Esnafın Sorunları Başkan Erdoğana Aktarıldı

İSTESOB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yılmaz, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in koordinatörlüğünde 81 ilin Birlik Başkanının katılımıyla gerçekleşen telekonferansa katıldı. Toplantı sonrası elde edilen görüşler TESK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.
Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar, 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden gerçekleşen üç günlük bir toplantıda ele alındı. Görüşlerin aktarmasının ardından esnafın sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
Toplantıların başkanlığını TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptı.
ESNAF VE SANATKARLARIN TALEPLERİ NELER
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı. Taksi, minibüs, özel halk otobüsü ve servis aracı işletmecilerine nakdi yardım yapılmalı
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı.
8- Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.

Haber:İstesob Basın Merkezi-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu