NATO zirvesinde Türkiye vurgusu: Güneyden tehditlere karşı önlemleri artıracağız

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinin ilk gün sonuç bildirgesinde Bildiride, "Güney sınırından gelen tehditlere karşı önlemleri artıracağız" ifadesi yer aldı.

Sonuç bildirisinde "Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidinin izlenmeye değerlenmeye devam edileceği" belirtilirken, "Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt vermek için Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri aslında tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır." denildi.

NATO liderleri ayrıca, savunma harcamaları hedefleri konusundaki "sarsılmaz bağlılıklarını" vurgularken, Rusya, İran ve Kuzey Kore'den yönelen "tehditlere" de dikkaç çekti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ittifak üyelerinin savunma harcamaları konusunda yaptığı eleştirilerin açıkça dikkate alındığı bildiride "İttifak üyeliğinin masraflarını ve sorumluluklarını paylaşma konusundaki dengeye bağlıyız" cümlesi yer aldı.

NATO müttefikleri, Rusya'nın son dönemdeki adımlarının "istikrar ve güveni azalttığını" ve İngiltere hükümetinin Salisbury kentinde düzenlenen kimyasal maddeli suikastın arkasında Rusya'nın olduğuna dair değerlendirmesi konusunda Londra'yla "dayanışma içinde olunduğunu" vurguladı.

Zirvede ayrıca, Makedonya'nın NATO'ya giriş müzakerelerine başlaması için davet edilmesi kararı alındı.

Merkel ve Trump'ın atışması

Zirve öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in birbirlerini kast ederek yaptıkları açıklamalar tartışma yaratmıştı.

Almanya'yı NATO bütçesine yeterli desteği vermemekle suçlayan Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Almanya'nın Rusya'dan satın aldığı doğalgazın bir güvenlik endişesi yarattığını ifade etmiş ve "Almanya'nın tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor olması NATO için çok kötü bir şey" demişti.

Zirve için Brüksel'e giden Merkel ise, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, gençlik yıllarını Doğu Almanya'da geçirdiğini hatırlatarak, "Almanya'nın bir bölümünün Sovyetler Birliği tarafından kontrol edilmesini bizzat yaşadım. Bugün özgür bir ülke olduğumuz için çok memnunum… Bağımsız bir şekilde kararlarımızı alıp bapımsız politikalarımızı geliştiriyoruz" diye konuşmuştu.

Trump, Almanya'nın toplam enerji tüketiminin yüzde 70'inin Rusya'dan ithal edildiğini iddia ederken, Merkel bu oranın yüzde 20 olduğunu söylemişti.

Trump zirve öncesinde paylaştığı Twitter mesajında ise "NATO üyeleri DAHA FAZLA ödeme yapmalı. ABD DAHA AZ. Çok adaletsiz!" demişti.

Avrupa'daki müttefiklerine daha önce de benzer eleştiriler yönelten ABD'ye, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan da sert bir yanıt geldi.

Trump'ı "neredeyse her gün Avrupa'yı eleştirmekle" suçlayan Tusk, "Sevgili Amerika, müttefiklerinin değerini bil, neticede çok müttefikin yok" dedi.

Tusk, AB ülkelerinin Rusya'dan daha fazla ve Çin'e yakın miktarda savunma harcaması yaptığını da ekledi.

Haber:Bbc-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu