Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin, para dolu çantayla basın toplantısı yapmıştı

İŞTE KIRKPINAR AĞASI İLE İLGİLİ HABERLER

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin, ağalık ihale bedelinin ilk taksitinin ödenmediği yönünde çıkan haberlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. İddiaları yalanlayan Çetin, toplantının başında çantasından deste deste para çıkardı.

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin, ağalık ihale bedelinin ilk taksitinin ödenmediği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

TOPLAM BEDEL 1 MİLYON 522 BİN LİRA

Kırkpınar Ağası Çetin, düzenlediği basın toplantısında, 1 milyon 522 bin liralık ağalık ihale bedelinin 498 bin lirasını Edirne Belediyesi'nin hesabına yatırdığını bildirdi.

Çantasından çıkardığı deste halindeki paraları masaya koyan ve kendisini "Edirne sevdalısı" olarak tanımlayan ağa Çetin, Edirne'ye, Kırkpınar'a ve yağlı güreşe hizmet etmek istediğini ifade etti.

Kırkpınar ağalığının kurumsal hale getirilmesi gerektiği görüşünü dile getiren Çetin, "Kırkpınar ağasına ait resmi ağa plakası, ağa için VIP geçiş kartı ve Edirne'ye bir ağa konağı gerek. Bunları kendim için değil, 657 yıllık geçmişe sahip Kırkpınar ağalığı için istiyorum" dedi.

''ŞU ANDA 498 BİN LİRA YATIRMIŞIM''

Ağalığın Edirne'de kalması için ihalede yüksek bir rakama çıktığını belirten Çetin, şunları kaydetti: 

"Üç tane temel hedef var. Bir tanesi ağalık konağı. Ağalık konağını sırtıma mı alıp götüreceğim Edirne’nin gelişmesi için bunlar şart değil mi Bir ağalık var bir de sahte plaka var. Bunu resmileştirmek zor mu 'Efendim sen bu plakayı takabilirsin' diyorlar. Takarım da resmiyeti yok. Ben bunu Edirne için istiyorum, kendim için değil. VIP geçişi yok. Ben Kırkpınar ağası gibi davranacağım. Diyorlar ki 'Ahmet Çetin ağalığın ilk taksitini ödeyemedi.' Hodri meydan. Şu anda 498 bin lira yatırmışım. Ayrıca da 92 bin ihale teminat bedeli lira yatırmışım. Ancak bu para teminatmış. Bu paranın da o bedelin içinde olması gerekiyor."

''AĞANIN KONAĞI YOKSA OTURACAK YERİ YOKSA…''

Çetin, ağalık ihale bedeli için Belediye'ye 1 milyon 522 bin liralık çek götürdüğünü ancak kabul edilmediğini belirterek, "Eskiden ağalar ödemeyi çekle yapıyorlarmış. Ben 1 milyon 522 bin liralık çek götürdüm. ‘Hayır, almayız’ dediler. Ben esnafım, çek de veririm evrak da veririm. Nakit olsa paranın kime gideceğini bilmeyeceğim. Ağanın konağı yoksa oturacak yeri yoksa bu ağalık züğürt ağalıktan başka bir şey değil. Plakan yoksa VIP kartın yoksa bu ağalık değildir. Ben bunu istemiyorum" diye konuştu.

Çetin, ağalık bedelinin tamamını ödeyeceğini sözlerine ekledi.

AĞALIK İHALESİ

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin son günü 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalığı için ihaleye, iki altın kemerli Seyfettin Selim ile iş adamları Zeki Özünlü, Ramazan Güven, Hamdi Sarıca, Özcan Fındık, Ahmet Çetin, Abdullah Türköz, Fezair Tatlıdil ve Zekai Algur katılmıştı. 

İhaleyi, 1 milyon 522 bin lira bedelle Ahmet Çetin kazanmıştı. Rekor ağalık bedeli Kırkpınar tarihinde en yüksek bedel olarak kaydedilmişti.

Kırkpınar Ağası rekor bedelle değişti

656'ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Kırkpınar'ın yeni ağası ihaleyi, 1 milyon 522 lira olan rekor bedelle kazanan işadamı Ahmet Çetin oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın 400 bin liraya açılan ağalık ihalesine son 8 yılın ağası ve 2 altın kemerin sahibi işadamı Seyfettin Selim ile birlikte 8 kişi katıldı. Açık arttırmada daha önce ağalığı bırakacağını açıklayan Seyfettin Selim, ihalede ilk fiyatı 822 bin liraya çıkardı. Seyfettin Selim, ağalık ihalesinin 1 milyon 172 bin liraya çıkmasının ardından ihaleden çekildiğini açıkladı.

YENİ AĞA  TUR ATTI

Açık arttırmada sonunda Kırkpınar'ın yeni ağalığını ihaleyi 1 milyon 522 lirayla kazanan işadamı Ahmet Çetin oldu. Aslen Malatyalı olan ve Edirne'de inşaat ve beyaz eşya işleriyle uğraşaN Ahmet Çetin'in yükselttiği 1 milyon 522 bin lira, Kırkpınar için rekor oldu. Gelecek yılın ağalığını kazanan Ahmet Çetin, daha Sarayiçi Er Meydanı'nda tur attı.

Kırkpınar Er Meydanı, 45 milyona yenilenecek

EDİRNE Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'nın, bu yıl güreşler bittikten sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteği ile 45 milyon liraya modernize edilmeye başlanacağını açıkladı.

Edirne Belediye Başkanlığı bu yıl 656'ncısı düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için tüm hazırlıklarını tamamladı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, Er Meydanı'nda düzenlediği basın toplantısında bu yılki güreşlerin ardından tesislerin yıkılarak 45 milyon liraya modernize edileceğini söyledi. Tesislerin ve yağlı güreşlerin geleneklerini göz önüne alarak Er Meydanı'nın yenileceğini anlatan Gürkan, "Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a teşekkür ederim. Kırkpınar Er Meydanı'nı modernize ediyoruz. Burasının tarihi dokusu ve geleneklerini göz önüne alıp acele etmeden ama emin adımlarla titiz bir çalışma gerçekleştirdik. 5 bin dönümlük alanda sadece Er Meydanı'nın bulunduğu alanı koordinatlarıyla 25 yıllığına yatırım yapabilmeleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devrettik. Kırkpınar Er Meydanı'nı yılda 1 hafta kullanmak yere 365 günü kullanabilir bir hale getirmek istiyoruz. Yeni Kırkpınar alanı 45 milyon lira bedelle, devlet yatırım programına girdi. Yakında bu Kırkpınar'dan sonra en kısa zamanda gerekli işlemler bittikten sonra 1951'den bu yana parça, parça yapılmış Kırkpınar Er Meydanı'nın çağına şartlarına uygun, pehlivanların rahat hareket edebileceği, tesislerini kullanabileceği, seyircilerin rahat güreş izleyebileceği bir alanı yakında modernize ederek Kırkpınar'ın ve Türk milletinin hizmetlerine kavuşturmuş olacağız. Yeni tesislerde bir Kırkpınar müzesi ve güreşçiler için antrenman salonu da olacak" dedi.

BAŞKANDAN MESSİ'Lİ ÖRNEK
Geçen yıl düzenlenen Kırkpınar güreşlerine 1969 pehlivanın kayıt yaptırdığını ve bunun tüm zamanların katılım rekoru olduğunu ifade eden Gürkan, bu yılda aynı sayıda başvuru beklediklerini söyledi. Kırkpınar'a rekor katılımı Barcelonalı futbolcu Messi'den örnek vererek eleştiren Recep Gürkan, "Benim fikrim nasıl ki her spor branşında her isteyen Türkiye, Avrupa ya da olimpiyatlara katılamıyorsa, Kırkpınar'da da bu özelliğin ayrılacağın olması gerektiğini düşünüyorum. Yıl içerisindeki yağlı güreşlerde başarı elde etmiş, kürsü yapmış pehlivanlar güreşmeli. Tıpkı milli takım ve olimpiyatlar seçmeleri gibi en üst düzeyde performans göstermesi gerekiyor. Messi bugün dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor. 5-6 maç kötü olsa Messi takıma girebilir mi? Giremez, uzun yıllardır kürsü ya da başarı yapmamış pehlivanın Kırkpınar'a katılması doğru mudur? Bunu kamuoyuna bırakıyorum. Edirne Belediyesi olarak başpehlivana 50 bin lira ödül verebiliyoruz. Buna bazı arkadaşların itiraz oldu, geçtiğimiz yıl belediye olarak sadece Başbakanlık Tanıtım Fonu'ndan 300 bin lira katkı aldık. Ekonomik olarak tüm yük belediyenindir. 1969 pehlivan katılıyor, hakemlere, cazgırlara 808 bin lira ödeme yaptık. Diğer organizasyonlar, otel paraları da ki, pehlivanların kaldığı otelleri bile belediye olarak biz ödüyoruz. Tasarruf yapma derdinde değiliz ama neden bu kadar gereksiz para ödüyoruz. Bu anlamda başpehlivana 250 ya da 500 bin lira versek daha güzel olmaz mı? Tüm konaklama ve diğer masraflara 1 milyon 300 bin lira para ödedik" dedi.

AĞALIK İHALESİ KIZIŞACAK
Kırkpınar Güreşleri ağalığının bu yılki ihalesi Edirne Belediyesi tarafından 55 bin lira bedelle açıldı. Geçen yıl 8'nci kez ağa olan işadamı Seyfettin Selim'e ikinci kez altın kemer ebedi olarak verildiğinden çok katılım olmadı. Ancak bu yıl ağa olmak isteyenlerin şimdiden Edirne Belediye başvuruda bulunduğu ve ihalenin zorlu geçeceği belirtildi. İşadamı Selim geçen yılki ağalık ihalesini 400 bin lira ve Şehit Ailelerine Derneği’ne vermek üzere 100 bin lira bağışla 8’nci kez kazanmıştı.

Kırkpınar'da başpehlivan İsmail Balaban

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Antalya Elmalılı başpehlivan İsmail Balaban oldu. Akdeniz derbisinde rakibi Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban, 4 yıl aradan sonra yeniden altın kemerine kavuştu.

Sarayiçi Er Meydanı’ndan 656’ıncısı gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, başpehlivanların final güreşleri tamamlandı. Kırkpınar şampiyonu olmak için kıyasıya mücadele eden başpehlivanlardan 2013 birincisi İsmail Balaban, rakibi 2015 yılı birincisi Orhan Okulu’yu yenerek, altın kemerin bu yılki sahibi oldu. 

Altın kemer, ‘altın’ puanla geldi

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final güreşine kalan Antalyalı başpehlivanlar İsmail Balaban ve Orhan Okulu’nun final müsabakasının ilk yarım saatlik bölümünde yenişme olmadı. Müsabakanın 10 dakikalık puanlama bölümünde Er Meydanı’nda yenişemeyen başpehlivanlar, ‘altın puan’ bölümüne geçti. Yaklaşık 60 dakika süren zorlu mücadele Balaban, rakibi Okulu karşısında bir puan alarak, altın kemeri kazanan taraf oldu. 

Kırkpınar’da altın kemer yolculuğu

2017 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şampiyonu Antalya Muratpaşa Belediyesi başpehlivanı İsmail Balaban, ilk turda Hakkı Aygün’ü, ikinci turda Osman Özgün, üçüncü turda ise geçen yılın başpehlivanı Recep Kara’yı yenerek çeyrek, finale çıkmıştı. Çeyrek final müsabakasında zorlu rakibi Salih Erinç’i geçerek, yarı finale çıkan Balaban, altın kemer yolculuğunda yarı finalde Hamza Köseoğlu’nu eleyerek finale çıktı. Finalde zorlu rakibi Okulu’yu yenerek, Kırkpınar tarihinde 2’inci birinciliğini kazandı.

2016 Kırkpınar Yağlı Güreşleri ikincisi olan Antalya Döşemealtı Belediyesi Başpehlivanı Orhan Okulu da ilk turda Hüseyin Şahinal’ı, ikinci turda Arif Akın’ı, üçüncü turda ise Ünal Karaman’ı yenerek, çeyrek finale çıkmıştı. Çeyrek final müsabakasında zorlu rakibi Ali Gürbüz’ü geçerek, yarı finale çıkan Orhan Okulu, altın kemer yolculuğunda yarı finalde Şaban Yılmaz’ı elemiş ve adını finale yazdırmıştı. Final de rakibi Balaban’a yenilen Okulu, altın kemere veda etmiş oldu. 

Başpehlivanın ödülü 42 bin lira

Geçen yıl 40 bin lira olan başpehlivanlık ödülü 42 bin liraya çıkarıldı. Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci olan pehlivana 26 bin, üçüncülere ise 13 bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca 14 kategoride yapılacak güreşlerin birincilerine altın, ikincilerine gümüş, üçüncülerine bronz madalya, Organizasyon Komitesinde seçilecek en iyi peşrev yapan ilk üç pehlivana ise altın, gümüş, bronz madalya verilecek. Edirne Belediyesi, bu yıl 14 kategoride dereceye giren pehlivanlara toplam 238 bin liralık para ödülü dağıtacak.

Haber:Anadolu Ajansı-Edirne Belediyesi Basın Merkezi-Turkiye Esnaf Gazetesi 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu