•  
  •  
Son Dakika
21 Şubat 2018 Çarşamba

Trump’a öfke sokağa taştı!..

09 Aralık 2017 Cumartesi, 03:48

Filistin “Öfke Cuması”nda ölü ve yaralı sayısını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanımasının ardından başlayan protestolar sürüyor.

Cuma namazının ardından Batı Şeria ve Kudüs’te gösteriler düzenlendi. İsrail güvenlik güçleri, Filistinlilere sert müdahale etti. Çatışmalarda 2 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı 767 kişinin yaralandığını, 743 kişinin de atılan gazlardan etkilendiğini açıkladı.
Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ABD Başkanı Donald Trump’a öfke sokağa taştı.

Filistin topraklarında protesto için binler sokaklarda eylem yaptı.Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın dört bir yanında protestolar düzenlendi.

İsrail güvenlik güçleri, göstericilere gerçek mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahala etti. Ölen ve yaralananlar oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail güçleriyle çatışmalarda 2 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, 767 kişinin yaralandığını ve 743 kişinin de atılan gazlardan etkilendiğini duyurdu.
Çatışmalar öncesinde Cuma namazı için Kudüs’teki El Aksa caminde 27 bin kişi toplandı.

El Aksa cami imamı Cuma hutbesinde “Kudüs Müslüman ve Arapların olmaya devam edecektir” dedi. El Aksa imamı, “Arap ve Müslüman liderlerden sadece kınama değil eylem bekliyoruz ” ifadesini kullandı.
Namaz’ın ardından caminin dışına çıkan binlerce kişi “kanımız ve canımızla Kudüs ve El Aksa’yı koruyacağız” sloganları atarak ABD Başkanı Donald Trump’ın kararını protesto etti. Filistinlilerin ellerinde Türk bayrakları da vardı.
Atlı ve yaya polis birlikleri zaman zaman protestoculara müdahalede bulundu. yaralananlar oldu.

Batı Şeria’nın Beytüllahim, Ramallah ve Kalendiya kentlerinden de benzer manzaralar kameralara yansıdı.
İsrail güvenlik güçleri protestoculara göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermilerle müdahale etti.
Gazze Şeridi’nde de binler tepkilerini ortaya koymak için sokaklardaydı.

Gösterilerde ABD Başkanı Trump’ın posterileri ateşe verildi.

Hamas’ın liderlerinden Feti Hammad, “Kudüs ve Filistin özgürleşinceye kadar intifada sürecek” dedi.
İsrail ordusu, Batı Şeria ve Gazze’de toplam 30 noktada protestolar düzenlediğini ve gözaltına alınanlar olduğunu duyurdu.

Kudüs’te “Öfke Cuması” Filistinli hayatını kaybetti

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının ardından “Öfke Cuması” çağrısı yapıldı. Cuma namazının ardından Batı Şeria ve Filistin’in diğer bölgelerinde protestolar başladı. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa ve Batı Şeria’da cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. Gösterilere katılan Filistinlilerden 2’si yaşamını yitirirken 351’i yaralandı ve 748’i atılan gazlardan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararı, Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde protesto edildi. İsrail askerleri El-Halil, Nablus ve Kalkiliyye’deki gösterilere müdahale etti. Doğu Kudüs’te de gösteriler yapılıyor. Mescid-i Aksa’taki gösterilere polis gerçek mermilerle müdahale etti.

Gösterilere katılan Filistinlilerden 2’si yaşamını yitirirken 351’i yaralandı ve 748’i atılan gazlardan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi.
Batı Şeria’nın Ramallah, Nablus, Tulkerm, Kalkiliyye, Cenin, Beytullahim, Selfit ve El-Halil kentlerinde cuma namazı sonrası yürüyüşler düzenlendi.

ABD’nin Kudüs kararına kınayan sloganlar atan eylemciler, Filistin bayrakları ile Mescid-i Aksa’nın fotoğraflarını taşıdı.

İsrail askerleri, El-Halil kentindeki Bab ez-Zaviye ve Kalkiliyye yakınlarındaki iki belde ile Nablus yakınlarındaki Kusra’da Filistinli gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahale etti. Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli, boğulma tehlikesi geçirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, perşembe ve cuma günleri gerçekleşen gösterilerde 945 Filistinliye olay yerlerinde müdahale edildiği, 154 kişinin de Batı Şeria, Gazze veya Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı duyuruldu.
Açıklamada, gösterilerde 2 kişinin hayatını kaybettiği, 69 kişinin gerçek, 271 kişinin plastik mermilerle, 11 Filistinlinin ise İsrail askerlerince darbedilerek yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, bir grup silahlı Yahudi yerleşimcilerin Nablus’un güneyindeki ana yolu kapattığı öğrenildi.

Ayrıca açıklamada, 748 kişinin de göz yaşartıcı gazlara maruz kalarak boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler cuma namazı sonrası Havvara-Beyta kavşağını kapattı.

Bölgede çok sayıda İsrail askerinin konuşlandığı ifade ediliyor.
HAMAS’TAN ÇAĞRI

Hamas lideri İsmail Haniye dün “yeni intifada” çağrısı yapmıştı. Ayrıca bugün “Öfke Cuması” olarak ilan edilmiş ve başta Filistin olmak üzere tüm dünyada Müslümanların karara tepki göstermesi istenmişti.

Hamas’ın intifada çağrısının yanısıra Filistinli Alimler Birliği ve diğer Filistinli gruplar da sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

İsrail ise “Öfke Cuması”na güvenlik güçlerinde artışa giderek yanıt verdi. Mescid-i Aksa’nın kapısına ek polisler yerleştirmişti.

İsrail’den yapılan açıklamada, “Kudüs ile Eski Şehir bölgesinde ve çevresine ek polisler konuşlandırıldı. Polis zaruri olması halinde protestoculara karşılık vermek için hazır” ifadeleri kullanılmişti.

Dün de işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da protesto gösterileri vardı. İsrail askerlerinin Batı Şeria’daki gösterilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalesinde 108 Filistinli yaralanmıştı.

TRUMP KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ İLAN ETMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi” ifadesini kullanmıştı.

Trump ayrıca Dışişleri Bakanlığı’na ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz