Başkan AKGÜN, Dostluk, Ahdi Vefa ve Birlik İçin Konuştu

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan günümüze gelmesinde ki bütün süreçlerde bölge adına yapılan tüm çalışmalarda büyük emegi geçen Eskoop ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün kendisini ziyarete gelen Rahmetli Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk”ün oğlu İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Mustafa Tahir Öztürk”le dostluk çerçevesinde sohbet etti ve Dr Mustafa Tahir Öztürk”e İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve İskobir adına günün anlam ve önemine yönelik bir şilt taktim etti.

YUSUF AKGÜN,ÖZTÜRK"E AHDİ VEFA ŞİLTİ SUNDU

Yapılan bu ziyaret ile dostluk ve ahdi vefa ilişkileriyle alakalı son derece önemli paylaşımların istişare edildiği bu buluşmada Başkan Yusuf Akgün Turkiye Esnaf Gazetesi”nin spontone gelişen sorularına son derece anlam yüklü açıklamalar yaptı.

Önce Rahmetli Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk”ün oğlu İstanbul İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Mustafa Tahir Öztürk”ün ziyareti kapsamında kısa paylaşımda bulunan Başkan Akgün, şunları söyledi: “

“Benim çok değerli dostum olan ve Türkiye”nin değerlerinden biri olan ve de Türkiye”de 100 yılın yetiştirdiği ülkemizin kendi alanında bir dahisi, filozofu olan rahmetli Yaşar Nuri Öztürk”ün oğlu Mustafa Tahir Öztürk, bu gün bizleri, tarafımızı ziyarete geldi.Burada bir öğlen yemeğinde buluştuk. Bu buluşmada kendileriyle, bir dost sohbeti meclisi şeklinde kendisiyle dostluk doğrultusunda hasbıhal ettik. Bunun akabinde de buraya gelmesinden bizleri ziyaret etmesinden, bu dost masasında buluşmamızın anısına değer gördüğümüz Birliğimiz olan İskobir”in bir Şildini kendilerine bizi unutmasın diye rafında bulunsun diye kendilerine takdim ettim.

Tabi ki Rahmetli Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk”un oğlu olmak kolay bir hadise değildir. Bunun çok büyük sorumlulukları vardır. Bizlerde bu dostluğa ışık tutsun diye yıllara dayanan iş,sanayi,sosyal,cemat,birlik anlayışı kapsamında elimizden geldiğince,dilimizin döndüğünce, kendisiyle neler yapılabilir, neler yapılmalıdır çerçevesinde görüş alış verişi ve hasbihal ettik.Bu buluşmanın ana teması dostluk ve ahdi vefaya saygı manasında olup, gerçek dostlukların ölümlü olmadığının da bir göstergesidir, bir resmidir.”

Plaket sunumun ardından buluşma ile duygu ve düşüncelerini dile getiren İstanbul İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tahir Öztürk, şunları söyledi:

DR.TAHİR ÖZTÜRK:KURULAN DOSTLUKLAR DEVAM ETMELİDİR

“Başkanımın bu nazik davetine icabet ettim. Uzun zamandan beri de görüşme arzusundaydık, program yoğunluğundan dolayı şimdiye kadar bir türlü bir araya gelememiştik. Bu buluşma, bu ziyaret bu güne kısmetmiş.Başkanımın bu davetine icabet ettim ve son derece memnun oldum.Ben kendileriyle yakından görüşme tanışma imkanına sahip olduğum için çok mutlu oldum. Ayrıca bizlerin  çok değerli insanlar ile tanışmamıza vesile olduğu için kendilerine teşekkür ediyorum. Burada ki yıllara dayanan çalışma ve faaliyetlerini anlatım ve sunumlarıyla büyük bir hayranlıkla izledim, kendilerinden yorumlarını dinledim. Öncelikle bir hemşerisi olarak kendileriyle de gurur duyuyorum. Ayrıca babam dolayısıyla bir hukukumuz var. Babam üzerinden de kendileriyle kuvvetli bir bağımız var. Bu bağın artarak devam edeceğini de biliyorum. Başkanımın o manada bizlere olan manevi desteği bizim  çalışmalarımızdaki motivasyonumuzu da arttırmaktadır. Kendisine bu konuda da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Nazik davetinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum, bu ziyaretlerin, dostluk anlayışlarının karşılıklı olarak devam edeceğinden asla bir kuşku duyulmayacağını ifade etmek istiyorum.Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.”

 BAŞKAN AKGÜN BÖLGE ve BİRLİK İÇİN NE DEDİ?

Başkan Yusuf Akgün”den bu anlamlı ziyaretin kapsamında İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde geçmişten günümüze yönelik bölge içinde dostluk ve ahdi vefa anlayışı hakkında bir yorum yapmasını istedik.

Başkan Akgün Bölgede yeni bir yönetimin varlığını ve oluşan yeni yönetime güvendiğini ifade ederek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bölgemizde yeni yönetim oluştu, bölgenin artık bir yönetimi vardır.Yeni oluşan bu yönetime güveniyorum. Umuyorum ki, ikitelli organize sanayi bölgesini çok iyi şekilde yöneteceklerdir. Bizlere de bir ihtiyaçları olduğu zaman onlara da her zaman birikim ve tecrübelerimizi aktarmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İkitellinin iyi yönetilmesinden İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin iyi hizmet almasından da ayrıca memnuniyet duyarım. Sadece memnuniyet duyarım. O nedenle de hepsine başarılar dilerken, biz burayı sıfırdan kurmuş 30 bin kobi sanayicisini ayağa kaldırmış, sorunlarını çözmüş, yönetilebilir bir bölgeyi onlara teslim etmişiz.

Umarım ki ve temennim odur ki, onlarda buna layık bir şekilde burayı yönetirler. Yöneteceklerine de inanıyorum. Bize de her hangi bir talep ve müracaatları olduğunda da daima elimden gelen her türlü desteği de kendilerine vereceğim.”

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde geçmişten günümüze gelinen süreç itibariyle bölgede yapılanlar, sahip olunanlar doğrultusunda bölgede Ahdi Vefa anlayışında ne gibi süreçlerin yaşanıp geliştiğine yönelik görüşlerini almak isteğimiz Başkan Yusuf Akgün, bu yönde şunları söyledi:

“Madem Açtınız. Bu da şöyle. Burada etrafımda uzun yıllar beraber çalıştığım arkadaşlarım maalesef kendilerinin yönünden baktıkları için, bakmaya devam ettikleri için kendilerince kendilerini haklı gördükleri için ters düşmüş gibi bir durum yaşıyor ve yaşatıyorlar. Oysa ki benim bu bölgede hiç kimseye bir kırgınlığım dargınlığım yoktur. Benim kızgınlığım, hatalı gördüğümde eleştirdiğim olmuştur, bu ben burada olduğum sürece de olacaktır da. Ancak tekrar ediyorum. Yusuf Akgün olarak bu bölgede benim şahsi olarak hiç kimseye kırgınlığım ve dargınlığım yoktur. Ama biz hizmet odaklı tercihlerle yorulurken, bazı arkadaşlarımız başka tercihleri seçip, o tercihleriyle buralara baktılar. Ama biz hala bu bölge adına ne gibi hizmetleri yapabilirizi seçmiş durumdayız. Buna da olan inancımızdan taviz vermemeye çalışıyoruz, buna gayret ediyoruz. İnşallah her kes neyi ne kadar doğru yaptığını,neyi yanlış yaptıklarını görürler ve hatalarını anlarlar.

Biz hizmeti seçtik. Biz buraya Allah rızası için bedelsiz hizmet ürettik, bedelsiz hizmet verdik. Bu olmaz denilen, hayal görülen bu şah eser projeyi burada gerçekleştirdik.Dünde burasının içindeydik, bu günde burasın içindeyiz. Ama başında, başlarken her şeyi doğru gören arkadaşlarımız, zaman içinde başka başka alanlara, başka başka düşüncelere kapıldılar. Yönleri ve düşünceleri başkalaştı, maneviyat ve vicdan hesabında bir şeylere yenilenler oldu. Demek ki burada madde ağırlığı geliştikçe, maneviyat giderek hafiflendi. Dolayısıyla madde ağırlığına yenilgiler oluştu, madde ağırlığına yenilenler oldu.

Burada madde ağırlığının tercihiyle de manevi duygulardan dostluklardan uzaklaştırmalar başladı ve gelişti. Demek ki madde bizleri maneviyattan uzaklaştırdı. Ben buna dahil değilim. Kimseden de uzaklaşmış değilim. Bunu da kimseyi hedef göstererek söylemiyorum. İstendiğinde de gösteririm. Ama bölgede maddeye göre maneviyattan uzaklaşmalar oldu, uzaklaşanlar oldu.Ben hiçbir zaman burada uzaklaşan ve uzaklaştıran olmadım. Ama zaman içinde de bu uzaklaşmalar yaşanmaya başladı. Uzaklaşanlar oldu.”

Bölge içinde bölge menfaatleri adına yapılan söz ve söylevlerden uzaklaşmaların bölgeye getireceği zararlar doğrultusunda görüş ve görüşlerini dile getiren Başkan Yusuf Akgün, bu konuda şunları söyledi:

“Ben Yusuf Akgün olarak bugüne kadar söylemiş olduğum her şeyin arkasındayım. Çünkü söylemişsem ve bir sözü demişsem o sözün arkasında olacağım için söylemişimdir, söylerim, söylenmesi gereken sözü söylerim, söylediğim o sözümün arkasında da dururum, durdum, durmaya da devam edeceğim. Dün öyle söyledim, bugün değiştiriyorum. Böyle bir şey benim kitabımda yazmaz. Ben bu güne kadar hangi konuda ne demişsem, nerede neyi konuşmuşsam onun ve o sözümün sahibiyim.Bunun aksini söyleyen savunanlar çıksın yüzüme baka baka söylesinler. Ama atılan iftiralar, üretilen senaryolar ve sözler benim dışımda ki hadiselerdir. İkitelli”nin en büyük handikabı da biraz bu şekildedir. Bunlardan biri iftira, diğeri de kıskançlıktır. İkitelli de iftira ve kıskançlık bu İkitelli”ye zarar vermiştir. Ama umarım, umut ediyorum ki bu kendi içinde buna rağmen kendine yakışan ve doğru olan yolu zahmetli de olsa bir şekilde bulacaktır. Bizler bina,yapı, iş yeri yapan insanlar olarak, suya yön veren insanlar olarak, suyun akıp yolunu bulduğu gibi burası da doğru olan yolu bulacaktır. Buranın bu gerçekleri de görülmeye ve birileri de bunları görmeye başladılar. Bunun içinde bölgede bulunan bizim birliğimizin yeni yönetimi çok dinamik olarak İkitelli Organize Sanayi Bölgesine hizmet vermeye, yeni bir şevkle, yeni bir heyecanla yola çıkmıştır. Yakın zamanda bizi takip edenler,bunu yakından göreceklerdir. Sizde bizi takip edin ve bunları görün. Birliğimiz bölge için çok güzel hizmetler yapacaktır.”

Bölgenin birlikler adı altında ve birlik gücüyle bu sürece kadar geldiğini, bölgede iki birliğin bulunduğunu, son zamanlarda ise İskobir”den kopuşların hızlandığını, son zamanlarda İskobirden ayrılan bir takım sanayi sitelerinin Marmara Birliğe uye oluşlarını hatırlattığımız Başkan Yusuf Akgün, bu konuda şunları söyledi:

“Bazı arkadaşlarımız birliğimizden ayrılma kararı aldılar ve ayrıldılar. Bizden ayrılanlarda diğer birliğe kayıt oldular. Bu doğrudur.Bizden 5 kooperatif ayrılmış ve Marmara Birliğe gitmiştir. Niye ayrıldıkları,ne düşündüklerini ben bilmiyorum.Bunu sizler onlara sormalısınızı. Gidin onlara İskobirden niye ayrıldınız diye sizler sorun. Derdiniz ne,niye ayrıldınız, gidin bu soruları onlara sorun.Burasının birlik çatısı altında bu günlere geldiğini unutanlara sorun. Marmara Birlik varken, İskobir”in oluşma sürecini de onlara sorun.Marmara Birliği”nde Ben Yusuf Akgün olarak Kurucu Üyesiyim.Bu birliğinde 2 numaralı kurucu üyesiyim.Bakın ben söylüyorum: Marmara Birlikten ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarımız niye ayrıldığımızı ve İskobir”i niye kurduğumuzu söylüyoruz. Çünü o zaman ki yaşadığımız bir takım olaylar bugün hala devam ediyor.Evet biz geçmişte Marmara birlikten ayrıldık ve İskobir”i kurduk. Çünkü madde insanları birbirinden ayırır. Önemli olan insanların mana etrafında adımlarını iyi atmalarıdır. Biz milli bir proje peşine koştuk ve başardık bunun içinde Allaha şükürler olsun başardık. Ama başka iş ve proje peşine koşan arkadaşlarımızda vardı, beklentileri de vardı. Bizden beklentilerini gerçekleştiremediler, başka yerden beklentilerini gerçekleştirdiler. Bu hadisede böyledir ve o da onların sorunudur. Onları ilgilendirir.”

Birlik çatısı altından ayrılıp başka bir birlik çatısı altında toplanmanın mantığı çerçevesinde bölgede Osb”nin oluşmasından kaynaklı bölgede birliklerin gereksiz olduğunu düşenlerin de olduğu hatırlatılan Başkan Akgün”e İkitelli Osb ile Bölgede ki birliklerin misyon ve vizyon kapsamında değerlendirmesini isterken, Başkan Akgün bu konuyla ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

“Burası bu konuma ve hatta günümüzde ki konumuna bu birlik adı altında ve anlayışı çerçevesinde gelmiştir, getirilmiştir. Bizim bu birliğimiz burada daha osb olmadan da birliğimiz bölgenin adeta osb”siydi. Buranın bütün kamulaştırmasını, planlamasını alt yapısını üst yapısını yapan bu iki birlik idi. Ama daha çok İskobir”dir. Buranın Atası da Babası”da İskobir”dir. İskobir burası için can siperhane hizmetler etmiştir. Daha sonra da Osb”yi de burada İskobir kurmuştur. İskobir”in patronajı altında bu Osb kurulmuştur. Ama Osb kurulduktan sonra bu Osb”nin yürütülmesinde bizden sonra 2004 ten bu yana doğru oraya seçilen yönetimlerin icraatları orta yerdedir.Dosyaları da çalışmaları da sizlerin elinizdedir. Onlarda ne yazıyorsa resmi olan onlardır. Bir de ortalıkta yaşanılan ancak görünmeyenler vardır.lardır ve birde görünmeyenler vardır. Her ne olursa olsun, bu bölgenin kendini ifade edeceği içinde kendisi olacağı bir birlik içinde bulunmasından başka şansı yoktur.Bunun içinde İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nde birlik olmak için, her şeyden önce birlik bünyesinde sağlıklı durmak için, şahsi çıkarlardan şahsi ihtiraslardan uzak durup, İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki kobi sanayicilerinin hak ve menfaatlerini korumak ve bundan sonra da bölge için birinci, ikinci ve üçüncü ikitelli organize sanayi bölgelerini kurmak bu birlik bugünden itibaren İkitelli Birliği bu sorumluluğu almıştır.Bunu da bu bölge çok yakın bir tarihte gerçekleştirecektir. İzleyin ve görün.”

Haber: Turkiye Esnaf Gazetesi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu