İpkas Ertelenen Olağan Genel Kurulunu Yaptı

İpkas Ertelenen Olağan Genel Kurulunu Yaptı
İpkas Sanayi Sitesi Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen olağan genel kurulu Eskoop Sanayi Sitesinde açık hava ortamında pandemi tedbirlerine uygun şekilde yapıldı.
13 Maddelik İpkas Olagan Genel Kurulu”nun açılış,sunum ve bilgilendirme konuşmasını İpkas Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya Yaptı.Başkan Aslankaya,pandemi tedbirleri kapsamında yapılan kurul toplantısına katılan üyelere ve davetlilere katılım için gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ederek yaptığı sunum ve bilgilendirme konuşmasında şunları söyledi:
“Saygı değer İpkas üyeleri hepiniz hoş geldiniz. Sayın Bakanlık temsilcimiz sizde hoş geldiniz.Degerli üyeler, değerli katılımcılar, değerli misafirler hepinize hoş geldiniz der, kurul için yeterli çoğunluk mevcut olduğundan ertelenen olağan genel kurulumuzu açıyorum. Genel kurulumuzun başta ülkemize,milletimize,bölgemize ve ipkas camiamıza hayırlı olması için Cenabi Allahtan temenni ediyorum.
Degerli üyeler, uzun bir zamandan sonra bir kez daha toplanmış bulunuyoruz. Kovid-19 nedeniyle bildiğiniz gibi iki genel kurulumuzu devletimizin almış olduğu karar nedeniyle maalesef ertelemek durumunda kaldık ve yapamadık.
Bugün burada 2019 ve 2020 yıllarına ait genel kurullarımızı yapmak için halen daha devam eden pandemi tedbirleri kapsamında bu sıcak havada burada toplanmış bulunuyoruz. Hepimizin bildigi gibi kovid salgın tehlikesi halen daha devam ediyor.Bu nedenle genel kurulumuzun hızlı bir şekilde yapılması ve sağlıklı bir şekilde bitirilmesi içinde için buraya katılan delegelerimizin ve seçilecek olan divan heyetinin bu hususa dikkat etmesini önemle bilgilerinize arz ediyorum.
Gündemimizin 2.maddesi uyarınca Divan heyetinin seçilmesi,genel kurulda yapılan toplantı tutanaklarının tutulması, tutanakları imzalamak için imza yetkisinin verilmesi,kongremizi sevk ve idare etmek üzere yönetim olarak divan heyeti listemizi bilgilerinize sunuyorum.
Yönetim olarak Divan Başkanlıgına Eskoop ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün, Başkan Yardımcılıgına Orhan Koç, Katiplige Erkan Kazancı, Oy Sayım memurluğuna Yusuf Haykıran isimlerinden oluşan divan heyeti listemizi siz değerli hazirunun bilgi ve oylarına sunuyorum.Divan Heyeti İçin Başka bir liste olmadığına göre oy birliği ile kabul edilen ve bu kongremizi sevk idare etmek için Başkan Yusuf Akgünü ve divan heyetini divana davet ediyorum.Kurulun yönetimini Divan Heyetine bırakırken tekrar bu yapılacak kongremizin Ülkemize,Milletimize,Bölgemize ve İpkas camıasına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederek,saygılarımı sunuyorum.”

13 Maddelik Gündem Maddelerinin ilk iki maddesini İpkas Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya tarafından okunup,oylanmasının ardından,yerlerini alan divan heyeti gündem maddelerinin okunup,müzakere edilmesine,oylanmasına ve karara bağlanmasına devam etti.
Başkan Yusuf Akgün,divan heyeti adına yaptığı sunum ve bilgilendirme konuşmasına,”Sayın başkan teşekkür ediyoruz.
İpkas Kooperatifimizin çok saygı değer ortakları, değerli dostlar, bir buçuk senedir büyük bir sağlık problemi yaşayarak sadece canımızı korumak maksadıyla bu güne geldiğimize ve tekrar biraya gelip buluştuğumuza şükür ediyoruz.Bu süreçte elbette çok insanımız hayatını kaybetti. Bizim de içimizden çok kıymetli tanıdıklarımızı hakkın rahmetine ugurladık. Onlar içinde biraz sonra saygı duruşunda saygı duruşumuzu yapıp ruhlarına dualarımızı okuyacağız.
Bu kurulda iki hükümetimizin salgın kararları kapsamında ertelenen 2019 senesi ve 2020 senesinin genel kurullarını icra edeceğiz.Bizleri genel kurul divanında görevlendirdiğiniz için divan heyeti adına hepinize teşekkür ediyoruz. Bize duyduğunuz güveninize mashar olmaya çalışacağız. 1163 sayılı kooperatifler kanununa, Kooperatif Ana Sözleşmesine uygun olarak önümüzde ki rapor dogrultusunda, sanayi bakanlığımızın kıymetli temsilcisinin gözetim ve denetiminde ertelenen bu genel kurulları burada icra edeceğiz.
Gündemimizin 3.maddesi Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması uyarınca da: “Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşlarıyla Bu Vatan Toprakları üzerinde Vatan için, Millet için, Bayrak için İslam için Şehit düşmüş bil cümle şehit ve gazilerimizin ruhları için, yaşadığımız bu salgın nedeniyle aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden dost ve arkadaşlarımızın, özellikle Esenler Kooperatifimizin Başkanı Hasan Kılıçarslan kardeşimizin ruhu için sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. İsteyen içinden istediği şekilde duasını yapabilir, akabinde de hep beraber istiklal marşımızı okuyacağız.”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından 13 maddelik gündem maddelerinin okunmasına,müzakere edilmesine,oylanarak karara bağlanmasına devam edildi.

Divan başkanı Yusuf Akgün yapılan olağan genel kurulun kısa mı uzun mu yapılması hususunu kurulun oylarına sundu ve yapılacak kurulun kısa olarak yapılmasına çoğunluğun oylarıyla karar verildi.
Başkan Akgün Kurul gündem maddeleri uyarınca önerge olup olmadığını sordu.Buna göre İpkas Muhalifleri olarak bilinen Hasan Çetinkaya ve Mehmet Tereci tarafından iki önerge verildi. Verilen önergeleri Gündem maddelerine istenmesi üzerine, başkan Akgün bu önergelerin dilek ve temenniler maddesinde görüşülebileceğinin bilgisini paylaştı.İtirazların yoğunlaşması üzerine Başkan Akgün Hükümet Komiserinin görüşlerini sordu.Kurul Hükümet Komiseri Yönetmelikten Osb Kanunu”nun 46.maddesi uyarınca sözü edilen önergelerin gündem maddesine girmesi için gereken yasal prosedürlerin eksikliğine vurgu yaparak,Divan Başkanı Yusuf Akgün”ün kanun ve yönetmeliklerle ilgili çok donanımlı bir isim olduğunu ifade ederek,önergelerin bir daha ki kurul için izlenmesi gereken kanuni prosedürler dogrultusunda hazırlanıp ondan sonra kurul divanına sunulmasının yerinde olacağına vurgu yaptı.Divan olarak önerge sahiplerine gündem maddeleri uyarınca söz verileceğini,isimleri alınan konuşmacıların ilgili gündem maddesi uyarınca görüş ve düşüncelerini dile getirebileceklerini bilgisini paylaştı.Gündem maddeleri uyarınca müzakereler faslında konuşmacılar İpkas ile ilgili görüş ve eleştirilerini dile getirdiler.İpkas ile ilgili yapılan eleştirilerin haksız ve yersiz eleştiriler olduğunun altını çizen İpkas Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya, eleştirilere kısa ve özet açıklamalar yaptı.Başkan Aslankaya yapılan eleştirilerle ilgili ayrıntılı ve detaylı açıklamaları İpkas Sanayi Sitesi Müdürü Cafer Yeşil”in yapmasını istedi.
Maddeler uyarınca yapılan eleştirileri başlıklar halinde ayrıntılarıyla cevaplandıran İpkas Sanayi Sitesi Müdürü Cafer Yeşil açıklamalarından dolayı üyeler tarafından beğeni ile alkışlandı.
İpkas Olagan Genel Kurulunda Gündem Maddeleri uyarınca söz alan konuşmacılara yönelik Yönetim tarafından verilen cevaben konuşmalar şöyle:
MUSTAFA ASLANKAYA:
İpkas Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslankaya, yapılan kurulda gündem maddeleri uyarınca yapılan öneri,istek ve şikayetlere cevaben yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:
“Degerli arkadaşlar,burada gündem içi gündem dışı bir çok konu yerli yersiz dile getiriliyor.Sagolsun Yusuf başkanım bu konularda son derece büyük bir tecrübeye sahip olduğu için divan olarak gereken hassasiyeti anında gösteriyor.Arkadaşlar bu bir ertelenen genel kurullar adına yapılan bir genel kurul.Tekrar ediyorum.Salgın nedeniyle yapamadığımız ve ertelenen kurullarımız oldu.Şimdi yapamadığımız ve ertelenen kurullarımızı burada yapmak için toplanmış bulunuyoruz.Degerli üyeler bir gün bu ertelenen kurullarla ilgili kurul yapılacağını sizlere sürekli olarak bildirdik.Ben çok fazla detaya girmek isemiyorum.Burada önemli olan şudur ki devam eden hayatın içinde geçen kurul yılı takvimleriyle ilgili ve 2021 yılı çalışma programımızı sizlerle paylaşıyoruz. Degerli arkadaşlar, bütçe meselesi herkesin ve hepimizin meselesidir. Biz bütçe meselesini ele alırken İpkasın adına yakışan hizmetleri düşünüyoruz.Bunun içinde nasıl bir bütçe yapılması hususunda aylardır ugraşıyoruz.Ama sizler bu rapor ile burada bu bütçeyi inceliyor,yerli yersiz eleştiriler yapıyorsunuz.İpkas burada,İpkas yönetimi burada ve sizlerde buradasınız.Bir mesele kafanıza takıldığında gelir yönetimden her türlü bilgiyi alabilirsiniz.Bunu yıllardır hepiniz biliyorsunuz. Bizim bütçemiz ipkas kalitesine yakışan ve olması gereken hizmetlerin aksamaması için oluşturulan bir bütçedir. Bu bütçenin oluşması içinde belli kalemler vardır.Bir diğer kaynakta sizler adına kiracılardan ve etaplardan alınan aidatlarla oluşturulmaktadır.Biz aidatların 384 lira olsun diyoruz.Sizler 350 lira olsun istiyorsunuz. Bakın bu konuda site müdürümüz Cafer kardeşimiz gereken açıklamaları yaptı. Bu rakamın zaten 60-70 lirası kdv ye gidiyor.384 liradan 60 lirayı çıktığınızda ortada 320 lira kalıyor.Yapılacak bütçe ile İpkas Sanayi Sitesinin adına yakışan hizmetlerin devam için talep ediyoruz.İpkas üyeleri olarak bu aidat miktarları ile yapılması gereken İpkas kalitesinde ki durumu da göz önüne alarak karar verin.Hepiniz İpkasın üyelerisiniz.Sizlerin belirttiğiniz aidat miktarlarıyla İpkas”a kaliteli hizmet vermek asla mümkün olamaz.Bakın arkadaşlar,biz yıllardan beri buradayız ve biz kimsenin hakkını ve parasını kimseye yedirtmedik,yedirtmeyiz. Bizim İpkas olarak tüm faaliyetlerimiz şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. Personel ile ilgili eleştiri ve önerilerinize var.Ben personel fazlalılıgı gibi bir eleştireye asla katılmıyorum.Şayet bir fazlalık varsa ki ben olduğuna inanmıyorum.Bu durumuda bu süreç ile bir kez daha gözden geçirerek,ihtiyaç olmayan arkadaşlarımız varsa da onların işlerine son vereceğiz. Yaklaşık iki yıldır devam eden Pandemi sorunlarına rağmen İpkas hiçbir ciddi sorun ile karşı karşıya kalmamıştır. Bu da kaliteli yönetim anlayışı ve sizlere yakışan hizmet anlayışı ile olmuştur.Biz bu nedenle aidatların 384 lira talebimize karşı çıkıp,aidatların 350 olmasını istemeyin.İpkas adına yakışan hizmetler devam etsin. Benim söyleyeceklerim bu kadar taktir sizlerindir.İyi günler.”

CAFER YEŞİL:
İpkas Sanayi Sitesi Müdürü Cafer Yeşil 27 yıldır yapılan kurul ve kongrelerde ilk defa mikrofon karşısına geçip kürsüden üyelere bilgi verdiğine dikkat çekerek,gündem maddeleri uyarınca konuşmacıların yaptıkları konuşmalara karşı yaptığı cevaben konuşmasında şunları söyledi:
“Sayın Divan,Sayın Hükümet Komiseri ve Saygı değer hazirun ben 27 yıldır burada bu görevi yapıyorum ve ilk defa bu şekilde bir kürsüye çıkma durumu yaşıyorum.Ünal Bey sanıyorum personel konusunda bir sıkıntısı oldu.Benim meslegimide söyleyerek benimle ilgili de gereksiz olduğum konusunda tereddütler yaratmaya çalışıldı.Benim bu kooperatife ne kadar faydalı olup olmadığım başta yönetim ve bir çok üyemiz tarafından da çok iyi biliniyor.
Ünal beyin personel fazlalığıyla ilgili dikkate almadığı bir şey var. Son 8 yılda bizim kooperatifimiz iki telli bölgesinde ki hiçbir kooperatifin yapmadığı ve yapamadığı kadar çalışma yaptı. Yani belirttiğim süre içinde 84 bin metrekare inşaat yaptı.Takdir ederseniz ki bu yoğunlukta ki çalışmaları ve inşaatları takip etmek için sadece işi taşeronlara vermekle işin konusunda istenilen verimi alamazsınız. Bunları kontrol etmek için burada ki haklarınızı en iyi şekilde koruyup kontrol etmek için mutlaka gerekli teknik personele ihtiyacınız var.
Ozetle personel sayımız fazla değil. İnşaatlar bittiğinde tazminatları ödenerek çıkarılan personelimiz var.Diger bir konuda İhbar Tazminatı denildi.Ben bir kez daha altını çizerek konuşuyorum.Ben 27 yıldır bu kooperatifte sizlerle birlikte çalışmaktayız.Bakın Ünal bey sizleri severim ve sayarım. Ama ben burada 27 yıldır hizmet ediyorum. Burada bu kooperatife neleri ve hangi faydalı çalışmaları yaptığımı, sağladıgımı bir çok üyemiz gibi sizlerde bilirsiniz.
Gelelim kira gelirlerinin nasıl dağıldığına. Kira gelirlerimiz yaklaşık 2.5 milyon lirası sizlere dolaylı olarak dağıtıldı.Bakın burada bir Toki Şerhi vardı.Bu şerhlerin kaldırılmasında yargıtayda sonuçlanan ve tapuya verilmek üzere 1 milyon liranın üzerinde bir rakam kira gelirlerinden ödendi.Bu ise 1.etap ortaklarından olması gereken bir paraydı.İkincisi de birinci etap ortaklarının tapularının yüzde 93”ü dağıtıldı.Bu tapular için sizlerde herhangi bir tapu harcı istendi İstenmedi. Çünkü bu harçların ödenmesi kira gelirlerinden karşılandı.
Bir başka konuda daha önce boş kalan yerler ki şimdi tamamı doludur.Ancak bu yerlerin aidat giderleri vardı.Öteki taraftan da şu anda elbette ki biriken bir paramız var.Ama bu para şu an rakamı ne olursa olsun,tüm ortakların tapuları dağıtılmadan, işletme kooperatifine de geçmeden hukuken ve yasal olarak sizlere bu paranın dağıtılması mümkün değildir. Yönetim bu parayı dağıtırsa da suç işler.Bu konu ayrıntılarıyla raporumuzun sayfalarında ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Ama yine de tarafımla ilgili söylevleriniz.Üzerimde de haklı olarak alınganlık yaptım.Burada 27 yıldır kooperatifimiz için yani sizlerin menfaatleriyle ilgili neler yaptığımı en iyi bilen sizlersiniz ki mesleğimi ve ismimi ifade ederek dolaylı yoldan faydalığım konusunda ortaklar nezdinde bir tereddüt yaratmaya çalıştınız ki ben bu durumu burada bulunan ortaklarımızın taktirlerine bırakıyorum.
Bakın değerli üyeler, tekrar ediyorum.Ben bu kooperatifte 27 yıldır çalışıyorum.Bakın değerli üyeler klasik bir işletmeci mantığıyla dahi kooperatiften hiçbir personel yasal ve hukuki hakları ödenmeden çıkartılmamıştır. Bunu sizler nasıl algılarsanız algılayın.Bu insani ve yasal bir hak olduğu gibi yine yasal ve bir insani duruştur.Bu insanların aldıkları rakamlar bellidir. Şu olmuştur.Net söyleyim. Bir arkadaşımız ki bunu da sizlerin bilmenizde hiçbir sıkıntısı yoktur. Bir arkadaşımız çok mağdur bir duruma düşmüştür ve yapılacak da tek bir çözüm vardır. Çünkü o insan,o adam bana sahada çok gerekli bir personeldir. Ben bu personeli yönetimden talep etmişimdir ve yönetimde bu talebimi onaylamıştır. Tazminatını ve ihbar tazminatını vermişizdir,sonra da yeniden almışızdır.Bu oluşum tamamen mağduriyet durumuyla ve personel gerekliliği ile alakalı bir durumdur.Bu konuda da söylenecek bunlardır. Arkadaşımız kısa dönem olarak aramıza katıldı.Bu konularda bilgi sahibi olmamasını anlayışla karşılamamız lazım.Bahsedilen Muhasebe Müdürümüz Mustafa beyin farkı maaştaki artış değil. Benim izah etmeye çalıştığım konu da bu.Abdullah denen kardeşimiz emekli oldu.Yasal olarak tazminatını ödememiz gerekiyordu.O fark ordan kaynaklıyor.Mustafa beyin 100 kusurattan 200 kusurata çıkartılan rakamda yine tazminatını aldığı içindir.Bu da maaştaki bir artış değildir.Olay bundan ibarettir.Yani bir anda 100 kusurattan 200 kusurata çıkmamıştır. Yani her iki arkadaşımızın tazminatları ödendiği için o rakamlar o fark ile yansımıştır. Keşke bunları yönetime gelip bizlere sorsaydınız.Arkadaşlar ilk defa tazminat aldılar.
Şimdi sayiın Tereci”nin bahsettigi gibi İkitelli Osb sanayi sitelerinin alt yapılarını yapıyor dediği kısmen doğrudur.Ama ne ne kadar doğru…Her sene Osb 37 kooperatif için belli bir bütçeler ayırıyor.Ayırmalıdır da…Ancak sadece alt yapı yapmak değil.Bakın belli yerlerde temizlemek mümkün değilse kısmen altyapı çalışması yapıyor.Bu bizde de yapıldı.Bizde de Bu alt yapılar 1996 yılında yapıldı.Atık su ve giderlerinin boruları.Burada çoğu işletmeler kimyasal madde kullanıyor.Biz bunları ara ara temizliyoruz.Gördügümüz manzara şu:Borular bozulmuştur,boruların betonu kalmamıştır,izgaralarımızın elden geçirilmesi lazım.Aydınlatmaya ilişkin de Tereci”nin dediği doğrudur. İkitelli Osb oduyor. Yalnız şöyle durumlar söz konusu olabiliyor.Bazen malzeme konusunda sıkıntılar olabiliyor.Bu malzemelerin tedarigi hususunda bizler destek olmak durumunda kalıyoruz.Bunu da Tereci kendisi elektrikçi olarak çok iyi biliyor.
Aidatlar konusuna gelince şimdi 384 lira derken.Arada şöyle bir farkımız var.Bizim birikmiş kdv stokumuz var.Biz Fatura kesiyoruz.Birikmiş kdv stokumuzdan dolayı devlete ayrıca bir kdv ödememiz gerekmiyordu.Çünkü kdv olarak da alacağımız vardı.Bakın bu 384 lira için hesabını yapın 58-60 lirasına yakını zaten bizim kasamıza girmeden devlete gidecek.Yani sizlerin 350 lira aidat olsun dediğiniz durumda hemen hemen hiç artış olmayacak demektir.Çünkü bunun 58-60 lirası direkt devlete gidecektir.Mesele şu.Siz İpkas içinde ki hizmetleri,iş ve işlemlerin kalitesiyle alakalı isterseniz bunu 200 lira da yaparsınız.Ama İpkas olarak burada yapılacak hizmetleri de ona göre alırsınız.Yıllardır Mustafa Bey ile bu işin içindeyiz.Aylarca milimi milimine neyin nasıl olması için kafa patlatıyoruz.İpkas için en iyinin hesabını kitabını yapıyoruz.Bunun da yapılan hesap sonucuna göre olması gereken düzey bu.Biz yönetim olarak yaptığımız hesaplarla da kdv dahil 384 liradır.Takdir sizlerindir.Teşekkür ederim.
Şimdi demin bir şeyi her halde eksik hitap ettik.Ya ben eksik ifade ettim.Ya da sayın Tereci yanlış anladı.Alt yapıları yenileyeceğiz demiyoruz.Bu rakamlarla da alt yapıların yenilenmesi zeten mümkün değil.Biz alt yapıları çalışır vaziyette tutacağız.Şu rakam gerekiyor,şu rakam harcanacaktır diye kesin bir şey ortada yoktur.Sizden burada sadece şu yetki isteniyor.Yani ihtiyaç olduğunda kullanılmak üzere.Zaten önümüzde ki yılın bütçesinde de ne kadar ihtiyaç olmuş,ne kadarı yapılmış bunları da sizler o kurulda o bütçede göreceksiniz.Şu anda bin lira olarak kaydedilmiş ama buna önümüzde ki yılın bütçesine baktığınızda bunun belkide 400 lirası harcanmış olacaktır.Bakın mevcut alt yapıların yenilenmesi değil, mevcut alt yapıların tadilat tamiratları içindir.
Bir konuda demin Yusuf başkanın ifade ettiği konu.12 metre yüksekliği bizde bu 120 metre kare dükkanımız itibariyle bu 550 metre kare alana ulaşabiliyor.İkitelli de bu münferiden yapıldı.Müşterek yapılmadı.Ama münferiden yapılmasında şöyle bir sıkıntı var.Bu konuda tapuya gittiğinde obur parselin muvakatı olmadığı için yeni inşaatlara yeni tapu çıkartmaları mümkün değil.Ama şunu hepimiz biliyoruz.Ben 27 yıldır içinizdeyim.İkitelli de 37 kooperatif var.şu kooperatif,bu kooperatif parsel bazında bunu becerememiş olabilir.Ama ben bizde uye olarak üye yapımızı tanıyorum.İpkas”da parça bazında yapabilir.Dogrusu da budur.Çünkü Münferiden yapıp Tereci”nin bahsettigi gibi alt yapıları aynen bırakmak,elektirik gücünü aynen bırakmak yarın tapu da bir takım sıkıntılar yaşa.Bu elbette doğru değil.Ama İpkas ortaklarıyla ben tanıdığım kadariyle bunnları aşabilir,bunları da yapabilirler.Çünkü ipkas bölgede bir çok kooperatifin yapamadığını yapmayı becerebilmiştir.Benim bu konuda da söyleyeceklerim bu kadar.
Diger yandan aidat artış talebimizle ilgili de izah edilmesi gerekenler var.Bu alınacak olan 550 liralık fark bizde yüzde 60-65 civarında kiracı var.Burada aidatları da kiracılar ödüyor.Pandemiden dolayı kurul yapılamadığı için 4.etabın yani size ait olan yerlerin kira gelirlerinden buraya borç aldık.Bu şekilde ortaklarımın parasını tekrar yerine koymak istiyorum.Bütün mesele bu ama siz diyorsanız ki kiracı olanlar ödemesinler,o parayı da yerine koymayın diyorsanız takdir sizindir.Bu para sizindir.Bu parayı da bizler oraya koymak istiyoruz.İşletmeye geçildiğinde sizlere dağıtılacak olan parayı yerine koymak için bu talep sizlere yapılıyor.Bu para alınıp harcanacak bir para değil.Kiracıdan alıp,sizlerin paranızı yerine koyacağız.Burada asıl olay bu.Bakın Aykut bey.Kıracının kontratında bunu görüyoruz.Kiracının bu aidat meselesine kontrat sözleşmesi gereği de itiraz etme hakkı yok.Bakın Mehmet bey bizim mal sahibinden alamadığımız aidat birikimi diye bir şeyi şimdiye kadar kiracıdan talep ettiğimiz bir mesele yoktur.Böyle bir durum İpkas tarihinde olmamıştır.Sizin paralarınızı yerine koyacağız.Biz doğru olanı ve olması gerekeni öneriyoruz.Elbette ki takdir sizlerindir.”

BEKİR TÜRK
“Degerli ortaklar saygı değer misafirler.Ben şunu belirtmek istiyorum. 2019 ve 2020 yıllarında zannedersem kiraya verilen yerlerin bir kira geliri olur.Bu kira gelirleri nereye harcandığı,harcanmıyorsa nerede toplandığı,ne kadar olduğu ve üye başına kaç lira para biriktiğini öğrenmek istiyorum.Teşekkür ederim. Saygılarımla.”

ÜNAL AYKUT
“Degerli hazirun kurulumuzun hayırlı olmasını dilerim.Genel olarak konuşmak gerekirse,bizim personel yapımız çok kalabalık.Ben bu ikitellide ki kooperatiflerin personel yapısını inceledim.Bizim ölçeğimizde ki bir kooperatifin profesyonel kadrosu en fazla 10 civarında. Bu durum bizde ise nedense bu rakam 20”ler civarında.Personelin niteliğini incelediğimiz zaman Bizim Yöneticimiz Cafer Yeşil bey bir harita mühendisi bir işletmeci ve profesyonel ve burada bir profesyonel yönetici yok.Ayrıca burada inşaat teknikerleri var ki, bildiğim kadarıyla bir iki yıldır da inşaat işleri yapmıyoruz.Biz hizmetleri satın alıyoruz.Dolayısıyla biz kooperatif olarak fazla personel istihdam ediyoruz.Dolayısıyla bu durumdan kaynaklı yüzde 40-50 kadar da personel giderlerimiz artıyor.
Ayrıca 2019 yılı ile ilgili bir şey dikkatimi çekti burada raporda yer aldığına göre iki personelin tazminatı verilmiş buna göre şimdi ben yönetim ve denetim kuruluna soruyorum.Burada bir arkadaşa 545 bin lira kidem tazminatı diyor. Bu arkadaşın kidem tazminatı niye verildi.İhbar tazminatı kaç paradır ben bunu öğrenmek istiyorum.Bu ihbar tazminatı da ayrıca neden verildi.

Neticede hepimiz burada birer işletmeci olan üyeleriz.İşletmelerini idare ederken gerekli personel sayısını personelin niteliğini, insanların gerekliliğini her işletmeci hesaplıyor. Ben yıllardır burada dikkat ediyorum.Bizim kooperatifimizde gereksiz bir personel istihdamı var.Bu kadar personel hangi gerekçe ile barındırılıyor.Ayrıca iki yıla yakındır da pandemi süreci yaşıyoruz. Pandemi süreci ile devlet tarafından bu personel için sağlanan olanaklar kullanıldı mı? Mesala çalışma ödeneği aldınız mı? Bu konularda kooperatif adına ne kadar fayda sağladınız? Biz yönetim kurulundan bize sagladıgı faydaları duymak istiyoruz.Bizim yerlerimizi kiraya verip, aldığı paraları fasıllar arası aktarma bahanesiyle başka alanlarda kullanmasını istemiyoruz.Bunlar içinde ayrıca genel kuruldan karar alınmasını istiyoruz.

Her gelirin birinci veya hangi etaba aitse onunla ilgili genel kurulda tek tek fasıllar arası değil bu kullanımların şurada şu şekilde kullanılabilirliği ilgili karar alınmasını istiyoruz. Ben de Aidat artışlarıyla ilgili diğer arkadaşlarımıza katılıyorum.Aidatlar çok yüksek.Ben Cafer bey için kasıtlı konuşmadım.Ben Cafer bey için harita mühendisi olmasına söz etmem, ancak bu kooperatifte işletme adına profesyonel bir işletmeci yöneticimiz yok. Bir işletme müdürümüz yok.Ben onu kast ettim. Kooperatifimizde 4.etap birinci işletmeden kira için toplanan paraların nemalandırılmasında bir banka geliri göremedim.Yani 1 milyar civarında bir paradan söz ediyoruz. Bunlar niye açıkta tutuluyor? Bu paralar neden banka hesaplarında değerlendirilmiyor? Bu konuya da dikkatinizi çekiyorum.Teşekkür ederim.

MEHMET TERECİ:
“Sayın başkan, sayın divan ve değerli ortaklar. Kooperatifimiz 2021 yılı için alınması istenen aidatlar hakkında konuşacağım.Yanlız burada ki aidatlarda şöyle bir şey var.Birinci etap blok otölyelerinin atık suları ızgaraları,kanalları,ve site aydınlatmaları deniliyor.Bunlar 27 yıl önce yapılmış.Dogrudur.27 yıl önce yapıldı.Ama şimdi biz burada bütün site içindeki birinci blokta ki çevre aydınlatmamızın bakımlarını osb açtığı bir birim ile gelip bakıyor.Ayrıca bunlar içinde para almadan yapıyor.Ve ortak kullanılan alanlarda ki çevre aydınlatması için hiçbir elektrik bedeli ödemiyoruz. Sadece 3.etapta,4.etapta,bina içlerinde ki kullanılan elektriği de orada ki kullanan arkadaşlar ödüyor.Ama burada denilmiştir ki birinci etabın içerisinde ki yerlerin tadilatlarının yapılmasını şimdi bu kanallarını bir firma İkitelli Osb”ye yaptırdı.Aynı çalışmaları Triko da bir çok kooperatifte yapıldı.Bunlarla ilgili biz niye bir bedel ödüyoruz.Bunu anlayamadım.Bunun için de biner lira birinci etap ortaklarından bir para isteniyor.Yani bu çevre aydınlatmasının parasını da bakımını da bunlara biz devrettik.Devredilen ve Osb”ye ait olan bir mamule niye biz bakacağız. Bir de şöyle bir şey var.Bu gün bloklardan istenen aidatlar bölge kooperatifleriyle karşılaşıldığında çok fazla.Esenler Yapı kooperatifi aidat olarak 150 lira alıyordu.Geçen senede bu vaziyette devam etti.İki hafta evvel bir genel kurul yaptılar bu aidatlar 250 liraya çıktı.Ben orasının da üyesiyim.Metal iş 210 lira alıyordu…
Bakın burada konuşmalarımız hiçbir şey değiştirmiyor.Ben bu aidatların çok olduklarına geliyorum.Bu aidatların son iki senenin içinde en yüksek aidatlar olduğunu iddia ediyorum.Bu konunun bir kez daha düşürülmesi gerekiyor.Yani 350 liranın üzerinde olmasını istemiyorum.Genel olsun.Bilinsin.Çünkü bu konularda herkes bir tasarruf yapsın.Bende bir işletmeci olarak bir tasarruf yaptım.Ben özetle aidatların 350 lirada kalmasını ve geriye dönük aidatların da alınmamasını istiyorum. Osb”de bazı hizmetleri yapıyorsa tam yapsın.Yapmıyorsa da bizler Osb”ye hizmet bedeli veriyoruz.Bu konuyla ilglii söyleyeceklerim bu kadar.Ben bu bölgede 17 kooperatifte ortaklığım var. Dolayısıyla bu kooperatiflerin genel kurullarına katılıyor, orada ki hizmetleri de yakından görüyorum.
Bu nedenle Sayın Divan aidatlar hususunda bizlerin önerileri de yazılsın, okunsun oylansın, Yönetimin ki de yazılsın okunsun oylansın.
Degerli arkadaşlar bir başka hususta İkitelli de bire binlik,bire 5 binlik planlarda Sefaköy Sanayi Sitesi 3 kat imar aldı.Burada bunu Güngören Bagcılar da yapıyor.Eskoop olarak Yusuf başkanımızında yaptığı yerler var.Aynı konuda Cafer Bey de bizim orada ki yerlerin yapılacagını söylüyor.Blok bazında.Çünkü böyle bir yasa ve hak çıktı.
Bakın bu alt yapıya çok dikkat edelim.Açılacak kapı,alt yapı bir şey değil.Yani arızalarımızı Osb de yapıyor.Ama biz burada katlı duruma geçtiğimizde yapmış olduğumuz alt yapı yeni yapılanmalara cevap veremeyecek.Yani butun bu çalışmalarla alakalı da bunların da dikkate alınması lazım.Yani keyfe keder atmayalım paralarımızı.Bizden bu kadar pay alan İkitelli Osb bu tamirlere biraz el atsın.Bunun içinde biner lirayı da vermeyelim diye düşünüyorum.Ama takdir sizlerindir.Genel kuruldan geçen her şey başım üzerinedir.Saygılarımla.Teşekkürler.”
İpkas Sanayi Sitesi”nin ertelenen olağan genel kurulu 13 maddelik gündem maddelerinin okunması,müzakere edilmesi oylanması ve karara bağlanması ile ilgili bir takım gündem maddeleri oy birliği ile geçerken,Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Üyeleri ve Aidatların artışı gibi maddelerin oylanmasında 6 red oyuna karşılık 138 evet oyu ile ilgili maddeler karara bağlandı.Buna göre Yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri,Üst Birlik ve Osb Temsilciliklerinde şu isimler yer aldı:
İPKAS YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ASİL LİSTE
Mustafa Aslankaya Başkan
Mustafa Demircioglu Başkan Yardımcısı
Server Binay Sayman
Ali Haydar İngin Sekreter
Yılmaz Emeksizoglu Üye
Osman Ugur Üye
Lütfü Topçu Üye

İPKAS YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YEDEK LİSTE:
Salih Gültekin
Fatih Koç
Ertan Kazancı
Ali Esen
Salim Göze
Hakan Tereci
Mehmet Aslan
İPKAS DENETİM KURULU ÜYELERİ ASİL LİSTE:
Raşit Akbaş Başkan
Fikri Kasım üye
Muzaffer Kaşıkçı Üye
İPKAS DENETİM KURULU ÜYELERİ YEDEK LİSTE
Orhan Koç
Levent Odabaşı
Şükrü Çınar

İPKAS İSKOBİR ÜYELERİ ASİL LİSTE
Mustafa Aslankaya
Servet Binay
Ali Haydar İngin
Yılmaz Emeksizoglu
İPKAS İSKOBİR ÜYELERİ YEDEK LİSTE
Lütfü Topçu
Mustafa Demirci
Osman Ugur
Salih Gültekin
İPKAS İKİTELLİ OSB TEMSİLCİSİ ASİL LİSTE
Mustafa Aslankaya
İPKAS İKİTELLİ OSB TEMSİLCİSİ YEDEK LİSTE
Lütfü Topçu

Haber: Türkiye Esnaf Gazetesi-Rasim ŞİMŞEK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu