İstanbul Esnafı Ahilik Haftasını Kutladı

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA İLİN AHİSİ OLARAK AHİLİK KAFTANI GİYDİ
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne üye esnaf ve sanatkarlar, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleşen etkinlikler çerçevesinde Beyazıt Meydanı’ndan Sultanahmet Amfi Tiyatro’ya kadar mehteran eşliğinde Ahi Yürüyüşü gerçekleştirdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın kaftan da giydiği törenlerde, İlin Ahisi seçilen Ali Kemal Adıkalan’a da kaftan giydirilip şed kuşandırıldı.

16-22 Eylül tarihlerinde kutlanan Ahilik Haftası, İstanbul’da renkli görüntülere sahne oldu. Mehteran takımının ardından yürüyen esnaf ve sanatkarlar, turistlerin meraklı gözlerle seyrettiği ahi yürüyüşünü, Beyazıt’tan başlayarak Sultanahmet’e kadar sürdürdü. Kapalı Çarşı’nın İçine de gelindiğinde ise burada İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı tarafından Ahi Duası okundu. Kortej, güzergah boyunca çevredeki vatandaşlara gül verdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Kapalı Çarşı’da esnaf ve sanatkarı ziyaret etti. Esnafın lokum ve gül suyu ikramını kabul eden Vali Yerlikaya, esnaf ve sanatkarın Ahilik Haftasını tebrik etti.
YERLİKAYA İLİN AHİSİNE KAFTAN GİYDİRDİ
Sultanahmet Amfi Tiyatroda da bir gösteri düzenlendi. Mehteran takımının mini bir konser verdiği amfi tiyatroda, bu yıl İlin Ahisi seçilen elektrik teknisyeni Ali Kemal Adıkalan’a, kuaför İlin Kalfası Veysel Örnek’e ve elektrikli ev alet aletleri teknisyeni İlin Çırağı Cihan Kolukısa’ya İstanbul Valisi tarafından şed kuşandırıldı. Gösterileri izleyen vatandaşlara İstanbul Valisi Yerlikaya ve Başkan Faik Yılmaz ahi pilavı ve helva dağıttı.
“BÜTÜN ESNAFLARIMIZDAN RAZIYIZ”
Vali Yerlikaya, hafta boyu sürecek olan Ahilik Haftası’nın kutlu olmasını dileyerek, “Bu şehre hizmet eden bütün esnaflarımızın tamamından bizler razıyız. Onların da bizden razı olacağı en güzel en kalbi kadim duygularımızın her gün her nefeste yaşamasını dua ediyoruz” diye konuştu. Daha sonra ahi kaftanı giyen Ali Yerlikaya, “Keşke bu şapkayı ve cübbeyi giyer giymez usta esnaf olunabilse. Böyle kolay mı bu iş, değil”
“ALIŞVERİŞLERİNİZİ ESNAFTAN YAPIN”
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, esnaf sanatkarın ekonominin temeli olduğunu belirterek,” Her zaman kalkınmanın taşıyıcı unsuru olan esnaf ve sanatkarımız, milletimizin dirliği ve birliği için de adeta bir harç görevi üstlenmektedir. Sizlerden de ricam, alışverişlerinizi, sermayesiyle, kimliği ile yerli ve milli olan esnaf ve sanatkarımızdan yapmanız. Güçlü Türkiye, Güçlü Esnaf olma yolunda bizlere0, verebileceğiniz en büyük destek bu olacaktır.” dedi.
Haber:İstesob Basın Merkezi-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu