İpkas Olağan Genel Kurulu Eskoop Atatürk Kültür Merkezinde Yapıldı

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Kooperatiflerinden Olan İpkas, 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurulunu Eskoop Sanayi Sitesi Atatürk Kültür Merkezi Salonunda gerçekleşti. Genel Kurulun divan başkanlığını Eskoop Sanayi Sitesi ve İSKOBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla genel kurul gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. İpkas Genel Kuruluna İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar, İkitelli OSB Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili Nihat Tunalı,İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Çırpıcı, İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Cila Nikelajcılar Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sebahatdin Kayas, Bağcılar Güngören Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Vural Koç, Çevre Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tokdemir, diğer davetliler ve genel kurul üyeleri katıldı.

İpkas Genel Kurulunda İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan vekili Şaban Gülbahar ve İkitelli OSB Mütevelli Heyet Başkan Vekili Nihat Tunalı birer konuşma yaptılar. 8 Maddelik İpkas Genel Kurulunda, tüm maddelerin okunup görüşülmesi müzakere edilip, oylanıp tutunaklara geçirilmesinin ardından  genel kurula katılan İpkas Yönetim Kurulu üyeleri ve genel kurul üyeleri günün anısına toplu hatıra fotoğraf çektirdiler. 

GENEL KURULDA KİM NE DEDİ?

MUSTAFA ASLANKAYA

İpkas Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya 2015 yılı Faaliyetleriyle ilgili bilgi verirken Genel Kurula katılan haziruna ve davetlilere kısa bir hoş geldin konuşması yaptıktan sonra yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İpkas Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya, İpkas Genel Kurulu”nun açılış konuşmasını yaptıktan sonra Genel Kurul Gündem Maddelerinin görşülüp, müzakere edilmesi ve karara bağlanması hususlarında üyelerden gelen öneri, eleştiri ve taleplerle ilgili de etraflı açıklamalarda bulundu. Aslankaya yapılan Genel Kurulda bir çok başlıklar altında konuşma yaptı. Mustafa Aslankaya şunları söyledi:

“İpkas hepimizindir. Burada gündeme getirilen her konu hepimiz için son derece önemlidir. Yönetim olarak, her zaman İpkas ile ilgili en iyi ve en güzel çalışmaları yapma gayreti içindeyiz. Elbette ki her konu da sıfır sorun diye bir garanti yoktur. Arkadaşlarımızdan birileri sorun ve şikayetlerini dile getirdi. Bölgemizin ve sitemizin de en önemli konularından biri de güvenlik meseleleridir. Ne yaparsak yapalım hala buralarda bir çok alanda çeşitli güvenlik meseleleri yaşanıyor. Bu sadece bizim sitemizle ilgili de değil, bölgemizin ana sorunlarından bir tanesidir. İpkas olarak güvenlikle ilgili son derece önemli ve hassas çalışmalarımız var ve devam ediyork. Ama bahsi geçen suçları işleyenler de günümüzün her türlü imkanlarından yararlanıyorlar, bu suçları işleyenlerde teknolojiden yararlanıyorlar. Sitemizin güvenliği ile ilgili bir çok önemli nokta da kameralarımız mevcut. Ayrıca her iş yeri de kendi güvenlik sistemini oluşturmuş durumda. Ama hırsızlık suçunu işleyenler kameraları da o kameraların kayıtlarını da alıp gidebiliyorlar. Bu sorunlara kalıcı çözümleri hep birlikte bulup uygulayacağız. Yani daha da güvenli sistemlere geçeceğiz.

Ayrıca biraz önce Servet arkadaşımızda bir başka önemli konuya değindi. Arkadaşlar sitemizde son derece çirkin şekilde kirlilik devam ediyor. Sitemizde önüne gelen barakalar yapıyor, gereksiz işgaliyeler oluyor. Umuma ait olan yerler kullanılıyor. Bunların hepside kooperatif kanunlarına göre çok önemli suçtur. Bakın arkadaşlar bu gibi şeyleri hiç basite almayın. Bu konuda ciddi davalar açıldığında direkt üyelikten atılma sonuçlarıyla karşılaşmak mümkündür. Sitemizi kirletenler, çirkinleştirinler, sitemizi kirletme kalmıyor, sitemizin değerinin düşmesine de  sebebiyet veriyorlar. Ayrıca sitemizde direkt ve endirekt ekonomik kayıplara neden oluyorlar. Çünkü sitemizin giriş çıkışlarında ki hareket ve ulaşım sıkıntıları yaşanıyor. Bu gibi olumsuzluklarla ilgili bir çok uyarı ikaz yapmamıza rağmen, hala gereken hassasiyet gösterilmiyor.

Yönetim olarak bu gibi konularla ilgili hukuk danışmanlarımız ve  avukatımız  gereken suç duyurusun da bulunacak. Bu yönde OSB ye, İlçe Kaymakamlığına, İleçe Belediye Başkanlığı ilgili müdürlüğüne ve diğer ilgili mercilere bu  suç duyuruları yapıldıktan sonra da bununla ilgili yaşanacak pişmanlıkların bir faydası olmayacaktır. Haklarında suç duyurusu yapılan bu kişilerin üyelikten dahi çıkarılmaları söz konusu olabilecek. Biz yıllardır biradayız ve burada komşuyuz. İyi bir komşu diğer bir komşusuna zarar verme hakkına asla sahip değildir. Sizin evinizin önüne birisi gelip gece kondu yaparsa siz ne yaparsanız. Bu da aynı şey. Böyle bir anlayış ve komşuluk asla olamaz. Buradan bir kez daha uyarıyorum. Yönetim olarak bu konuda asla anlayış gösterilmeyecek ve gereken yasal işlemleri başlatacağız. Biz burada bulunan her esnafın ve üyenin yönetimiyiz. Sitemize yapılan bu haksızlığa dur demenin zamanı gelmiştir. Hepimiz burada birlikteyiz ve bu konuda hep birlikte hareket etmek durumundayız. Bu rahatsızlıklarla ilgili yönetim olarak sürekli duyurduk, duyurmaya devam ettik. Buna rağmen hala gereken hassasiyet gösterilmiyor. Zorunlu olan soğutmanıza, komprasorlerinize müsaade ettik. Ama çöplerinize, hurdalarınıza gereksiz işgaliyelerinize asla anlayış gösterilmeyecektir.

TOKİ DAVALARI

Değerli arkadaşlar Kooperatifimize açılmış olan TOKİ davaları halen davam etmektedir. Bu konu hukuksal olarak çok teknik bir konu olduğundan gerekli bilgiyi burada bulunan avukatımızdan dinlemek gen doğru olan bir durumdur. Şu anda Avukatımızın yaptığı bilgilendirmeye göre TOKİ  davalarında neticelenmiş olanlar var, neticelenmemiş olanlar var. Yargıtay aşamasında olan birkaç tane davamız var. Onlarında sonuçlanmasıyla artık her hangi bir engel kalmayacaktır. Çünkü şerhleri de daha önce 2007 yılında kaldırtmıştık. Şu anda davalarımız yüzde yüzlerden yüzde 50”lere düşmüştür. Bir iki davamız devam ediyor. Onlarda en yakın zamanda  hallolur diye bekliyoruz. Böylece önümüzde ki yıl inşallah tapuları veririz. Çünkü bu mesele bizim elimizde olan bir şey değil. Bizim elimizde olsa bunlar bize kalsa biz bunları hemen verelim ve kurtulalım diye düşünüyoruz. Ancak, bu konuda da mahkeme kararlarını beklemek gerekiyor.

Arkadaşlar ayrıca 4”ncü etabın bütün ihaleleri yapıldı. Kaba inşaatı bitti. Tahminen bu inşaatımızın tamamının 9”ncu ayda bitmesini bekliyoruz. Bittikten sonra da biz burasının kiralanmasını düşünüyoruz. Ayrıca bu konuyla ilgili de yine hep birlikte karar vereceğiz. Ancak önce muteahhit kendine ait yerlere geçsin ki yerler daha da değerlensin ve ondan sonra da kiraya vermeyi düşünürüz ki, bu durum sitemizin genel menfaatleri açısından en iyi şekilde olsun. Ayrıca bu konuda da hep birlikte satılsın mı, kiraya mı verilsin diye bir karara varacağız

Ancak bu satışların gerçekleşmesi içinse tapuların verilmiş olması lazım. Önce tapular verilebilsin ki ondan sonra satabilelim. Bu yönde bizde işletme kooperatifine geçtikten sonra hep birlikte mutlaka en uygun olan bir karar alırız. Satılır veya satılmaz, o da genel kurul kararı ile olacak iştir. Yani genel kurul mevcut dükkanlar satılsın diye karar verirse satılır, kiraya verilsin derse de kiraya verilir. Aidat ödemeyelim burada ki kira gelirleri aidat ödesin diye de nasıl bir karar çıkacaksa da onu da önümüzde ki yıllarda kararlaştıracağız.

İDARİ BİNA HAKKINDA

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bizim mevcut olan İdari Binamızın yeri var. Bir süre sonra yeni yapılan yerlerimize taşınacağımız için burası atıl duruma geçecek. Burada 1075 metrekare bir yerimiz var. Burasının da değerlendirilmesi lazım. Bunu kooperatif kendi imkanlarıyla yapmaya kalktığında da bu da hukuksal bir problem. Bunu yalnız birinci etap üyeleri ile yapılacak olursa 50 bin lira gibi bir bedel toplanması gerekiyor. Bildiğiniz gibi de bu konuda da diğer etaplardan da hukuksal haklar söz konusudur. Bizde bunu yüzde 50 den aşağı olmamak kaydıyla kat karşılığı yani sosyal tesisimizi yaptığımız gibi yapılabilir diye düşünüyoruz. Bunun için de hala hayli bir zaman var. Önce biz buradan çıkacağız ki bunu da faaliyete geçirelim. Yani 4”ncü etap bitmesi lazım ve oradan kooperatif merkezini teslim alacağız ki ondan sonra da burasını harekete geçirelim. Ancak biz yönetim olarak bunun yetkisini almalıyız ki, burayı yıka bilelim, yapabilelim. Ama birileri de satalım diyor. Dediğim gibi bizim hukuksal sorunlarımız hala var. Bunun için bir kere tapularımızı almamız ve dağıtmamız lazım. Kat karşılığı veya yıkılıp yeniden yapılması yetkisi lazım. Biz kooperatif olarak yapmak istesek. Bunu yapabilmemiz için için para almamız lazım. Yani şu anda 180-190 lira aidatını veremeyen bir çok arkadaşımız ve hala içeriye bir çok borcu olan var ki bir de bu insanlardan bu yapım için 7 -10 bin lira gibi yeniden bir para alabilmek o kadar kolay bir mesele değil. Arkadaşlar, bunu yönetimin yapması için üyelerin para ödemesi lazım. Yani aidatı ödemeyen arkadaşlardan 7-10 bin lira ek bir bütçe istemek ne kadar yerinde olabilir ki. Ama yine de karar sizlerindir.

YILLARDIR SİZLERİN HAKLARINI KORUDUK

Arkadaşlar biz yönetim olarak yıllardır sizin haklarınızı koruyarak bu görevi layıkıyla yaparak hep birlikte bu günlere geldik. Burada hala birilerinin başka şeyler araması kanımca çok yanlıştır ve artık bu kadar yıldır hizmet etmiş biri olarak inciniyorum, bu gibi sözleri duymak istemiyorum, bunları hak ettiğimizi de asla düşünmüyorum, hala bu yapılanları, bunca emekleri görmeyenleri de kınıyorum. Elbette burada Nihat bey arkadaşımızın açıklamaları için teşekkür ediyorum. Ama arkadaşlar demin bütçeyi ve bir çok maddeyi onayladınız. Benim ayda burüt 400 lira aylığımı onayladınız. Arkadaşlar benim aylık 1000 lira yol param var. Bunu ise hiç biriniz düşünmüyorsunuz. Yönetim olarak 28-30 yıldır buradayız. Biz burada neyi peşkeş çektik ve sizlere ne mağduriyet yaşatıldı ki şimdi bir şaibe falan yakıştırması yapılıyor. Biz burada bu kadar yıldır hep sizlerin menfaatlerini düşündük ve hep birlikte bu günlere gelmedik mi? Bu ne biçim bir anlayıştır arkadaşlar. Bu yönetimde kim olursa olsun, sen de olsan, öteki de olsa, ben de olsam. Bu işlerin bir kuralı var.

HATIRA FOTOĞRAF GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ

Bir kardeşimiz de burada bir araya gelenler ile bir hatıra fotoğrafı çekilmesini istemiş..Gerçekten çok duygulandım. Burada hepimiz artık belli yaşlara geldik. Bende buraya geldiğimde çok gençtim.  Yıllar geçti ve önceden birbirimizi tam olarak tanırken şimdi buraya gelen bir çok arkadaşımızı tanımıyorum. Onların babalarını tanıyorum. Hepimiz yaşlandık. Buraya geleli 28 sene oldu. Buraya geldiğimizde hepimizin saçları siyahtı. Şimdi bakıyorum ki hala hayatta olan arkadaşlarımızın bir çoğu artık ak saçlı ak sakallı olmuşuz. En garip yönüyse artık yeni nesil çocukları da tanımıyoruz. Eski arkadaşlarımızın bir çoğu hala burada 28-30 senedir hizmet veriyoruz. Gerçekten çok iyi olur ve Toplantı sonunda hep beraber burada bir fotoğraf çektirelim arkadaşlar. Bende bundan çok mutlu olurum.

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

Haberin Detayı Eklenecek…

[smartslider3 slider=32]gallery

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu