AK Parti”de kongre sürecinin ardından yerel seçim startı verildi

Kongre sürecini tamamlayan AK Parti'de artık tüm dikkatler yerel seçimlere yöneldi. Yüzde 65'i yeni isimlerden oluşan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun öncelikli mesaisi yerel seçim olacak. Yeni MKYK, ilk olarak aday belirleme usul ve esaslarını çalışacak

Kongre sürecini tamamlayan AK Parti’de artık tüm dikkatler yerel seçimlere yöneldi. Yüzde 65’i yeni isimlerden oluşan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun öncelikli mesaisi yerel seçim olacak. Yeni MKYK, ilk olarak aday belirleme usul ve esaslarını çalışacak.
4. Büyük Olağanüstü Kongre sonrası AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun yüzde 65’i değişti. MKYK’ya 49 yeni isim girdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın A takımı olan Merkez Yürütme Kurulu’nda ise 4 yeni isim var.
Kongresini gerçekleştiren AK Parti, yerel seçim çalışmalarına resmen start verdi. Edinilen bilgiye göre, yeni MKYK’nın öncelikli mesaisi, gelecek ay başlayacak adaylık başvuruları öncesi seçime yönelik hazırlıklar kapsamında taslak takvimin oluşturulması ile aday belirleme usul ve esasları olacak.
Partinin Seçim İşleri Başkanlığınca yerel seçim çalışmalarıyla ilgili MKYK’ya sunum yapılacak. Çalışmaya ilişkin taslak programların netleşmesinin ardından, çalışma grupları oluşturulacak.
Parti, aday müracaatlarını çevrim içi alacak, temayül yoklamalarında da dijital sistemden yararlanacak.
Partide, seçim çalışmaları kapsamında bir yandan da 1950’den 2023’e kadar yapılan seçimlerin sonuçları ile bu süreçte AK Parti ile benzer çizgideki partilerin oy oranları il, ilçe ve belde bazında inceleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu