•  
  •  
Son Dakika
24 Şubat 2018 Cumartesi

Bakan Ağbal İosb Ziyaretinde Önemli Açıklamalarda Bulundu

07 Nisan 2017 Cuma, 19:15

İOSB BAKAN AĞBAL”I AĞIRLADI

Bakan Naci Ağbal ve beraberindeki heyete; İstanbul Valisi, İkitelli OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin İosb Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İkitelli OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Nihat Tunalı, İkitelli OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri, İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Sebahatdin Kayas, Nedim Çırpıcı, Mustafa Topçuoğlu, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İskobir Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Akgün, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Site Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile İkitelli”nin sanayici ve işverenleri katıldı.

Toplantı, İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar’ın selamlama konuşmasıyla başladı. Ardından İstanbul Valisi ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin yaptığı konuşmada, İkitelli’nin Cumhurbaşkanımızın hedeflediği İstihdam Seferberliğinde önemli rol oynadığına ve oynamaya devam ettiğine dikkat çekti. Sanayicilerimizin seferberlik için katkılarının önem arz ettiğinin altını çizen  vali Şahin, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a İkitelli’ye yaptığı ziyaret için teşekkürlerini iletti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal İkitelli’nin üretime sunduğu katkı karşısında heyecanlandığını ve sanayicilerimiz için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, Türkiye’nin genel ekonomik tablosu hakkında özet bilgileri paylaştı. İkitelli sanayicilerinin arsa taleplerini de değerlendiren Bakan Ağbal, tarafından yapılan isteklerin ve taleplerin özenle takip edileceğinin sözünü verdi ve güçlü Türkiye için adımların hep birlikte atılması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar, ziyaretlerinden ötürü Bakan Naci Ağbal’a ziyaretin anısına plaket takdim edildi.

Program sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan ve tüm misafirlerle toplu fotoğraf çekilen Bakan Ağbal, Başakşehir’de düzenlenen diğer bir programa katılmak üzere İkitelli OSB’den ayrıldı.

BAKAN AĞBAL”IN KONUŞMA BAŞLIKLARI ŞÖYLE:

İOSB TÜRKİYE EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Her yıl yeniden yapılandırma kanunu çıkarmak çok doğru bir şey değil. Onun için biz dedik ki ‘2 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapacağımıza, 6183 sayılı kanunda vergi borcunu süresi içinde ödeyemeyen vatandaşlara dönük taksitlendirme düzenlemesi var, orayı iyileştirelim. Bu konuda bir yasal çalışmamız var. İnşallah yakında onu da Meclis’e getireceğiz.” dedi.

Ağbal, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Başkanlık Binası’nda sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, İOSB’nin Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip olduğunu söyledi.

İOSB’de 30 bin işyerinin bulunduğunu ve 300 bin istihdamın sağlandığını dile getiren Ağbal, hükümet olarak sanayicilerin talepleri doğrultusunda her zaman onları desteklediklerini söyledi.

Ağbal, bundan sonra da her zaman onların yanında olacaklarını kaydederek, “Siz burada insanlarımıza iş, aş veriyorsunuz. Ekonominin canı ve kanısınız. Hep beraber ülkenin önünü açacağız. Ekonomide istikrarın ne kadar önemli olduğunu sizler bilirsiniz. Sizler yatırımı olan, risk alan, borçlanan işletmelersiniz” diye konuştu.

ÜLKE EKONOMİMİZİN YAVAŞLATILMASI İSTENİYOR

Türkiye’nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini ve geçmeye devam ettiğini dile getiren Bakan Ağbal, 2013’ten itibaren ekonomiye sürekli bir saldırı olduğunu, en son 15 Temmuz darbe girişimiyle doruğa varan bu girişimin amaçlarından bir tanesinin “ülke ekonomisini yavaşlatmak” olduğunu bildirdi.

Ağbal, hep birlikte milletçe bu girişimlerin karşısından durduklarını ve tekrar ekonominin yukarı yönlü gitmeye başladığını ve piyasanın canlanmaya başladığını belirterek, özellikle 16 Temmuz 2016’dan bu yana ekonominin canlanması için arka arkaya karar aldıklarını ve düzenleme yaptıklarını anımsattı.

İşletmelerin krediye erişimini kolaylaştırma konusunda önemli düzenlemeler yaptıklarını, birçok vergide indirime gittiklerini ifade eden Ağbal, mobilya, beyaz eşya ve konut sektörlerine yönelik yapılan KDV indirimlerinden bahsetti.

EKONOMİMİZ SİZLERİN SAYASİNDE BEKLENENİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

Ağbal, “Bütün bu düzenlemeler yapılırken işletmelerimiz de ekonominin bir an önce toparlanması için üzerlerine düşen görevi yaptı. Türkiye ekonomisi yüzde 3,5 büyüdü son çeyrekte. Bu sizlerin ve gayretleriniz sayesinde oldu” dedi.

Herkesin ekonominin 2016’da yavaşlayacağını beklediğini, analizlerin bu konuda yapıldığını dile getiren Ağbal, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarında Türkiye’nin ekonomisine dair olumsuz görüşlerin yer aldığını hatırlattı.

Ağbal, Türk ekonomisinin gücünü sanayicilerin ve iş adamlarının gösterdiğini kaydederek, bu sayede uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarının altüst olduğunu bildirdi.

GELECEK YILLARDA DAHA YÜKSEK BÜYÜYECEĞİZ

Ağbal, Türk ekonomisinin geçen yıl genelinde yüzde 2,9 büyüdüğünü hatırlatarak, “2017’nin ilk çeyreğinde de güzel rakamlar bekliyoruz. Türkiye ekonomisinin büyüme serüveni devam edecek. 2017 yılında inşallah hedefimiz yüzde 4,4 büyümek. Önümüzdeki yıllarda bu oranı daha yukarılara çekeceğiz.” dedi.

Ekonomi ne kadar büyürse, milli gelir ne kadar artarsa iş ve aşın da o kadar artacağını dile getiren Ağbal, 16 Nisan’da yapılacak referandum a değindi.

YENİ SİSTEM İLE İSTİKRAR SAĞLANACAKTIR

Ağbal, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile istikrarın sağlanacağını, ekonomide ve kurlardaki dalgalanmanın sona ereceğini belirterek, Anayasa değişikliğinin siyasi anlamlarından daha fazla ekonomik anlam içerdiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin son 14 yılda ortalama yüzde 5,7 büyüdüğünü ifade eden Ağbal, yeni sistemle bundan sonraki 14 yılda da yeni başarı hikayeleri yazmak istediklerinin altını çizdi.

REFERANDUMDAN SONRA YATIRIMDA HAREKETLENME BEKLİYORUZ

Ağbal, 2009 yılından beri dünyada ekonomik krizin sürdüğünü belirterek, buna rağmen Türkiye’nin önemli büyüme rakamları yakaladığını bildirdi.

Türkiye’nin 2010 ile 2013 yılları arasında ortalama yüzde 8’in üzerinde büyüdüğünü vurgulayan Ağbal, “Gelin hep beraber bu ülkenin istikrarına ve geleceğine oy verin. Yapacağımız bu değişiklikten sonra 2010-2013 arasında yakaladığımız ortalama yüzde 8 büyüme oranının daha da üzerine çıkarız.” diye konuştu.

TÜRKİYE YÖNETİMSEL İSTİKRARA KAVUŞACAK

Ağbal, Türkiye’nin genç ve girişimci şirketlerine ve insanlarına güvendiklerini belirterek, yapılacak değişiklik sayesinde yönetime istikrar geleceğini, TBMM’nin bugünden daha fazla güçlü olacağını, ülkenin çok daha emin adımlarla yoluna devam edeceğini söyledi.

Referandumdan sonraki aylarda yatırım tarafında güçlü bir hareketlenme beklediklerinin altını çizen Ağbal, siyasi istikrar kalıcı bir şekilde tesis edileceği için daha fazla yatırım geleceğini, tüketici güveninin artmaya başladığını, piyasada ciddi anlamda toparlanma ve nefes alma olacağını aktardı.

REEL SEKTÖRÜN BANKALARLA ŞAYADIĞI SIKINTILARI BİLİYORUZ

Konuşmasının ardından sanayici ve iş adamlarının sorularını yanıtlayan Ağbal, yerli üretimi yeterli olan alanlarda özellikle Çin veya diğer Uzak Doğu ülkelerinden yapılan ithalatlara birtakım önleyici tedbirler aldıklarını belirterek, yerli üreticileri korumaya kararlı olduklarını vurguladı.

Ağbal, “Tabi ki ticaret olacak. Biz de başkalarına mal satıyoruz. Herkes birbirine mal satsın. Orada bir sorun yok. Ama kötü, kalitesiz ve haksız rekabet oluşturacak şekilde ülkemize yapılan ithalatın da önüne geçeceğiz. O konuda emin olun.” dedi.

Reel sektörün bankalarla yaşadığı sıkıntıları bildiklerini dile getiren Ağbal, bunların üstesinde gelmek için de hükümet olarak gerekli çabaları gösterdiklerini ifade etti.

En son 250 milyar liralık bir Kredi Garanti Fonu limiti oluşturduklarını ve bu mekanizmanın son birkaç haftadır çok hızlı işlediğini belirterek, işletmelerin bu yolla ciddi finansman imkanına eriştiklerine dikkati çekti.

Bakan Ağbal, “Sırf bu nedenle bütçeden yaklaşık 18 milyar lira işletmelerimizin vereceği kredinin masrafını devlet olarak biz üstlendik. Bankacılarla ilgili yaşadığınız sorunlarla da sizden gelen şikayetlere bağlı olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Nerede eksiklik, yanlışlık varsa üzerine gideceğiz.” diye konuştu.

Ağbal, “Bizde konuşup konuşup gitmek yok. Bir şeye ‘evet’ dediysek arkasından yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE”Yİ DAHA YUKARI TAŞIYACAK YENİ BİR SİSTEME GEÇELİM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB’lerle ilgili bir kanun çalışması yaptığını anlatan Ağbal, burada OSB’leri güçlendiren, onların maliyetlerini düşüren, yatırım ve üretim ortamını kolaylaştıran düzenlemeler olduğunu söyledi.

OSB ve üniversite iş birliğinde teşvik edici düzenlemeler getirilebileceğini, burada ortak projelerde kamu destekleri ve vergi indirimleri dahil neler yapılabileceğine bakacaklarını aktaran Ağbal, “Biz aslında OSB’lerin içinde mesleki ve teknik eğitim liselerinin kurulmasını teşvik edecek düzenlemeler yaptık. OSB’ler ile üniversiteler arasında da benzer bir mekanizma kurmak lazım. Mesela OSB’ler içinde üniversiteler iki yıllık meslek yüksekokulu kursa, biz onların maliyetine devlet olarak katkı versek, üniversite de buna karşılık o OSB’ye bilgi transferi sağlayacak işler yapsa güzel işler çıkar.” görüşlerini kaydetti

VERGİ BORÇLARINDA YAPILANDIRMALARA GİDİLDİ

Ağbal, AK Parti hükümetleri döneminde yapılan vergi borcu yapılandırmalarına değinerek, şöyle konuştu:

“Her defasında geçmiş dönemde ödenmeyen borçları yapılandırmaya sokuyoruz. Bununla ilgili bize ‘Bu kadar yeniden yapılandırma kanunları yapıyorsunuz. Bu defa kimse borcunu ödemiyor. Eskiden 4-5 yılda yapılan yeniden yapılandırmaları neredeyse bir yıla kadar düşürdünüz.’ diye eleştiriler geliyor. O açıdan burada her yıl yeniden yapılandırma kanunu çıkarmak çok doğru bir şey değil. Bu, sistemin sağlıklı olmadığını gösteriyor. Onun için biz dedik ki ‘2 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapacağımıza, 6183 sayılı kanunda vergi borcunu süresi içinde ödeyemeyen vatandaşlara dönük taksitlendirme düzenlemesi var, orayı iyileştirelim.

Gerçekten zor duruma düşen vatandaşlarımız o imkanlardan yararlansın ama daha ucuz maliyetlerle… Taksitlendirmeden vatandaş niye yararlanmak istemiyor. Taksitlendirme faizi çok yüksek. Halbuki yeniden yapılandırma kanunlarında enflasyon kadar bir faiz alıyoruz. Onun için gerçekten zor durumda olan vatandaşlarımız bu imkanlardan kalıcı bir şekilde yararlansınlar, her defasında 2 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapmayalım istiyoruz. Bu konuda bir yasal çalışmamız var. İnşallah yakında onu da Meclis’e getireceğiz.”

Ağbal, diğer taraftan vergi borcunu süresi içinde ödeyen mükelleflere de 5 puan indirim getirdiklerini, yükümlülüklerini yerine getirenlere bir şekilde teşekkür etmek gerektiğini söyledi.

Bakan Ağbal, bir soru üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki bu anayasa oylaması ve bu sistem değişikliği bu ülkenin beka sorunudur, istiklali ve istikbalidir. Dolayısıyla AK Parti içerisinde bu memleketi bugüne kadar ileri taşıyan bir kadro vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kadroların lideridir. Bu ülkenin vizyonunu çok üst noktalara taşımıştır. Yaptığımız değişiklik bir sistem değişikliğidir. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki gelin demokrasiyi güçlendirelim ve kurumsallaştıralım. Kişilerden bağımsız bir şekilde Türkiye’yi daha yukarı taşıyacak yeni bir sisteme geçelim.” değerlendirmesinde bulundu.

İOSB, İSTİHDAM SÖZÜNÜ YERİNE GETİRECEK

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin İstanbul’un gururu olduğunu belirterek, burasının şehri taşıdığı söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam hareketine İOSB’nin de destek verdiğini dile getiren Şahin, “Sene sonu itibarıyla İstanbul 500 bin istihdam sözü verdi. Bunun büyük bir kısmını İOSB üzerine aldı ve İosb bu sözü yerine getirecek” dedi.

Bakan Naci Ağbal Kimdir?

Maliye’ye Müfettiş olarak başlayan Ağbal, AK Parti Bayburt Milletvekili olarak 64’üncü Hükümet’in Maliye Bakanı oldu.

Bakan Naci Ağbal, 1 Ocak 1968’de Bayburt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Naci Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006’da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2008-2015 yıllarında Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, 2008-2015 yıllarında da Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Ağbal, bu görevlerinde özellikle THY ile YÖK ve Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesinin bütçelerinin hazırlanmasına önemli katkılarda bulundu.

7 Haziran Genel Seçimi’nde AK Parti Bayburt Milletvekili olarak TBMM’ye giren Ağbal, 1 Kasım Seçimi’nde yine Bayburt milletvekili seçildi. Ağbal, AK Parti’nin son olağan büyük kongresinin ardından, Partinin Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti.

İleri düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babasıdı.

Haber Güncelleme: Türkiye Esnaf Gazetesi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz