•  
  •  
Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe

Birlik Binasının Tapusu Bakan Tüfenkci Eliyle Başkan Yılmaz”a Verildi

20 Aralık 2017 Çarşamba, 10:54

BAKAN BÜLENT TÜFENKCİ’NİN KATILIMIYLA İSTESOB OLAĞAN BAŞKANLAR KURULU YAPILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci İSTESOB birlik binasının tapusunu, İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’a verdi. İSTESOB Olağan Başkanlar Kuruluna katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci hem esnafın sorunlarını dinledi hem de esnafa yapacakları hizmetleri anlattı.

İSTESOB tarihi açısından ilklere sahne olan bir Başkanlar Kuruluna imza atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla gerçekleşen Başkanlar Kurulunda, İSTESOB’un Milli Emlak’tan satın aldığı birlik binasının tapusu da yapılan törenle Başkan Faik Yılmaz’a, Bakan Bülent Tüfenkci tarafından verildi.

BAŞKAN FAİK YILMAZ’DAN HUZUREVİ VE ESNAF MÜZESİ MÜJDESİ

148 esnaf odasının başkanın katılımıyla 20 Aralık Çarşamba günü WOW Hotel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Faik Yılmaz, İSTESOB adına tarihi bir günün yaşandığını belirtti. Başkan Yılmaz, “24 Nisan 1951 yılında bir çatı örgütlenmesine giden İstanbul esnaf ve sanatkârı; bugün 194 bin kayıtlı üyesi, 148 meslek odası ve 307 meslek dalında hizmet veren Birliğimiz için önemli ve tarihi bir gündür. Çünkü İstanbul esnaf ve sanatkârına hizmet verdiğimiz binamızın tapu teslim törenin olduğu gündür. Sayın Bakanım başta zatı aliniz olmak üzere, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Sayın Başbakanımız, Sayın Maliye Bakanımıza da teşekkürlerimizi arz ederiz. esnafı yakında ilgilendiren vergi afları, kredi kefalet kooperatifleri tarafından verilen faizlerdeki düzenlemeler sayesinde esnaf odaları üye sayısını artırmıştır. Zatı alinizin sayesinde esnafın yüzü gülmüştür” dedi.

ISTESOB Başkanı Faik Yılmaz, yapmayı planladıkları huzurevi ve esnaf müzesi projesinin de müjdesini verdi.

“GELİN ODALARI BAŞTAN AŞAĞI YENİDEN YAPILANDIRALIM”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Ak Parti hükümetleri döneminde esnafa sağlanan destekleri anlattı. Oda başkanlarından gelen sorular üzerine “ Oda yapısını yamalı bohçaya çevirmeyelim. Gelin bunun baştan aşağı sizinle beraber yeniden düzenleyelim” dedi. Bakan Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazen muhalefet neden esnafa bu kadar kredi verdiğimizi soruyor, eleştiriyor. Darda, zorda kaldığında ben yanında olmayayım da faizciler mi yanında olsun? Biz onun için esnafımıza ucuz kredi veriyoruz. Yüzde 17-18’lerle verilen kredilere karşı biz, esnafımıza yüzde 5’le bu kredileri kullandırıyorsak, bunu sübvanse ederek kullandırıyoruz. Esnafımız faizcinin eline düşmesin diye bunu kullandırıyoruz. Ekonomideki güçlü büyüme vatandaşın refahına ve gündelik hayatına yansıdı. Bu yılın ilk 10 ayında elektrik üretimi yüzde 7.8, beyaz eşya üretimi yüzde 11.1 oranında arttı. Aynı dönemde yine beyaz eşya satışlarının yüzde 20.5 artığını görüyoruz. 2017 yılının ilk on ayında yine otomotiv üretimi 1 milyon 424 bin adet ile gerçekten rekor seviyelere ulaştı. Baktığımız zaman otomobil satışları yüzde 23 arttı. Şayet faiz giderleri milli gelire oranı yüzde 14.4 olarak kalsaydı, 14 yılda toplam 2.6 trilyon faiz ödeyecektik. Biz 701.3 milyar lira tutarında faiz ödedik. Halbuki 1.9 trilyon lira elimizde kaldı

“24 BİNİN ÜZERİNDE ESNAFIMIZ YENİ İŞ YERİ AÇTI”

Bakan Tüfenkci, “Çokça eleştiriliyor, ‘Birçok iflas oluyor’ diye. Ben size İstanbul’un rakamlarını vereyim. 2017 yılında İstanbul’da bugüne kadar 8 bin 100 esnafımız dükkanını kapatmış, 24 binin üzerinde de esnafımız yeni iş yeri açmış. 3 katı” dedi.

Haber:İstesob Basın Merkezi-Turkiye Esnaf Gazetesi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz