Maşuk GÜLAÇAR:”Hak Yükseklik Bilinmeden İosb”nde Bir Katliam Yaşanıyor”

İkitelli Osb Genel Kurulu”nda görüşülen gündem maddeler uyarınca H yükseklik ve emsal hesaplarıyla ilgili Divana bir önerge veren Dersankoop Yönetim Kurulu Başkanı Maşuk Gülaçar, konuyla ilgili kanun ve mevzuat değişiklikleri iyi takip edilip bilinmemesinden kaynaklı, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi”nde adeta bir katliam yaşandığını söyledi.

Genel Kurul”da seçim heyecanı içinde okunan bu önergenin iyi anlaşılamadığı düşüncesiyle konu hakkında söz hakkı isteyen Dersankoop Yönetim Kurulu Başkanı Maşuk Gülaçar konuyla ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Kıymetli divan ve değerli katılımcılar bu konu irdelenmeden incelenmeden ikitelli organize sanayi bölgesini benim burada açık bir ifade ile söyleyim ki, bu mesele çok iyi irdelenip bilmeden yapıldığı için burada bir katliam yapılmaktadır.İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yapılanlar adeta bir katliamdır. 2013 ve 2014 yıllarında çıkan İmar yasasında ki değişikliklerde sanayi bölgelerinde hak yükseklik serbest bırakılmıştır. Bunu ben o günkü yönetim olan  Şaban Gülbahar beye,Vural Koç beye rica ettim. Kendileri de buradalar. Bu durumu kendilerinden irdelenmesini özellikle rica ettim. Yapmayın bunu dedim. Gidip çıkmış olan sizin hakkınız olan had yükseklik serbestliğini sınırlandırmayın bu sanayiciye yapılan en büyük zulümdür. Yapmayın etmeyin dedim. Fakat şu anda iki tane kanun vardır. Bir torba yasasında çıkan 12 metre kanunu ki bu geçici 5.maddeye göre çıkarılmış ilaveten bir kanundur. Ama asıl yükseklik Haş yükseklik seviyesi serbesttir. Bu sanayiciye, Türkiye”de bulunan bütün organize sanayi bölgelerinde ki sanayicilerin önünü kilitleyebilecek olan bir konudur. Bu yasal hak varken bir diğer anlayışa hizmet etmeyin rica ediyorum. Çünkü bu bizim önümüzü tıkayan en büyük faktördür. Evet bizim geçmişte yapılmış olan iş yerlerimiz 6.5 ila 9.5 metre yüksekliğindedir. Ama bize yönelik 2013 ve 2014 yılında çıkmış olan imar yasasında ki değişiklik kanunu Haş yüksekliklerinde ki yükseklik değerlerini birimlere göre serbest bırakmıştır. Bunu da biz kendimize reva görmeyelim. Bunu teknik elemanlarımızla görüşelim, tartışalım bunu da özellikle vurgulayalım. Ben buradan yöneticilere, yönetime geleceklere bu geçici 5.maddesine ilaveten torba yasasında çıkartılan yasanın değil öteki yasanın uygulanmasını talep ediyor, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Dersankoop Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Maşuk Gülaçar”ın yaptığı bu öneriyi Divan Başkanı Mustafa Keskin, “Divan olarak göreve gelecek olan arkadaşların böyle bir karar alması gerektiğini de divan olarak istirham ediyorum”diyerek, 10-15 dakikalık seçim molasına geçilip geçilmeyeceği kurula soruldu ve mola verilmesine karar alındı.

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu