İkitelli OSB Bakan Varank”ı Ağırladı

İkitelli OSB,İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin Başkanlığı”nda İkitelli OSB Yönetim Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank”ı ve beraberinde ki heyeti İkitelli Osb binasında ki toplantı salonunda ağırladı.
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin”in ev sahipliğinde yapılan İosb Sanayi Buluşması”na Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nde bulunan kooperatif başkanları ile bölgede üretim ve ticaret yapan sanayiciler katıldı.
Bakan ile Sanayicinin Buluşması kapsamında bir toplantı düzenlendi.Yapılan buluşma toplantısının bölge sanayicilerinin adına açılış,sunum ve selamlama konuşmasını İkitelli Osb Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin yaptı.Başkan Mustafa Keskin,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank”a ve beraberinde ki heyete ziyaretlerinden dolayı İkitelli Osb Yönetim Kurulu, Bölge Kooperatifleri ile Bölge Sanayicileri adına teşekkür etti. Başkan Keskin yaptığı kısa konuşmasında,Bölgenin Türkiye Ekonomisindeki önemine vurgu yaptı.Başkan Keskin,İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nin önemine vurgu yaptıktan sonra ikitelli”nin beklentilerini başlıklar altında sundu.Başkan Keskin yaptıgı konuşmada şunları söyledi:
“Saygı deger Bakanım,yogunlugunuzu biliyoruz. Onun için zaman tasarrufunu hızlı şekilde kullanacağım. İkitelli Organize Sanayi Bölgesini ziyaretinizden dolayı çok memnun oldugumuzu ifade etmek istiyorum.İkitelli Organize Sanayi Bölgesi malumunuz 30 bin iş yeri, 350 bin çalışanı olan bir yapıdır.Türkiye”nin GAP tan sonra ikinci büyük projesidir.Dolayısıyla sorunları da olan bir yerdir. Zatialinizin buraya gelmesi bizim sorunlarımızı görmenizden kaynaklandığını umut ediyorum.Dolayısıyla bizlerin konuşması yerine zatialinizi dinlemek istiyoruz.Kısa bir kaç başlıklar altında daha once de söylemiş olduğum taleplerimiz var.
Bizler buraya sıkıştık kaldık.Tıkış tıkış bir yerdeyiz. Büyüyemiyoruz.Çünkü 1986 yılları içerisinde projelenmiş ve küçük yapılardan müteşekkil olan bir sanayi bölgesi.Bugüne geldiğinde buyumuş çok büyük bir istihdam alanı olmuş.15 kişi çalışıyorsa bu 1500 kişiye çıkmış. Dolayısıyla daha kullanışlı daha büyük bir yere ihtiyacımız var.Bu bakımdan sizden istirhamım bu konuda bize destek olmanızdır.Diger bir sorunumuz enerjidir.Elektrik noktasında çok zorluklar çekiyoruz.Bölgedeki tüm üreticilere elektriklerini biz verdiğimiz için,bizden bu konuda destek istiyorlar. Enerji girdilerinde ki artışların dünya şartlarından kaynaklandığını izah ediyoruz ama sanayicimiz bu konuda da çok acil destek bekliyor efendim.Takdir sizindir.
Bir diger talebimiz de İkitellinin içerisinde bizim arazilerimiz var.Bunun yanında bizim de bölge olarak ihtiyacımız olan olması gereken donatı ihtiyaçlarımız var. Hastane ve Kreş gibi.Bu konuda da bize destek olmanızı bekliyoruz.Kuçuk metrekareler de olsa, bunlar bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde olabilir.Bu hususu da zatialinize bildirmek istiyorum. Bir kaç başlık daha var ama zaman sıkıntısından dolayı onlara girmek istemiyorum.
Bizi onurlandırdınız ve Sanayi Bakanı olarak buradasınız.Buradaki sanayicimiz Sanayi Bakanımızdan destek bekliyor efendim.Dolayısıyla Bakan burada Sanayici burada.Biz aynı aileden bireyler olarak sizleri de bu ailede devlet büyüyümüz olarak görüyor,derdimizi de sizlere rahat rahat anlatabiliyoruz.
Ben burada sözlerimi bitirirken ikitelli adına tekrar heyetinizle birlikte hoş geldiniz diyor,saygılarımızı sunuyoruz sayın bakanım.”
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerinin sorunları ve beklentileriyle ilgiyi bilgilendirmeyi İkitelli Osb Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin”den dinleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,yapılan konuşma ve iletilen beklentilerle alakalı açıklamalarına şu sözler ile başladı:
“Degerli arkadaşlar AK Parti İstanbul İl Başkanlığımızın Yüz Yüze 100 Gün programı kapsamında Başakşehir” i ziyaret ediyoruz.Bu kapsamda Başakşehir”deyiz.Dün Kadın Girişimciler ile beraberdik.İkitelli OSB de burada ki sanayi alanları hem Türkiye ekonomisi açısından hem istihdam ekonomisi açısında çok değerli.Bu kapsamda sizlerle de bir araya gelmek istedik.Muhabbet etmek istedim.Ben açıkçası daha önce de buraya gelmek istedim.Ama malesef İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde geçmişten gelen bir takım tartışmalar,kavgalar ki (bunu söyleyeceğim) beni buradan uzak tuttu. Ben bu tartışmalarda açıkçası sanayicinin birbiriyle uğraşmasından çok rahatsız oldugum için uzaktan da olsa Bakan Yardımcım Hasan Büyükdede ile buralarla ilgilendik.Ama bu kavgalar varken ben buraya pek uğramadım.Şimdi ise eski bir dostumuz diyebileceğimiz ve herkesin bir araya gelerek biz bu İkitelli Osb”yi nasıl daha ileri noktaya götürebiliriz anlayışıyla yeni arkadaşlarımız burada göreve gelince buraya da açıkçası ayaklarımı çekine çekine değil,güzel ve rahat,rahat atarak geldik.Elbette ki sizlerle hep bir araya gelmek istedim.Muhabbet etmek istedim.Bugüne nasipmiş.Gelelim şimdiye kadar neler yaptık.2023 vizyonumuz ve ötesi nedir.Bunları da anlatmak ve paylaşmak üzere buraya gelmiş bulunuyorum.
Değerli arkadaşlar siz sanayinin ticaretin içerisindesiniz.Ozellikle yaşanılan pandemi sonrasında Türkiye alternatif bir üretim merkezi olabileceğini bütün dünyaya gösterdi.İhracat yapan firmalarımız gerçekten büyük bir ivme içindeler büyüyorlar.Nasıl yeni yatırımlar yapabiliriz,nasıl kendimizi geliştirebiliriz.Bunun dogrultusunda büyük bir gayret gösteriyorlar.
Pandeminin başından beri, yani 2020 yılının ocak ayından beri Türkiye”de kayıtlı istihdam yaklaşık 1 milyon kişi arttı.Bu çok büyük bir rakam.Bu nasıl arttı.İşte firmalarımız ihracatında verdiği destekle büyüyorlar,üretiyorlar.Sanayi üretimi üst üste bütün çeyreklerde büyümeye devam ediyor.Bu manada da üretim tarafında hamd olsun güzel gelişmeler oluyor.Biz bu 20 yılda Türkiye”de büyük bir Ekosistem inşa ettik.Verdigimiz desteklerle,teşviklerle,oluşturdugumuz projelerle,ozellikle sanayi bölgeleriyle ilgili son derece önemli çalışmalar yaptık.”
Bakan Mustafa Varank,İkitelli Organize Sanayi Bölge Başkanlığı”nda yapılan sanayi buluşmasında,sanayicilerin talep ve beklentilerini dinledi,gelen soruları yanıtladı ve çözüm önerilerini paylaştı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank”ı geçtiğimiz nisan ayında Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin, İkitelli Osb Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet makamında ziyaret etmişti.
Yapılan ziyarette,Bakan Varank”a,İkitelli OSB”nin yeni hedefleri,projeleri ve ikitelli sanayicisinin yer tahsisi taleplerini arz etmişlerdi.
Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

Haber Foto Galeri….

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu