Başkan AKGÜN:”Milli Bayramlar, Bir Milletin Anayasasıdır”

Eskoop Sanayi Sitesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 102.yıl dönümünü törenle kutladı.
Kutlama Töreni Eskoop Yerleşkesinde ki Atatürk Büstü önünde yapıldı. Tören Programı,Çelenklerin Atatürk Anıtına sunulması,saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması, Ayşe Akgün”un 23 Nisan Şiirini okuması ve Eskoop Sanayinin kurucu başkanı Yusuf Akgün”un sunum konuşmasından oluştu.
Atatürk Büstü önüne çelenkler,İskobir Çelengini Eskoop ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün,Eskoop Çelengini Eskoop Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı İsa Uzun ve Eskoop Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dilek tarafından koyuldular.
Çelenk koyma programının ardından Başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önderimiz Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizin adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve akabinde bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımız okundu.
Törende, Ayşe Akgün,”Yaşasın 23 Nisan” şiirini okudu.
Yapılan Törende Günün anlam ve önemini anlatmak üzere konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin Kuruluşunda 2.İsim olan ve Eskoop Sanayi Sitesinin Kurucu Başkanı ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün,şunları söyledi:
“19 Mayis 1919 Maraşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşlarıyla Kuva-yi Milliye Hareketi olarak Samsun”a çıkışlarıyla Gördükleri Manzara Sevr Anlaşmasıyla Anadolu İşgal Edilmiş,Ordular dağıtılmış,bir Anadolu Manzarası Kuva-yi Milliye:“Söz Konusu Vatan İse Gerisi Teferruattır” diyerek Havza”da,Havza Bildirisini, Amasya Bildirisini,Sivas ve Erzurum Kongrelerine mütakip,ordusunu kurmuş,Milli Mücadele Samsun”da Başlamıştır.23 Nisan 1920 günü Ankara”da Mustafa Kemal Paşa ve Kuva-yi Milliye Heyeti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi”nin açılışı yapılmıştır.Bu Gün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edilmiştir. Bu anlamlı gün Türk Çocuklarına ve Dünya Çocuklarına armağan edilmiştir. Mustafa Kemal”ın Türk Çocuklarına Armağan Ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın bu gün burada bizler de 102.yıl dönümünü yürekten çoşku ve saadetlerle kutluyoruz.

MİLLİ BAYRAMLAR BİR MİLLETİN ANA YASASIDIR

“Milli Bayramlar Bir Milletin Milli Şuurunun Mayası ve Ana Yasasısıdır” ifadeleriyle sözlerine devam eden Başkan Akgün konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Milli Şuuru Olmayan Milletlerin karşı karşıya kaldıkları durumları hepimiz yakından biliyoruz.Ülkesinde huzuru bozulan insanların her biri kaçacak ve sığınacak bir yer arıyor.Ama Türk kaçmaz,Çanakkale de ne yaptıysa,Sakarya Meydan Muharebesinde ne yaptıysa,Dumlupinar”da ne yaptıysa, İzmir”de ne yaptıysa,hepsini yapmaya her zaman hazır ve muktedirdir.O nedenle Memleketimize sahip çıkacağız.
DEVLETİN SAHİBİ MİLLETTİR
İktidarlar, Hükümetler gelip geçicidirler.Ama Devlet Kalıcıdır. Devlet Milletiyle Devlettir ve Devletin Sahibi de bu Millettir.O nedenle de Devletimize, Milletimize sahip çıkacağız.Biz çantamızı valizimizi elimize alıp gitmeyiz,gidemeyiz.Bir kapıdan geçerek orada önüne uzatılan bir tas çorbayı içmeyi Türk Milleti onuruna,gururuna yediremez. O nedenle memleketimize sahip çıkacağız,Ülkemize sahip çıkacağız,Vatanımızı her alanda,her sahada koruyup kollamaya devam ediyoruz,edeceğiz.Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarken, bu bayramı kutlama noktasına getiren, bu Vatan İçin Canlarını Vermiş, kanlarını dökmüş,şehit ve gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi,minnetle,şükranla,anıyoruz. Ruhları şad,mekanları cennet olsun. Allah Rahmet Eylesin diyerek sözlerimi bitiriiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.Sağ olun var olun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun. Sonsuza kadar.Saygılarımızla.”

 

 

 

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu