Almanya’dan Trump’a sert yanıt!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Trump'ın 'Almanya Rusya'ya esir' sözlerine cevap verdi. Merkel, Almanya'nın bağımsız bir ülke olduğunu belirtti. "Merkel, Biz özgürlükte birleşmiş Federal Almanya Cumhuriyeti'yiz. Bu yüzden de bağımsız politikalarımızı üretip bağımsız kararlarımızı alabiliyoruz." dedi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de Abd Başkanı Donald Trump"ın Almanya'nın tamamen Moskova tarafından "kontrol edildiğini" suçlamasına tepki göstererek Almanya'nın Rus politikasının esiri olmadığını söyledi.

Trump bugün, Almanya'nın "Rusya'nın esiri" olduğunu söyledi ve bu ülkenin Rusya'dan Baltık Denizi'nden geçen doğalgaz boru hattı anlaşmasına verdiği desteği ve savunma harcamalarını daha fazla artırmamasını eleştirdi.

Brüksel'deki NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelen Trump, Almanya Moskova ile gaz anlaşmalarını desteklerken, ABD'nin Rusya'ya karşı Avrupa savunma sistemlerinin maliyetini ödemesinin "çok yakışıksız" olduğunu belirtti.

Trump'ın açıklamalarının ardından NATO zirvesinde konuşan von der Leyen, "Şüphesiz Rusya ile pek çok sorunumuz var" dedi. Trump'ın suçlaması sorulduğunda von der Leyen, "Buna rağmen ülkeler veya ittifaklar ve muhalifler arasındaki iletişim hattını tartışmasız açık tutmak gerekir" dedi. Trump bugün zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel ile  Pazartesi günü de Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu