Çetin Tecdelioğlu İOSB İş Dünyası İle Buluştu

İDDMİB Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu İOSB İş Dünyası İle Kahvaltılı Toplantıda Buluştu.
Çetin Tecdelioğlu İDDMİB’in 16 proje ile 20 milyar dolar ihracat hedeflediğini anlattı.

Yogun katılımla gerçekleşen kahvaltılı buluşmaya Ataturk Oto Sanayi Sitesi ve İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin,İkitelli OSB Eski ve Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri, İkitelli OSB Bir önceki Yönetim Kurulu Başkanlarından Nihat Tunalı, Nuri Konak,İkitelli Osb Eski ve yeni Yönetim Kurulu üyelerinden İsdök Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz İyiokur,Galvanoteknik Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karadag,Tormak Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve İkitelli OSB Yönetim kurulu üyesi Sezai Ünlü,İsdök Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve İsdök Sanayi Sitesi Esnafları katıldı.
Yapılan kahvaltılı Buluşmada İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin ve İkitelli OSB Eski Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı birer konuşma yaptılar.
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bolgesi Başkanları ve Bölgede faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda buluştu. İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin seçkin mekanlarından Kömür Restaruntta düzenlenen kahvaltılı toplantıda bölge katılımcılarına İDDMİB”in kısa,orta ve uzun vadeli projelerini ve yapılacak acil eylem planlarını açıkladı.
İDDMİB Başkan Adayı Tecdelioğlu ve ekibinin ilk hedefinin 16 proje ile 20 milyar dolar ihracat, AISEC Türkiye gibi kurumlarla iş birliği ile hedef ülkelerden genç istihdamla ihracat elçileri, e-ihracat ve dijitalleşme, İDDMİB Sektör Endeksi, üye sorunlarının 24 saat içerisinde çözüme kavuşması için kurulacak ‘Kırmızı Hat’ ve İDDMİB Kadın İhracatçı TİM’i gibi öne çıkan projelerin acil eylem planı olarak masaya yatırılacağının altını çizdi.
Bir önceki yılı 12,4 milyar dolar ihracatla kapatan demir ve demir dışı metaller sektörünün çatı STK’sı İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), önümüzdeki nisan ayında yeni yönetimin belirleneceği seçimle ilgili yapılan faaliyetlere de değinen İDDMİB başkan adayı Çetin Tecdelioğlu, sektörün dört yıllık ihracat ve büyüme rotasını oluşturan projeleri başlıklar altında anlattı.
İDDMİB Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu”nun acil eylem planı olarak masaya yatırılacak Proje Başlıkları Şöyle Sıralanıyor:

GENÇ İHRACAT ELÇİLERİ GELİYOR

Çetin Tecdelioğlu ve ekibinin öncelikli projelerinin başında AISEC Türkiye gibi kurumlarla gerçekleştirilecek iş birlikleri ile hayata geçirmeyi planladıkları genç istihdama katkı yer alıyor. Tecdelioğlu konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “AISEC, üniversite öğrencileri ve mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunan, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan dünyanın en büyük gençlik organizasyonu. Biz de UR-GE heyetlerimizin etkinliklerini artırabilmek için hedef pazar ülkelerden AISEC vasıtasıyla 6 aylık sürelerle yabancı stajyer öğrenci istihdam ederek bu öğrencilerin o coğrafyaları ve ülkeleri çok daha yakından tanıyan danışman rehber olarak bahsekonu Ur-Ge çalışmaları ve heyetlerinde görevlendirilmelerini sağlayacağız. Bir nevi sektörümüz adına genç ihracat elçilerimizi harekete geçireceğiz.”

SEKTÖREL İHTİSAS KOMİTELERİ

İDDMİB Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, sektörel ihtisas komitelerinin önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Her sektörün kendine özel ihtiyaçları, talepleri ve hedefleri olduğunun bilinciyle en az 10 firmanın yer alacağı “Sektörel İhtisas Komiteleri” kurarak her sektörün kendi stratejisini oluşturarak kendi hedefleri doğrultusunda ihracat faaliyetlerine yönelmesini sağlayacağız. Sektörler bazında yapılacak çalıştaylar ve ortak akıl toplantılarında yol haritaları belirlenirken üyeler arası ilişkilerin güçlenmesini destekleyeceğiz. Dünyadaki tüm pazarlarda sektörlerimizi daha etkili tanıtarak, rakip analizleri, fırsat analizleri yapacağız ve üyelerimizin pazara giriş ve pazarda tutunma çalışmalarına destek olacağız. Uluslararası birlik, dernek, ticaret odası gibi kurumları le iş birlikleri yapılarak ihracatımıza katkı sağlayacak daha etkin bir ilişki ağı kuracağız. Teknik bir üniversitemiz bünyesinde kurulacak Bakır İhtisas Bölümü ile bakır sektörünün ihtiyaçlarına yönelik akademik çalışmalar gerçekleştirilirken yine üniversite bünyesinde kurulacak test merkezleri ve laboratuvarlar da sektöre hizmet verecek.
Alüminyum sektöründe de yurtiçi ve yurtdışı temsiliyet gücünü artıracağız daha detaylı çalışmalara imza atacağız. Diğer yandan birliğimizde nispi aidat ücretlerinin de aşağı yönde revize edilmesi için çalışma başlatacağız.

KADIN İHRACATÇILARA DAHA FAZLA DESTEK

Çetin Tecdelioğlu, “Ekibimle yola çıkarken katma değeri yüksek ihracatın ancak katma değeri yüksek projelerle yapılabileceğini düşündük. Bu projelerden biri de kadın ihracatçılarımızı daha fazla destekleyebilmek. TİM’in başlatmış olduğu kadın ihracatçı timlerini model olarak alarak İDDMİB bünyesinde timler oluşturacağız. Bu timlerin sayılarını gösterecekleri faaliyetler ölçüsünde sistematik olarak artıracak ve sektörel olarak genişleteceğiz.” dedi.

İHRACATÇININ SORUNUNA 24 SAAT İÇERİSİNDE ÇÖZÜM

İDDMİB başkan adayı Tecdelioğlu, yeni dönem projelerini şu cümlelerle detaylandırdı:
“İDDMİB sekreteryası bünyesinde sekörel ihracat danışma hattı oluşturarak üyelerimiz tarafından 24 saat içinde sorularına kendi sektörleri ile ilgili uzmandan dönüş alabilecekleri ‘Kırmızı Hat’ projesini hayata geçireceğiz. Sektörler bazında yapılacak çalıştaylar ve ortak akıl toplantılarında yol haritaları belirlenirken üyeler arası ilişkilerin güçlenmesini destekleyeceğiz. Dünyadaki tüm pazarlarda sektörlerimizi daha etkili tanıtarak, rakip analizleri, fırsat analizleri yapacağız ve üyelerimizin pazara giriş ve pazarda tutunma çalışmalarına destek olacağız. Diğer yandan sektörlerimizi uluslararası fuarlarda sık olarak ve büyük metrekare alanlarla prestijli bir şekilde temsil eden firmalarımızın daha yüksek oranlarda fuar desteklerinden faydalanabilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak. Yeni dönemde tüm sektörlerimizin bu desteklerden faydalanmasını sağlamak amacı ile farkındalık yaratarak daha fazla sektörümüzde UR-GE projesini hayata geçireceğiz. Projeler kapsamında düzenlenecek ticaret ve alım heyeti B2B organizasyonları ile firmalarımızı doğru potansiyel satın almacılar ile buluşturacağız.

AYLIK SEKTÖR ENDEKSİ

Çetin Tecdelioğlu, göreve gelmeleri halinde aylık olarak İDDMİB dış ticaret verilerini sadece rakamsal değer olarak değil, özellikle her bir sektörün yarattığı katma değer ile analiz ederek basınla paylaşacaklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Bu şekilde verilerin paydaşlarımız için de ihracat stratejilerinde kullanabilecekleri güvenilir bir kaynak olmasını sağlayacağız. Aylık raporlarımızda da katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirebilmemiz için ihtiyacımız olan ar-ge ve inovasyon konusunda dünya trendlerini takip ederek, yeni teknolojilerden ve sektördeki son gelişmelerden düzenli olarak üyelerimizi haberdar edeceğiz. İDDMİB’in iştigal alanına giren sektörlerin performanslarını değerlendirebilmek amacı ile hammadde maliyetleri, fiyat, sipariş gibi verilerin takibi için sektörel endeks oluşturulması bize göre elzem.
“KATMA DEĞERLİ İHRACAT KATMA DEĞERLİ PROJELERLE GERÇEKLEŞİR”
Türkiye’nin yeni dönemde ihracatla büyümeyi odak noktasına koyduğunu hatırlatan Tecdelioğlu, “İhracatımızı artırmak için değişen ticaret sistemine ve yeni dünya düzenine uyum sağlamak artık bir zorunluluğumuz. Dijitalleşme ve e-ihracat üyelerimize destek vereceğimiz önemli başlıklar arasında yer alacak. Bize göre katma değerli ihracat katma değerli projelerle olur. Sektörümüzün, Türkiye’nin toplam ihracatına çok daha fazla katkı verecek potansiyeli var. Bunu gerçekleştirmek için ekibim ile göreve hazırız ve bu göreve talibiz”diyor.

Çetin TECDELİOĞLU KİMDİR?

Çetin Tecdelioğlu,1971 yılında Malatya”da dünyaya geldi.İlk ve Orta öğrenimini İstanbul”da tamamladıktan sonra,Kabataş Lisesi”nden 1987 yılında mezun olan Tecdelioğlu şu anda Anadolu Üniversitesi”nde Ekonomi Bölümü”nü açık öğretim eğitimi almaya devam ediyor. Çetin Tecdelioğlu, Sektörde ki tarihi süreçle ilgili paylaşımında:”Yaklaşık 1.5 asır önce başlayan girişimcilik ruhumuz ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Tecdeli” olarak tanınan büyük dedemiz Ahmet Hoca”nın 1880 yılında sıcak ve soğuk demir işleme atölyesiyle sektörel serüveni başlayan ve bir aile geleneği haline gelen metal ile bağımız şu anda 3”ncü kuşak temsilcilerin yönetiminde söz sahibi olduğu üretimde Çetin Cıvata Pazarlama”da da Civtec Cıvata A.Ş ile devam etmektedir.1987 yılında adım attığımız,18 şirketi barındıran Tecde Group bünyesinde pazarlama ve satış bölümleri de dahil bir çok farklı alanda görev aldım.Bağlantı elemanları alanında sektörümüzün söz sahibi bir üreticisi haline gelen grubumuzun pazarlama yönetimin yanı sıra Civtec Cıvata”da şu anda da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekteyim” diyor. 3 Çocuk babası olan Tecdelioğlu,İngilizce biliyor.
Tecdelioğlu:”İş Hayatındaki birikim ve deneyimlerimi de ülkemizin geleceğine bir katkı sunmak adına sivil toplum kuruluşları ve derneklerde görev alarak paylaşmaktayım”diyor.

TECDELİOĞLU”NUN GÖREV ALDIGI BAZI KURUM VE KURULUŞLAR İSE ŞÖYLE:

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı,İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis üyeliği,Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) Meclis Üyeliği,Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı,İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği,Malatya İş Adamları Derneği (MİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği,Tecde Group Yönetim Kurulu Üyeliği,Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve Civtec Cıvata Yönetim Kurulu Üyeliği.

Haber:Rasim ŞİMŞEK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu