Berke Merter:”Eşit şartlarda seçim yarış hakkı ayaklar altına alınmıştır”

CHP’li İBB Meclis Üyesi Berke Merter takip ederek onlarca fotoğraf ile belgeledi:

İBB’nin resmi Twiter hesaplarından AKP'nin bildirimleri ve paylaşımları sürekli retweetleniyor! Bu doğru değildir! "eşit şartlarda seçimler için yarışma" hakkı ayaklar altına alınmış vaziyettedir! derhal vazgeçin!

CHP’li İBB Meclis Üyesi Berke Merter takip ederek onlarca fotoğraf ile belgeleyerek İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ı uyardı: Devlet kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin muhtelif olan resmi Twiter hesaplarından AKP'nin bildirimleri ve paylaşımları sürekli retweetlenerek seçim propagandasına tüm hızla hükümete destek vermeye devam ediyor: Bu etik değil, doğru değil, hakkaniyetli hiç değil,seçime gölge düşürüyor,"eşit şartlarda seçimler için yarışma" hakkı ayaklar altına alınmış vaziyette! derhal vazgeçin!

CHP İBB Meclis Üyesi Berke Merter hazırladığı yazılı soru önergesinde İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın cevaplaması isteği ile 4982 sayılı bilgi edinme kanunu ve 3071 sayılı dilekçe kanunu uyarınca 28. 05. 2017 Pazartesi günü İBB Meclis Müdürlüğüne sunduğu önerge şöyle:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

4982 sayılı bilgi edinme kanunu ve 3071 sayılı dilekçe kanunu uyarınca; Aşağıdaki konunun ve sorularımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yazılı olarak cevaplandırılması için, gereğini arz ederiz. 

Konusu: Kamu Kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin nüfusuyla ve imkânlarıyla seçimlere haksız rekabet koşulları oluşturmak.

Seçim; insanların kendilerini yönetecek kişileri seçmesidir ve bu seçimde seçilecek olan kişiler eşit şartlarda yarıştığı zaman seçimin bir anlamı, seçimde kazanılan sonucun bir önemi vardır. Ama maalesef görüyoruz ki; ülkemizde demokrasinin en önemli kuralarından bir tanesi olan "eşit şartlarda seçimler için yarışma" hakkı ayaklar altına alınmış vaziyette. Devletin tarafsız olması gereken kurumları adeta hükümetin seçim propagandasını yapıyor ve bizler bunu her gün TRT ekranlarından izliyoruz.

Daha önceki seçimlerde ve AKP mitinglerinde de gördüğümüz Kamu Kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de tavrı da bu doğrultudaydı. Belediye otobüslerinin bedava hizmet etmesinin yanında, AKP seçim afişlerinin İBB araçlarının ve çalışanlarının yardımıyla astırıyor bu da yetmiyor,  bünyesinde çalışan çalışanlarına mitinglerde katılım sayısını fazla göstermek için mesajlar aracılığı ile miting meydanlarına çağırarak psikolojik baskı yapılıyor.

Şimdi de teknolojinin öneminin büyük olduğu günümüzde; sosyal paylaşım sitelerinden de ekde sunduğumuz fotoğraflardan da görüldüğü üzere Devlet kurumu olan İBB'nin muhtelif Twiter hesaplarından AKP'nin bildirimleri ve paylaşımları sürekli retweetlenerek seçim propagandasına tüm hızla hükümete destek vermeye devam ediyor. Resmi yayın organı olan derginizin kapaklarında da yine adayların sadece bir tanesine yer verilmesi etik değildir. Bu eşitlik hiç değildir.

Konuyla ilgili sorularımız:

1. Bu tür yaptırımların ve yardımların talimatını kim/kimler tarafından verilmektedir?

2. Demokrasiye aykırı olan bu haksız yaptırımların ve yardımları yapmaktan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

3. Haksız seçim yardımlarının maddi boyutu nedir?

4. Sayın Cumhurbaşkanımız aynı zamanda bir siyasi parti genel başkanı ve önümüzdeki seçimlerde aday. Bu durumda aday olan Sayın Cumhurbaşkanımızı seçim süreci başlamışken İBB'mizin dergisinde kapağa taşımak etik midir? Diğer adaylara da seçim sürecinde derginin kapağında yer verecek misiniz?

Önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz.

Haber:İBB Chp Basın-Turkiye Esnaf Gazetesi 

Haber Foto Galeri

[smartslider3 slider=41]gallery

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu