Küçükçekmece Amator Müzik Korosu”ndan Muhteşem Konser

Küçükçekmece Sefaköy Kültür Sanat Merkezi”nde Büyük Usta Çetin Akdeniz Şefliği”nde  verilen Amatör Müzik Korosu"nun Konseri,davetlilere müzik ziyafeti sundu.

Farklı meslek dallarından oluşan Küçükçekmece Amatör Müzik Korosu,Birbirinden güzel Tük Halk Müziki Türkülerinden oluşan bir konser verdi. Koro türkü severleri,birbirinden güzel anonim ve yerel türküleri koro ve solo olarak usta müzisyen Çetin Akdeniz şefliğinde büyük ustalıkla icra ettiler. Dinleyenlere adeta müzik ziyafeti sunan koro, Türkiye”nin değişik bölgelerinden seçilen türkü ve ezgileri hem koro olarak hem de solo olarak büyük ustalıkla icra ettiler. Konseri izleyenlerin büyük begenisini toplayan koro hakkında kısa bilgilendirme yapan Şef Çetin Akdeniz davetliler içinden koroya katılmak isteyenleri bilgilendirdi. Usta Müzisyen Çetin Akdeniz yaptığı bilgilendirme konuşmasında şunları söyledi:

“Bu koro tamamen müzik sever ve gönüllülerinden oluşmuştur. Koroda farklı meslek dallarından müzik severler yer alıyor. Bu koroda bulunmalarının tek ortak noktaları onların hepside türküleri çok sevmeleridir. Küçükçekmece Belediyesi Amator Müzik Korosunda nasıl yer alındığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu etkinlik ile alakalı bir çok mecrada gereken bilgilendirmeler yapılmaya devam ediyor.Buna göre buraya herkes başvurabiliyor. Başvuru yapanların nota bilmesi gerekmiyor.Müzik yetenekleriyle alakalı kulak ve ses yetenekleri deneniyor.Elbette ki türküleri hepimiz çok seviyoruz. Bu koroda buluşanların birinci noktalarıdır. Ancak biz koroya seçmek için sağlam kulak yeteneği arıyoruz.Hem seslere karşı duyarlı olması gerekiyor, hem de eğitim duygusu olması gerekiyor. Bu duyulan sesleri tutabiliyorsanız, topluluk içinde ki toplu ortak sese uyabiliyorsanız, adaptasyon ve uyum beceriniz gelişebiliyorsa bu koroda yer alıyorsunuz ve geliştirdikçe de koro içinde koro solisti ve solo solisti olabililorsunuz.Buradaki arkadaşlarımızın bir çoğu bunu başardıkları için buradadırlar. İnşallah müracaat eden herkes burada olmayı ve müzik alanında tırmanmaı başarırlar. Biz elimizden gelen pratik ve kestirme bilgileri hızlandırılmış şekilde verebiliyoruz. Bütün mesele yeteneklerin ortaya çıkmasıdır.İnşallah bunu buraya her katılan kardeşimiz başarır. Bizim tek dilek ve temennimiz budur.”

Çetin AKDENİZ KİMDİR?

1967 yılında İstanbul doğumlu olan Çetin Akdeniz aslen Ordu Perşembe”lidir.İlk Okulu İstanbul”da tamamlayan Çetin Akdeniz 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarını kazanarak sırasıyla Orta Okul, Lise, Üniversite ve Yüksek Lisans Eğitimini burada tamamladı. 1985 yılında henüz 18 yaşında iken profesyonel olarak müzik sektöründe aktif görev almaya başlayan Çetin Akdeniz bir çok koro,solo,solist ve as soliste sazıyla baş bağlamacı olarak eşlik etmiştir.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışında yüzlerce konserler veren Çetin Akdeniz, bir çok yabancı ülkeden gelen konuklara saz dersleri vermiştir. Yani Türk Halk Müziğinin temel sazı olan ve bağlama olarak bilinen esntrumanlar ile dersler vermiştir. Halen Haliç Üniversitesinde Konservatuar faaliyetlerini yürütmekte olan Çetin Akdeniz, 10 yıldan beri Türk Halk Müziği Konserlerinde şef olarak görev alarak bu çalışmalarını devam ettiriyor.

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

Not:Foto Galeri Geçici Olarak Eklenmiştir.Konserde icra edilen türkülerin yer aldığı videolara Youtub ve Google Plus Turkiye Esnaf Sayfalarından erişebilirsiniz.

[smartslider3 slider=31]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu