Türkiye Tek Yürek:İş Dünyası Mehmetçiğin Yanında

TÜRKİYE TEK YÜREK:İŞ VE EKONOMİ DÜNYASI MEHMETÇİĞİN YANINDA
ÇANAKKALE İŞ DÜNYASINDAN BARIŞ PİNARI”NA TAM DESTEK
Çanakkale’de faaliyet gösteren odalar, borsalar, sendikalar, başkanlıklar ve diğer sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yayınlayarak Suriye’de sürdürülen ‘Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi.
Çanakkale”de faaliyet gösteren odalar, borsalar, sendikalar, başkanlıklar ve diğer sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yayınlayarak Suriye”de sürdürülen Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Çanakkale İl Başkanlığı, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Çanakkale İl Başkanlığı,Turkiye Barolar Birliği Çanakkale Baro Başkanlığı, Türkiye Emekliler Derneği Çanakkale İl Başkanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Çanakkale İl Temsilciliği, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN) Çanakkale İl Temsilciliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı; 81 ilde aynı anda odalar ve borsalarla birlikte ‘Barış Pınarı Harekatı’na destek açıklamasını yayımladı.
“Bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız”
“Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekat başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır” denilerek başlanan açıklamada, “Amaç; bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler, devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekatı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah, yar ve yardımcımız olsun” ifadelerine yer verildi.
GAZİANTEP VE KİLİS İŞ DÜNYASI:DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı iş dünyasından büyük destek gördü. Barış harekatının Türkiye’nin meşru hakkı olduğuna dikkat çekilen açıklamalarda, “Kalbimiz ve dualarımız Mehmetçiğimizle. Sefer bizden, Zafer Allah’tan” mesajları verildi.
Gaziantep ve Kilis iş dünyasından isimler bir araya geldikleri toplantı sonrasında ortak açıklama yaptı.
Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu’nun okuduğu iş dünyasının ortak deklarasyonunda, “İş dünyası temsilcileri olarak devletimizin ve milletimizinher zaman yanındayız. Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan doğan haklarını dünya barışı için kullandığı bir harekattır. Bu harekatı itibarsızlaştırmak isteyenler bilsinler ki bu harekat en az Türk toplumu kadar kendi toplumlarının da huzuruna hizmet etmektedir” denildi.
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu ortadan kaldırarak sivillerin yaşayacağı güvenli bölge oluşturmak amacıyla Fırat’ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na iş dünyasından tam destek geldi. Bakanların yanı sıra iş dünyası temsilcisi Sivil Toplum Kuruluşları, yaptıkları açıklamalarla harekata tam destek verdiklerini duyurdu. Harekatın başlamasının ardından peş peşe gelen destek açıklamalarında Türkiye’nin bölgeye barış getirmek adına güney sınırında tedbir aldığı vurgulandı.
KİM NE DEDİ:
TOBB YÖNETİM KURULU BAŞKANI RIFAT HİSARCIKLIOĞLU: HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
Yıllardır Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerini ortadan kaldırmak için verilen mücadelenin en büyük halkalarından biri olan Barış Pınarı Harekatı’nın “güçlü devlet olmanın gereği” olarak yorumlayan iş adamları, bu tür adımların güçlü ekonomiyi doğurduğu algısını da dünyaya ve piyasalara gösterdiğini kaydetti. Oda, birlik ve derneklerden gelen açıklamalarda harekata her türlü desteği sağlamaya hazır oldukları mesajı da verildi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Rabb’im, Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan şanlı ordumuzun mensubu tüm Mehmetçiklerimizi korusun ve muzaffer eylesin. “Kalbimiz ve dualarımız Mehmetçiğimizle. Sefer bizden, Zafer Allah’tan” ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu, yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nın Türk Silahlı Kuvvetlerince, ülkenin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatıldığını belirtti.

İTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ:GÜNEY HATTINA HUZUR
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin olarak yayımladığı mesajda “İş dünyamız tüm gücüyle devletimizin ve ordumuzun yanındadır, arkasındadır” dedi. Avdagiç, “Allah’ın izniyle bu harekât da başarıyla tamamlanınca, Akdeniz’den İran sınırına kadar güneyimiz güven altında olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında kahraman ordumuza, jandarma ve polis teşkilatımıza muvaffakiyetler diliyorum” ifadelerini kullandı.
ASKON YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN AYDIN:MEŞRU HAKKIMIZI KULLANIYORUZ
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın da, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlemiş olduğu Barış Pınarı Harekatı’nın ‘meşru müdafaa hakkı’ çerçevesinde olduğunu belirtti. Özellikle dış kaynaklı ekonomik tehdit açıklamalarına da iş dünyası olarak kulaklarını kapattıklarını söyleyen Aydın, Türkiye ekonomisinin her türlü baskıya direnç gösterebilecek güçte olduğunu belirtti. Aydın, “ Bu haklı müdafaa hakkımızın sonuna kadar en büyük destekçisiyiz” dedi.
MÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDURRAHMAN KAAN:DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ
Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin olarak yaptığı açıklamada, harekatı bölgesel güvenliğin ve huzurun sağlanması adına önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini belirtti. Kaan, “MÜSİAD olarak, devletimizin duruşunu desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz. Barış Pınarı Harekâtı’nda kahraman Türk ordusuna muvaffakiyetler diliyor, operasyonun coğrafyamıza barış getirmesini temenni ediyoruz” dedi.
ANKARA TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRSEL BARAN:BARIŞ İÇİN ORADAYIZ
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiklerini belirterek, “İş dünyası olarak biliyoruz ki güçlü ekonomi ve güçlü devlet birbirinden ayrılmaz. Biz sadece ülkesinde değil, bölgesinde ve tüm dünyada barışı savunan devletimizin her zaman yanındayız” ifadesini kullandı. Baran, açıklamasında ayrıca, Türk askerinin Fırat’ın doğusunda savaşmak değil, barışı ve huzuru tesis etmek için bulunduğuna dikkati çekti.

İSTANBUL TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KOPUZ:TERÖR KORİDORUNU YIKACAK BİR ÇIKARMA
Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok ve bölgeye barış getirmek adına başlatılan Barış Pınarı harekatını desteklediklerini aktaran İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, “Türk iş dünyası olarak ordumuzun ve devletimizin yanındayız. Türkiye ekonomisini tamamen yok ederim ve mahvederim diyenlere karşı bizler de vatanımızı müdafaa etmeye memuruz” dedi.
TESK YÖNETİM KURULU BAŞKANI BENDEVİ PALANDOKEN: KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK
TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise “Terörün her türlüsüne karşıyız. Türk milleti olarak hiç kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Allah bu harekette görev alan şanlı ordumuza mensup tüm Mehmetçiklerimizi korusun ve muzaffer eylesin” dedi.

MALİYE VE HAZİNE BAKANI BERAT ALBAYRAK:BEKA MÜCADELEMİZ
Berat AlbayrakHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Barış Pınarı Harekatı’nın başlaması nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, tarihi boyunca kazandığı zaferlerle şanını pekiştiren Türk ordusunun, bir kez daha milletinin ve devletinin bekası için seferde olduğunu belirterek, “Rabbim kahraman Mehmetçiğin yolunu açık etsin, ordumuzu muzaffer kılsın” ifadelerine yer verdi.
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK:TERÖRÜ TEMİZLİYORUZ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medya hesabından Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Ulusal güvenliğimiz başta olmak üzere bölgenin istikrarı ve barışı, terör gruplarının temizliği için TSK Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin, Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin.”
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ:HAYIRLARA VESİLE OLSUN
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya hesabından harekata ilişkin paylaşımda bulundu. Dönmez, paylaşımında “Allah, gazi ordumuzun ve kahraman evlatlarımızın yar ve yardımcısı olsun. Ordumuzu muzaffer, milletimizin birlik ve beraberliğini daim eylesin. Barış ve huzurun adı Barış Pınarı Harekatı hayırlara vesile olsun.” değerlendirmesini yaptı.
HABER:Ajanslar-Basın-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu