Kağıthane Hıdırellez Töreniyle Yaz Etkinliklerine Start Verdi

KAĞITHANE’DE HIDRELLEZ COŞKUSU

Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve esnaf odası başkanlarının katılımıyla Kağıthane’de artık bir gelenek halini alan Şed Kuşanma ve Hıdrellez Şenlikleri düzenlendi.  Temsili şed kuşanma töreninin yapıldığı etkinlikte protokolde olan isimler hıdrellez ateşinin üzerinden atladı. Hasbahçe Mesire Alanında düzenlenen etkinliğe Kağıthaneli vatandaşların ve öğrencilerin de ilgisi yoğun oldu.

Baharın müjdeleyicisi sayılan Hıdrellez, tarihi mesire alanında Kağıthane Belediyesi ve Kağıthane Esnaf Odaları Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte kutlandı. Ahilik geleneğinde kalfalıktan ustalığa geçiş töreni Ahilik Vafkı üyeleri tarafından canlandırılırken, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İSTESOB Başkan Vekili Mustafa Uzun ve törene katılan esnaf odası başkanları şed kuşandı.

Törende konuşan Birlik Başkan Vekili Mustafa Uzun ve Kağıthane Esnaf Odası Başkanı Ömer Osmanoğlu, Ahilik değerlerinin yaşaması için destek veren Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a teşekkür etti, bu etkinliğin bir gelenek haline almasından dolayı mutluk olduklarını ifade ettiler.

KAĞITHANE 1 AY ETKİNLİĞE SAHNE OLACAK

Kağıthane Belediyesi’nin her yıl mayıs ile başlattığı Sadabad Yaz Etkinlikleri ay sonuna kadar çeşitli programlarla devam edecek. Geleneksel Ahilik Şed Kuşanması, Hıdrellez şenlikleri ile başlayan etkinliklerin ardından yine Hasbahçe Mesire Alanı’nda, okçuluk yarışması, cirit şöleni ve yağlı güreş yapılacak.

Haber:İstesob Basın Merkezi-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu