Ali KARADAĞ:”İkitelli Osb Elektrik Hizmetlerini Osb Bünyesine Almalıdır”

İkitelli Osb Olağan Genel Kurulu”nun Divan Heyeti”nde yer alan ve Yeni Yönetim Kurulu”nda İkitelli Osb Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilen Galvano Teknik Sanayi Sitesinin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karadağ, İkitelli Osb Olağan Genel Kurulunda görüşülen gündem maddeleri içerikleri doğrultusunda bilgilendirme konuşması yaptı.

İkitelli Osb Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karadağ Kurul Divan üyesi olarak şu konuşmayı yaptı:

“Değerli arkadaşlar konuyla ilgili bir açıklama yapmayı hissettim. Maksat yanlış bir sonuç çıkmasın diye bu açıklamayı yapmayı hissediyorum. Hepinizin bildiği arkadaşların anlattığı gibi okul için bir tefrişat ihalesi yapılmış. Satın alma ihalesi yapılmış. Buna da bir süre verilmiş o süre zarfında iş bitmemiş. Bitmemesinin nedeni de ithal edilen malların gümrükte gecikmesi meselesi.

Ancak…Ancak, burada şöyle bir durum var: Bu tür hallerde mücbir sebeplerden sayılır. Mücbir sebep olabilmesi için de gümrükten ilgili belgenin alınması gerekiyor. Bu belge alındıktan sonra bu yönetim kurulunun yetkisindedir. Bu süreyle ilgili kararı da kendisi de verir. Ancak eğer sözleşme  de bunlar varsa…Ama biz bunu nereden öğreniyoruz. Yapılan denetim raporlarından öğreniyoruz. Yani bakanlık adına yapılan müfettiş raporlarından öğreniyoruz. Raporda aynen şöyle söylüyor ve o günkü yönetimde olan arkadaşlarında bu konuda savunmaları var. Aynı Nihat beyin anlattığı gibi bir savunma yapılmış. Müfettişte diyor ki bu raporunda durum böyle gelişmiştir. Bu arada ihalenin döviz ile mi tele ile mi yapıldığını biz bilmiyorduk. Bunu ihaleyi yapan arkadaşlar veya belgeler bilir. İhalenin gümrükten çekilme tarihi ile bu süre içinde yaşanan bir kur oynaması olmuş, bu kur oynamasından dolayı da kurum bir kere daha zarara uğramış oluyor.

Dolayısıyla şimdi burada bir kasıt olmayabilir. Yoktur da. Ancak görev layikiyle yapılmış mıdır. İhale şartnamesi tam yapılmış mıdır. Sözleşme tam yapılmış mıdır. Bunlara bakmak lazım. Bunlara da bakmak için şu an bizler bunun kararını vermek bunu burada incelemek durumunda da değiliz. Buna imkanımız yok. Müfettiş raporları bu seferde bakanlık o günkü yönetim kuruluna bir yazı yazıyor. Bunu diyor ilk genel kurul veya müteşebbis teşekkülle oylatacaksınız. Eğer müteşebebis teşekkül bu paraları kurum ödemiyor diyecek olursa siz şahsen sorumlususunuz. Ben demiyorum. Yazı böyle diyor. Yazıyı okuyorum, yazı da onu söylüyor. Aksi takdirde genel kurul veya müteşebbis teşekkül bunu tahsil etmeyeceksiniz, bunu kurum kendi içerisinde eriteceksiniz diyorsa sorun yok. Burada bunun oylanması isteniyor. Yani kurum bunu sinesine mi çekecek. Yoksa bunu o dönemde görevde olan arkadaşlardan tahsil edilsin kararı mı verilecek. Bu zararın ödenmemesi noktasında oylama yapıldı. Ödenememesi oy çokluğu ile kabul edilmiştir.”

Yoğun kulislerin, zaman zaman sertleşen tartışmaların içinde geçen İkitelli Osb Olağan Genel Kurulunda Elektrik ile ilgili maddenin görüşülüp karara bağlanması maddesine gelince de genel kurulu bilgilendirme amacıyla bir konuşma daha yapan Ali Karadağ, bu konu hakkında görüş ve düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

“Değerli arkadaşlar sanıyorum bazı konuları dinlemekte biraz ihmal davranıyoruz. Bu da gümbürtüye gidiyor. Sayın bölge müdürümün açıklamış olduğu konularda bilgi sahibi olanlarımız var, olmayanlarımız var. Bu konunun biraz irdelenmesi gerekiyor. Çünkü burada daha evvel taşeron ile çalışma yapılmış. O çalışma esnasında iki insan trafo işinde rahmetli oldu. Bu konu çok önemlidir… Müsaade edin… Müsaade edin. Ondan dolayı da yargılama yapıldı. Yönetim kurulu da yargılandı, hepimizde yargılandık. Şimdi burada elektrik işlerinin tamir, bakım, onarım, işlerinin teşeronla yapılıp  yapılmaması ya da kurumun bünyesinde yapılıp yapılmaması durumu söz konusu. Bakın bunu şimdi taşeronla da yapsanız biliyorsunuz ki kurum sorumluluktan kurtulamıyor. Dolayısıyla niçin taşeronla yapalım da yeteri kadar elemanımız var. Zaten bu paraları ödüyoruz. Bence bunu iyi irdeleyip bunun kurum tarafından yapılmasın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Yani taşeronla çalıştığınız zaman bir takım noktalarda kontroller elden de kaçabiliyor. Niye kaçar. Malzemesini siz veriyorsunuz, deposu sizde,taşeron geldi gelmedi, bunun muhatabı sizsiniz. Yani her ne kadar bir cezai işlem koysanız da bu istenilen gibi olmuyor.

Bakın burada da yapılan bir şey var. Yani teşeronun elemanları burada Osb de çalışıyor. Kendi elemanıymış gibi. Bu da tespit edildiği zaman burada belki açıklama yapmam gerekmiyor. Bunları açmakta doğru olmaz. Kurum bazen tazminat ödemek zorunda kalıyor. Bir takım personel girdileri için yani. Bu konuyla ilgili aslında çok anlatılacak mesele ve konu var. Ben kısaca bu konunun çok önemli olmasından dolayı iyi irdelenip sağlıklı bir karar vermek gerekir diye düşüncemi açıklıyorum.Bu konuda benim görüşüm de bu hizmetlerin İkitelli Osb tarafından yapılması yönündedir.”

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu