Çağ Değiştiren Dünya Kenti İstanbul Tarihi Buluşmaya Ev Sahipliği Yaptı

İstanbul'da TÜGVA öncülüğünde "Şehitlerimize rahmet, Filistin'e destek, İsrail'e lanet" yürüyüşü tarihi buluşmayla yapıldı. Yürüyüşte konuşan Bilal Erdoğan, "Verdiğimiz en son 12 şehitten önce gelen on binlerce şehidimizin de katilleri aynı olduğu için kayıtsız kalamayız" dedi

İstanbul’da TÜGVA öncülüğünde “Şehitlerimize rahmet, Filistin’e destek, İsrail’e lanet” yürüyüşü tarihi buluşmayla yapıldı.
Yürüyüşte konuşan Bilal Erdoğan, “Verdiğimiz en son 12 şehitten önce gelen on binlerce şehidimizin de katilleri aynı olduğu için kayıtsız kalamayız” dedi
“Milli İrade Platformu” üyesi 308 dernek ve vakıf, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜGVA’nın öncülüğünde Kuzey Irak’ta 12 askerin şehit olması ve 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam eden İsrail saldırıları nedeniyle “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” başlığıyla Galata Köprüsü’ne bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte konuşan Bilal Erdoğan, “Bizler kayıtsız kalamayız, çünkü verdiğimiz en son 12 şehitten önce gelen on binlerce şehidimizin de katilleri aynı olduğu için kayıtsız kalamayız” dedi.
Sabah namazını Ayasofya, Sultan Ahmet, Süleymaniye ve Yeni Camii’nde kılarak Galata Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi Galata Köprüsü’nde toplanmaya başladı.
Yürüyüşe, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, AKP Mersin Milletvekili Nureddin Nebati, AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan; T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe katıldı.
Bilal Erdoğan: Bizler kayıtsız kalamayız
Galata Köprüsü’nde son bulan yürüyüşte konuşan Bilal Erdoğan, “12 şehidimizi de Filistin’de olup bitenleri de takip eden, uyumayan, uyanık yığınlar olarak bütün dünyaya haykırmak istiyoruz. Biz bu olup bitenlere kayıtsız kalamayız” dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bizler kayıtsız kalamayız, çünkü Kudüs bizim ilk kıblemiz. Çünkü Mescid-i Aksa bizim kutlu mabedimiz. Bizler kayıtsız kalamayız. Çünkü Hazreti Ömer’den Selahaddin Eyyübi’ye, Yavuz Sultan Selim’e kadar bizden önce gelen ecdadımız bu toprakları şehit kanlarıyla sulamıştır ve bu topraklarda üç dinin mensuplarının da huzur ve barış içerisinde yaşamalarını temin etmişlerdir. Bizler kayıtsız kalamayız. Çünkü topraklarımız üzerinde gözü olanlar, Arz-ı Mevud safsatalarıyla milyonların kanına girenlerin gözlerini çıkarmak için bizler kayıtsız kalamayız. Bizler kayıtsız kalamayız, çünkü verdiğimiz en son 12 şehitten önce gelen on binlerce şehidimizin de katilleri aynı olduğu için kayıtsız kalamayız”
Bilal Erdoğan, Galata’da (Fotoğraf: AA)
“Ayasofya’nın prangalarının kırılması, Kudüs’ün özgürlüğünün ilk adımıdır”
TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Erdoğan, “Filistin soykırımına sebep olanların ve şehitlerimizin katillerinin aynı olduğunu bizler biliyoruz. Bizler biliyoruz ki ancak birlik olduğumuzda bu zulümlere karşı durmak için güçlü olabiliriz. Bizler, bizi fırkalara bölmek isteyenlerin asıl dertlerini biliyoruz. Bizler, medyada suni gündemler oluşturup bizi ayrıştırmaya, Filistin davasını sulandırmaya çalışanların Amerika’nın ve İsrail’in etki ajanları olduğunu biliyoruz. Bizler, mülteci düşmanlığını körüklemeye çalışanların da kimler olduğunu biliyoruz. Bizler biliyoruz, Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde Ayasofya’nın prangalarının kırılması Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünün ilk adımıdır, bizler bunu da biliyoruz” ifadelerini kullandı.
TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun da Galata Köprüsü’nde bir konuşma yaptı. Altun, “Artık soykırım bitsin, artık ateşkes bir an önce yapılsın. Artık Gazzeli kardeşlerimizin acısı bitsin. Gazze bir an önce ayağa kalksın” ifadeleriyle Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.
Gündelik hayata dalmayacaklarını, Gazze’yi gündemlerinden düşürmeyeceklerini kaydeden Altun, “Bu tepki çığ gibi büyüyecek. Bu çığ, katilleri ve soykırımcıları ezip geçecek. Şu anda Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimiz bize bakıyorlar ve bugün gördükleri manzaradan memnun olduklarına inanıyorum. İnşallah sözümüzle sesimizle elimizle bu katliamı durdurmayı Allah nasip etsin bizlere” ifadelerini kullandı.
Mustafa: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a her zaman bizim davamıza sahip çıktığı için teşekkür ederim”
Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, konuşmasında “Biz Filistinliler olarak kaybettiğimiz, sevdiğimiz insanlar için acı çekiyoruz. Biz çok üzülüyoruz ki Gazze şehrindeki her şeyi hedef alan bu zalimler, bizi davamızdan saptırtmak istiyorlar. Bütün bunlara rağmen biz davamızdan hiç sapmadık” dedi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.
Mustafa, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a her zaman bizim davamıza sahip çıktığı için teşekkür ederim. Desteğiniz, duruşunuz, duygularınız, öfkeniz için teşekkür ederim. Allah, Gazze’yi korusun, Gazze halkı ve Türkiye halkı arasındaki muhabbeti ve sevgiyi daim etsin” ifadelerini kullandı.
Berat Albayrak, uzun zaman sonra ilk kez Galata’da görüntülendi
Temmuz 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen ve 2020 yılında bir Instagram paylaşımıyla istifasını duyuran Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak uzun zaman sonra bugün Galata’da görüntülendi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe Berat Albayrak eşi Esra Albayrak’la beraber geldi.
Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, uzun zaman sonra ilk kez Galata’da görüntülendi
Erdoğan, “Batı’nın uyudu anda uyumuyoruz” diyerek çağrı yapmıştı
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galata’daki yürüyüşten önce “Batının uyuduğu bir anda ‘Türkiye’de biz uyumuyoruz, haykırıyoruz’ diyeceğiz” ifadelerini kullanarak şunları kaydetmişti:
“Rutin buluşmalar, eylemler, boykot bunlar devam ediyor bir yandan. Ama 1 Ocak sabahının bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Özellikle genç kardeşlerimizden böyle bir talep geldi. Çünkü 1 Ocak sabahı normalde biz önceki yıllarda cami buluşmaları yapıyorduk. Bu sene onun üstüne böyle bir Filistin buluşması yapalım dedik. Bir de daha kritik hale gelen bir eylem de gerçekleşti. Terör yine vurdu, 12 şehidimiz var ve şunu fark ettik bu çalışmaları yaparken; bu 12 şehidimize sebep olan teröristlerin arkasındakilerle Filistin’deki katliamların arkasındakiler birbiriyle bağlantısız değil, bilakis aynı eller. Onun için özellikle batının uyuduğu bir anda Türkiye’de biz uyumuyoruz, haykırıyoruz, İsrail’i lanetliyoruz, Filistin’i destekliyoruz ve şehitlerimize sebep olan ellerin de aynı eller olduğunun farkındayız diyeceğiz”
Haber:Ajanslar-Turkiye Esnaf Gazetesi

Haberin Görselleri

T

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu