•  
  •  
Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

Erdoğan: “S-400’de imzalar atıldı ve ortak üretim sürecini de işleteceğiz”

25 Temmuz 2017 Salı, 13:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında Rusya’dan satın alınmak istenen S-400 hava savunma sistemlerinde imzaların atıldığını söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin hava savunma sistemlerini güçlendirmek üzere Rusya’dan satın alınması planlanan tartışmalı S-400’lerde adımların ve imzaların atıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Rusya Federasyonu ile bu konuda gerekli adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400’leri ülkemizde göreceğiz. Bunların ortak üretimiyle de süreci işleteceğiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Rusya’nın ürettiği S-400 füzelerini satın almak istemesi doğrudan NATO’nun rakibi bir ülke tarafından üretildiği için eleştirilere neden olmuştu.

Pazartesi akşamı Körfez ziyareti dönüşünde bir gazetecinin bu eleştiriyi hatırlatmasına da değinen Erdoğan, “Biz yıllardır ABD ile bu tür şeylerde istediğimizi yapamıyorsak, alamıyorsak arayış içerisinde olmak durumundayız ve bunlar bu arayışın bir ürünüdür” şeklinde konuştu.

S-400’lerin NATO sistemleri ile uyumsuz olduğu eleştirilerine de değinen Cumhurbaşkanı “Yıllardır bir NATO ülkesi olan Yunanistan S-300’leri kullanıyor. Niye sesleri çıkmadı? Türkiye olunca niye rahatsız oluyorlar?” dedi.

Türkiye’ye silah satışları mercek altına alınıyor

Patriotlar geri çekiliyor

ABD’nin tepkisi

Geçen hafta konuyla ilgili düşünceleri sorulan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Dunford “Bu yönde yapılan haberler doğru değil. Türkiye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almadı. Bunu yapmış olsalardı, bu durum kaygı verici olurdu ancak yapmadılar” ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Yardımcılığı’na atanan ve S-400 görüşmeleri esnasında Savunma Bakanlığı görevinde bulunan Fikri Işık, geçen hafta Ankara ile Moskova arasındaki S-400 görüşmelerinin son aşamasına gelindiğini açıklamıştı.

Mobil karadan havaya S-400 füze sistemleri, kısa ve uzun menzilli hava hedeflerine karşı koyacak füzeler fırlatan yeni nesil savunma sistemleri olarak biliniyor.

Yine geçen hafta Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec’in İcra Kurulu Başkanı Sergey Çemezov konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve Türkiye ile S-400 alımına ilişkin sözleşmede teknik konuların tümünde anlaşıldığını belirterek, “Geriye sadece idari ve finansman konuları kaldı” demişti.

Türkiye’nin ihtiyaçları

Türkiye uzun yıllardır hava savunma sistemleri konusunda orta ve yüksek irtifa için füze alım çalışmaları yapıyor. Özellikle Suriye krizinden sonra ortaya çıkan balistik füze tehdidinin ardından Türkiye, NATO’dan güney sınırının korunması için füze bataryası talep etmişti.

Diğer taraftan yapılan füze ihalesinde Çinli FD2000 sistemi seçilmişti. NATO’da ciddi bir krize neden olan bu seçim sonrasında Çin CPMIEC şirketi ile teknoloji transferi konusunda anlaşma sağlanamamış, ihale 2015 sonunda iptal edilmişti.

Haber :© Deutsche Welle Türkçe-DHA-Turkiye Esnaf Gazetesi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz