Erol HARBİ:”Maske üretiminde kontroller daha da arttırılmalıdır”

COVID 19 Pandemi süreci ile birlikte tüm dünyada maske, koruyucu gözlük, elbise, dezenfektan ve temizlik ürünlerine olan ihtiyaca paralel bu alanlarda üretim gerçekleştiren şirket sayısında da ciddi oranda artış yaşanıyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte Türkiye’de maske ve koruyucu kıyafet üreten firma sayısının kısa zamanda 5 kat arttığını, maske üreten şirket sayısının 80’den 380’e, medikal giysi üretip ihraç eden firma sayısının da 50’den 70’e çıktığını vurgulayan Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi “Cerrahi maskenin kişinin nefes alış verişini sağlayan ağız ve burun ile doğrudan temas eden medikal bir ürün olduğununun altını çizerek, “Bu nedenle malzeme seçiminden üretimine, satış şeklinden kullanım şekline kadar her aşamanın sağlık bakanlığı tarafından belirlenen normlara göre üretilmesi ve bunun takibinin yapılması çok ama çok önemlidir”diyor.
Erol Harbi, 20 yıldır medikal ve sağlık ürünleri alanında edindikleri tecrübe ışığında pazardaki talepten kaynaklı hijyenik ve insan sağlığına önem veren çalışma anlayışı ile maske üretimi yaptığına değinerek, bu alanla hiçbir ilgisi olmayan inşaat gibi bir çok sektörlerden maske üretimine geçişlerin yaşandığına dikkat çekiyor.
“Üzülerek söylüyorum ki şu anda pazarda tele kumaşı olarak tabir edilen ve koruma özelliği bulunmayan kumaşlardan yapılıp piyasaya sürülmüş ürünler bulunuyor” ifadelerine yer veren Erol Harbi,açıklamasını şu şekilde tamamlıyor: “Covid 19 Pandemi sürecinin insanların alış veriş alışkanlıklarını da değiştirdi. İnsanlar artık avm”lere gidip alış-veriş yapmaya korkuyor.Bu nedenle gözlük, lens gibi ihtiyaçlarını daha çok cadde mağazası olarak tabir edilen geleneksel optik mağazalarından karışlayacaklar. Buda sektörün yaklaşık yüzde 92’sini temsil eden bireysel optik mağazalarının hareketleneceğini gösteriyor’ ‘dedi.

Haber Güncelleme: Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu