Başkan Erdoğan”a Muhteşem Karşılama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 yıllık aranın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Erdoğan’ın ziyareti kapsamında Türkiye-BAE arasında kritik alanlarda 13 anlaşma imzalandı.
Geçen yıl kasım ayında Ankara’da temelleri atılan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yeni dönem ilişkilerine, bu kez Abu Dabi ev sahipliği yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan ile 2,5 aylık aranın ardından bir araya geldi.

Erdoğan’ın ziyareti onuruna Abu Dabi ve Dubai’deki sembol binalara Türk bayrağı yansıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı havaalanında Prens El Nahyan karşıladı. Erdoğan’ın aracı, Kasr El Vatan Sarayı’na atlı birlik eşliğinde giriş yaptı. O anlarda Abu Dabi semalarında gösteri uçuşu da düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BAE’de görkemli karşılama
Cumhurbaşkanı, tören alanına Abu Dabi Veliaht Prensi El Nahyan ile birlikte yürüdü. İki lider alandaki yerlerine gidene kadar sohbet etti.

Çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalandı

Törende, hem Türkiye hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nden kalabalık bir heyet yer aldı. Erdoğan ve El Nahyan heyettekilerle tek tek selamlaştı.

Türkiye ile BAE arasında 13 anlaşma imzalandı
Törenin ardından Erdoğan, El Nahyan ile birlikte heyetlerarası toplantıya başkanlık etti. Toplantıdan sonra imza töreni gerçekleştirildi. İki ülke arasında ticaret, savunma, ulaştırma, tarım ve sağlık gibi alanları kapsayan 13 anlaşma imzalandı.

İki ülke arasındaki ilişkiler gözden geçirildi

Erdoğan ve El Nahyan baş başa bir görüşme de yaptı. Görüşmede iki ülke ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirildi. İş birliğinin artırılması noktasında atılabilecek adımlar ele alındı. Bölgesel ve uluslararası gelişmeler de masadaydı.

BAE Türkiye ile ortaklığını güçlendirmeye istekli
El Nahyan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna akşam yemeği verdi. Erdoğan, programın sonunda Başkanlık Sarayı Defteri’ni imzaladı.

Erdoğan, “Aziz Kardeşim Şeyh Muhammed Bin Zayid’in davetine icabetle dost Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Expo Dubai Fuarı’na katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri temaslarının 2’nci gününde Dubai Expo 2020 fuarını ziyaret edecek, Türkiye’nin milli gün açılışını yapacak.

Milli gün kapsamında, bayrak seremonisi düzenlenecek ve iki ülke milli marşları çalınacak. Atık maddelerden elde edilen defile sahnelenecek. Sergi alanında TOGG ve AKINCI SİHA’nın maketleri de yer alacak.

Dubai Expo, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırlayacak
Erdoğan’a ziyaretinde Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid al Maktum da eşlik edecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BAE’de görkemli karşılama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan tarafından görkemli bir törenle karşılandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda Abu Dabi Federal Bakanı Tani bin Ahmed Al Zeyouidi, Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer ile Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç tarafından karşılandı.

Erdoğan’ın ziyareti öncesi BAE caddeleri Türk bayraklarıyla donatıldı
Erdoğan, törende askeri kıtayı selamladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Devlet Başkanlığı Kasr El Vatan Sarayı’na geçti. Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan tarafından resmi törenle karşılandı.
İki ülke marşlarının okunduğu törende, askeri kıtayı selamladı. Törende daha sonra Erdoğan ve El Nahyan’a karşılıklı heyetler tanıtıldı.

İki lider resmi karşılama töreninin ardından ikili görüşmeye geçti. Erdoğan ve El Nahyan, ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık edecek.
Erdoğan, toplantı sonrasında Bin Zayid tarafından onuruna verilen resmi akşam yemeğine katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-BAE arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle değerlendirilerek, iş birliğinin geliştirilmesi imkanları ele alınacak. Ayrıca, barış ve istikrarın tesisi ve korunması anlayışı temelinde, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Caddeler Türk bayraklarıyla donatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Abu Dabi’ye gerçekleştirdiği ziyaret dolayısıyla Kasr El Vatan Sarayı güzergahı ve bazı caddelere Türk ve Birleşik Arap Emirlikleri bayrakları asıldı.

13 anlaşma imzalandı

Resmi ziyaret kapsamında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile yapılacak baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından iki lider anlaşma ve mutabakat muhtıralarının imza törenine katıldı. İki ülke ilişkilerindeki olumlu ivmeyi daha da artıracak 13 anlaşma imza altına alındı.

Expo 2020 Dubai’de Türkiye’nin milli gün açılışını yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Şubat’ta Dünya Fuarı “Expo 2020 Dubai”de, açılışını yapacağı Türkiye Milli Günü’nde, Türkiye’nin sergi alanını gezecek.

Erdoğan’a ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu