını gördük. O açıdan bizim burada yöneticilik yapmamızla alakalı bizlerin çalışmalarına kolaylık sağlama ve yardım sağlama adına bu arkadaşlarımızın hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Benim 30 yıl iki aylık Kamu görevlisi olarak İdare Amirliği görevimde bu katkılar ve bu destekler ile bu iş birliği anlayışı içinde Başakşehir”in bende ki yeri çok farklı ve ben bu farklılığı oluşturan bütün arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

-Özellikle vurgulamak istediğiniz var mıdır?

-Başakşehir de görev yaptığım süre içinde Medipol Başakşehir”i şampiyon olarak görseydim çok iyi olurdu. Bunu da hep takip edeceğiz. Bunu da yakın bir zamanda inşallah göreceğiz. Gönlümüz burayla birlikte.

Kazım TEKİN KİMDİR ?

1963 yılında Nevşehir ili Avanos ilçesinde doğdu. İlkokulu Avanos Paşalı Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Kayseri’de okudu. Anakara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve Exeter Üniversitesi (İngiltere) Public Administration (Kamu Yönetimi) Bölümleri’nde tamamladı. 2005 yılında Amerika’da üç haftalık Federal Hükümet ve Eyalet Hükümetleri konulu Uluslararası Liderlik Programı’na katıldı. Yine aynı yıl Tayvan’da bir ay süreli “Ülke Kalkınması” konulu eğitim programına katıldı.

1989-1992 yılları arasında Kaymakam Adaylığı stajını tamamladı. 1990-1991 de İngiltere’de meslek stajı yaptı. Sırasıyla Adana ili Feke Kaymakamlığı, Elazığ ili Karakoçan Kaymakamlığı, Bitlis Vali Yardımcılığı, Kastamonu ili Tosya Kaymakamlığı, Ankara ili Kazan Kaymakamlığı, Ankara ili Haymana Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. Şencan Hanım’la evli olan Kazım Tekin, Hilal ve Bilge Kaan adlarında iki çocuk babasıdır.

Haber Söyleşi: Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu