Aksa Enerji Şamlı RES’i 111 milyon dolara sattı

Aksa Enerji, Balıkesir’de kurulu olan Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için Fernas Şirketler Grubu’yla 111 milyon dolara anlaşıldığını ve satış için gerekli 35 milyon dolar ön ödemenin alındığını duyurdu.

Aksa Enerji Üretim A.Ş. tarafından KAP’a gönderilen özel durum açıklamasında, Balıkesir’de kurulu olan Şamlı RES’in Fernas Şirketler Grubu’na 111 milyon dolara satışı için anlaşmaya varıldığı belirtildi. Habertürk’te yer alan habere göre şirketten KAP’a yapılan açıklamada, bu kapsamda 35 milyon dolar tutarında ön ödemenin de yapıldığı belirtildi.

Şamlı’da bulunan Rüzgâr Enerjisi Santrali ilk olarak Güriş Şirketler Grubu’na satılmış ancak satış beklenen süre içinde tamamlanmamıştı.

Kamu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bildirimde, “Güriş Şirketler Grubu ile söz konusu santrale ilişkin yapılmış olan sözleşme, tazminat veya başka bir talebe konu olmadan fesih edilmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca işlem için izin alınması amacıyla EPDK ve ilgili kurumlara başvuruların yapılacağı da belirtildi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Balıkesir ilinde bulunan Şamlı RES’in Güriş Şirketler Grubu’na satışı beklenen süre içinde tamamlanmamış olduğundan, Balıkesir Şamlı RES için Fernas Şirketler Grubu’nun vermiş olduğu teklif Yönetim Kurulumuz tarafından olumlu olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle, Güriş Şirketler Grubu ile söz konusu santrale ilişkin yapılmış olan sözleşme, tazminat veya başka bir talebe konu olmadan fesih edilmiştir. Söz konusu santralin 111.000.000 USD (Yüz On Bir milyon Amerikan Doları) bedel ile satışı konusunda Fernas Şirketler Grubu ile anlaşmaya varılmış olup, 35.000.000 USD (Otuz Beş Milyon Amerikan Doları) tutarında ön ödeme şirket hesabımıza bugün yatırılmıştır. İşlem için izin alınması amacıyla EPDK ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına başvurular ivedilikle yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. AKSA Enerji Üretim A.Ş.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu