Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin'de çoğu çocuk ve masum sivillerden oluşan binlerce şehide duyulan saygının bir gereği olarak Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edildiğini bildirdi.

İlan Edilen Ulusal Yasta Diger Başlıklar Var….
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’de çoğu çocuk ve masum sivillerden oluşan binlerce şehide duyulan saygının bir gereği olarak Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildiğini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı büyük acıları yüreğimizde hissediyoruz. Çoğu çocuk ve masum sivillerden oluşan binlerce şehidimize duyduğumuz saygının bir gereği olarak ülkemizde 3 günlük millî yas ilan edilmiştir.” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımında Milli Yas İlanı’na ilişkin karar da yer aldı.
Söz konusu kararda, ”İsrail tarafından sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen ve son olarak 17 Ekim 2023 tarihinde bir hastaneye yapılan saldırılar sonucunda hayatını kaybeden ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla üç gün süreyle milli yas ilan edilmesi ile bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 21 Ekim 2023 Cumartesi günü güneşin batışına kadar bayrakların yarıya çekilmesi uygun görülmüştür. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.” ifadelerine yer verildi.
ULUSAL YASTA OKULLAR TATİL Mİ
Ulusal yasta okullar tatil mi? sorusu yapılan son dakika açıklama ile vatandaşların gündemine geldi. Gazze’de yaşanan saldırı sonucu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Filistin için Türkiye’de 3 günlük yas ilan edildi. Yas ilan edilince okullar tatil mi? sorusu da milyonlarca öğrenci tarafından merak ediliyor. İsrail dün gece Gazze’de bir hastaneyi hedef aldı. Güvenli olduğu düşüncesiyle sığındıkları Baptist Hastanesi’nde İsrail’in attığı roket sonucu en az 500 Filistinli hayatını kaybetti. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, İsrail’in Gazze’deki hastaneye yönelik bombalı saldırısında yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edileceğini söyledi. Ulusal yas nedir, ne anlama geliyor? sorusu da bu gelişmenin ardından merak edilmeye başlandı. Milli yas, o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Peki, Milli yas ilan edilince ne olur, işe gidilir mi? Milli yas resmi tatil mi? İşte yas ilen edilince gerçekleşen olaylar…
ULUSAL YASTA OKULLAR TATİL Mİ
Gazze’de yaşanan üzücü olay tüm dünyada yankı uyandırdı. İsrail’in Gazze’deki hastaneyi hedef alması sonucu 500’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Saldırıya tüm dünyadan tepki gelirken Türkiye’de yas ilan edileceği ifade edildi. İsrail’in Gazze’de 500 kişinin hayatını kaybettiği hastane saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 3 günlük milli yas ilan edildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, İsrail’in Gazze’deki hastaneye yönelik bombalı saldırısında yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edileceğini söyledi. Zengin, “Bugün, gün içinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük yas ilan edilecek.” dedi.
MİLLİ YAS İLAN EDİLİNCE NE OLUR, İŞE GİDİLİR Mİ?
Milli yas ilan edilen günlerde bayrakların yarıya indirilmesi ve eğlence programlarının iptal edilmesi yaygındır. Milli yas günleri resmi tatil sayılmaz ve milli yas ilan edilen günlerde işe gidilmeye devam edilir.
ULUSAL YAS NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?
Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gündür. Milli yas, o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Bayrakların yarıya indirilmesi ve saygı duruşu yaygın olarak gerçekleştirilen bir ritüeldir.
YAS İLAN EDİLİNCE OKULLAR TATİL Mİ?
Gazze için ilan edilecek 3 günlük milli yas sonrası okulların tatil olup olmayacağı araştırılmaya başlandı. Milli yaslar ya da ulusal yaslar resmi tatil niteliği taşımadığı için okullar da tatil olmaz. Bu sebeple de öğrenciler eğitimlerin devam edeceklerdir.
Haber:AA-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu