Başkan Akgün: “Eskoop Cumhuriyet Camimizin Kaba İnşaatı Tamamlandı”

Eskoop,İskobir Yönetim Kurulu Başkanı ve Yedi Tepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yusuf Akgün, Eskoop Cumhuriyet Camiinin 4. ve Son Fil Ayağının betonunu dökülerek, Eskoop Camiin inşasında ki betonarme inşaat çalışmalarının 5 Şubat 2021 Cuma günü son betonun dökülerek tamamlandığını söyledi.
Kaba İnşaatı biten Eskoop Cumhuriyet Camii hakkında ki bilgileri ve duygularını inşaatın başında inşaat mihveriyle ve Pandemi tedbirlerine uyumlu ortamda paylaşan Başkan Akgün şunları söyledi:
“Eskoop ve bölgemiz için projelendirilen hayalimizde ki Eskoop Cami Projesi inşaatının karkas beton arma inşatı bugun bayrak çekilerek, Bu gün burada camimizin son ana kütlenin 4.fil ayağının betonu dökülüyor. Sizlerinde görüp izlediğiniz gibi 4.Fil ayağının tepesine de Şanlı Bayrağımız çekilmiştir.Bu durumun inşaat alanında son derece büyük değeri var.İşte kulenin tepesine de bu anlamıyla Bayrağımız çekilmiştir,dalgalanmaya devam edecektir.
Bugün burada Camimizin ana kütle denilen kısmına son betonunu döküyoruz. Bugün 5 Şubat Cuma 2021. Bu tarih itibariyle sitemizde planladığımız camimizin Ana karkas beton arme çalışmalarını bu gün itibariyle bitirmiş olduk.
Eskoop Cumhuriyet camimiz tamamiyle Selçuklu Mimarisine uygun yapılmıştır. Caminin ince denilen kısımları da aynı mimari anlayış ile devam edecektir. Eskoop Camii,belki de Türkiye de hiç benzeri olmayan son derece önemli bir mimari tarzda planlanmıştır ve o plan doğrultusunda yapımı devam etmektedir. Camimiz çök yönlüdür,çok aydınlık,ferah ve huzur dolu bir ibadet evi olacaktır.
Eskoop Camimiz bu gök kubbe altında Camhuriyet Mescidi olarak bunu bu adla tescil edeceğiz. Bu çalışma ile Eskoop içinde inançlı esnaf ve üyelerimizin dini ibadetlerini refah güzel bir cami içinde yapmaları için çalışmalara devam ediliyor. Tabi ki bu gibi hayrat yapıların projelendirilmesi, yapının saha çalışmasına geçilmesi hayli sıkıntılı külfetli ve büyük sorumlulukları olan çalışmalardır. Bizde bu bilinç ve hassasiyet ile sitemizin bu yönde ki ibadet ihtiyacını giderecek camimizi en güzel şekilde yapmayı projelendirdik ve saha çalışmamızla bu aşamaya getirdik. Ne var ki bütün dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de son derece sıkıntılı bir süreci yaşamamıza sebep olan Covid-19 salgını ve pandemi sürecinde bu gibi çalışmaları yapmakta son derece zor olan işlerdir.Buna rağmen camimizin en ağır ve külfetli olan bölümünü bugün itibariyle bitirmiş bulunmaktayız. Geri kalan ince işleri de çok sadelikle ve tamamen Kuran”ın emirlerine dayalı İslami kurallara dayalı,Allaha, İslamiyete ve İslami ibadete dayalı şekilde iç kısımları da iç mimarlarımız tarafından dizayn edilecektir.
Camimizin cemaat kapasitesi 3500 kişinin rahat bir şekilde ibadet etmesine olanak sağlayacak şekilde projelendirilmiş olup,bundan sonraki yapım süreçleri çok itinayla devam edecektir.
Cami müştemilatlarında Sağlık Ocağı var,Sihhi abdest alanları ve banyolar var, Türk Hamamı var, Bir Saaflar dükkanı var. Bir kütüphane var. Camimizde çok fazla sosyal ünite bulundurmamaya gayret edeceğiz.Projesinde şimdilik bunlar var.
Camii Kütüphanemiz camimizde Allaha, Kuran”a ve Dini İnanca yönelik inşallah hiçbir eksik olmayacak şekilde gereken ilim bilim kitapları yer alacaktır. Şunu özellikle belitmek istiyorum ki Eskoop Cumhuriyet Camimiz çok farklı bir cami olacak.Bunu da İnşallah tamamlandığında hep birlikte göreceğiz.”

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu