Eskoop AKM”de Türk ve Macar Müzik Ziyafeti Sunuldu

Eskoop AKM de düzenlenen Konser Etkinliğinin açılış ve sunum konuşmasını yapan Eskoop ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün,konser programına katılımcılara yönelik yaptığı teşekkür ve sunum konuşmasında şunları söyledi:

Eskoop AKM”de Türk ve Macar Müzik Ziyafeti Sunuldu
Yusuf AKGÜN:”Sayın Dalan Bizim Kurucu ve Onursal Başkanımızdır”
Eskoop AKM de düzenlenen Konser Etkinliğinin açılış ve sunum konuşmasını yapan Eskoop ve İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün,konser programına katılımcılara yönelik yaptığı teşekkür ve sunum konuşmasında şunları söyledi:
“Anap Hükümeti döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Bedrettin dalan ö dönemde İstanbul İçindeki Gayri Sihhi Muesseselerin İstanbul dışına taşınma projesi ile gelişen ve bu bölgenin sanayi bölgesi olarak ayrılmasına neden olan Dönemin İstanbul Beleiye Başkanı Bedrettin Dalan o dönemde Şehrin içindeki bütün gayri sıhhi işletmelerin 26 bölgede detaylı incelemesini yaparak,130 bin sanayi işletmelerinin bir dönemlik devrinde istanbul şehrinin dışına çıkartmayı başaran Dünyada başka bir örneği olmayan bu çalışmanın tek örneği Bedrettin Dalan agabeyim ve büyüyüğmdür.Ayrıca bu çalışma vesilesiyle de bölgenin kurucu başkanı ve sonrasında da onursal başkanıdır.Bu vesileyle bir kez daha Kendilerine şahsım ve katılımcılar adına teşekkür ediyor,hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum.
BEDRETTİN DALAN BÖLGENİN KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANIMIZDIR
Diğer yandan tabii ki ülkemizin en saygın İsteks Vakfı Okullarının ve Yeditepe Üniversitesinin kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanıdır ve bende Başkan Vekili olarak görev yapmaktayım.Bu ülkeye vermiş olduğu büyük hizmetler sadece sanayi alanıyla kalmamış eğitimde de devam etmiştir. Diğer yandan şayet bu gün İstanbul”da Alt Yapı sorunlarına bağlı Kolera salgını yaşanmıyorsa İstanbul”da o büyük çalışmalar kapsamında yapılan kaliteli alt yapılardır.İşte bu altyapıları yapan da kendisidir.
Alt yapı derken de o dönemde İstanbul”un bir çok yerinde ciddi dönüşümler ve çalışmalar yapılmış, özellikle de Tarlabaşı gibi yerde iki arabanın yan yana gidemediği yerleri yıkıp genişleten ve günümüzde ki özellikleri kazanmasına vesile olan adeta otoban gibi işlek hale getirende kendisidir.Haliçin temizlenmesi için ilk kazmayı vuranda kendisidir. Saymakla bitmeyecek hizmetleri vardır.Bu vesile ile bu hatırlatmaları yaparak bir kez daha kendilerine teşekkür ediyoruz.Ayrıca bu akşam ki bu etkinlik ile bizleri onurlandırıp,gururlandırdığı içinde çok teşekkür ediyoruz.Bu bölgenin Kurucusu ve Onursal Başkanı kendisidir.Bizde onun yanında hep yardımcıları olduk.Allah ömür verdikçe de son nefesimize kadar hep yanında olmaya davam edeceğiz.
Bu vesileyle burada bulunan davetliler adına kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.Gönül isterdi ki bu akşam burası full dolu olsun.Yaptıgımız diğer etkinlikler kapsamında Nejat Uygur zamanında buralar hep dolardı.Ne varki yaşadığımız salgın ile birlikte bu etkinliklere katılımlar oldukca azalma gösterdi.İnşallah yavaş yavaş yeniden normal hale dönerken de buraları yine dolduracağız.Bu etkinliklerimiz burada bundan sonra da devam edecek.Bu vesileyle bir kez daha bu etkinliğimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.
Düzenlemiş olugumuz bu Etkinliğimize Macaristan İstanbul Baş Konsolos Yardımcısı katılmıştır.Bölgemizde ki banka müdürlerimiz var.Özellikle bölgemizdeki Denizbankın bütün müdürleri aramızdalar.Sitemizden,üyelerimizden ve yönetim birimlerimizden de katılımcılar var.
Bankacı Ahmet Bıyık arkadaşım da buradalar.Bu programın düzenlenmesinde büyük emeği olan Ahmet Bıyık arkadaşıma ve etkinliğimize katılım gösteren bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyor,programı başlatıyoruz.Hayırlı izlemeler diliyorum.”
TİLLA TRİO MÜZİK ZİYAFETİ SUNDU
Eskoop AKM”de gerçekleşen ve Sanatçı Törük Tilla Trio müzik gurubu tarafından icra edilen Macar ve Türk Halk Şarkılarıyla geceye katılanlara adeta müzi ziyafeti sunduldu.Sanatçı Tilla Trio, Ünlü Macar Müzik Araştırmacısı ve Müzikolog Bella Bartok gibi Türk-Macar Folkloru ile Halk Müziği ilişkileri ve benzerlikleriyle ilgili araştırma ve incelemeler yaptığı,bu çalışmaları nedeniyle de Türkiye”yi sık sık ziyaret ettiği belirtiliyor.
Sanatçı Tilla Trio Macarca okuduğu şarkıların yanında Türk Halk Müziği olarak sevilen Türkülerimizden olan Sarı Gelin,Gesi Bağları,Uzun İnce ve Haydar Haydar türkülerimizi kendi tarzıyla icra etti ve son derece beğeni topladı.
ÇİÇEK VE PLAKET TÖRENİ YAPILDI
Eskoop AKM”de verilen müzik konserinin ardından sanatçılara çiçek ve plaket sunma töreni yapıldı.
Gecenin ev sahipliğini yapan Başkan Yusuf Akgün, müzik konserinin bitmesinin ardından sanatçılara çiçek ve plaket sunulması için geceyi onurlandıran Bedrettin Dalan”ı plaketleri vermesi için sahneye davet etti.
Bedrettin Dalan plaket sunum töreninde “Bir Şey Anlatmak İstiyorum”diyerek, yapılan kültür etkinliği kapsamında anlamlı bir konuşma yaptı.
Bedrettin Dalan şunları söyledi:
“Hepimizin atası Adem ile Havadır.Böyle bir vesile ile Dünyaya gelmişiz ve onlardan bir kısımı Orta Asyaya gelmiş ve bugün çol olan obi çölü ve taklamakan çölü ki orası o dönemlerde adeta cennet gibiymiş ve insanoğlu orada 1000 yıl kadar kalmış…Dolayısıyla güneş ısısına maruz kalan insanlar çok fazla esmerleşmiş,kuzeye gidenler ise acık ve beyaz tenli olmuşlar. Yani güney de olan insanlar esmerleşmiş,kuzeyde olanlarda beyazlanmış.Bu şekilde de Ten farkı ortaya çıkmış.Bu beyaz insanların tamamına tek millet tanımı yapmak elbette ki çok zor bir konudur.Ama bu insanlar beraber yaşadıklarından dolayı ortak bir kültür oluşturmuşlar.
Kuzey Türkleri ki biz onlara kıpçaklar diyoruz.Bu kıpçakların tenleri çok daha beyaz ve gözleride renkli olmuştur.Dünyanın neresine gidersen git o kuzey türkleri bizim çakır dediğimiz Mavi de değil,Yeşil de değil ikisinin ortasıdır ki bu tanıma cam Göbeği de diyebiliriz.Şimdi bu göz rengini dünyanın neresinde görürseniz görün yani gözleri Türküaz renkli olan insanların kökleri Türktür.
DALAN:”EĞER BU KIZIMIZ MACAR İSE BENDE MACARIM”
Dolayısıyla da bu sanatçı kızımızın gözleri de renkli ve adeta onda kendi gözümü gördüm.Bu durumla alakalı bir şey söylemek gerekirse de; “Eger bu kızımız Macar ise bende Macarım.Ben Türksem de bu kızımızda Türktür.”
Onun için ben kızımıza bu sanatçı kimliği ve insanlığı ile büyük bir saygı duydum.Mükemmel bir sese sahip.Gözleri Türküaz.Kulak gücü de Absolut.Bu ozellik çok ender raslanılan bir durumdur ve bu özellik bende de var.Bu kulağa sahip olan kişiler bütün estrumanları çalma yeti ve kapasitesine sahiptirler.
Absolut Kulak Son derece müziğe yatkın kulak türüdür.Tebrik ediyorum.Bir şey daha söylemek istiyorum.Bizim Türkülerimiz hakikakaten çok güzeldirler.Yani her hangi bir kompozitor yazmamış.Tamamen güfte olarak ilk sahibinin duygu ve hislerinin tamamen seslendirilerek dışa vurumu şeklindedir.Bu kültür çok köklüdür ve binlerce yıllık birikime sahiptir.
Dolayısıyla bu özellik ve ayrıcalık tamamen Türklere özgü,Türkülere aittir. Mesela ben Almancayı çok iyi bilirim.Almanlarda böyle bir kültür yok gibidir.En fazla bir iki tane çıkar. 4 tane çıkar ama fazlası çıkmaz.Eminim Macarista”nda da tıpkı Türkiye gibi halk muziği duygusu var ve duyguları da yine bizim Türk Halk Müziği ve Folklor duygusuna benziyor.Bu folklor ve kültür köklü olduğu içinde hiç bir zaman kaybolmuyor.Bu köklü bir kültürdür.Yani o macarca okunan şarkıyı dinlerken de kendimi adeta bir macar gibi hissettim.Şunu belirtmek istiyorum ki köklü kültürler asla ve hiç bir zaman kaybolmuyorlar.
Diğer yandan bizim bu türkülerimizi Anadolu”nun çeşitli bölgelerine araştıran hatta TRT arşivlerinde yer alan 3 bin eseri inceleyen Bizim Müziğimizle Macar Müziğinin benzerlik ve kareşlik bağlarını tarihte elk kez araştıran ve kayda geçiren biri var ki o da çok ünlü bir Macar Müzikolog ve Meşhur Kompozitor Bella Bartok”dur.Bu kızımızda galiba ustadın yolunda gidiyor.
Bella Bartok gibi bu kızımızda Demek ki türkülerimizden çok etkilendi ki veya kendi duygularını hislerini bunlarda buldu ki bu türkülerimizle çok ilgileniyor. Bella Bartok”da bu hisler ve duygular olmasaydı o da bu alanla bu kadar ilgilenmezdi.Demekki duyguları,hisleri,ruh hali bu müziklerimizle ilgilenmeyi gerektirdi ki çok kapsamlı çalışmalar altında araştırma ve incelemelerde bulundu.Bu kızımızda Ustad Bartok”un yolunda gidiyor görünüyor.Onun için ne mutlu bize ki bu akşam burada bu duyguları hep birlikte yaşadık.Bu kızımız da bizlere ait olan bu duyguları bu akşam burada bizlere bir kez daha yaşattı.Bu vesileyle bir kez daha Kendilerine çok teşekkür ediyorum.Her zaman da kendilerini Türkiye ye bekliyoruz.”
Konser Etkinliği, çiçek ve plaket toreninin ardından gecenin anısına hatıra fotograf çekimleriyle sona erdi.
Haber:Türkiye Esnaf Gazetesi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu