Rusya Yüzer Nükleer Enerji Santralinde Üretime Başladı

Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom’un iştiraklerinden biri olan “Concern Rosenergoatom”ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali ilk ısısını üretti.
Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom‘un iştiraklerinden biri olan “Concern Rosenergoatom”ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali’nden (FNPP) üretilen ilk ısı Çukotka’nın Pevek kentinin 5’inci mikro bölgesine verildi.
Rosenergoatom Yüzer Nükleer Termik Santraller İnşaat ve İşletme Müdürlüğü Başkanı Vitaly Trutnev, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar, yüzen nükleer santral sadece elektrik üretti. Şu anda elektriğe ek olarak ısı da üretiyor. FNPP başlangıçta Çukotka’da 1944’te faaliyete geçirilen kömürle çalışan en eski Cahun Termik Santrali’nin yerini zamanla almak üzere tasarlandı.”

Pevek 5 kentinin 5’inci mikrobölge bağlantısı ile kentin bu kısmına kentsel su “kapalı sistemle” aktarılıyor. Geleneksel olarak Pevek’teki su temini “açık şemaya” göre evlere sıcak suyun doğrudan ısıtma şebekesinden verilmesiyle gerçekleştiriliyor. Böyle bir sistemin ayırt edici dezavantajı ısı kesildiği zaman sıcak su da kesiliyor.
Kentin diğer bölgelerinin de FNPP ile bağlantısı şehir ısıtma ağları hazır olur olmaz aşamalı olarak yapılacak. Yakın gelecekte yüzer nükleer santral FNPP Cahun Termik Santrali’nin yerini tamamen alabilecek.
Dünyanın en kuzeyinde yer alan santral!
FNPP 22 Mayıs 2020’de tamamen işletmeye alındı. Santral resmi olarak Rusya’daki 11’inci nükleer santral ve dünyanın en kuzeyinde yer alan santral olma özelliği taşıyor. Santal bugün itibariyle şebekeye olan bağlantısından bu yana 57 milyon kWh’den fazla elektrik üretti.Yüzer santralin elektrik kapasitesi 70 MW, termal kapasitesi ise 50 Gcal /h.
Yüzer nükleer santral Cahun-Bilibinskiy elektrik üretim sisteminin enerji talebinin yaklaşık %30’unu karşılıyor. FNPP gelecekte Çukota’nın artan elektrik talebini tam olarak karşılayacak. Ayrıca FNPP sadece Pevek şehri için değil aynı zamanda tüm bölge için güvenilir bir kaynak haline gelecek.
Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu