İsdök Olağan Mali Kurulu Yapıldı

İsdök Sanayi Sitesi Olağan Mali Genel Kurulu İsdök Sanayi Sitesi Sosyal Tesis Toplantı Salonunda yapıldı.Kurulun Açılı,selamlama ve sunum konuşmasını İsdök Yönetim Kurulu Başkanı Aziz İyiokur yaptı.

İsdök Sanayi Sitesi Olağan Mali Genel Kurulu İsdök Sanayi Sitesi Sosyal Tesis Toplantı Salonunda yapıldı.Kurulun Açılı,selamlama ve sunum konuşmasını İsdök Yönetim Kurulu Başkanı Aziz İyiokur yaptı.
Başkan Aziz İyiokur sözlerine;”Degerli arkadaşlarım,çok kıymetli misafirler,sevgili basın,sevgili bakanlık temsilcileri,2023 yılı istanbul dökümcüler toplu iş yeri yapı kooperatifinin olagan kongresine hepiniz hoş geldiniz” konuşmasıyla başladı.
İsdök Yönetim Kurulu Başkanı Aziz İyiokur,İsdök Olagan Mali Kongresinin açılış,selamlama ve sunum konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Kongremiz için gereken çogunluk sağlanmıştır.Divan oluşturmamız için bir teklif var.Başka teklifi olan var mı acaba..Olmadığına göre divan heyeti teklifini okuyorum sizlere.
Divan Başkanlığına Sayın Kazim Özeren,aynı zamanda Osb Yönetim Kurulu Üyemiz,Çorapçılar Sanayi Sitesi Başkanı hoş geldiniz başkanım.Katip Üye sayın Fatih Yurdakul,Oy Sayım Memuru Mustafa Sayan,oylarınıza sunuyorum,kabul edenler,etmeyenler,oy birliği ile kabul edilmiştir.Buyurun Sayın Divan.”
Divan Heyeti Başkanlığına Oy Birligi İle Seçilen Çorapçılar Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve İkitelli Osb Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Özeren kurula hitaben yaptığı konuşmada ses sistemi sıkıntılarının yaşanması üzerine kurula katılımcıların salonda dağınık değilde ön sıraları doldurmalarını ve konuşmaları duyma noktasında sıkıntının aşılabileceğine vurgu yaptı.
Başkan Kazim Özeren sözlerine şu konuşmalar ile başladı:
“Kıymetli İsdök Sanayi Sitesinin üyeleri, degerli arkadaşlar daha ön sıralara dogru toplansak hem bu dağınıklık giderilir,hem de konuşmalar duyulur ve ses duyma sorununu çözülmüş olur diye düşünüyorum.”
Başkan Özeren,”Öncelikle yapılacak bu kurulun İsdök camiasına,bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim” diyerek şunları söyledi:
“İsmim Kazim Özeren.Çorapçılar Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve İkitelli Osb Yönetim Kurulu üyesiyim.Yıllardır bu bölgediyiz.Bölge ile yıllardır hem hal olan içinizden biri olarak bir çok ortak sorunlarımız bulunuyor.Bizimde genel kurulumuz haftaya yapılacak.Bu kurulun öncelikle İsdök ailesine,bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Bu göreve seçtiğinizden dolayı kurul üyelerine teşekkür ediyorum.Divan Başkanlığı elbette çok önemli.Ben de sizler gibi her şeyden önce bir üreticiyim.Ben çıraklığımdan beri üretimin içindeyim.Yani Cagaloglu Bayrampaşa süreçlerinden beri üretimin içindeyim.Ben üretime ve üretim yapan her kese çok büyük önem veriyorum.Yaşım 60 11-12 yaşından beri üretimin içindeyim arkadaşlar.
Bu vesileyle Ülkemizde üretmek için taş üstüne taş koyan üretimleri destekleyen geliştiren her kes benim için son derece önemli insanlardır.Bizler Tekstil dalında,sizler metal ve geri dönüşüm işlerinde çalışmaktasınız.Sizlerin de bizlerinde örnek insanlar oldugumuza inanıyorum.
Bakın dünya ve ülke olarak çok ciddi sorunlardan geçiyoruz.Üretmeden ve üretime devam etmekten başka hiç bir seçeneğimiz yoktur.Diger önemli bir mesbelede arkadan gelen nesilleri de bu alanlara katamıyoruz ve bu durum bana göre son derece önemli bir sorun olmaya devam ediyor.Bakın benimde üç tane üniversite mezunu evladım var.Onları işe katmaya,işe teşvik etmeye çalışıyorum.Bana göre ülkemizin en önemli meselelerinden biri de bu meseledir.
Dolayısıyla burada iç içeyiz.Biz bu genel kurulu hayırlısıyla sevk ve idare etmeye çalışacağız.Degerli hükümet komiserlerim her hangi bir sıkıntının olmadığını düşünüyorum ve kurulu başlatıyorum.
Toplantı nisabı 55 kişi olarak hepsi hazır.Toplantı yapılması için çoğunluk sağlanmıştır.
Degerli başkanım Aziz İyiokur selamlama açış ve bilgilendirme konuşmasını yaptı.Divan seçimi yapıldı.Bu divana seçilenlere toplantı tutanaklarını imzalama yetkisini oylarınıza sunuyorum.Kabul edenler,etmeyenler,oy birliği ile kabul edilmiştir.
Gündemin 3.maddesi uyarınca sayın kurul ülkemiz için canlarını veren, kanlarını döken şehitlerimiz için, ülkemizin kurucuları için,büyüklerimiz için,Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları başta olmak üzere Cumhuriyet dönemi ve Osmanlıdan beri ülkemiz için bütün şehiterimize ve şu anda da olmakta olan şehitlerimiz için ayrıca bölgemizde hakkın rahmetine kavuşmuş bütün rahmetliler için sizleri saygı duruşuna davet ediyor,Şehitlerimize allahtan rahmet ailelerine sabır diliyorum.”
İsdök Olagan Mali Kurulu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından 9 maddeden oluşan gündem maddelerinin okunmasına,müzakere edilmesine,oylanarak karara bağlanmasına devam edildi.
Maddelerle ilgili sunumlar ve açıklanmalar özet olarak ve sonuç bölümleri şeklinde okunması oy birliği ile kabul edildi.
Okunan maddelerin tamamı oy birliği ile kabul edildi.
Gündem Maddeleri uyarınca görüşülen konularla alakalı kurula açıklamalarda bulunan İsdök Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz İyiokur,İsdök sanayinde yıllardır devam eden kaldırım,yol ve ortak alan işaliyeleriyle ilgili konuşma ile başladı.
Başkan Aziz İyiokur yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:
“Sayın divan,Sevgili arkadaşlar sözlerime aslında bu meseleler ile başlamak istemezdim ama her sene tartıştıgımız adeta kangiren olmuş meseleler var.İşgaller,yollar,Maalesef değişim yok.Biz yönetim olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.Hem şahıslarla birebir görüşerek,şahısları yönetime çağırarak tek tek görüşerek.Her türlü çalışmayı yapıyoruz.Ses geliyor mu arkadaşlar.Arkalar duymuyor mu.Aslında bu sistemi yapanlarada yeni de bir ödeme yaptık ama demekki becerememişler.Ya da parayı mı az verdik!..
İŞ GALİYELER BİR TÜRLÜ ÖNLENEMİYOR
Sitemizde çalışma iş ve üretim imkanları zaten yeterli değilken,işgaliyelerle,yol kapamalarla maalesefki bu durum daha da bir karmaşıklık yaratıyor,kaos haline geliyor.Tabiki üyeler olara sizler yönetime bize siz ne yaptınız diye sorabilirsiniz.
Bu konuda bizim elimizde olan yetki ve imkanlar ile üzerimize düşen her türlü çalışmayı yaptık,yapmaya devam ediyoruz.
ÜST KURUMLARA BİLDİRİYORUZ
İlgili üst kurumlara bu durumları bildirdik.Dedik ki bu konuda yönetim olarak bizlerin elini güçlendirin.Bize dendi ki bu konuda cezalar artırılsın.Bunu da yaptık ama bu cezalarlada bu işin önüne maalesef geçemedik.
Buradan bir kez daha o arkadaşlara sesleniyorum.O arkadaşlar kendilerini çok iyi biliyorlar.Lütfen artık bu işlere biraz daha özen göstersinler.
Sizin açınızdanda meselelere bakıyoruz.Biliyoruz sizlerede de sizin alanlarınız yetmiyor,haklısınız,sizlere 3-5 milyon dolar verin gidin sanayi bölgelerinde ya da başka alanlarda yer alında diyemem.
Dolayısıyla bu sorunumuz devam ediyor.Sizlerde bu işe biraz daha dikkat edeceksiniz.Yönetim olarak samimiyetimle söylüyorum.Şahıslarla o kirliligi yapanlarla her gün mücadele etmekteyiz ve etmeyede devam edeceğiz.
Degerli arkadaşlarım biliyorsunuz ülkemizde bir deprem yaşandı.Çok da büyük bir deprem.Asrın Felaketi olarak adlandırıldı.Bu felaket bölgelerine biz sizler adına 200 adet gıda kolisi ve 350 adet de battaniye gönderdik.Bunu sizlerle paylaşmak istedim.Çünkü bunlari sizler sağladınız.
RUTİN İŞ VE İŞLEMLERE DEVAM EDİLİYOR
Zamanla yorulan ve ömrü tamamlanan yol onarım bakım işlerini yapacağız demiştik.Bu kapsamda 360 ton asfalt dökerek sitemizde ki bir takım yerleri yeniledik.
Asfaltı çalışmasından dolayı ya da orada asfalta zarar veren iş yerlerine ve arkadaşlara da maddi anlamda zuhur ettik yani bu konuda da kooperatifin kasasından bir para çıkmadan bunu tamamiyle zarar veren iş yerlerine karşılattırdık.Yani yıpratanlar bozanlar asfaltlama yaptırmakla cezalandırıldılar ve bunu da yerine getirdiler.Bu konuda bilginiz olsun istedim.
ASANSÖR VE ORTAK ALAN BAKIMLARI
Kooperatifin sahip oldugu asansörler ve binalarda ki sorumluluklarımız cen güvenlikleriyle alakalı yasal sorumluluklarla alakalı sorunların çözümü için çalıştık ve birebir yerine getirdik.
Bunların içinde işte gayri menkul emlak vergileri var.Bunlarıda yaptık.Arkadaşlar Kooperatif olarak hiç bir kurum kuruluşa hiç bir borcumuz yoktur.
Kiracılarımız var biliyorsunuz.Bu kiracılarımızla kontrat tarihleri geldiğinde TÜİK verilerine göre kontratlarımızı yeniledik.Tüik e göre de artışlarını yaptık.5 yılı dolduran kiracılarımız için de gerekli revizeyi yaparak bu şekilde yolumuza devam ediyoruz.
İkitelli geçenlerde çok yogun aldı.Başkanımda bilir İkitelli de de ciddi zararlar oluştu.Özellikle Masko mobilyacılarda…Bizde de bir zarar oluştu.Birinci blokta bir duvarımız yoğun yağmur suyu basıncından dolayı yıkıldı.Burayıda hemen yaptık.
Birde en önemli konu bunları özellikle geçiyorum.Zaten vermiş oldugumuz kitapçıklarda hepsi var…
PARSEL ALACAĞIMIZ VAR
Bizim 623 ada 3 parselde yani şu arıtma oldugu yerde geçen senede bundan bahsetmiştim.Bir parsel alacağımız vardı.Ben ona KALEM PARSEL diyorum.
150 metre gibi…Bu konuda İkitelli Osb ile gereken çalışmaları yaptık,planları çizdik,haritacılara verdik.
Fakat daha sonra denildiki buranın raiç bedeli 3 bin 500 lira sizden yaklaşık olarak bir 700 bin lira İkitelli Osb ye yatıracaksınız.Bunun altında olması mümkün değil.Ve biz Osb olarak bunu almak zorundayız dediler.Bizde dedik ki zaten bizim parselimiz 800-900 metre 150 metre daha bize gececek ve bu parayı verelim dedik.İkitelli Osb hayır siz o parayı verip parselinizi tamamlayacaksınız ama o alanı kamuya tekrar terk edeceksiniz denildiğinde Yönetim olarak ben bu konuda durdum.Ben bunu size bıraktım.Biz bu parayı ödeyelim mi yoksa eskisi gibi devam mı etsin.
KONU ŞÖYLE OLUŞMUŞ…
Zamanla burada planlar yapılırken afaki soyluyorum. Bizden 500 metre bir yer alınmış bunu biz yola terk etmişiz.Daha sonra bu planları yapanlar demişlerki ya biz 500 metreyi biz burdan fazla aldık.Bunun 150 metresi elimizde kaldı.Bunu tekrar aldığınız yere değil,aldığınız kuruma iade edin denmiş.Dolayısıyla başta kim var…Önceleri Belediye vardı,sonra Osb oldu.Bu nedenle bu parsel bizde ama tapusu Osb de…Bize vermemişler.O fazlalık oradan geliyor başkanım.
Bize de bunun yansıması ise orada ki arkadaş ruhsat almak için müracaat edince İkitelli Osb İmar yetkilileri dedilerki sizin kalan parseliniz var orayı tamamlamanız lazım.Yoksa biz oraya ruhsat falan veremeyiz dediler.Bu olayda bu şekilde ortaya çıktı.Yoksa biz bunu böyle oldugunu bilmiyorduk.Biz de Site adına bunun bizim içimizde olması asabiyle de biz de bunu alalım dedik.Sonuçta bu bölgede 150 metre kare arsada ciddi bir deger.
TAPUMUZU VERİN AMA BEDEL ALMAYIN
Site sınırlarımızda olan bu yerimizide kendi mülkiyetimizin içine katalım istedik.Çalışmada sona geldik planlar çizildi Osb ye gitti,Ankara ya gitti.Ankara tamam alsınlar dedi.Fakat bize 700 bin lira gibi bir rakam yansıtıldı.Bunu İkitelli Osb yetkilileriyle de görüştüm.Ben yönetici olarak onlara dedim ki biz burayı kullanmıyor,buradan bir tasarruf etmiyoruz bu parayı bizden almayın tapumuzu verin ama bedel almayın.Ya da düşük bir meblag ile bu meseleyi çözelim dedik.Osb olarak onlarda ya başkanım biz yönetim olarak en düşük raiç ile bu rakamı yansıttık.Aslında burda artık 3 milyon liraya arsa mı var.
Divan Başkanım bunu biliyordur.Kendinin de başına gelmiştir.
Büyükşehir Belediyesi Osb de aynı durumda Metrekaresine 20 bin lira bir bedel istenmiş.İbb Osb den 20 bin lira metrekaresini alıyor.Ama bu ödemeye ragmen yine kamunun kullanımında kalıyor.Şimdi aynı durum bizde var.Ben açıklamamı yaptık.Bu konuda karar ve taktir sizlerindir.
Siz derseniz ki ya Aziz bey biz burada ruhsatlandırma aşamasında yasal sorumlulugumuz bitsin deyip ya 700 bin lira ödeyip alacağız,ya da eskisi gibi devam edecek.
İŞ VE İŞLEMLERE DEVAM EDİLİYOR
Diger konular kitapçıklarda yazılı…İşte rutin iş ve işlemlere devam ediyoruz.
Çalışma programız bu şekilde her hangi bir şey soracaksanız.
Bu konuda kesinlikle de sizden yetki almamız lazım.Sayın divan bu bahsedilen kalem parsel için alınsın veya alınmasın şeklinde sorarak oylanılsın…
İKİTELLİ OSB İLE DEFALARCA GÖRÜŞTÜM
Bu konuyu ben Osb ile çok görüştüm.Başkanla da görüştüm.Kazım bey de bu konulara vakıf…Ama onların da yani Osb nin de yapacağı bir şey yok.Sonuçta 3 bin 500 lira deger biçilmiş bir yeri bize 3 bin liraya verseler,hadi Aziz başkan seni veya isdök ü biz çok seviyoruz deseler.Bu da zimmete girer.Bunun da yapılma şansı yok.Ha şöyle yapalım arkadaşlar.Ama biz bu kararı sırf alınsın diye alalım.Sonuç itibariyle bu yetki yönetime lazım olan bir yetkidir.
Bakın arkadaşlar alınsın diye karar alalım ama biz yine o arsayı almayalım.Allah korusun yarın öbürgün bu durumda başa bir hal gelir ve bu konuyla alakalı sizleri buraya toplamak zorunda kalırız.Böyle bir durum oluşmaması için biz bu kararı alınsın diye alalım arkadaşlar.Tekrar ediyorum.Ama arsayı bu bedeli vererek almayalım.Bunu rafa koyalım bekletelim.
Yani siz bu kararı alınsın diye karar verin ama biz kooperatif olarak almayıp rafta bekletelim arkadaşlar.Bu konuda yetki istiyoruz arkadaşlar…
Enver abi çok dogru söylüyor.Bu bizim için bir pürüz,bir kambur.Bugün bunu ben almazsam yarın Ahmet bu göreve geldiğinde bu alınacak.Bu bizim sitemizin içinde.Almamız şart.O parselde kim varsa,yarın çalışma şartları değişse,imar planları değişse bu parsel alınmadan da siz orası için ruhsat alamıyorsunuz.
Bu pürüzün temizlenmesini bende istiyorum.Ben zaten alınsın kararı almanızı istiyorum.Bakın burası bizim sitemizde ama burasını alıyor yine kamuya terk ediyoruz arkadaşlar.Burası 9.Blok bu sitenin duvar sonuna gidin Biksan ve Tormak sitelerine dönüş varya o tretuvarın bir kısmını içeri alıyorsunuz ama burasını çeviremiyorsunuz.Orasını yine kamuya terk ediyorsunuz tekrar.Ama tapumuzun içine giriyor ve bunun da sitemize 700 bin lira bir bedeli yansıyor.
Bakın bunun altına inmiyor…İbb ve İlgili kurumların raiç bedellerine göre de burası aslında en az 2 milyonlira…Ben bunun 700 bin lira olarak yetkide alınsın noktasında sizden rica edeceğim çünkü yarın başımıza bir iş çıkar,bir şey olur.
Nasıl ki yapılarımıza 3-4 kat imarı aldık.Kimse daha yapmadı,yaptırmadı ama bunu aldık ve o bir kenarda duruyor.Allahın izniyle de o binalarını yapan veya yaptıran yaptıracak.Onuda bilin yani haberiniz olsun.
Görüş öneri ve sorularınız olursa onlarada cevap vereceğim.Teşekkür ediyorum.”
Dilek ve Temenniler Maddesiyle İsdök Kurulu sona erdi…
Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi-Rasim ŞİMŞEK
Haber Ayrıntılarına devam edilecek…
Kurul Fotoları:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu