İkitelli OSB Bölge Müdürlüğü”ne Nihat Yılmaz Atandı

İkitelli Osb eski Genel Müdürü Erdoğan Ergene”nin İkitelli Osb Elektrik Dağıtım Müdürlüğü görevine dönmesinin ardından boşalan İkitelli Osb Bölge Müdürlüğü Görevine İkitelli Osb Yönetim Kurulu kararıyla Nihat Yılmaz Atandı.

İkitelli Osb Bölge Müdürlüğü”ne getirilen İnşaat Yüksek Mühendisi Nihat Yılmaz ile Turkiye Esnaf Gazetesi olarak tanışma ve hoş geldiniz sohbeti yaptık.

İkitelli Osb Yeni Bölge Müdürü Nihat Yılmaz”dan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve İkitelli Osb Bölge Başkanlığı ile düşünce ve görüşlerini dinledik. Zengin, çok büyük birikimli bir iş geçmişine sahip olan İkitelli Osb Yeni Bölge Müdürü Nihat Yılmaz”a aşağıda ki şu soruları sorduk ve şu yanıtları aldık.

-Sayın Yılmaz oldukça zengin bir öz geçmişiniz içinde Osb deneyimine de sahip bir yönetici olarak bu yönde neler söylemek istersiniz?

-2004-2005 yıllarında Tuzla Osb”dan sonra Taysad Osb”nde Bölge Müdürlüğü yaptım. Osb”ler olarak bizler yeni ismi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”na bağlıyız. Eskiden Sanayi ve Ticaret Bakanlığı idi, şimdi sanayi ve teknoloji bakanlığı oldu. Bizim en üst birimimiz orasıdır. Yani organize sanayileri bir benzetme olarak belediyeler gibi düşünürsek, Belediyeler İçişleri Bakanlığı”na bakanlığına, inşaat-ruhsat konusunda İmar ve Şehircilik Bakanlıklarına bağlı iken Organize Sanayi Bölgeleri (Osb)”ler olarak Osb”ler kanuna göre bizler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”na bağlıyız. Bu nedenle de bizlerin bir çok iş ve işlemleri de dolayısıyla bağlı olduğumuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”ndan geçmektedir. Bizlerin anılan bakanlık ile bakanlıktaki ilişkilerimiz yani her türlü imar, plan, parselasyon gibi bizim buralarda ki işlerimiz ve ilişkilerimiz bakanlıktan geçer. Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Belediyeler Kanunu şöyle bir iki farklılık içerir.Yani bir belediyeden ile Organize Sanayi Bölgelerinin belirgin iki farkı vardır. Organize Sanayi Bölgeleri olarak nikah kıyamıyor, cenaze defnedemiyor, bunların dışında Osb”ler bir belediyenin yaptığı tüm hizmetleri bölge sanayicileri adına diğer bir çok hizmetleri, iş ve işlemleri Osb”ler de yapıyor. Kanun, Mevzuat ve Yönetmelik uyarınca iş ve işlemlerin yürütülmesinde Osb Bölge Müdürü olarak bizler de yönetim kuruluna bağlı olarak işin bürokrat kısmında ve kadrosunda bulunuyoruz. Burada da İkitelli Osb Yönetim Kurulu olarak nasıl kararlar alınırsa, bizlerde onun uygulayıcısı olmaya çalışacağız.

-İkitelli Osb”nde ki bu yeni görevinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

-İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nde bulunan,çalışan, iş üreten her kes işine odaklansın. Burada ki en küçük esnaftan en büyük fabrika sahibine kadar her kes kendi sektörüne, kedi imalatına, kendi sanayisine,kendi iş koluna odaklansın. Burada bina sorunuymuş, imar sorunuymuş, enerji ve elektrik sorunuymuş gibi sorunları biz onların üzerlerinden ne kadar etkili ve hızlı şekilde İkitelli Osb olarak onların üzerlerinden bu konuları biz ekibimiz ile alırsak, buradaki esnaf ve sanayiciler de kendi iş ve alanına o kadar odaklanırlar ve ekonomik olarak daha rahat çalışma imkanlarına kavuşurlar diye düşünüyorum.

-Sayın Yılmaz buraya beynimiz,birikimiz, tecrübemiz, elimiz dolu geldik.İsteyene istedikleri hiçbir engel olmadan verilecektir diyebilir miyiz?

-Haşa…Ben öyle bir şey söyleyemem. Böyle bir misyon ile gelmedik. Ama kafamda ki düşünce olarak yapabilirsek şudur, bana göre de bizim temel felsefemizde şu olmalıdır: Bu anlayış en azından bana göre de şudur:Benim burada ki iş ve işleyiş ile ilgili felsefem ve bana göre olması gereken de şu olmalıdır. Şöyle ki şimdi bölgemizin sanayicisi üstünde tulumu, ayağında çizmesi ile burada oda oda gezip, kendi problemini çözmeye çalışacağına gitsin rahat rahat iş yerinin, atölyesinin, fabrikasının veya işinin başında atölyesini yönetsin. Onların buradaki çözülecek işler için bizler onların ayağına gidelim. Bölgede ki iş ve işlemleri, gereken hizmetleri öğretelim, biz üzerimize düşen hizmeti onlara yerinde sunalım. Yani bir nevi gönül belediyeciliği gibi burada ki işleri,işlemleri, hizmetleri bu anlayış ile sunalım. Dolayısıyla bölgemizde bulunan ve buradan hizmet bekleyen esnafa, üretene, iş yapana hizmeti bizler osb olarak biz götürelim.

Bunun için ilk başlangıç yolunun bölgemizde bulunan 38 tane kooperatifin daha bize gelmesini beklemeden onları tek tek ziyaret edip, onların sorunlarını, önerilerini dinleyip, bunları tek tek notlar alıp hepsini en kısa süre içinde çözüm üreterek onlara hizmeti götürmeye çalışalım.

-Sayın Yılmaz son derece zengin tecrübe ve birikimleriniz ile sizinde bildiğiniz gibi Türkiye”de toplam 327 Osb var ve bu Osb”nin içinde İkitelli Osb ekonomik veriler bazında bu osb”lerin en büyüğü. Osb”lerin Üst Birliği olan Osbük ile İkitelli Osb”nin temsiliyet ilişkilerine nasıl bakıyorsunuz veya bu ilişkilerin hangi düzeyde olması gerekiyor.Bu konuda İkitelli Osb yönetimine ne gibi önerileriniz olacaktır.İkitelli Osb için ne gibi düşünce ve proje önerileriniz var?

-Şimdi efendim bildiğiniz gibi Osbük”te temsiliyet açısından bizim yönetim kurulu üyelerimizin orada ki genel kurulda ki seçimlere katılması ve iştirakiyle söz konusudur. Ancak Osbük”ün bünyesinde Osb Bölge Müdürlerine yönelik ve oluşan Osbük Bölge Müdürleri Kurulu var. Benim burada daha dün bir bugün iki…İlerleyen süreçte elbette ki burada ki yönetim kurulumuza bu konuda da görüş ve düşüncelerimizi sunacağız. İkitelli Osb müteşebbis heyet yönetiminde çıkıp, genel kurullu yani öz yönetime geçtiği içinde bu konuda ki kararları doğrudan yönetim kurulu karar verecektir. Bu ilişkilerin seviyesiyle alakalı da tamamen yönetim kurulu yetkilidir.Burada bölge müdürü olarak bu yönde bizim üzerimize ne düşüyorsa, bizlere hangi görevler verilecekse de onu yerine getireceğiz. Bu konuda ki süreci de hep birlikte ilerleyen süreç içinde yaşayacağız ve göreceğiz.Biz biliyorsunuz artık müteşebbis heyetimiz yok, öz yönetime geçildiği için de bunlara tamamen yönetim kurulu kararlı ve yetkilidir. Orada böyle bir yönetimsel görev alıp almamak açısından Osbük yönetiminde ki tercih olayı olarak bu tamamen yönetim kurulumuzun ve başkanımızın tasarrufundadır. Ancak ben de en azından şunu biliyorum ki ne kadar biz burada ki kendi gücümüzü orada bölge müdürlüğü seviyesinde ve bunu şahsım adına ve Nihat Yılmaz olarak söylüyorum. Oraya da Bölge Müdürü olarak katılırsak, orada ki birçok gelişmelerden erken haberimiz olur. Buna göre de hazırlanan yeni yönetmeliklerden haberdar oluruz, yapılacakları yaparız, tedbirler gerekiyorsa tedbirler alırız. Kitlemizi uyarmamız noktasında onları uyarırız, ya da bakın şöyle şöyle konular oluyor, şöyle şöyle kanunlar geliyor,bizim de şu konuda şu talebimiz olsun, bunu da ekliyelim gibi bir katkı sunabileceğimizi düşünebiliyorum.

Elebette ki Osbük çok önemli bir kuruluş ve İkitelli Osb orasında da yönetim kurulu üyesi.

Buraya gelmeden önce son çalıştığım iş yeri Özak”tı ve bu kurumda bu bölgede. Dolayısıyla İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ile tanışıklığımız, ilişkilerimiz eskilere dayanır. İkitelli Organize Sanayi bölgesinin önemi noktasında daha önceki görevlerimde iken de bilgim oluyordu. Burada ki Özak Tekstil de burada ve o da buranın bir parçası. Ondan dolayı zaten tanıyorum. Şu an yönetim kurulu üyelerinin bir çoğunu 2009 yılından beri tanımaktayım.

Bölge Müdürü görevi elbette ki son derece önemli.Bu gibi önemli görevlere gelmenin alt yapısında çok büyük ve önemli projelerin içinde bulunulması gerekiyor. Dolayısıyla büyük proje müdürlüğü görevleri son derece büyük mesuliyetler istiyor.Haliyle bizlerin son derece önemli bir konumu var.Büyük Proje Müdürlükleri gazete ilanlarıyla bulunmuyor. Bu gibi görevler belli referanslara sahip olanlara sunuluyor. Bunun için bizler ya bir yere davet ediliriz, ya da Nihat bey sizin ile çalışalım denir. Ya da bize biri bilgi verir ve biz gider doğrudan işin patronu ile ilişki kurarız. Çünkü benim bir önce ki projem bir milyar keşif bedeli olan bir projeydi. Şimdi o kadarlık bir işi kimse babasının oğluna dahi teslim etmez. Bunların hepsi işin ehliyetine sahip olmakla ve iş referanslarıyla olan meselelerdir. İş bitirme ile oluyor. Bir de yani öyle akçeli işlere karışmamış olunması gerekiyor. Ya da ne bileyim işte kimse ile kelle koltuk ilişkisine girmemişlik gerekiyor. Bu büyük proje yapan firmalar içinde böyledir, Osb”ler içinde böyledir. Bizimde Allaha şükür düzgün iş ve çalışma hayatımız olmuştur.Ben halen daha bütün patronlarım ile zaman zaman görüşürüm. Buraya kadar bütün işlerimden helalleşerek ayrılıp, bir diğer firmada çalışmış biriyim.Burada da elimizden gelen gayreti, üzerimize düşen çalışmaları başkan ve yönetim kurulumuzla birlikte yapmaya gayret edeceğiz. Amacımız bu. İş serüveninde iş referanslarımda da en büyük sermayemiz de bu.

-Sayın Yılmaz bir kez daha yeni görevinizin önce İkitelli Osb”ye, İkitelli Organize Sanayi Bölgesine ve Ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ederiz. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ile daha önce her hangi bir çalışmanız var mıdır?

-Elbette var. Elektrik işi.Bahsettiğim gibi daha önce burada ki Özak”tan 2009 yılında buraya 4 km den yer altı kablo ile elektrik getirtmiştik. Nuri Konak Yönetim Kurulu Başkanıydı.Elektrik kurumunda Cavit bey vardı.Erdoğan Ergene bey de o zaman bölgede ki Tedaş”ın temsilcisi idi. Biz de dolayısıyla bölge ile olan işlerimizde ilintili insanlar ile diyalog halindeydik. Benim de geçmişte ki bu organize sanayi tecrübemizden dolayı bu anılan etmenler birleşti ve şimdi de burada ki mevcut görevdeyiz yani. Ömrümüz yettiğince ve Yönetim Kurulumuzun da takdirleriyle bu işi en üst seviyelerde bölgemizin adına yaraşır ve yakışır şekilde yapmaya çalışacağız.

-Bu bölgenin konum ve yapısallığı hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

-Bölgenin 38 kooperatiften oluştuğunu biliyorum. Buranın diğer osb lerden çok önemli bir farkı var. Buna bir örnek vermek istiyorum. Biz daha önce deri organize sanayi bölgesindeydik orası da çok büyük bir yer ve interland olarak çok büyük. Ama orada bizim iki kapımız vardı. Yani inşaat ruhsatı olmayan bir firma aracını,ya da beton mikserini biz orada kapıdan sokmayabiliyorduk. Ya da güvenlik açısından her türlü tedbirlerimizi alabiliyorduk. Burası yerleşke ve interland olarak çok kapsamlı bir konumda. Ortasından büyükşehir belediyesinin yolu geçiyor. Burada her bir kooperatifin kendi özerk yönetimi var. Hepsinin kendine özgü güvenliği ve çevrelenmiş konumları var. En önemlisi de bu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nde İkitelli Osb”nin 25 bin elektrik abonesi olan bir konumu var. Bu özellik hangi osb de var. Ben büyüğüm diyenlerin hangisinde bu özellik var. Burada biraz yapımında yaşanan geçmişinde ki sorunları var ama bunların da bir çoğunun aşıldığını biliyorum.Burada Bölge Müdürü görevinde olmanın mesuliyet ve sorumluluklarını çok iyi biliyorum. Bizim de burada asla yönetimi yönetmek gibi bir misyonumuz yoktur, olamaz haşa.

İkitelli Osb Bölge Müdürlüğü olarak İkitelli Osb Yönetim Kurulu”nun aldığı prensip kararlar doğrultusunda biz de anlayış olarak alınan kararların teknik altyapısını doldururuz.

-Sayın Yılmaz toparlama adına veya sorulmasını beklediğiniz soru adına, ya da söylenmesi gereken adına, ya da sizin özellikle vurgulamak istediğiniz konu ve mesajınız adına son olarak ne söylemek istersiniz?

-Şunu özellikle vurguluyor, altını çizerek belirtmek istiyorum.Öz Yönetime Geçmiş bir Osb”nin Bölge Müdürü olarak, burada ki yönetimi yönetmek değil, burada oluşan yönetim kurulunun aldığı kararları uygulamak olacaktır.İkitelli Osb”nda oluşan yönetim kurulu son derece önemli bir organdır.Böyle bir Osb”de Bölge Müdürlüğü görevi de son derece önemlidir. Biz sonuçta burada yönetim kurulunun aldığı karar ve uygulamaları yerine getirmekle ve bir çatı altında o çatının gerekleri ve anlayışı doğrultusunda birlikte çalışacağız. Belirttiğiniz yönde ki mesajımız şu olabilir. Bizim burada temel felsefemiz biz buranın memur sınıfı olarak diyeyim. Memurdan kastım bürokrat kısmı olarak üzerimize düşen iş ve işlemleri bölgenin adına yakışır şekilde yapmaya çalışacağız.

Sözlerimi bitirirken,bu vesile ile bölgemizin, ülkemizin ve tüm İslam aleminin tutulan oruçlarını, ramazan ayını, gelecek ramazan bayramlarını, tebrik ediyor, yüce Allahın ramazan ayında yapılan duaları kabul etsin diyor, önümüzde ki Ramazan Bayramımızın birlik, beraberlik, huzur, mutluluk ve neşe içinde güzel bir bayram geçirilmesini temenni ediyorum.”

Nihat Yılmaz KİMDİR?

Nihat Yılmaz, Selanik Kavala kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1962 yılında Samsun”da doğdu.

Samsun İstiklal İlk Okulu,Namık Kemal Orta Okulu ve Namık Kemal Lisesi”nin ilk mezunlarından olan Nihat Yılmaz üniversite öğrenimine 1979 yılında ODTÜ İnşaat Bölümünde başladı.1986 ODTÜ İnşaat Bölümü Mezunu olan Nihat Yılmaz, daha sonra kendisi gibi İnşaat Mühendisi olan arkadaşlarıyla Samsun”da proje bürosu kurdu. Yılmaz, Samsun”da bir süre yap-sat olarak ve 30-40 adet inşaat yaptıktan sonra, 2003 yılında çocuklarının eğitimleri ve eşinin İstanbul da çalışma isteği ile ailecek İstanbul”a taşındı. İnşaat Yüksek Mühendisi Nihat Yılmaz İstanbul”a taşınma süreciyle ilgili şunları söylüyor:

“1986 yılında ODTÜ mezunu olduktan sonra tekrar Samsun”a döndüm. Burada birkaç arkadaşımızla birlikte Mühendislik büromuzu kurduk. O dönemde Samsun”da ki İnşaat Proje işinin yüzde 60”lık dilimini biz gerçekleştiriyorduk ve çok yoğun bir proje çizim işi alıyorduk. Bunu yapabilmeniz için de dolayısıyla imar mevzuatı imar yönetmeliklerine de vakıf olmanız gerekiyor . Espiri olsun diye söylüyorum. O dönemde ki belediyecilik anlayışında iyi bir proje çizen değil de en hızlı ruhsat çıkaranlar en iyi projeci olarak kabul ediliyordu. Galiba o süreç onu gerektiriyordu. Çünkü 1980”li yıllar yap-sat ve kooperatif furyasının çok yaygın olduğu bir dönemdi. Maalesef ki bu durum 1999 depremine böyleydi. Bizde o süreçte yap-sat türü şehir içinde inşaatlar yaptık. Daha sonra 1999 yılında ki ekonomik krizden inşaat sektörü ciddi şekilde etkilendi. Tabi ki bizde etkilendik. Hem bu durum, hem de ailesel gereklilikler kesin bir karar alınmasına zorladı.Eşim de benim gibi ODTÜ mezunudur ve ODTÜ Gıda Mühendisliği bölümü mezunudur. Bir şekilde bizim ailecek İstanbul”a yerleşme kararı almamıza sebep oldu. Gıda Mühendisi olan eşimin de işini bu tarafa nakletmişti ki burada isimlerini zikretmeme gerek olmayan Amerikan firmalarında planlamacı olarak çalıştı. Aynı zamanda yine bir Amerikan firmasının planlamacısı olarak işe başladı. Hem bu durum hem de oğlumuzun da Kartal Anadolu Lisesini kazanmasıyla. Ki o zamanlar Anadolu Lisesi okumak hem çok önemliydi hem de mutlaka bir şehir tercih etme mecburiyeti vardı. Biz de ailecek İstanbul”u tercih ettik vee İstanbul”a taşındık.”

İstanbul”a taşınıp yerleştikten sonra Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi”nde Bölge Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Nihat Yılmaz, sürekli yükselme trendi izleyen iş yaşamıyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

“2004 yılında Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesinde Bölge Müdür Yardımcısı olarak görev aldım.Orada o dönemde bölge müdürü vardı, genel sekreterliği varmış eskiden müdür yardımcılığı yokmuş. Dışarıdan bir firma da imar, iskan ve ruhsat işlerini yürütüyormuş.

Ben orada göreve başlamam ile orada Ruhsat İşlerini kurduk ve mimarlar, mühendisler gibi personel istihdam ettik. Bir süre sonra ben buradan daha cazip koşulların sunulduğu ve daha derli toplu bir yer olduğundan TAYSAD Organize Sanayi Bölgesinin teklifini kabul ederek oranın bölge müdürlüğü görevini üslendim. 2006 yılına gelindiğinde inşaat sektörünün de hareketlenmesiyle dedik ki artık inşaat sektörü çok hareketlendi ve tekrar proje müdürlüğüne başladım. Teşvikiye de City's AVM var ve orasının proje müdürlüğünü yaptım.Burası son derece meşekatli bir inşaat alanı konumu vardı ve her şeye rağmen orayı bitirdik. Burayı bitirdikten bir hafta sonra Gaziosmanpaşa”da siz basın mensuplarınca da merak edilen ve sürekli haber yapılan 75 dönümlük bir arsası olan ve uzun yıllar atıl kalan hatta basında orasıyla alakalı uyuşturucu yatağı olarak anılan zaman zaman da yoğun polis operasyonları yapılan o yerin üzerinde Forum serisi Avm”lerden birisi olarak başladı. Bu Multi Türk, Forum Ankara, Forum İzmir, Forum Bayrampaşa, Forum İstanbul gibi serileri bulunan o projenin Gaziosmanpaşa”daki projesinde proje müdürü olarak 1.5 yıl çalıştık ve bir dizi imalatlar yaptık. 2009 yılı başında yaşanan o global krizde ki Lehman Brothers”in dahi battığı yıl. İşte o dönemden etkilenen ve batan o firmadan sonra biz de orayı bıraktık. Firmanın inşaatları dahil, her kes tavsiye oldu ve bu nedenle de orası yarım kalmıştı.Bu şekilde orası sahipsiz kalınca da orası az önce belirttiğim gibi kötü amaçlı ve suç potansiyelli insanların buluştukları alan oldu ve adeta suç yatağı haline geldi. Orada hiç bekçi ve hiçbir güvenlik olmadığı içinde bu durumlar gelişti. Çok büyük bir arazi. Orada 300 bin metrekarelik bir inşaat yapılıyordu. Burasında ki bu gelişmeler yaşandıktan sonra bunun peşine yani hiç aralıksız oluyor bunlar ve bu bölgede Mutfakçılar sanayi sitesinin yakının da yer alan Özak Tekstilin sahibi Ahmet Akbalık”tan buraya proje müdürlüğü teklifi aldım ve başladım. Burayı da bir yıllık süre içinde yaptık bitirdik. Orası da aynı zamanda Özakın genel merkezi”dir. Bu işin de bitirilmesinin ardından tekrar Tuzla Tepe örende Türkiye”nin en büyük Lojistik Parkı olan Loji Park”ın proje müdürü olarak orasını iş veren adına yönettik.6 yıla yakın sürede orada ki inşaatları, ofisleri yaptık. Sonra da bu Gaziosmanpaşa girişinde ki o sözünü ettiğim Forum arazisini Ankaralı Nato Holding aldı. Bu firma ki Türkiye de ki tek en iyi 100 firma içinedir ve 3-4 milyar dolarlık projeleri alan bitiren bir firmadır.Sözü edilen o araziyi satın almış.Orada ki inşaatı yaygın projeler zinciri olan Gül Yapı, Gül İnşaat üslenmiş. Bildiğiniz gibi bu gibi firmalar proje ve inşaatları gelir paylaşımı şeklinde yaparlar ve orayı da bu şekilde almışlar. Bu gibi büyük proje ve işlerde bulunmak son derece önemli birikimler ve özellikler gerektiriyor. Şimdiye kadar bir çok proje de ve üst düzey işlerde bulundum. Şunun özellikle altını çizerek anlatıyorum. Nihat Yılmaz olarak tüm işlerimden helalleşerek ve el sıkışarak iş verenden, patronlardan gönül rahatlığı ile ayrıldım. Çünkü hep proje bazlı ve o projenin hedefine ulaşmasına odaklandım ve bu anlayış ile çalıştım.

Şimdi de sizlerin de bildiği gibi İkitelli Osb Bölge Müdürü olarak bu görevi bu bölgenin adına yakışır şekilde ve layıkıyla yapmak için buradayım.”

İş yaşamı ve iş referanslarıyla ilgili verilmesi gereken bilgileri paylaşan İkitelli Osb Bölge Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Nihat Yılmaz, anlaşabilecek seviyede İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası olan Yılmaz”ın 28 yaşında Elektrik-Elektronik Mühendisi olan bir oğlu ve 22 yaşında Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi olan bir de kızı var.

Haber-Söyleşi: Turkiye Esnaf Gazetesi

Nihat Yılmaz ile söyleşi haberleri devam edecek…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu