•  
  •  
Son Dakika
21 Şubat 2018 Çarşamba

Usta Gazeteci ve Mimar Aydın Boysan 97 Yaşında Hayata Veda Etti

06 Ocak 2018 Cumartesi, 22:50

97 YILLIK BİR ÇINAR DAHA DEVRİLDİ

Aydın Boysan hayatını kaybetti. Sevilen isim Aydın Boysan kimdir? Aydin Boysan’ın hayat hikayesi ve mesleğine dair ayrıntılar merak ediliyor. Mimar ve gazeteci olan Aydın Boysan kaç yaşındaydı? İşte Aydın Boysan’ın hayatı hakkında detaylar…

Mimar ve gazeteci olan Aydın Boysan hayatını kaybetti. Aydın Boysan kimdir? 17 Haziran 1921 doğumlu olan Aydın Boysan’ın hayat hikayesi ve ölümüne dair birçok soru merakla araştırılıyor. İşte Aydın Boysan kimdir sorusunun cevabı…
AYDIN BOYSAN’IN ÖLÜM NEDENİ
Renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan, 97 yaşında organ yetmezliği sonucu Ulus’taki evinde bugün hayatını kaybetti.

Kara haberler bugün birbiri ardına geliyor. Usta sanatçı Münir Özkul’un acı haberinin ardından renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan da yaşamını yitirdi.

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden mimar, yazar ve gazeteci Aydın Boysan, Türkiye’de “rakı” denince akla gelen ilk isimlerdendi. “Rakı içme adabı” hakkında çok sayıda yazısı ve söyleşisi bulunan Boysan, meyhane masasında “planlı, programlı ciddi işlerin konuşulamayacağını” söylemişti. Boysan, sözlerine “Geyik muhabbeti yapılır, memleket kurtarılır, anılar tazelenir, dedikodu yapılır” diye devam etmişti.

AYDIN BOYSAN KİMDİR
Aydın Boysan Rize’nin Fındıklı ilçesinde doğdu.
1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.
Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.
Aydın Boysan
1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

AYDIN BOYSAN”IN MİMARLIK KARİYERİ BOYUNCA TASARLADIĞI YAPILAR
Hakkâri vilâyet konağı (ilk projesi).
Hürriyet Medya Towers, Güneşli, İstanbul.
Sütlüce’deki Arçelik binası.
Arçelik Çayırova Fabrikası, İstanbul, 1967
Nasaş Alüminyum Tesisleri, Gebze-Kocaeli[3]
Turistik Otel Termal, Uludağ-Bursa
Eczacıbaşı binası (Şimdi yıkıldı, yerinde Kanyon Alışveriş Merkezi var).
İpekkağıt Karamürsel yapısı.
Orhangazi Döktaş binası.
Çorlu Aymar binası.
Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi.
Çatalca’daki Nesin Vakfı binaları restorayonu.

AYDIN BOYSAN”DAN RAKI ADABI

Aydın Boysan, “rakı adabı”nı verdiği bir söyleşide şöyle anlatmıştı:
– Rakıyı güneş battıktan sonra, yavaş yavaş ve muhabbet eşliğinde içmeli.
– Rakıdan küçük küçük yudumlar alınır. Bülent Ersoy öyle içiyor diye bir dikişte bir duble rakıyı içmek makbul değildir.
– Buz gibi şişeden bardağa çevire çevire dökülür ve o nefis kokunun daha fazla yayılması sağlanır.
– Bardağa konulan rakının yarısı kadar su konması makbuldür.

– İlk yudumu aldıktan sonra ağızda bekletip, dişlerin arasından derin bir nefes alınır ki akciğerler de nasibini alsın.
– Masada yaşça en büyük kişi rakı kadehini tokuşturmak için kaldırmadan rakı kadehleri masadan kalkmaz.
– Rakı sofrasında planlı, programlı ciddi işler konuşulmaz. Geyik muhabbeti yapılır, memleket kurtarılır, anılar tazelenir, dedikodu yapılır.
– Sigara küllüğüne zeytin çekirdeği, sıkılmış limon kabuğu konmaz. İçilen kahve fincanında, tabağında sigara söndürülmez.
– Rakı kadehine önce rakı, sonra su, daha sonra da (konmasa daha iyi olur ama) buz konur. Bu sırayı bozarsanız, anason kadehin üzerine çıkar, rakının hem tadı hemkeyfi kaçar.
– Rakıdan anlayanların, Antalya meyhanelerinde garsonluğa soyunanlara bunu anlatması gerekir.
– İçmeye başlamadan önce aperatif bir şeyler yenmelidir. Favori zeytinyağlılardır. Zeytinyağı, mide dolmaya başladıkça üste çıkarak,alkolün genzinize doğru gelmesini engeller.
Rakıya buz koymak yanlıştır. Buz rakının içindeki suyla alkolü aynı oranda etkilemediği için daha seyrek olan alkol üste çıkar. İdeal karışım bozulmuş olur. En uygunu rakıya soğuk su koymaktır.
– Rakı sofrasında kadeh yalnızca bir defa tokuşturulur. “Hadi bakalım”, “Hoş geldiniz” vs. falan diye. Bundan sonra kadeh tokuşturulmaz sadece kaldırılır.
– Masaya yeni birisi eklendiğinde ise tekrar kadeh tokuşturulabilir.
– Rakı şalgam suyuyla içilmez. Mezesiz rakı içilmez. Ben akşamcıyım, öyle bir kadehlik keyfim var diyorsanız gidin bira filan için.
– Şişe numarasının önemi yoktur. Zira ilk damıtılan rakı, 01 numaraya denk gelmez.
– Rakı masasına avuç içiyle ya da yumrukla vurulmaz. Bağıra çağıra, Böğüre öğüre konuşulmaz. Sakin olmak, efendi takılmak gerek.
– Önce kendine gel, sonra meyhaneye. Kalender ol da gir kalenderhaneye, Bu yol kendini yenmişlerin yoludur, Çiğsen başka bir yere git eğlenmeye.
– Rakı bardağı boş beklemez. Masadan kalkarken bile dibinde biraz bırakılır. Usul, adap bilen en genç kişinin saki olması adettendir, büyüklere (ki büyüklük kavramı orada anlam bulur) sakilik yaptırılmaz, bu kişi ev sahibi olsa bile.
– Şişede kalan son rakı damlasına kadar eşit paylaştırılır, daha da içmek isteniyorsa bu paylaştırma ritüeline girilmeden yenisi sipariş edilir. Rakı sizi ne zaman sarhoş edeceğini zamanında söyleyen bir içkidir, bunu farkettiğiniz zaman yanınızdakilere söylemeli, ya da izin isteyip kalkıp gitmelisiniz, ama eğer sizin kalkmanız masayı dağıtacaksa ölseniz bile orayı terk etmeyin. Çünkü rakı masasından tuvalete gitmek için bile zar zor kalkılır, hoş karşılanmaz.
– Rakı masasında bira, şarap gibi başka alkollü içecekler (masada sosyetikhanımefendiler olsa dahi) olmaz. Her nevi ızgara balık (çupra, levrek, istrongilos) uğurlu yemeği,hususi nihavend ve rast makamından sanat musikisi eserleri uğurlu nağmesi,akordeon, keman ve ud da uğurlu çalgısı olan rakının, uğurlu cl’si 70’dir.
– Rakı yalnız başına içilen bir içki değil, meze ile birlikte yavaş (sindire sindire) içilen bir içkidir. Mide ve beyne belirli bir etki yaptıktan sonra insan keyiflenir ve güzel sohbetlere yönelir…Yani hem anlatır hem dinler. Böylece rakı sofrası en az iki kişininkatıldığı toplu bir eylem, karşılıklı konuşmalara dayandığı için demokratik bir forum, evrensel ve kişisel sorunların ortaya getirildiği, fikir alıp verilen, insanın kendisi ile yüksek sesle düşünerek hesaplaştığı bir tür psikolojik grup terapisi olmaktadır. Unutulmamalıdır ki rakı sofrası saygın bir cemiyettir. Buraya katılan hem bu meclise kabul edildiği için saygı gören bir kişiliğe sahip demektir hem de diğerlerine karşı saygılı olmak zorundadır. Herhangi bir marka rakı içilirken başka bir markayı övmemek önemlidir, aksi yapıldığında, o an yudumlanan nimete hakarette bulunulmaktadır, yanlıştır. En büyük mezesi muhabbettir.
– Muhabbet konusu “Bir kız vardı, 5 yıl sevdim, yüzüme bile bakmadı” gibi duygusal ağırlıklı olabileceği gibi, “bu güneş niye hep doğudan doğuyo batıdan batıyor?” gibi yarı-felsefikonular da olabilir.
– Tam yağlı koyun peynirinin üzerine kırmızı toz biberle renklendirilmiş sarımsaklı zeytinyağı süslemesi. Turşu gibi ekşi mezelerde yine rakının kendine has tatlı nefasetini dengeler, damarlarınızı büzer anasonla dost olur, buna misal olarak dağ lahanası turşusu verilebilir.

AYDIN BOYSAN’IN KİTAPLARI

Mizah Paldır Güldür
Yangın Var
Umut Simit
Yalan
Oldu mu Ya!
Fısıltı
Dostluk
Aldanmak
Söylesem Bir Türlü
Dünyayı Severek
Yollarda
Uzaklardan
Yıl 2046 Uzay Anıları
İstanbul Esintileri
Leke Bırakan Gölgeler
Yaşama Sevinci
Sev ve Yaşa
Damlalar
Zaman Geçerken
Aynalar
Yüzler ve Yürekler
Felekten Bir Gün
İstanbul’un Kuytu Köşeleri
Neşeye Şarkı
Nereye Gitti İstanbul?
Merak Uyanınca
Uzun Yaşamanın Sırrı
Hayat Tatlı Zehir
Ayıp Olmadan
Şerefe
Binbir Yaşam Sahnesi
Yıldızlardan Bile Uzaklarda
Bir Ömür yetmiyor
Ne Hos Zamanlardi

CEM YILMAZ’DAN TWEET

Cem Yılmaz’dan Aydın Boysan’ın ölümünden sonra duygusal bir mesaj paylaştı. Yılmaz Twitter’dan yayınladığı mesajda şunları söyledi: “İlham kaynağım Aydın Boysan aramızdan ayrılmış…Hakkıdır..Hayatımda ilk tiryakilik yapan mizah yazılarının sahibi , aynı muhitin çoçuğu olma gururunu tattıran en genç beyinlerden biriydi.Mekanın cennet olsun. Tüm gençlere tavsiyem Aydın Boysan’dan ne bulursanız okuyun.”
Mustafa Alabora: Dostluğumuz bitkiler, çiçekler ağaçlar üzerine başlamıştı. İstanbul’un kötü yapılaşması Aydın ağabeyi çok üzerdi. Her hafta birlikteydik. 30-60-90 programı yaptık o ve Mehmet Turgut’la birlikte. En belirgin anılardan biri bir kitabında kahve içiyor. Ben imzalatırken dedi ki ‘Vallahi kahve Mustafa demişti’ Bir keresinde espiri yapmıştım ve onu kırdığımı düşündüm. Aydın ağbiye sordum sonra üzdüm mü diye o da ‘benim öyle kırgınlıklarım yoktur’ dedi. Tertemiz bir adamdı. Herkes onu içki masalarında bilir ama o damia ileri bakan ciddi bir aydındı. Beni çok severdi. Ona 95.5 adı altında doğum günü düzenlemiştik. O her defasında Allah’a ısmarladık demez ‘kaybolma’ derdi. Bende o gün ona ‘kaybolma’ dedim o da bana “Sen kaybolma sen kaybolursan ben yok olurum” demişti. Hiç unutamam.

Haber: Ajanslar-Basın-Yayın-Turkiye Esnaf Gazetesi

 

 

 

 

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz