Aykosan Başkan Uslu İle Yola Devam Dedi

Aykosan Sanayi Sitesinin Olağan Mali Genel Kurulu Aykosan Sanayi Sitesinin Toplantı Salonunda Yoğun Katılımla Yapıldı.

Genel Kurul üyelerinin salonda ki yerlerini almasının ardından genel kurul açılış konuşmasını ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmesiyle ilgili bilgilendirme konuşmasını yapmak için kürsüye geçen Aykosan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Necmi Uslu sunum konuşmasına, “Toplantımızı açıyorum. Salonu sessizliğe davet ediyorum. Toplantı salonunun kapılarını kapatalım” arkadaşlar diyerek, selamlama ve sunum konuşması yaptı. Başkan Mehmet Necmi Uslu, yaptığı sonum konuşmasına şu ifadeler ile başladı:

“Sayın bakanlık temsilcileri, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Sitesi Değerli başkanları, Aykosanın değerli ortakları, 2018 yılı olağan genel kurulumuza hoş geldiniz. Nisap sağlanmıştır. Genel kurulumuzun başlaması için. Divan Seçimine geçebiliriz. Mevcut yönetim olarak bizim önerimiz Divan Başkanı olarak İstanbul Esnaf Odaları Birlik Başkanı ve Marmara Kooperatifler Birlik Başkanı Faik Yılmaz”ı,divan başkan yardımcısı olarak Marmara Birlik üyesi ve Dolapdere Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Bacakcı”yı, oy sayım memurluklarına; Şenol Dülger”, Yetkin Bar”ı, Durmuş Yeşiltaş”ı ve Kadir Demir”i öneriyoruz. Başka liste önerisi var mı. Başka Liste Olmadığına göre o zaman bizim listemizde ki divan heyetinin isimlerini okuyor, oylarınıza sunuyorum. Divan Başkanlığına Faik Yılmaz, divan başkan yardımcılığına Cemal Bacakcı,Divan Saymanları olarak Şenol Tüncer, Sezgin Dündar, Durmuş Yeşiltaş, Ali Demir Yazman olarak Avukat Filiz Dündar.Oy sayım memurları Ömer Demir, Sezgin Dündar, Durmuş Yeşiltaş, Halim Demir,Durmuş Kabataş ve Nurettin Akyol. Lütfen divan heyeti yerlerini alsınlar. Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Divan Heyeti Başkan Faik Yılmaz başkanlığında divan heyeti yerlerini alıp 13 maddelik gündem maddelerinin okunmasına, müzakere edilmesine ve oylanmasına geçildi.

Aykosan Sanayi Sitesi Olağan Mali Genel Kurulu gündem maddesi uyarınca Tüm Şehitlerimize saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Başkan Faik Yılmaz Gündem Maddelerini başlıklar halinde okuyarak, Kurul Üyelerinin bilgilerine sundu.

Okunan Gündem Maddeleri Şöyle:

-2018 yılı Yönetim kurulu Yıllık Çalışma raporu, Denetim Kurulunun raporunun okunması, 2018 dönemi bilanço ve gelir gider farkı hesabının okunması, okunan raporların müzakeresi ve oylanıp karara bağlanması,

– Maddemiz Yönetim ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibrası,

– 2019 yılı çalışma programının ve tahmini bütçesinin okunması müzakereye açılması ve ortaklar yapılacak ödemelerle miktar zaman ve ödeme esasların belirlenmesi, bütçe fasıllar arası aktarma yetkisinin yönetim kuruluna verilmesi konusunun görüşülmesi

– Kooperatif ana sözleşmesinin süreye ilişkin 5.maddesinin değiştirilmesi ile ilgili görüşülmesi ve karar alınması, kooperatif ana sözleşmesinin uzatılması.

– Yapı Kooperatifinin amacının gerçekleştikten sonra geçici hukuki statulerle ilgili bilgi verilmesi ve bu konularda gerekli çalışmalar yapmak üzere yönetim kuruluna yetki verilmesi,

– Kooperatif bünyesinde fertleşme tapularını almayan ortaklar ile emlak vergisi borcunu ödemeyen ortaklar hakkında gerekli ihraç kararının başlatılması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi,

– 778 ada 5 parsel 777 ada 4 parselde otopark taahhüdü yerine getirmesi için satış yapılmaksızın yapı yapılması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesi,

– 6 lı blok ve çarşı bloğunun çatılarının yapılması, güneş enerji panelinin kurulması konusunda gerekli işlemi yapmak üzere yönetim kuruluna yetki verilmesi iken kooperatif ortak alanlarında meydana gelebilecek olan eleman ölümlü kaza, olası ölümlü kaza ve diğer zararlar nedeniyle tazminattan yönetim kurulu üyelerinin çıkartılarak, sorumlu olmaması konusunun görüşülmesi, karara bağlanması,

-Dilek ve Temenniler

Başkan Faik Yılmaz, “Kurulunuzun gündem maddelerini okudum. Bilgilerinize sundum. Gündemin maddelerinde değişiklik yapılmasını isteyen var mıdır”diye sordu ve Gündemin 7-8-10-12.maddelerinde sıralama ve değişiklik yapılmasını, 6.madde yönetim ve denetim kurulu ibrasının bu maddelerden sonra yapılması teklif ediyoruz diye bir önerge sunuldu.

Arkadaşlar ibra olmadan diğer maddelere geçilmez…Olmaz…Yönetim Kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, kesin hesap raporu okunduktan sonra müzakere açılıp, konuşmacılar konuşur, sorusu olanların sorularını yönetim cevaplar, oylarız ve ondan sonra da ibraya geçeriz.

Gündemin maddelerinde değişiklik olmadığı için aynen bu gündemi uygulayacağız.

Gündemin 1.maddesinin divana toplantı tutanağının imzalanmasının yetki verilmesi bizleri seçtiniz. Genel kurul zabtını imzalamak için imzala yetkisinin divana verilmesini oylarınıza sunuyorum. Oy Birliği ile kabul edilmiştir.

 Divan Başkanı Faik Yılmaz, 2018 yılı faaliyet raporunu, yönetim kurulu faaliyet raporunu ve denetim kurulu raporunu oylamaya sunmadan önce müzakereye açtı. Konuşmak isteyenlerin isimlerini aldı. Gündem hakkında Numan Değirmencioğlu, Sinan Beyhan,Cemal Bektaş, Murat Tufan, Mehmet İsotçu ve Doğan Coşkun görüş,düşünce ve önerilerini dile getirdiler

KİM NE SÖYLEDİ

NUMAN DEĞİRMENCİOĞLU:

“Okunan raporları ve ütçeyi kendi adıma ve arkadaşlarım adına onaylamıyorum. Buranın belli bir geliri var. Biz faaliyet raporunu da onaylamıyoruz. Neden onaylamıyoruz.Yönetimde ki arkadaşlar kendi kafalarına göre çalışıyorlar onun için de onaylamıyoruz.”

SİNAN BEYHAN:

Aykosan Sanayi Sitesi eski Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Beyhan, görüşülen gündem maddesi ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok değerli üyeler..Sayın divan, sayın bakanlık temsilcilerim. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz. Şimdi biraz önce okunan 2018 yılı gelir gider tablosunu çoğunuzun anladığınızı zannetmiyorum. Çünkü bende anlamadım. Bakın burada kaç milyon para harcanıyor. Yani burada tutup bin lira harcanıp bilançolar insanlara dağıtılamıyor. Niye. Çünkü dolaylı yoldan yaptıkları yolsuzlukların üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Biz de beraberdik bu yönetimle beraber. Bu yönetimle beraber biz yürüdük ve çok iyi tanıyoruz. Burada bir bariyer sistemi yapıldı ve bu sistem biliyorsunuz çok pahalı bir fiyata yapıldı. Biz itiraz ettik, arkadaşlar yok dediler. Şimdi o bariyer sistemi nerede…Çöpte, çöpte…gözünüzü açın biraz. Gözünüzü açın. Bu bariyer sistemi çöpte. Sizlerin parasıyla yapılan bu bariyer sistemi şimdi çöpte.

Değerli üyeler sizden özür diliyorum. Konuşacak çok şeyimiz var. Dört tane başkan yardımcısı var. Bu başkan yardımcıları ne ücret alıyorlar. Başkan bir açıklasın bakalım. Bakın yönetimde çalışan memurların hepsi bu genel kurula çalıştılar. Parayı kim ödüyor. Sizler ödüyorsunuz sizler. Sizin cebinizden çıkıyor. Biraz sonra el kaldıracaksınız hepiniz. Neye el kaldıracaksın. 10 milyon lira ortada yok. Nereye gittiği, nereye harcandığı belli değil. Burada okuyorlar. Burada okunanlara bakmayın arkadaşlar. Ben sizin hakkınızı savunduğum için adamlar kalktılar yönetim kurulundan beni ihraç ettiler. Bunlar…Sizin seçtiğiniz bir başkan olarak sizin hakkınızı savundum diye bizi ne yaptılar yönetimden düşürdüler. Herkes elini vicdanına koysun. Ona göre oylama yapsın. Burada her tarafa görünen yerlerin bir çoğuna boya yaptılar arkadaşlar mavi beyaz boya yaptılar. Bu mavi beyaz boyalar yapıldı da yani bu iş nasıl ihale edildi, buna kaç para harcandı, ne oldu, ne bitti hakkında yönetimin dışında kimse bunu bilmiyor. Bu iş ihaleye sunulmadı. Duyumlarımıza göre ortak alanlar gibi şu kadar yeri 30 bin liraya yaptırmışlar. Şimdi bu çarşının önüne çıkarken bir bakın çimenler bozulmuş, yollar bozulmuş.Camlar kırılmış bunlar niye yapılmıyor. Çarşıda 400 den fazla dükkan atıl durumda. Çatıları yapılmadı. Niye çünkü sizin oylarınızı almak için bu arkadaşlar gösteriş yapıyorlar. Bakın, bakın sayın başkanım. Sizde esnaf ve sanatkarlar başkanısınız. Saygımız var. Sizde bu esnafın halinden anlıyorsunuz. Bakın ekonomik bir kriz var. Bu insanlar çatı yapılacak diye ne parası istiyordunuz. Siz bilançoyu bile tanımıyorsunuz. Biz bariyer sistemi yaptırdık ki bu işi çözelim diye. Park sorunu çözüldü mü ? Çözülmedi!.. Çözülmemiş. Bunların tek çözdükleri mesele ne biliyor musunuz ?Yandaşlarına ihale vermek, başka da çözdükleri bir şey yok.

Şimdi devam ediyorum. Demin Aydın abi burada konuşuyordu ya. Adam Ne Yapsın, Adamın canı yanmış. Makinalarını alıp kaybetmişler ortadan.

Şimdi bariyer sistemiyle ilgili o sözleşmeye imza atanlar burada…Burada da o konuda araştırmadılar, sormadılar. O iş kaç paraya bittiğini söyleseler dudaklarınız uçuklar. O işin görselleri ikisi de burada…Şimdi bu arkadaşlar dediler ki Sinan Beyhan var ya bizim camimize imza atmadı. Bizi geciktirdi dediler. Temel Çoruh zamanında 2014 yılında imza atıldı. Bizim de imzalarımız Allah için burada. Kim olursa olsun Camiye karşı gelmez. Cami bizim ibadethanemizdir. Sizinde hakkınız var, hepimizin hakkı var. Bir camimiz olsun. Ama burada slayt gösterisi yapıyorlar. Bunlar slayt gösterisi yapıyorlar. Gündemin maddesinde yok böyle bir şey. Buranın tapusu buraya ait. Camiyi buranın esnafları yapıyor. Aralarında paralar bağışlar yapılarak bu cami yapılıyor.Biz, Siz, hiç fark etmez sonuçta bu ibadet merkezi yapılıyor. Kim hayratına buna katkı yapıyorsa Allah razı olsun. Ama bu yönetim bunu da kendine mal ediyorlar. Bizim oylarımızı almak istiyorlar. Şimdi arkadaşlar kaç paraya mal olduğunu, nereden paranın geldiğini arkadaşlar söylesinler.İkincisi de burada postahaneye yer verilmiş, aşağıda büfe yapılmış. Aidatları yükseltelim, 4 tane başkan yardımcısı koyalım. Ondan sonra maaşlarınızı istediğiniz gibi yükseltelim. Şu anda yönetimin içinde kaç tane emekli vardır. Arkadaşlar bizim altımızda şurada bir otoparkçı var. Orayı ona kaç paraya kiraya verdiler biliyor musunuz. Arkadaşlar orayı 15 bin küsüra orası kiraya verildi. Şu anda yönetime gitmiş bir arkadaş yönetime 4 bin lira kira veriyor. Onaylayın hakkınızdır. Bunu mu onaylayacaksınız. Kul hakkını yiyene ben hakkımı helal edemem. Çünkü Allah beni yargılar. Bu işlerde dürüst adamı istemiyorlar. Dürüst adam kooperatiflerde istenmeyen adamdır. Ben burada hiçbir hata yapmadım. Eğer ki bir lirasını alıp cebime koyduysam 3 tane çocuğum var!.. Ben diyorum ki bakın çok sinirleniyorum. Özür diliyorum. Ama benim suçum günahım yok. Bu dünya da olmasa da öbür dünyada yakalarına yapışırım. Bakın arkadaşlar ben bir liranızı yemedim içmedim. Ama beni şeker hastası etti bu arkadaşlar. Ben ne söylediysem onlar tersini yaptılar. Serkan bey bunun ödemesini yapmayalım durduralım demiştim. Şimdi gitmişsiniz perpadan üç tane firmadan yan yana teklif almışsınız. Bana da sen duvara tosladın dedi…Burada hala 500 dükkan atıl vaziyette duruyor. Sizlerin mülkleri bunlar…Biz burada bir çok proje yaptık cami projesiyle beraber. Bunlara karşı çıktılar. Neden biliyor musun…Bana bu projelerden sende yiyeceksin dediler. Ama bu arkadaşlar şu anda kendileri camimin altını satmamak kaydı ile …Ben kimsenin bir lirasını yemedim. Kuranı getirelim el basalım ben basacağım. Bunlarda bassınlar. Ben bu caminin yapılmaması için uğraştıysam Allah beni yargılasın. Ben hepinizden tekrar özür diliyorum. Lütfen bana inanın. Benim için bunları ibra etmeyin. Bunları ben çok iyi tanıyorum. Ben bu adamları tanıyorum. Son kez konuşuyorum. Bu adamları ibra etmeyin. Bir kez daha diyorum. Bunları ben tanıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlı genel kurullar diliyorum. Sayın başkanım teşekkür ediyorum.”

CEMAL BEKTAŞ:

“Arkadaşlar siz bu raporları, yönetim ve denetim kurulunu ibra ederseniz bunun ardından gelinin altından çıkamazsınız…Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

 MURAT TUFAN:

“Sayın başkanın konuşacaklarıma cevap vermesini istiyorum. Sayın başkan biz sizinle aynı yönetimde bir iki yıl birlikte görev yaptık. O dönemde bir başkan, iki tane de başkan yardımcısı, 7 tane de yönetim kurulu üyesi vardı.Nasıl bir olay gerçekleşti de siz üç olan başkan yardımcısını 4”e çıkardınız. Yarın öbür gün ben başkan yardımcısı olmazsam bu yönetim dağılır diyen herkesi orada başkan yardımcısı yaparak orada tutacağınızı mi zannediyorsunuz. Bunların aylıkları ve Aykosana maliyetleri nedir.

Çok değerli üyeler burada hiçbir yerde 11 kişilik yönetimde bir başkan 4 başkan yardımcısı yoktur.

Sayın başkan bu durum hiç etik değil. Ben saygılar sunuyorum.Kararı genel kurula bırakıyorum. Sağ olun var olun.

MEHMET İSOTCU:

“Sayın divan, sayın hükümet komiserleri, sevgili arkadaşlar sevgili ortaklar. Hepiniz hoş geldiniz. Ben öncelikle merak ediyorum ve soruyorum. Biraz önce konuşuldu. Önceki bariyer sistemi kaç paraya yapıldı niçin atıldı. Yeni bariyerler bu millete kaça mal oldu. Bu işlem ile Aykosan ne kadar zarara uğratıldı. Bunu kıvırmadan net bir şekilde herkesin anlayacağı dilde anlatalım kurulu aydınlatalım ve niçin bu bariyerler iki yılda açılmadı. Bu bariyerler bir ileri alındı bir geri alındı. Bu nasıl bir mühendislik harikasıdır. Yani bunlar neden acaba. Yine soruyorum. Hepinizi tanıyorum. Burada bir cami inşaatımız var ve devam ediyor. Buna katkı yapan ve sebep olan herkesten Allah razı olsun. Ama şunun açıklanmasını istiyorum. Bu camiyi Aykosan yönetimi mi yapıyor, yoksa benim tanıdığım cami derneği oluşturulmuş cami derneği yönetimi mi yapıyor. Arkadaşlar burada bir tek başlılık olsunda, kim idare ediyorsa o etsin. Camiyi de burada seçim konusu yapmayalım çünkü bu bize yakışmaz. Cami Allahın evidir. Ama bu caminin muhatabı kimdir onu çıksın anlatsın bize. Bizde bilmediğimizi bilelim, anlamadığımızı anlayalım bu kadar.

Bir de bilançolar okundu. Alacaklar listemizi arkadaş okudu saydı. Borçları alacaklar karşılamıyor. Demek ki biz batmışız.Bir de son bir hususu söylemek istiyorum. Hepinizden de özür diliyorum. Aykosan ayakkabı sanayi sitesi yakında büfeciler işletmecilerine dönüşecek. Bu kadar büfe yeri nasıl veriliyor. Bu kadar yetkiyi nereden alıyorsunuz. Üçüncüsü de sayın başkan demişti ki ben otopark sorununu çözeceğim. Tamam yetki de aldılar. Bende kendileriyle beraber çalıştım uğraştım. Yine uğraşıyorum. Doğru bildiğim yolda ayrım gayrım olmaz. Bizim kiralanan otoparkla ilgili mahkeme sonucu ne oldu.Kaçan ne oldu. Muhatabı da burada. Veya alan verende burada. Bunu da bilgilendirin de bizde bilelim. Hepinize saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum. Hayırlısı olmasını temenni ediyorum.”

DOĞAN COŞKUN:

Burada okundu raporlar bilançolar bende yeterince aydınlanmış değilim, tatmin de olmadım. Diyorlar ki bizler bu raporları astık herkes alabilirdi. Şimdi biz teknoloji çağında yaşıyoruz arkadaşlar …Bu raporlar herkese mail olarak atılabilirdi. Niye atılmadı. Veya sitemizden yayınlanabilirdi. Bunlar yapılmadı.Niye mi ? Çünkü böyle olması işlerine geliyor. İkincisi de arkadaşlarda o konuya değindiler. Yönetim kurulunda 4 tane başkan vekili var. Burada bu işleri en iyi bilen birlik başkanımız var. Ben onun yanında bir terbiyesizlik yapmayım. Böyle bir sitede 4 tane başkan vekili ne kadar gerekli ve bu ne demek oluyor. Yönetim kuru başkan vekilleri kaçar para maaş alıyorlar. Günümüzün koşulları içinde esnafın durumunu düşünmek gerekirken, ben bu konuda aldığım rakamlar duyumum ile hayretler içine düştüm. Ben bu söylenen rakamları açıklamak istemiyorum. Diğer bir konuda otopark için alınan yıllık aidat miktarı 100 liradan 250 liraya çıkarıldığını duyuyoruz. Bunu da sizler açıklamalısınız. Bu raporları konuşulanları iyi anlayın ve onaylamayın. Ben herkese saygılarımı sunuyorum.”

MEHMET NECMİ USLU

Aykosan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Necmi Uslu, konuşmacıların konuşmalarına yönelik yaptığı cevaben konuşmada şunları söyledi:

“Sayın hazirun şimdi en alt sorudan başlayalım. Ne hikmetse Aykosan sanayi sitesinde yıllardan beri beş on kişi burayı karıştırmak, dedikodu yaymak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sağ olsunlar bunlar bunu yapıyorlar. Bunlara da teşekkür ediyorum ben. Şimdi ikincisi de 250 lira otopark ücreti alınacak diye bu dedikoduları kim yayıyor. Bizden bu yönde sizlere bir yazı mı geldi, belge mi elinize geçti. Yada böyle bir para mı istendi. Burada bu yalanları kim üretiyor, kim yayıyor ben bir kere bunlara şaşıyorum. İkincisi de burada ki büfeler meselesi. Arkadaşlar bu büfeler benim yönetim dönemimde açılmadı ki. Ayrıca ben burada benim ana sözleşmeme dayanarak burada ben büfelere de uygunluk vermiyorum artık. Gidip osb den uygunluk belgesi alırsa da biz bunları da osb ye bildiriyoruz. Olanları da zaten kapatma gibi bir yetkimiz de yok. Bu büfelerin yüzde 90 nı da bizim yönetimimizin dışında yapılmış. Bizim bunda bir bağlantımız yoktur.

Aykosan camisini arkadaşlar oyle güzel anlatıyorlar ki 5 senedir cami için ankaraya gidip gelmekten her halde ayakları aşınmıştır. Kaç senelik başkansın falan deme…Ben buranın 25 senedir üyesiyim.

Bu camiyle ilgili çalışmak için Sinan Beyhan 6 ay bunu bekletti. İmzalamadı. Bunu geciktirdi. Allaha şükürler olsun, bizim önümüze geldi, bize nasip oldu. Bunu da biz imzaladık. Bunda bir problem yok. Bu konuda destek verenden de bir taş üstüne taş koyandan da Allah razı olsun. Bizde elimizden gelen ne varsa maddi manevi her türlü desteği verdik. Numan beyden de bu konuda yardım talep ettik. Bir arkadaşımızda geldi dedi ki siz buraya cami yapıyorsuzun. Buraya istenirse bir de Cem Evi yapar mısınız. Ben de dedim ki ihtiyaç varsa ben onu da yaparım. İbadet için ne gerekiyorsa o istensin onu da yaparım. Numan abi gelsin bana desin ki buraya kilise lazım onu da yaparım. Benim Allah inancına açılan meselelerle hiç işim olmaz, o konulara da ayrı gayrı bakışım olmaz. Her ibadet mekanı unutulmasın ki inançlara göre Allahın evidirler. Bu konuda da ne istenirse onu da yaparım.

Gelelim sistemle ilgili meselelere. Geçen bunları gösterdim. Bu konuda konuşuyor arkadaşlar ama bütün ödemeleri kendilerinin yaptığını unutuyor. Bütün ödemeleri sen yaptın sen. Senin yaptırdığın sistem başarısızda olursa bu konudan başkan sorumludur. Bunlar sizlerin zamanında oldu kardeşim. Bundan da siz yani başkan sorumludur.

Senin beceremediğin, cesaret edipte rapor tutamadığın mahkemeye aksettiremediğin olayı da ben mahkemeye aksettirdim kardeşim. Ben mahkemeye aksettirdim bunları. Bu konuda da 95 bin lira iade para aldım. Bu sistem içinde 70 bin lira ek bir para harcadım. Burada Aykosan”a sadece 20 bin lira fazlalık yansıdı. Kurulan sistem ile geçmişte yaşanan büyük hırsızlıkların önüne geçilip, bu sistem kurulduktan sonra ufak tefek bazı şeylerin dışında büyük hırsızlık suçları engellenmiştir.

Bakın burada konuşmak için konuşulmaz. Aykosan hizmet bekliyor. Burada ben yapamadım, sende yapama anlayışı ile hareket ediliyor.Bu anlayıştan uzak durun.Çamur at izi kalsın ile de hiçbir yere varılmaz, hiçbir şey de olmaz.

3 yıl burada ne hizmet yaptınız. İkinci kısımda ki asfalt parasını nasıl aldığını da sen bilirsin. Ben Aykosan”ın bir kuruşunu yere düşürmeden bu hizmetleri yapıyorum. Gelelim aydın abinin makinesine…Bu işte Sinan Beyhan”ın döneminde çektirilmiş, ama çekilen makinaların arkasında araştırma soruşturma olmamış. Biz burada çektirilen eşyalarla hurdalarla ilgili de kimsenin bekçileri değiliz,her kes dükkanına, malına mülküne sahip çıksın ve yakından ilgilensinler istiyoruz.

Gelelim yönetimde ki başkan yardımcısı meselesine. Daha önce ki yönetimimizde de 3 tane başkan yardımcımız vardı. O dönemde de başkan yardımcıları toplantı başı hak edişler alırlardı. Başka para almazlar, aylık diye bir şey almazlar. Bunun adı hak ediştir. Yasa bunu böyle tanımlıyor. Benim bu durumu gelen arkadaşlarımızın işleri acil görülsün, fazla bekletilmesin diye bu durum var. Ama bizde imza atılması hizmet edilmesi için önerisi olan arkadaşlarımızı yetkilendirdik ve bu arkadaşlarda artı para da istemiyorlar. Aykosan yönetiminin kapısı her kese akşama kadar açık. Bende oradayım. Bakın başkan ve başkan yardımcılarının maaşları yok. Hak ediş var, yasa böyle diyor. Buna göre de başkan bütün toplantılara katılırsa 3 bin 600 lira alır. Başkan yardımcısı 1900 küsür falan alır. Yönetim kurulu ve denetim kurulu üye arkadaşlarda 1200 civarında para alırlar.

Ben burada başkan olarak daha kasadan para almadım. Benim de maaşımı gelip inceleyebilirsiniz. Başkan yardımcıları da 1900 küsür olarak söyledim. Bunun adı maaş değil, hak ediştir ve bu kanuni bir uygulamadır. Gelen işlerin uzamaması, bekletilmemesi için yapılan bu hassas anlayışın ve çalışmanın kime ne zararı var burada. Biz de hiç kimseye torpil morpil yoktur. Benim yönetiminde torpil falan yoktur, olamaz.

Sinan Beyhan Temel Çoruh döneminin ardından yönetime geldiğinde Temel Çoruha yönetim kurulu üyelerinin haberi dışında gidip, dava açılmayacağı hususunda görüşüp görüşmediğini cevaplasın. O dönemde o davalar neye göre başlatıldı.

Ben Aykosan yönetimine geldiğimde bütün bankaların kara listesindeydik ve 750 bin lira gibi bir borç vardı ve bunları kapatıp, bankalarla olan kurumsal ilişkilerimizi temizledik. Şu anda bütün bankalarda ki Aykosan blokesini ortadan kaldırdık. Bütün üyeler aidatlarını bankadan da artık ödeyebilirler. Yönetimde olan arkadaşlarımız sizlerdiniz. Neden rapor tutmadınız. Bunu da sizlere sormak lazım.

Diğer maddelerde söz hakkımı ve cevap hakkımı kullanmak üzere sözlerimi bitiriyor, hayırlı kurullar olsun diyorum.”

Konuşmaların yapıldığı söz hakkının kullanıldığı ilgili gündem maddesinin oylanmasına geçildi ve 242 red oya karşılık 418 kabül oyu ile faaliyet raporu, yönetim kurulunun ibrası ve denetim kurulunun ibrası oy çokluğu ile kabul edildi.

Aykosan Sanayi Sitesi”nin olağan mali genel kurulunda söz konusu maddelerin ibrası oy çokluğu kabul edilmesinin ardından muhalif gurup toplantı salonunu terk ederek nisapın düşmesine yönelik birlikte hareket ederek salonu terk ettiler. Devam eden kurulun gündem maddelerinin okunup oylanmasına devam edilmesi için toplantı salonunda toplantının devam etmesini isteyen üyelerin sayımına geçildi. Başkan Faik Yılmaz kontrölünde yapılan salon nisabının düşüp düşmediği ile ilgili sayımda toplantı salonunda 503 üyenin bulunduğu ve nisabın düşmediği karara bağlanarak, gündem maddelerinin okunmasına, görüşülmesine ve karara bağlanmasına devam edildi.

Dışarı çıkan gurubun tekrar salona girmek istemelerine Divan Başkanı Faik Yılmaz salonu terk edenlerin, tekrar salona alınamayacağını hatırlatarak kalan gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi.

Bu arada kurulu terk edenler nisabın bozulmardığını ve gündem maddelerinin görüşümesine devam edildilmesi anlaşılınca salonu terk eden muhalefet kanadını oluşturan üyeler kurul bitinceye kadar salona alınmadılar.

Aykosan Sanayi Sitesi Olağan Mali Genel Kuruluna İkitelli Osb eski Başkanı Nihat Tunalı, Dolapdere Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Bacakcı, Giyimsanatkarları Sanayi Sitesi yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tahsin Karagöz ve Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Çırpıcı katıldı.

Aykosan Sanayi Sitesi Yöntim Kurulu listesi Şu isimlerden Oluşuyor:

Aykosan Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Necmi Uslu, Aykosan Sanayi Sitesi Başkan Yardımcısı Serkan Ferik, Başkan Yardımcısı Ömer Selim Abi, Başkan Yardımcısı Mecit Yılmaz, Başkan Yardımcısı Mümtaz Dündar, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Mete Kaynar, Yönetim Kurulu Üyesi Selim Taşçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yılmaz, Yönetim Kurulu üyesi İstanbul Ayakkabıcılar Esnaf Odası Temsilcisi Mehmet Karaman, Yönetim Kurulu üyesi Oğuz Sayar ve Yönetim Kurulu üyesi Salih Yeşiltaş.

Haber: Turkiye Esnaf Gazetesi

Haberin Foto ve Video Galerisi

[smartslider3 slider=66]

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu