Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Deprem Bölgelerini Gezdi,Vatandaşları Dinledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a gitti. 12 Şubat Stadı'nda kurulan çadır kenti ziyaret eden Erdoğan, depremzedelerle konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Deprem Bölgelerini Gezdi,Vatandaşları Dinledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a gitti. 12 Şubat Stadı’nda kurulan çadır kenti ziyaret eden Erdoğan, depremzedelerle konuştu.
Erdoğan şöyle konuştu:
“Aynı sabrı şu ana kadar benim vatandaşım gösterdi”
Şunu özellikle ifade etmek istiyorum: burada benim vatandaşlarımın, benim milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse – inanıyorum ki bu felakette de – aynı sabrı şu ana kadar benim vatandaşım gösterdi. Bundan sonra da yine gösterecektir.
Bütün imkanlarımızı seferber ettik ve devlet tüm imkanlarıyla başta AFAD olmak üzere; AFAD’ın koordinasyonunda bu çalışmalarını belediyelerle birlikte yürütmektedir, yürütüyor ve yürütecektir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımla birlikte bu operasyonların koordinasyonunu yürütüyoruz.
“İlk gün tabii ki bazı sıkıntılar yaşandı”
Devletin kurumlarının hepsi iş başında ilk gün tabii ki bazı sıkıntılar yaşandı. Ama ondan sonra ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Bundan sonraki durum zaten enkazlardaki çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan da enkaz kaldırma çalışmalarını Çevre Şehircilik bakanlığımız inşallah yürütmeye başlayacak.
Çünkü hedefimiz inşallah bir yıl içerisinde de aynen diğer felaketleri yaşadığımız illerde nasıl hemen Toplu Konut İdaresi olarak bu operasyonları yaptıysak gerçekleştirdiysek aynı şekilde Kahramanmaraş ve diğer 9 ilimizde de bunları gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın bizler asla sokakta kalmasına müsaade edemeyiz.
“Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık”
Tabii ben buradan özellikle bir duyuruyu daha yapmak istiyorum. Şu anda benim vatandaşlarımda Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık. Bu görüşmelerle buralardaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan vatandaşlarım olursa biz vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Kendileriyle görüşmelerimizi yaptık ve çok ciddi sayıda da şu anda bir oda kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarım olur ya bu çadırlardan memnun olmayabilirler ama Antalya Alanya Mersin buralarda ki otellere yerleşmeye ‘Evet’ derlerse kendilerini oralara yerleştirmek suretiyle tüm imkanlarımızı orada da seferber edeceğiz. Yeme, içme yatma her şey otellerde karşılanacak. Bu konuda da her ildeki koordinasyon merkezlerimiz seferber olmuş durumdalar ve bu adımlarla işimizi çok daha kolaylaştırılmış olacaklardır. Çünkü bizim de deprem bölgelerindeki çalışmalarımız çok daha hızlanacak çok daha rahat hale gelecek şu ana kadar yaşadıklarımızı yaşamayacağız.
“Bugün daha rahatız yarın daha rahat olacağız”
Çünkü bazı yerlerde ilk etapta havaalanlarında sıkıntılarımız oldu, yollarda sıkıntılarımız oldu ama bugün daha rahatız yarın daha rahat olacağız. Daha sonra inanıyorum ki daha rahat olacağız. Akaryakıtta vesaire bazı ufak tefek sıkıntılar yok değil, var. Onları da peyderpey aşıyoruz.
Yine gerek Milangaz gerek Aygaz buralardan da sanayi tipi tüplerimiz büyük tüplerimiz piknik tüplerimiz illerimize gelmeye başladı. Bu tüplerimizi de yine illerdeki koordinatörlerimiz dağıtımını yapmak suretiyle en azından bu çadırlardaki ısınma sıkıntısını da gidermiş olacaklar.
“Provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum”
Ben bu gösterdiğiniz ilgi alakaya özellikle AFAD’ın merkezinden yapılan yapılacak olan açıklamalar dışında provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum. Basın mensubu arkadaşlarımın bu provokasyonlara fırsat verenlere onların fırsat vermemesini istiyorum. Çünkü bugün birlik olma zamanıdır dayanışma zamanıdır.
“10 biner lira inşallah bu ailelere bizler şu anda hükümet olarak ulaştıracağız”
Bizler şu anda bütün imkanlarımızı seferber etmiş vaziyetteyiz. İnşallah şu an itibariyle bazı hazırlıkları yapıp hasar tespitleri ile birlikte de ailelere belli desteğimizi inşallah vereceğiz. Şu an itibarıyla Hazine ve Maliye’den bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. İnşallah bu bütçe ile beraber hasar tespitleri ile her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak bir rakamı ki bunu 10.000 olarak şu anda planladık. 10 biner lira inşallah bu ailelere bizler şu anda hükümet olarak ulaştıracağız. Onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz. Çok teşekkür ediyorum, sağ olun var olun.
Haber:Anadolu Ajansı-Ajanslar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu