İran, Cumhurbaşkanı Reisi’nin ocak ayının ilk haftasında Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Bakıri, Reisi'nin ocak ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ocak ayının ilk haftasında Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.
İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Bakıri, Reisi’nin ocak ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti.
Reisi’nin ziyareti sırasında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin de düzenlenmesi bekleniyor.

Reisi”nin 28 kasım 2023 günü yapacağı Türkiye ziyareti iptal edilmişti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bugün (28 Kasım 2023) Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi bekleniyordu. Fransız haber ajansı AFP, ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından AFP’ye yapılan açıklamada ziyaretin neden gerçekleşmediğine dair bilgi verilmedi. Yani, ziyaret ertelendi mi yoksa iptal mi edildi, henüz belirsiz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Kasım’da Suudi Arabistan’dan dönerken uçakta gazetecilere, Reisi’nin 28 Kasım’da Türkiye’ye geleceğini söylemişti. Anadolu Ajansı da Reisi’nin Erdoğan’la Ankara’da görüşeceğini yazmıştı. Görüşmede Gazze’deki gelişmelerin ele alınması bekleniyordu.
İran yönetimi görüşme olacağını hiç doğrulamamıştı.
Görüşme neden iptal edildi?
Türkiye ve İran ilişkileri konusunda görüşlerini aldığımız uzmanlar, “Türkiye’nin İran’la aynı cephede görünmek istememiş olabileceğini” vurguladı.
Türkiye’nin İran’la aynı cephede görünmek istememe nedeni olarak da, İsrail ile olan ilişkileri neden gösteriyor ve Türkiye ile İsrail’in ekonomik anlaşmalarının devam ettiğini, Reisi’nin Ankara’ya bir ziyaretinin bu anlaşmalara zarar verebileceğini vurguluyor.
Ancak Türkiye, İran ile her konuda ters düşmüyor. Bu konuların başında belki de Hamas geliyor. Türkiye, Hamas’ı bir “direniş örgütü” olarak tanımlarken, grubun en büyük destekçilerinden biri de Tahran.
Hamas’a karşı yaklaşımda Ankara ve Tahran’ın yakınlığı olsa da, iki ülke son yıllarda pek çok konuda ayrı düştü.
Bu konuların başında, Türkiye’nin Suriye İç Savaşı’nda Esad karşıtı yapıları desteklemesi geliyor.
Gerilimi artıran bir başka neden de, Azerbaycan-Ermenistan geriliminde Türkiye’nin Bakü’nün tarafında yer alması. İran, Azerbaycan’ın bölgede güç kazanmasının, kendi topraklarında yaşayan Azerbaycan asıllı azınlıklara da etkisi olmasından endişe ediyor.
Ayrıca İran, Ermenistan’la kopmasına neden olacağından endişe ettiği için Türkiye ve Azerbaycan’ın Zengezur Projesi’ne de karşı çıkıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile son olarak 26 Kasım’da bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik hukuksuz saldırıları, Filistinlilere yönelik insani yardım faaliyetleri ve bölgede kalıcı ateşkese ulaşmak için atılabilecek adımlar ele alındı.
TRT’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye ve İran başta olmak üzere İslam dünyasının Filistin topraklarındaki İsrail vahşeti karşısında ortak tutum sergilemesinin önemini ifade etti. Erdoğan, İran ve Türkiye’nin geçici ateşkesin kalıcı hale getirilmesi ve kalıcı barışa ulaşılması için birlik içinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.
Görüşmede liderler, Türkiye’de düzenlenecek Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin hazırlıkları ve gündemi ile ilgili de görüş alışverişinde bulundu.
Haber Güncelleme:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu