•  
  •  
Son Dakika
24 Şubat 2018 Cumartesi

Karadeniz”i sel vurdu

24 Eylül 2017 Pazar, 11:44

SON 50 YILIN EN BÜYÜK YAĞIŞI

Rize’de sel felaketi: 1 ölü, 1 yaralı

Rize’de yaşanan sel felaketinde bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralandı. Ayrıca Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinde taşımalı eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Rize’nin Çayeli İlçesi’nde dün öğle saatlerinde başlayan yağmur, gece etkisini artırdı. Yağmurun şiddetini artırması bölgede sel ve heyelana yol açtı. Gürpınar Köyü’nde çöken bir evin enkazı altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı çıkarıldı. İlçenin Seslidere, Yeşiltepe ile Kaptanpaşa köylerinde taşkınlar nedeniyle yollarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişi de yardım çağrısında bulundu. Bölgeye AFAD, AKUT, UMKE ve İDAK’dan oluşan çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi.

Yollar kapandı

Şiddetli yağışın sürdüğü bölgede Çayeli-Kaptanpaşa, Rize-Küçükçayır ve Çamlıhemşin-Ardeşen karayolları sel nedeniyle ulaşıma kapandı. İl genelinde 40 kadar köy ile ulaşım kesildi. Görevlilerin seferber olduklarını belirten Rize Valisi Erdoğan Bektaş, “Yağışlar bölgede şiddetini gece saatlerinde artırdı. Çöken bir evin enkazı altında kalanlar olduğu bilgisi bize geldi. Ekiplerimizi seferber ettik. Umarım felaketin boyutları artmaz” dedi.

Okul tatil edildi, helikopter istendi

Bölgede yaşanan sel ve heyelan nedeniyle Çamlıhemşin İlçesi’ndeki okullar bugün için tatil edildi. Kent genelinde 6 ev heyelan tehlikesine karşı boşaltıldı.

Kalkandere İlçesi’nde ise iki, Pazar İlçesi’nde ise bir iş makinesi sel sularına kapıldı. Sele kapılan iş makinesi operatörleri kendi çabalarnı ile kurtuldu. Metrekareye son 24 saatte 140 kilogram yağış düşen ilçede mahsur kalanlar için Malatya’dan askeri helikopter de istendi.

Sel Artvin’de de Etkili oldu

Artvin’in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde dün saat 21.00 sıralarında başlayan yoğun yağmur, sabaha kadar devam etti. Yağış sonucunda bölgedeki dereler taştı, heyelanlar meydana geldi. Özellikle metrekareye 255 kilogram yağışın düştüğü Hopa İlçesinde büyük yıkım yaratan sel nedeniyle, Hopa’nın Rize, Artvin ve Sarp Sınır Kapısı ile bağlantısı kesildi. Karadeniz Sahil Yolu’nda ulaşım uzun süre sağlanamazken, akşam saatlerinde tek şeritten kontrollü olarak verilmeye başlandı.

METREKAREYE 255 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Bu arada Borçka’da metrekareye 161.7, Arhavi’de 128, Hopa’da 255 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

 SON 50 YILIN EN BÜYÜK YAĞIŞI

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, ilçede son 50 yılın en fazla yağışının meydana geldiğini belirterek, “Gerçekten çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Ben Hopa’ya bu kadar yağış düştüğünü hatırlamıyorum. Tüm ekiplerimizle kapalı yollarımızı açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Artvin’in Arhavi ilçesinde şiddetli yağışlar sele neden oldu

Artvin Valisi Ömer Doğanay, bölgede incelemelerde bulunurken, AFAD ekipleri hasar tespit çalışmasına başladı

Artvinin Arhavi ilçesinde etkili olan şiddetli yağış su baskınlarına yol açtı. İlçede dün gece başlayan ve etkisini artıran yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Öte yandan debisi yükselen Kapisre Deresi taştı.

Belediye ekipleri cadde ve sokaklar ile su baskını yaşanan yerlerde temizlik çalışması başlattı.

VALİ İNCELEMELERDE BULUNDU

İlçeye gelerek incelemede bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay, yetkililerden bilgi aldı.

Vatandaşların yaralarının kısa sürede sarılacağını söyleyen Doğanay, 3 saat aralıksız yağan yağmur nedeniyle ilçede bazı ev ve iş yerlerini su bastığını ifade etti.

Bölgede yağışın devam edeceğin belirten Vali Doğanay, şunları söyledi:

“Valilik olarak sahil ilçelerimizde önceden tedbirlerimizi almıştık. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerimizi bölgeye konuşlandırdık. Arhavi Belediyesi ve ilçedeki diğer kamu kurumlarımıza önceden sel ve heyelana karşı tedbirlerini aldırdık. Allaha şükürler olsun, herhangi bir yaralanma ve can kaybımız, yıkılan ev yok.”

Ekiplerin olağanüstü çalışmaları sonucunda suların temizlendiğini, ulaşımda sıkıntı olmadığını belirten Doğanay, ilçeye kısa sürede elektrik ve içme suyu verildiğini kaydetti.

Doğanay, AFAD ekiplerinin ise bölgede hasar tespit çalışması yaptığını sözlerine ekledi.

BAKAN EROĞLU: İLÇEYE DÜŞEN YAĞIŞ MİKTARI TÜRKİYE’NİN YILLIK YAĞIŞ ORTALAMASININ 3’DE 1’İ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’in Arhavi İlçesi’nde dün akşam şiddetli yağmur sonucu meydana gelen sel baskınlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.İHA’nın haberine göre ilçeye son 24 saatte 248 milimetre yağış düştüğünü ve bu rakamın Türkiye’nin yıllık yağış ortalamasının 3’de 1’i olduğunu açıklayan Bakan Eroğlu, “Dereler ıslah edilmeseydi büyük felaket olurdu.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Valiliği’ni ziyaret etti.

“ARHAVİ’YE 248 MİLİMETRE YAĞIŞ DÜŞTÜ”

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde dün akşam şiddetli yağmur sonucu meydana gelen sel baskınlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Eroğlu, ilçeye son 24 saatte 248 milimetre yağış düştüğünü belirterek “Arhavi ilçemiz son 24 saatte 248 milimetrelik yağış aldı. Normalde Türkiye ortalaması 574 milimetredir. Neredeyse bunun 3’de 1’i son 24 saatte yağmış. Arhavi’de dereleri temizlemiştik. Büyük bir sıkıntı olmadı. Bir çay fabrikasının alım tesisini su bastı. Dere yatağına kaçak çay alım tesisi yapmış. Allah’a şükür bir sıkıntı yok. Bu dereler ıslah edilmeseydi büyük felaket olurdu. Allah’a şükür can kaybı yok. Bütün ekipler orada ve gerekli çalışmaları yapıyorlar.” diyerek vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.
Bakan Eroğlu, meteorolojide en ileri teknolojik sistemleri kurduklarını belirterek yetkililer, basın mensupları ve vatandaşlardan akıllı telefonlarına meteorolojik verileri bildiren programı kurmalarını istedi.

BAKAN BAK: SEL BASKINLARINDAN UZAKLAŞMAK İSTİYORUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’da her yağmur yağdığında yerel yöneticilerin dikkatlerinin arttığını belirterek bölgesel yağışların etkili olduğunu söyledi.

Bak, “Sizlerin planlaması ve yaptığı değerlendirmelerle bu yağışların oluşturması muhtemel riskleri aşıyoruz. Rize’ye özel ilgi gösteriyorsunuz. Taşkın koruma planlamalarında kaynağından başlayarak aşağıya doğru planlı programlı şekilde yürütülmesi yönünde karar alındı. Yeşil doğamızı korumak ve zenginleştirmek için bu derelerin turizme ve bölgenin doğasına güzellikler katması gerekiyor. Sel felaketi ile baskınlarla oluşacak olumsuz görüntülerden uzaklaşmak istiyoruz. Bu çok önemli. İnsanların hayatları çok önemli.” diyerek Rize’ye yapılan yatırımlardan dolayı Bakan Veysel Eroğlu’na teşekkür etti.

Haber:Ajanslar-İHA-Turkiye Esnaf Gazetesi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz