Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Açılış Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Metro istasyonlarımızın tasarımını özgün bir anlayışla gerçekleştirdik. İstanbul’umuza sadece bir ulaşım altyapısı değil, aynı zamanda sembol mekânlar da kazandırmak istedik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Açılış Töreni’ne katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Metro istasyonlarımızın tasarımını özgün bir anlayışla gerçekleştirdik. İstanbul’umuza sadece bir ulaşım altyapısı değil, aynı zamanda sembol mekânlar da kazandırmak istedik” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayaşehir Metro İstasyonu’nda düzenlenen Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Açılış Töreni’ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmasında, İstanbul’un önemli bir meselesini daha çözmek için burada olduklarını kaydederek uzunluğu 6,2 kilometreyi bulan metro hattının ülkeye, şehre, ilçeye ve millete hayırlı olmasını diledi.
Metro hattının İstanbul’a kazandırılmasında emeği geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu ve ekibini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine emeği geçen herkesi canıgönülden kutladığını ifade etti.
“İSTANBUL’A KARŞI SORUMLULUKLARIMIZIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEKTEN KİMSE BİZİ ALIKOYAMAZ”
İstanbul’u yer altından ve üstünden demir ağlarla örme vizyonlarını adım adım hayata geçirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Her fırsatta altını çizerek ifade ediyorum. Biz İstanbul’a ve İstanbullulara aşığız. Biz bu aziz şehri kalbimizin tüm hücreleriyle seviyoruz. Böylesine derin bir muhabbetle bağlı olduğumuz İstanbul’u -kimse kusura bakmasın- birilerinin ihtiraslarına kurban edemeyiz. Fatih’in emaneti olan bu güzel şehrin günbegün karanlığa sürüklenmesine seyirci kalamayız. Evimiz, yuvamız, göz bebeğimiz olan İstanbul’a karşı sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmekten kimse bizi alıkoyamaz. Havasını birlikte soluduğumuz, güzelliğini birlikte seyrettiğimiz, güneşinin sıcaklığına birlikte uyandığımız İstanbullu hemşehrilerimize mahcup olamayız.”
Bu anlayışla nerede bir eksik, sıkıntı, acil ihtiyaç varsa müdahale ettiklerini, gereken neyse yapmaktan çekinmediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulaştırma Bakanlığımız, asıl sorumlusu becerip işi devam ettiremediği için, bu metro hattını maalesef Büyükşehir Belediyesi yapmadığı için devraldı. Bakın 3 yılı geçti. Bu Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki İstanbul’a evet bir çivi dahi çakamadı. Tabii buna asıl dersi ben inanıyorum ki 2024’te verecek İstanbul ama şimdi 14 Mayıs’ta parlamento seçimlerinde bunlara dersi verecek” ifadelerini kullandı.
“METRO HATTIMIZLA BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI GİDERİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu metro hattı devralındığında fiziki ilerleme oranının yüzde 5 olduğunu aktararak, “Yani kazılmış 100 metrelik tünel ve 4’te biri ancak biten viyadük dışında ortada hiçbir şey yoktu. Gece gündüz demeden çalışarak 24 ay içinde metro hattını açılışa hazır hâle getirdik. Hattımızın test ve devreye alma işlerini de başarıyla tamamladık. Bugün de sizlerin hizmetine vermenin gururunu yaşıyoruz. Biraz sonra beraber bineceğiz” dedi.
Metro istasyonlarının tasarımını özgün bir anlayışla gerçekleştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’umuza sadece bir ulaşım altyapısı değil, aynı zamanda sembol mekânlar da kazandırmak istedik. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi istasyonunda Çam ve Sakura’yla birlikte tüm şehir hastanelerimizi tanıtan özel atrium inşa ettik. Kayaşehir istasyonumuzda ışıklarıyla ahşap görünümü veren kaplamasıyla yer altında bekleyen yolculara sıcak bir atmosfer sunduk. Estetik özellikleri yanında metro hattımızla bölgenin önemli bir ihtiyacını da gideriyoruz. Kent merkezi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi arasında artık ulaşım daha hızlı, ekonomik ve güvenli olacaktır. Biliyorsunuz Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılacağı zaman oranın yolunu da asıl sorumlusu yapmadığı için yani Büyükşehir yapmadığı için biz inşa etmiştik. Bu metro hattımızı diğer toplu taşıma modlarıyla entegre ederek, İstanbul Havalimanı dahil birçok yere kolayca ulaşılabilmesini sağladık. Artık beklemek, trafikte vakit kaybetmek zorunda kalmayacaksınız. Başakşehir, size bu yakışır da onun için.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayaşehir-Mahmutbey arasının 20 dakikada, Metrokent-Bakırköy arasının 29, Metrokent-İstanbul Havalimanı arasının 24, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Bakırköy arasının da 23 dakikada gidilebileceğini söyledi.
“ESERLERİMİZLE VE HİZMETLERİMİZLE KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Böylece Bakanlığımızın tamamlayıp şehrimizin hizmetine sunduğu metro hattı uzunluğunu 130 kilometrenin de üzerine çıkarıyoruz. Birileri inşaatı başlamış metro hatlarına -biliyorsunuz ne yapıyorlar- beton döküyorlar beton. Bakanlığımız ise toplam 55,7 kilometre uzunluğundaki beş metro hattında çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul’un raylı sistem ağı, şu an açılan projeyle 325,5 kilometreye ulaştı. Yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde bu rakam 380 kilometrenin üzerine çıkacak. İstanbul raylı sistem ağının yüzde 50’den fazlasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız şehrimize kazandırmış olacak.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimileri sadece laf yapar, kimileri de işte böyle iş yapar iş. Hizmet yapar. Biz laf üstüne laf koyanlardan değil, hep taş üstüne taş koyanlardan olduk. Bu şehrin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun hakkını vermeye çalıştık. Farklı hevesler peşinde koşmak yerine tüm enerjimizi ve mesaimizi İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmek aldı. Biz bu şehre aşığız. Biz bu şehrin dertlisiyiz. İnşallah bundan sonra da eserlerimizle ve hizmetlerimizle koşmaya, konuşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların artık uğurlamaya hazırlandıkları Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ederek, Allah’tan tuttukları oruçları, yaptıkları ibadetleri, okudukları hatimleri katında kabul etmesini, kendilerini ramazana kavuşturduğu gibi sağlıkla, afiyetle Ramazan Bayramı’na da kavuşturmasını diledi.
Ramazanın yardımlaşma ve dayanışma ayı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedî azaptan kurtuluş olan bu mübarek ayı artık ortaladıklarını, sonuna doğru yola çıktıklarını anımsattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bereketli bir ramazan yaşadıklarını aktararak, “Birileri seccadelerin üstüne ayakkabıyla basabilir. Ne yapalım, bunları da iyi tanımak lazım. Kıblesi Kabe olmayanın artık seccadesi nereye bakar bilemem” dedi.
Ramazanı, “Tüm Müslümanların vahdetinin sembolü, oruçla, namazla, zikirle gönülleri arındırma mevsimi” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bereketiyle değil aynı zamanda sevinciyle de geldiğini ifade etti.
“ŞEHİRLERİMİZİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK İÇİN DEVLETİMİZİN TÜM İMKÂNLARINI SEFERBER ETMİŞ DURUMDAYIZ”
Ancak bu sene deprem afeti sebebiyle ramazanı biraz buruk yaşadıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki vatandaşın acısının hâlâ taze olduğunu, kalplerinin bir yarısı buradaysa diğer yarısının da deprem bölgesinde olduğunu vurguladı. Vefat edenlere Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, onların şehitler safında, sevgililer sevgilisi Hazreti Peygamber’e komşu olduklarını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedeleri asla unutmadıklarını ve ihmal etmediklerini belirterek, şöyle devam etti: “Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için devletimizin tüm imkânlarını seferber etmiş durumdayız. Bir taraftan enkazları kaldırırken, diğer taraftan konutlarımızın yapımına hızla başladık. Şimdiden 78 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. Bunlardan 42 bininin temelini attık. Bu sayılar her gün daha da yükseliyor. Deprem bölgesinde toplamda 650 bin konut ve köy evi yapacağız. İnşallah bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evini bitirip, hak sahiplerine teslim edeceğiz. Şimdiye kadar yaşadığımız afetlerin tamamında bunu yaptık. Evi yanan, su altında kalan, deprem sebebiyle evleri, iş yerleri yıkılan tüm kardeşlerimizi yeni yuvalarına kısa sürede kavuşturduk. Van’dan Malatya’ya, Elazığ’dan İzmir’e kadar geçmişte afetle sarsılmış şehirlerimizde yaşayan insanlarımız bize dua ediyor, ‘Allah razı olsun.’ diyor. 6 Şubat depremlerinin vurduğu 11 ilimizdeki 14 milyon vatandaşımızın da inşallah dualarını alacağız. Buradan iddiayla söylüyorum; Türkiye’de böylesine büyük bir afetin altından kalkabilecek, bizim dışımızda hiçbir iktidar ve ittifak olmamıştır. Elini vicdanına koyan her bir vatandaşımız bu gerçeği kabul edecektir.”
“Nasıl at binenin kılıç kuşananınsa imar ve ihya da bizim işimizdir. Bu işi biz biliriz. Yıllarca bunu ispatladık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ vasıtasıyla yaptığımız 1 milyon 200 bin konut bunun ispatıdır. Ulaştırmada 6 bin 100 kilometreden alıp 28 bin kilometre ilaveye çıkardığımız bölünmüş yollar bunun ispatıdır. Sayısını 26’dan alıp 31 ilaveyle 57’ye yükselttiğimiz havalimanları bunun ispatıdır. Sıfırdan ülkemize kazandırdığımız toplam 30 bin 197 yataklı 21 şehir hastanesi bunun ispatıdır. Çam Sakura bunun ispatıdır. Murat Dilmener bunun ispatıdır. Feriha Öz bunun ispatıdır. Laf değil, icraat icraat. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale 1915 Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Marmaray, Avrasya Tüneli, sayması saatler sürecek daha nice eser, yatırım ve hizmet bunun ispatıdır.”
“YERLİ VE MİLLÎ ELEKTRİKLİ ARACIMIZ TOGG’U ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yetmez. İşte en son millî gururumuz Togg’un da teslimatlarını başlattık. Bay bay Kemal ne diyordu? ‘Hani bunun fabrikası?’ Dalga geçiyordu. Bay bay Kemal, fabrikasının adresini vereyim sana; Gemlik’te. Eğer Gemlik’e şöyle bir uğrayabilirsen, fabrikayı da görürsün. Ne dedi; ‘Peki bunları kime satacaksınız?’ Bizi topa tuttular. ‘Yapamazsınız, üretemezsiniz.’ diyerek önümüzü kesmeye çalıştılar. Yaptık. 177 bin talep oldu. Daha 1 ayda 177 bin talep. Akla, ahlaka, vicdana sığmayan nice iftira attıkları yerli ve millî elektrikli aracımız Togg’u hamdolsun ülkemize kazandırdık. Türkiye böylece sektörün en iyileriyle rekabet edebilecek çapta bir otomobile, onlarla yarışabilecek güçte bir markaya sahip oldu” diye konuştu.
Yollarda görülmeye başlanan Togg’a yakında dünyanın diğer ülkelerinde de rastlanacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim İlham Aliyev’e bir tane gönderdik. Şimdi bir tane de Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev kardeşimize gönderiyoruz. Daha sırada var, inşallah diğerlerine de göndereceğiz. 60 yıllık bir hayalin eseri olan Togg’u, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun da simgelerinden biri hâline getirdik. Rahmetli Erbakan Hoca’mızın biliyorsunuz Devrim otomobili vardı. Biz ise şimdi devrin otomobilini yaptık, devrin otomobilini. İnşallah bu yatırımlar, bütünüyle İHA’lar, SİHA’lar, Akıncılar, bakın arka arkaya savunma sanayinde bunlar da geliyor mu? Geliyor. Şimdi pazartesi günü inşallah uçak gemimizi devreye alıyoruz ve Silahlı Kuvvetlerimize inşallah teslim ediyoruz. Durmak yok, yola devam.”
Yarın Pendik’te olacaklarını, orada da açılışları olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Durmak yok, yola devam. Dedik ya birileri laf, biz ise iş yaparız, iş” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evet, kendi aralarında her gün yeni bir kriz yaşayan bir 7’li koalisyon var. Bu 8 de olabilir, 9 da olabilir. Şimdi 4 tane yavru hepsi CHP’nin yanında yer aldılar. Ama biz milletimizle buradayız” değerlendirmesini yaptı.
Seçime 35 gün kaldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, durmadıklarını, kapı kapı dolaştıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sandıkları patlatmaya var mıyız? Cumhur İttifakı olarak, gümbür gümbür iktidara yürümeye var mıyız?” sorusunu yönelterek “Evet” cevabını aldığı vatandaşlarla , “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız” sözlerini tekrarladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdiden Kadir Gecesi’nin, Ramazan Bayramı’nın mübarek olmasını dileyerek, “İnşallah 14 Mayıs Türkiye için, ülkem için ayrı bir bayram olsun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından beraberindekilerle metronun ilk sürüşünü gerçekleştirerek Kayaşehir Merkez durağından Şehir Hastanesi durağına geldi.
BAŞAKŞEHİR ÇAM SAKURA HASTANESİ AÇILDI
SAKURA NEDİR?
HABER VE TEKNİK BİLGİ…
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldıgı törenin ardından tam kapasiteyle hizmet vermeye başladı.
Corona virüsü salgını sürecinde yapımı hızlandırılan ve ilk etabının ardından, tamamının açılışı bugün yapılan Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastanesi artık tam kapasite ile hizmet verecek.
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesi açıldı!
Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen ve ilk etabı 20 Nisan’da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Alanında özelleşmiş çok sayıda hastanenin bir arada olduğu, hizmet kalitesinin yanı sıra nitelikli insan kaynağı ile öne çıkan, mükemmeliyet merkezlerinin adresi olarak gösterilen şehir hastaneleri, başvuran hastaların sağlıkla ilgili sorunlarının tamamının tek bir merkezde çözüldüğü yerlerin başında geliyor.
Dünyanın birçok ülkesini etkisi altına alan yeni tip corona virüsü (Covid-19) pandemi sürecinde de sağlıkta hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkaran şehir hastaneleri, mücadeleye, sahip olduğu en son teknoloji, fiziki altyapı ve nitelikli yatak kapasitesi ile en büyük katkıyı sunan sağlık üsleri arasında yer alıyor.
Covid-19 ile mücadele süresinde Başkan Erdoğan’ın kısa sürede faaliyete alınacağını müjdelemesinin ardından inşa çalışmalarına hız verilen hastanenin ilk etabı, 20 Nisan’da hizmete alındı.
Türkiye’nin hizmet yarışına önemli katkılar sunacak hastanede ilk etabın açıldığı tarihten bu yana yalnızca Covid-19 hastalarına hizmet veriliyor.
HASTANEDE İLERİ DÜZEYDE TANI VE TEDAVİ İMKANLARI SUNULUYOR
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Başkan Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin video konferans yöntemiyle katıldığı törenin ardından tam kapasiteyle faaliyete geçiyor.
789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip hastane, 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı olarak inşa edildi.
Ayrıca, 3 heliportu bulunan, 10 bloktan oluşan hastane, 456’sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip.
Özellikle yoğun bakım ihtiyacının olduğu bir dönemde önemli bir işlev üstlenecek hastanede, 30 bin metrekare kapalı alan içinde erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor.
Hastanede, günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaların da bulunduğu ve gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı yer alıyor.
725 poliklinik odası, 3’ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile hastane, günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip.
Çocuk ve erişkinler için toplam 107 branşta hizmet verecek hastanede, en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanım ile ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanları sunuluyor.
Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen “Xoft Intraoperatif Radyoterapi” (IORT) sistemi de ilk defa bu hastanede kullanılacak.
Öte yandan, “Enerji ve Çevre Dostu” tasarımlarla inşa edilen hastanede, 654 kişilik 2 konferans salonu da bulunuyor.
SAKURA NEDİR?
Japonca bir kelime olan Sakura’nın Türkçesi “Kiraz Çiçeği” anlamındadır. Sakura, meyve vermeyen bir tür “Kiraz Ağacı”dır. Prunus cinsinden birkaç ağacın herhangi birinin çiçeğidir. Sakura Japon kültüründe büyük bir öneme sahip olup Japonya’nın ulusal simgelerinden biridir.

Haber Güncelleme:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu