Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık Olan 7,4″lük Deprem:10 İli Etkiledi

Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,4 şiddetindeki depremin yerin 7 Km altında gerçekleştiği ve yaklaşık 600 kilometrekarelik alanda hissedildiği belirtiliyor.:

Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık Olan 7,4″lük Deprem:10 İli Etkiledi
Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,4 şiddetindeki depremin yerin 7 Km altında gerçekleştiği ve yaklaşık 600 kilometrekarelik alanda hissedildiği belirtiliyor.
Gece 04:10 sularında meydana gelen depremden 3″ü ağır olmak üzere 10 ilimiz etkilendi.Başta Kahramanmaraş olmak üzere Malatya”da ağır mal kayıpları ile kesin olmayan can kayıplarının yaşandığına dair endişeler paylaşılıyor.
Deprem ile Malatya”da çok sayıda bina çoktü.Çöken bina enkazlarında arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.
AFAD ve itfaiye ekipleri enkazda kalanları kurtarmak için çalışma başlatırken, ekiplerin yetersiz kaldığı yerlerde vatandaşlar kendi imkanları ile yaralıları kurtarmak için mücadele ediyor.
Şu ana kadar enkazlardan çok sayıda yaralı vatandaşta kurtarılırken, evlerine giremeyen Kahramanmaraşlılar ile Malatyalılar da geceyi dışarıda geçiriyor.
7,4 büyüklüğünde deprem 10 ili vurdu: Etkilenen Şehirlerde son durum şöyle:
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. Depremin şiddeti Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı da sarstı. Bütün kentlerde yıkılan binalar var. İlk bilgilere göre, Şanlıurfa’da 17, Osmaniye’de 7 kişi hayatını kaybetti. Yıkım yaşanan şehirlerden ilk gelen bilgiler ve son durum…
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Sarsıntı Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman ve Hatay’da da yıkıma sebep oldu.
OSMANİYE’DE SON DURUM
Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 65 binanın yıkıldığını, 7 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
ADIYAMAN
Adıyaman Valisi canlı yayınınında kent merkezi ve çevre ilçelerde depremin etkisini gösterdiğini, yıkılan binalar olduğunu söyledi.
DİYARBAKIR
Diyarbakır’da 6 ölü ve 79 yaralı olduğu 7 binanın ise yıkıldığı bilgisi geldi.
MALATYA
Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.
ŞANLIURFA
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: “Şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 67 vatandaşımız da yaralı.”

HABER EKLENTİLERİ ŞÖYLE:

7,4’lük deprem 10 ili vurdu Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin şiddeti çevre illeri de sarstı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da binalar yıkıldı. İlk bilgilere göre Malatya’da 23, Şanlıurfa’da 17, Diyarbakır’da 6 Osmaniye’de 7 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Soylu, “Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır” açıklamasını yaptı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 4.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti. 7,4 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu. Sarsıntı Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’da da hissedildi. Şehir merkezlerinde uzun araç kuyrukları oluştu. DÖRDÜNCÜ SEVİYEDE ALARM VERİLDİ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır. Şu anda yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda net bir şey söyleyemeyiz.” açıklamasını yaptı.

32 ARTÇI, EN BÜYÜĞÜ 6,6

AFAD, depremin ardından en büyüğü Gaziantep Nurdağı’nda 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 32 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı. Artçı sarsıntılar nedeniyle binalara girilmemesi istendi. Depremin ardından Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da binalar yıkıldı. Yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

MALATYA’DA 23 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 420 YARALI VAR

Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

DİYARBAKIR’DA 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, kentte ilke belirlemelere göre 6 binanın yıkıldığını, 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 79 kişinin de yaralandığını duyurdu.

ŞANLIURFA’DA 17, OSMANİYE’DE 7 CAN KAYBI

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ilk belirlemelere göre 17 kişinin yaşamını yitirdiğini, 30 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. Ayhan yıkılan binalarda kurtarma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 65 binanın yıkıldığını, 7 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EKİPLER İVEDİLİKLE SEVK EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda “İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir. Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir.” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı mehmet Kasapoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından çalışmaları AFAD Koordinasyon Merkezinde koordine ediyor.

AFAD’DAN CEP TELEFONLARIYLA İLETİŞİME DAİR UYARI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), pet çok ilde hissedilen Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından cep telefonlarıyla iletişime ilişkin uyarıda bulundu. Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, “Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının.” bilgisi paylaşıldı. 7,4’lük Depremin ardından Kahramanmaraş’ta bir bölgede büyük bir yangın çıktı.

TAG OTOYOLU KAPATILDI

TAG Otoyolu Osmaniye-Gaziantep batı kavşağı arası, deprem sebebiyle otoyol gövdesinde oluşan hasardan dolayı ulaşıma kapatıldı. Trafik D-400 yoluna yönlendirildi.

“BÖLGEDE SON YILLARIN EN BÜYÜK DEPREMİ”

Yabancı ajanslar sarsıntıyı “bölgede son yılların en büyük depremi” olarak tanımladı. Deprem, Suriye ve Lübnan’dan Gürcistan’a kadar hissedildi.

MSB: NAKLİYE UÇAKLARI GÖREVE HAZIR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD’ın talepleri kapsamında nakliye uçaklarının göreve hazır olduğunu, taleplerin karşılanması için koordinasyona başlandığını duyurdu.

Haberler: Anadolu Ajansı-İha-Dha-Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu