Nihat TUNALI:”Sözü Edilen Zarar İle İlgili Kurumun Kasasından Tek Kuruş Çıkmamıştır”

Uzun bir süre İkitelli Osb Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığını yapan ve geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapılan İkitelli Osb Olağanüstü Genel Kurulu ile görevinden azledilen Tümsan2 Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı, yapılan genel kurulda tarafına itham edilen konular hakkında söz hakkını kullanmak için Divandan söz istedi.

Divan Başkanı Mustafa Keskin Nihat Tunalı”nın sözü edilen konularda açıklama yapması için söz hakkı verdi. İkitelli Osb eski Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı, cevap hakkını kullandığı konuşmasında şunları söyledi:

“Saygı değer katılımcılar sayın divan, sayın bakanlık temsilcileri, burada kurumun bir tek zarara uğratılması diye bir mesele asla yoktur. Konuyla ilişkin de kurumun kasasından çıkan bir tek kuruş bile söz konusu değildir. Yapılan sözleşme ve birde yapılan teknik şartname vardır. Yapılan sözleşmeye göre de yurt dışından getirtilen malzeme gümrükten 28 gün geç çekildiği için gümrükte kaldığı için sözleşmede cezai müeyyide uygulanır denmesine rağmen şartname de mücbir sebep olduğu taktirde de ek bir süre verilir diye bir hüküm vardır. Bu doğrultuda yönetim kurulu 28 gün geç çekilen malzeme için cezai muamele uygulamamıştır. Kurumun kasasından da tek bir kuruş çıkmamıştır. Zarara uğratılma söz konusu değildir. Burada da bunu cezai müeyyide uygulayıp, niye yönetim kurulu almadı diye bu gündeme getirilmiştir. Bilgilerinize arz ederim.”

27.Madde uyarınca Elektrik Hizmetlerinin İkitelli Osb Bünyesinde mi yoksa, taşeron firma tarafından mı karşılanması hususunda da görüşlerini dile getiren Nihat Tunalı, şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Bu konuda sayın genel kurula açıklamada bulunmak istiyorum. Seçilecek olan yönetim kuruluna yetki vermenin doğru olduğunu düşünüyorum. Onlar irdelesin incelesin eğer bundan 10 küsür sene evvel o iki trafoya iki vatandaşın girmesiyle ilgili ceza da aslında müteahhidin kendisi de, müteahhidin mühendisi de 5 yıl hapis cezası aldı. Bizden de burada ki teknik arkadaşlarında 2.5 yıl hapis cezası alındı. Kurumumuzda çalışan,büroda çalışan, sahada çalışan insanları yönetim kurulu kendi taktiriyle kadroya alabilir. Sahada ki durum. Onu da devraldığı taktirde Allah göstermesin yarın obur gün bir olay olduğunda burada ki yöneticiler direkt olarak daha önceki o müteahhidin aldığı hapis cezası ile asgari 5 yıl hapis cezası ile kendileri yüz yüze kalabilir. Dolayısıyla buradaki bu yetki meselesini seçilecek olan yönetim kuruluna bırakıp, yönetim kurulu bunu enine boyuna irdelesin, incelesin kurum hak ve menfaatleri neyi icap ettiriyorsa onu yapmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim. Teşekkür ederim.”

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu